5 nejlepších automatických rozsvícení světel 2023

Malý plastový modul.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Compass 07302
77 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat automatické rozsvícení světel

  • Systém slouží k automatickému rozsvícení světel, jakmile dojde k nastartování vozidla.
  • Jedná se o malý plastový modul, který lze do automobilu dodatečně namontovat.
  • Modul je určen pro všechna vozidla s napájecím napětím 12 V.
  • Samotnou instalaci by měl provádět zkušený člověk s patřičným vzděláním.

Automatické rozsvícení světel - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku automatických rozsvícení světel

Jak vybrat automatické rozsvícení světel

Co je automatické rozsvícení světel

Automatické rozsvícení světel je praktickou funkcí, na kterou si zvyknete a posléze už bez ní nebudete chtít být. Naštěstí ji lze namontovat takřka do jakéhokoliv automobilu s napájecím napětí 12 V. Jde o malý plastový modul sloužící k rozsvícení vnějších světel automobilu. Řeč je samozřejmě o světlech potkávacích. Vše probíhá na základě sepnutí při nastartování motoru, kdy dojde k navýšení napětí. Funguje to tak i opačně, kdy po vypnutí motoru napětí opět poklesne a vnější světla pohasnou. Vhodné spínací napětí lze upravit pomocí potenciometru pro potřeby konkrétního automobilu tak, aby se světla rozsvítila skutečně ihned po nastartování.

Modul pro automatické rozsvícení světel ovládá všechny:

Automatické rozsvícení světel
Compass 07302
  • vnější světla, tedy potkávací, světla nad registrační značkou a současně i osvětlení palubní desky, byť to jde následně ještě upravovat. – Na paměti ale musíte mít, že pokud budete potřebovat spustit dálková světla, bude nutné nejprve potkávací světla manuálně zapnout, ačkoliv svítí.
Rozsvícení světel Výhody Nevýhody
Automatické Nezapomenete rozsvítit světla U starších aut nutné dokoupit a instalovat, někdy nutné dodatečně doladit
Ruční Bez žádných příplatků a práce Možnost opomenutí rozsvícení světel během jízdy
     

Víte, že…?

Instalaci modulu pro automatické rozsvícení světel je vhodné svěřit odborníkovi, pokud nemáte patřičné vzdělání v elektrotechnice. V opačném případě by mohlo dojít při neodborné instalaci k vážnějším problémům.

Montáž

Montáž automatické regulace rozsvícení světel probíhá skrze pojistkovou skříň, které bývá umístěna na levém straně automobilu, kousek od kapličky s přístrojovými budíky. Přístup ke skřínce nijak obtížný není, avšak další část už byste měli přenechat někomu zkušenému či odborně vzdělanému. Vyhnete se tak případným budoucím problém ze špatného zapojení.

Automatické rozsvícení světel
MYCARR světla pro denní svícení

Po montáži modulu bude systém automatického rozsvícení světel fungovat, nicméně v případě nutnosti jej můžete velmi snadno deaktivovat. Vždy bude stačit pouze odpojit hlavní konektor z modulu, čímž dojde k dočasné deaktivaci. K opětovnému zprovoznění bude stačit opět jen zapojit jeden konektor.

Spínací napětí

Klíčové je pro správné fungování automatického rozsvícení světel spínací napětí. Každý modul je od výroby nastaven na 13,1 až 13,2 V, což odpovídá funkční dobíjecí soustavě ve vozidle a také autobaterii, která je adekvátně nabitá. Přímo na modulu lze pomocí zabudovaného trimru měnit tuto hodnotu, aby odpovídala vašemu vozu. Točením doprava se napětí snižuje a celý modul spíná světla dříve. Naopak doleva se napětí zvyšuje a modul spíná o něco později. Při správném a ideálním nastavení by měla světla zůstat ihned po nastartování vypnutá a rozsvítit se v rozmezí od 2 do 10 vteřin.

Hlavní výhody

Výhody systému automatické rozsvícení světel jsou nasnadě. I starší auto se naučí automaticky zapnout potkávací světla, což je vítaná vlastnost, neboť na území České republiky je povinné svítit v jedoucím automobilu po celý den. Při zapomenutí hrozí každému řidiči poměrně zbytečná pokuta. A právě systém, respektive modul automatického rozsvícení světel tomu snadno zabrání. Ruku v ruce s tím odpadá také nutnost myslet na to, že potřebujete zhasnout jakmile s autem dojedete. Stačí jen zhasnout motor, vytáhnout klíček a světla budou automaticky zhasnutá.

Automatické rozsvícení světel
MYCARR špičková světla pro denní svícení s modulem, který zajistí automatické rozsvícení po startu motoru a zhasnutí při zapnutí potkávacích světel vozidla. Homologace dle EHK/OSN č. 48 pod číslem E11

Ceny

Modul pro automatické rozsvícení světel není nijak cenově nákladnou záležitostí. Zpravidla jej pořídíte od 300 do 400 Kč. Jedná se skutečně jen o modul s několika konektory a nezbytnými kabely pro zapojení. Ale právě ono zapojení bude cenu zvedat. Pokud nevládnete elektroinstalaci, budete vše muset svěřit do rukou odborníkovi, který by však měl mít vše během pár desítek minut hotové i odzkoušené.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat automatické rozsvícení světel?

V prvé řadě se ujistěte, že touto funkcí váš automobil již není vybavený, ať vás nečeká vcelku zbytečná investice. Obecně platí, že nové vozy toto zvládnou již z výroby. Před samotnou koupí si ověřte, že daný modul je kompatibilní s vaším vozem. Je velmi pravděpodobné, že ano, ale vždy je lepší si vše ověřit. Po finální koupi bude pravděpodobně nutné zajistit odborníka, který vám modul korektně zapojí.

Co je důležité zařídit?

Správnou funkčnost systému automatického rozsvícení světel můžete zajistit adekvátní údržbou svého vozu. Důležité je mít v pořádku elektroinstalaci a také autobaterii. Vyplatí se proto zkontrolovat její napětí, případně ji nechat dobít, nebo vyměnit. Automobil v dobré kondici je základ i proto šikovné rozšíření o modul automatického rozsvícení světel.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku automatických rozsvícení světel