Benzínová pumpa

Odčerpá přebytečnou vodu.

ca. 11 800 CZK
ca. 15 700 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 900 CZK
ca. 3 100 CZK

Jak vybrat benzínovou pumpu

  • Benzínová pumpa neboli čerpadlo se používá na odčerpání vody především v místech, kde není poblíž elektrická energie.
  • Rozdělujeme je na proudová a kalová a na tlaková čerpadla. Jejich výběr se odvíjí především podle toho, jaká je míra znečištění vody.
  • Důležitým parametrem výběru je sací výška, která má vliv na správnou funkci pumpy.
  • U domácích modelů je maximální průtok většinou do 10m3/hod. U profesionálních přístrojů pak až 30 m3/hod.
  • Cena domácích čerpadel se pohybuje do 10 000 Kč. Profesionální varianty teprve na 10 000 Kč začínají.

Druhy

Benzinová čerpadla můžeme rozdělit podle použití na dva samostatné druhy. Jedná se o proudové a kalové čerpadla a druhým typem jsou tlaková čerpadla. Pojďme si o nich říci něco bližšího.

Proudová a kalová čerpadla

Jeho účelem je čerpání velkých objemů vody. Díky svojí konstrukci jsou určeny pro čerpání vody tam, kde je potřeba rychle přečerpat velký objem vody. Tento typ čerpadel ovšem není určený pro velké převýšení a nedokáže vyvinout tlak jako tlaková čerpadla. Díky své konstrukci jsou však vhodná na čerpání špinavé, znečištěné nebo i husté bahnité vody. Známé je kalové čerpadlo s drtičem, nebo kalové čerpadlo s řezákem.

Samonasávací
Wilo HWJ 401 EM 60 l – M 2865898

Tlaková čerpadla

Používají se na čerpání čisté vody nebo lehce znečištěné vTlaková čerpadlaody. Dokážou překonat opravdu velké převýšení při zachování tlaku vody. Vhodné využití těchto přístrojů je například zalévání zahrady, přeprava vody do velké výšky nebo napájení tlakových závlahových systémů.

Sací výška

Pokud chce, aby benzínová pumpa správně fungovala, měla by vás zajímat právě sací výška. Výrobci uvádějí sací výšku v maximální hodnotě, které čerpadlo dosáhne pouze na omezenou dobu. Čím víc se přístroj opotřebovává, tím víc se snižuje hodnota sací výšky.

Výpočet sací výšky

Sací výšku si jednoduše můžete vypočítat za pomoci následujícího vzorce:
Celková sací výška = sací výška + 1/10 m (z každého metru vodorovného přepravního potrubí k čerpadlu) + 1 až 2 m ztráty v sacím koši.
Pokud budete čerpat vodu z hloubky 4 m a vodorovné potrubí k čerpadlu má 2 m, bude vás vzorec vypadat takto:
Celková sací výška = 4 + 0,2 + 1, 5 = 7,5 m.
V tomto případě by vám tedy mělo stačit klasické povrchové čerpadlo, jehož sací výška je 8 m. Na větší sací výšky už jsou vhodná ponorná čerpadla.

Samočinné domácí vodárna
Sigma Darling LIDO 35-2

Průtok a tlak

To, jakou velikost průtoku a tlaku čerpadla zvolíte, záleží především na tom, na co přesně budete benzínovou pumpu používat. Jestliže ji potřebujete na zalévání zahrady, budete potřebovat velký tlak i průtok. Na nečistoty a kal nebo cirkulaci vody v bazénu je vhodný velký průtok, ale menší tlak. Pokud například čerpadlo využíváte k zásobování domácnosti pitnou vodou z domácí vodárny, pak je zde vyžadován menší průtok a větší tlak.

Víte, že…?

Jestliže čerpáte pitnou vodu ze studny a potřebujete čerpadlo přímo doma, nezapomínejte na jeho hlučnost. Jeho chod vás totiž může dost rušit. Proto v tomto případě dejte vždy přednost ponornému čerpadlu, které umístíte přímo do vodního zdroje.

Maximální průtok

Další parametr, se kterým se u výběru benzínové pumpy setkáte, je maximální průtok. Ten byste měli volit podle účelu používání čerpadla. Pro zalévání zahrady bohatě stačí čerpadlo, jehož průtok je okolo 1,5 m3/hod. Běžné domácnosti potřebují vodárny s větším průtokem, který se pohybuje mezi 2 – 4 m3/hod. Klasická benzínová pumpa pro domácí využití může mít maximální průtok klidně až 10m3/hod. U profesionálních přístrojů se tato hodnota může vyšplhat klidně až na 30 m3/h.
Pojďme si tyto informace shrnout do následující tabulky.

Nerezová
Aquacup Full Control INOX 18
Maximální průtok Využití
Do 10m3/hod domácí
Do 30m3/hod profesionální

Víte, že…?

Během zimních měsíců byste si měli dát pozor na teploty, které klesnou pod 0 °C. Včas vypusťte vodu ze systému, jinak vám mráz čerpadlo i celý systém zničí.

Cena a výrobci

V dnešní době existuje spousta kvalitních značek. Pro příklad můžeme uvézt například značku Hecht, Gardena nebo Metabo. Z těch profesionálních přístrojů se výrobou zabývá například výrobce Mitsubishi. Jestliže potřebujete benzínovou pumpu na běžné domácí využívání jako laik, cena takového modelu se pohybuje většinou od 3 000 – 10 000 Kč. Záleží na tom, jakého zvolíte výrobce a také jak výkonné čerpadlo potřebujete. Od 10 000 Kč už se pohybují čerpadla, která jsou vhodná také pro profesionální využívání.

Otázky a odpovědi

Je důležité, aby benzínové čerpadlo obsahovalo také filtr?

Ano. Pokud zvolíte pumpu s filtrem, můžete si gratulovat. Filtr totiž čistí znečištěnou vodu a chrání přístroj před zanesením nečistot, například písku.

Postačí mi čerpadlo, které je vyrobené z plastu?

Čerpadlo, které obsahuje plastové díly, není příliš šťastná volba, zvláště pokud čerpáte vodu často. V případě, že u vás doma běží čerpadlo téměř nepřetržitě, měli byste zainvestovat do přístroje z kvalitních materiálů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Samonasávací
Samočinné domácí vodárna
Nerezová
Cena/výkon
Nerezový plášť
Image
Produkt
Wilo HWJ 401 EM 60 l – M 2865898
Sigma Darling LIDO 35-2
Aquacup Full Control INOX 18
Fieldmann FVC 4001-EK
PROTECO kalové 1100W 10.86-CK-1100
Dopravní výška
50 m
63 m
40 m
8 m
15 m
Typ čerpadla
domácí vodárny
domácí vodárny
domácí vodárny
kalová
kalová
Výrobce
Wilo
Sigma pumpy
Aquacup
Fieldmann
Proteco
Maximální ponorná hloubka
50 m
8 m
8 m
5 m
Cena ca. 11 800 CZK ca. 15 700 CZK ca. 5 000 CZK ca. 900 CZK ca. 3 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.