5 nejlepších bezpečnostních pásů pro těhotné 2023

Chráníte své miminko i sebe.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Babypack Bezpečnostní pás pro těhotné 2-FIT

Jak vybrat bezpečnostní pás pro těhotné

  • Používání těhotenského pásu zabrání utlačování břicha, jako je to běžné u klasického pásu.
  • Těhotenský pás uchytíte pomocí Isofix nebo ho můžete připevnit pomocí popruhů k opěrce sedadla.
  • Těhotenský pás může mít několik podob, vhodné je vybírat pásy od předních výrobců.

Bezpečnostní pás pro těhotné - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku bezpečnostních pásů pro těhotné

Jak vybrat bezpečnostní pás pro těhotné

Poutání v těhotenství

Správné připoutání v těhotenství je nesmírně důležité. Riziko smrti plodu při havárii je u nepřipoutaných těhotných žen asi 3x vyšší než u připoutaných. V okamžiku srážky a dokonce i při nejmenších kolizích působí síla nárazu na dospělou osobu silou až 5 tun. Tradiční bezpečnostní pás ve chvílích nárazu, stejně jako při náhlém zabrzdění vozidla, vyvíjí obrovský tlak na břicho a dělohu. To může vést k potratu nebo k vážnému zranění plodu.

Také velmi záleží na tom, jak se těhotná připoutá. Jak má tedy vypadat správné poutání:

bezpečnostní pás pro těhotné
Babypack Bezpečnostní pás pro těhotné 2-FIT
  • Hlavová opěrka je ve výšce vrcholku hlavy
  • Bezpečnostní pás musí být veden co nejvíc pod břichem, ramenní nesmí nikdy sklouznout z ramene a musí být veden mezi prsy
  • Vzdálenost mezi volantem a bříškem by měla být minimálně 25 cm

Zádržné systémy jako bezpečnostní pásy a airbagy snižují výskyt úrazů a jsou pro těhotné ženy považovány za bezpečné. V těhotenství není vhodné vypínat ani airbagy. Podle doporučení dopravních expertů je však potřeba dodržovat nejméně 25 cm vzdálenost mezi hrudní kostí a palubní deskou nebo dolním okrajem volantu.

Výhody

Těhotenský pás vám umožňuje:

bezpečnostní pás pro těhotné
CLIPPASAFE Bezpečnostní pás do auta pro těhotné
  • bezpečnou a pohodlnou jízdu v zapnutých automobilových pásech
  • poskytuje pocit bezpečí budoucí mamince jako řidičce nebo jako cestující
  • je vhodný pro přední i zadní sedadla
  • snadná manipulace
  • správně instalovaný adaptér umístí bezpečnostní pás tak, aby se nacházel pod břichem, v poloze nízko přes boky a pánev, což mnohem lépe absorbuje nárazovou sílu a chrání nenarozené dítě

Použití

Funkce bezpečnostního pásu spočívá v tom, že v případě nehody, pokud nemáte spodní část bezpečnostního pásu vedenou důsledně pod bříškem, vám pás může vyjet přes bříško směrem nahoru, což je pro plod velice nebezpečné. Těhotenský bezpečnostní pás právě v takovém okamžiku podrží spodní část bezpečnostního pásu auta ve správné pozici a tím ochrání miminko v bříšku.

Instalace pomocí popruhu

Postup
1. Umístěte sedátko pásu na sedadlo vozidla. Obtočte pás sedátka kolem sedadla a zapněte sponu pásu.
2. Utáhněte.
3. Posaďte se na sedátko a zapněte bezpečnostní pás vozidla – instalace pomocí bočních bodů.
4. Stáhněte břišní část bezpečnostního pásu vozidla směrem dolů a zajistěte jej pomocí bočního pásu na straně dveří.
5. Opakujte stejný postup na protější straně.
6. Uchopte centrální pásek bezpečnostního pásu pro těhotné, rozepněte jej, obtočte kolem břišní části bezpečnostního pásu vozidla a znovu ho zajistěte.

Ujistěte se, že byl břišní pás zajištěn, přiléhá k tělu a vede pod bříškem – instalace pomocí centrálního bodu.

bezpečnostní pás pro těhotné
BeSafe PREGNANT bezpečnostní pás do auta pro těhotné

Systém ISOFIX

Pomůcku se systémem ISOFIX stačí položit na sedačku a zakliknout do konektorů ISOFIX integrovaných v sedačce auta. Tím je pás připravený a poté již postupujete tak jako v předchozím případě.

Víte, že…?

ISOFIX je systém upevnění umožňující bezpečné a pevné spojení autosedačky nebo základny přímo s karoserií vozu, pokud je automobil již z výroby vybaven kotevními úchyty pro tento typ sedačky. Díky pevnému spojení s karoserií jste maximálně chránění.

Instalace pomocí 3 – bodového pásu

Přídavná pomůcka pro 3 – bodový pás auta, který drží klasický pás mimo oblast měkkých tkání břicha a plodu, a přesto je nastávající maminka správně připoutaná. Tento způsob zajišťuje pohodlnější cestování, bez pocitu tlaku na břicho. Pás je doporučován již od druhého měsíce těhotenství.

bezpečnostní pás pro těhotné
Scamp bezpečnostní pás pro těhotné Comfort Isofix červený

Cena a výrobce

Bezpečností pás můžete zakoupit od předního norského výrobce dětských autosedaček BeSafe, další kvalitní výrobky nabízí Clippasafe, Reer, More Babypack, Red Castle a další.

Ceny bezpečnostních pásů se pohybují od 700 – 1500 Kč. Jestliže autem cestujete pouze občas a nechcete do pásu investovat mnoho peněz, kupte si pás z bazarových portálů. V tomto případě je ale lepší před koupí pás vidět, abyste mohla zkontrolovat, jestli není nijak poškozený.

Víte, že…?

Před každou cestou autem se vybavte zásobou jídla a pití, a to i v případě, že to nepovažujete za nutné. Nikdy nevíte, co se může stát, a i krátká zastávka v koloně může být v parném létě bez vody nepříjemná nebo i nebezpečná.

bezpečnostní pás pro těhotné
Apramo Bezpečnostní pás pro těhotné Cuddle Bumper Black

Řízení v těhotenství

Je velký rozdíl mezi řízením v prvním trimestru těhotenství a řízením v období od čtvrtého do devátého měsíce. Proto je důležité měnit nastavení polohy sedadla, uvést opěradlo do maximální svislé polohy a zaujmout správnou polohu za volantem.

V těhotenství se všeobecně doporučuje nepodnikat příliš dlouhé a náročné cesty. Běžnou praxí při cestování těhotných žen jsou časté zastávky především kvůli návštěvám toalety, proto se doporučuje často zastavovat, projít se a aktivovat krevní oběh.

V případě těhotenství bez zdravotních problémů je možné řídit po celou dobu těhotenství. Každá nastávající maminka by ale měla přestat řídit, jakmile se už necítí za volantem komfortně. Z tohoto důvodu přestává většina žen řídit během posledního měsíce těhotenství.

Otázky a odpovědi

Jak se v těhotenství pásat?

Správné používání bezpečnostních pásů je v těhotenství naprosto zásadní. Pokud budete pás používat špatně, můžete ohrozit nenarozené dítě na zdraví nebo životě. Horní pás by měl vždy vést nad ramenem a veden by měl být dále mezi prsy. Dolní pás musí být umístěn co nejníže pod břichem. Pás nesmí být nikdy veden přes břicho, nedoporučuje se to ani v začátcích těhotenství.

Jsou těhotenské pásy oblíbené?

Pro někoho může být koupě těhotenského pásu zbytečná. Ženy, který tento pás vyzkoušely jsou však dle recenzí spokojené. Hlavní výhodou je skutečnost, že pás zabrání utlačování břicha, což je zejména na konci těhotenství velmi nepříjemné.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku bezpečnostních pásů pro těhotné