Bezpečnostní pás pro těhotné

Chráníte své miminko i sebe.

ca. 800 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat bezpečnostní pás pro těhotné

Povinnost poutat se v autě se týká i budoucích maminek. V těhotenství je bezpečnost v autě důležitá dvojnásob. Zejména ke konci těhotenství mohou být klasické pásy nepohodlné. Mnoho maminek si také myslí, že pás může nenarozenému miminku spíše ublížit, a tak se raději v autě vůbec nepoutají.

Poutání v těhotenství

Správné připoutání v těhotenství je nesmírně důležité. Riziko smrti plodu při havárii je u nepřipoutaných těhotných žen asi 3x vyšší než u připoutaných. V okamžiku srážky a dokonce i při nejmenších kolizích působí síla nárazu na dospělou osobu silou až 5 tun. Tradiční bezpečnostní pás ve chvílích nárazu, stejně jako při náhlém zabrzdění vozidla, vyvíjí obrovský tlak na břicho a dělohu. To může vést k potratu nebo k vážnému zranění plodu.

Také velmi záleží na tom, jak se těhotná připoutá. Jak má tedy vypadat správné poutání:

Clippasafe bezpečnostní pás do auta pro těhotné Béžová
ca. 800 CZK
Aktuálni cena
  • Hlavová opěrka je ve výšce vrcholku hlavy
  • Bezpečnostní pás musí být veden co nejvíc pod břichem, ramenní nesmí nikdy sklouznout z ramene a musí být veden mezi prsy
  • Vzdálenost mezi volantem a bříškem by měla být minimálně 25 cm

Zádržné systémy jako bezpečnostní pásy a airbagy snižují výskyt úrazů a jsou pro těhotné ženy považovány za bezpečné. V těhotenství není vhodné vypínat ani airbagy. Podle doporučení dopravních expertů je však potřeba dodržovat nejméně 25 cm vzdálenost mezi hrudní kostí a palubní deskou nebo dolním okrajem volantu.

Výhody

Těhotenský pás vám umožňuje:

Besafe bezpečnostní pás pro těhotné Pregnant
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena
  • bezpečnou a pohodlnou jízdu v zapnutých automobilových pásech
  • poskytuje pocit bezpečí budoucí mamince jako řidičce nebo jako cestující
  • je vhodný pro přední i zadní sedadla
  • snadná manipulace
  • správně instalovaný adaptér umístí bezpečnostní pás tak, aby se nacházel pod břichem, v poloze nízko přes boky a pánev, což mnohem lépe absorbuje nárazovou sílu a chrání nenarozené dítě

Použití

Funkce bezpečnostního pásu spočívá v tom, že v případě nehody, pokud nemáte spodní část bezpečnostního pásu vedenou důsledně pod bříškem, vám pás může vyjet přes bříško směrem nahoru, což je pro plod velice nebezpečné. Těhotenský bezpečnostní pás právě v takovém okamžiku podrží spodní část bezpečnostního pásu auta ve správné pozici a tím ochrání miminko v bříšku.

Instalace pomocí popruhu

Postup
1. Umístěte sedátko pásu na sedadlo vozidla. Obtočte pás sedátka kolem sedadla a zapněte sponu pásu.
2. Utáhněte.
3. Posaďte se na sedátko a zapněte bezpečnostní pás vozidla – instalace pomocí bočních bodů.
4. Stáhněte břišní část bezpečnostního pásu vozidla směrem dolů a zajistěte jej pomocí bočního pásu na straně dveří.
5. Opakujte stejný postup na protější straně.
6. Uchopte centrální pásek bezpečnostního pásu pro těhotné, rozepněte jej, obtočte kolem břišní části bezpečnostního pásu vozidla a znovu ho zajistěte.

Ujistěte se, že byl břišní pás zajištěn, přiléhá k tělu a vede pod bříškem – instalace pomocí centrálního bodu.

Besafe Pregnant iZi fix bezpečnostní pás do auta pro těhotné černý
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Systém ISOFIX

Pomůcku se systémem ISOFIX stačí položit na sedačku a zakliknout do konektorů ISOFIX integrovaných v sedačce auta. Tím je pás připravený a poté již postupujete tak jako v předchozím případě.

Víte, že…?

ISOFIX je systém upevnění umožňující bezpečné a pevné spojení autosedačky nebo základny přímo s karoserií vozu, pokud je automobil již z výroby vybaven kotevními úchyty pro tento typ sedačky. Díky pevnému spojení s karoserií jste maximálně chránění.

Instalace pomocí 3 – bodového pásu

Přídavná pomůcka pro 3 – bodový pás auta, který drží klasický pás mimo oblast měkkých tkání břicha a plodu, a přesto je nastávající maminka správně připoutaná. Tento způsob zajišťuje pohodlnější cestování, bez pocitu tlaku na břicho. Pás je doporučován již od druhého měsíce těhotenství.

Babypack Bezpečnostní pás pro těhotné 2-FIT
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Cena a výrobce

Bezpečností pás můžete zakoupit od předního norského výrobce dětských autosedaček BeSafe, další kvalitní výrobky nabízí Clippasafe, Reer, More Babypack, Red Castle a další.

Ceny bezpečnostních pásů se pohybují od 700 – 1500 Kč. Jestliže autem cestujete pouze občas a nechcete do pásu investovat mnoho peněz, kupte si pás z bazarových portálů. V tomto případě je ale lepší před koupí pás vidět, abyste mohla zkontrolovat, jestli není nijak poškozený.

Víte, že…?

Před každou cestou autem se vybavte zásobou jídla a pití, a to i v případě, že to nepovažujete za nutné. Nikdy nevíte, co se může stát, a i krátká zastávka v koloně může být v parném létě bez vody nepříjemná nebo i nebezpečná.

Řízení v těhotenství

Je velký rozdíl mezi řízením v prvním trimestru těhotenství a řízením v období od čtvrtého do devátého měsíce. Proto je důležité měnit nastavení polohy sedadla, uvést opěradlo do maximální svislé polohy a zaujmout správnou polohu za volantem.

V těhotenství se všeobecně doporučuje nepodnikat příliš dlouhé a náročné cesty. Běžnou praxí při cestování těhotných žen jsou časté zastávky především kvůli návštěvám toalety, proto se doporučuje často zastavovat, projít se a aktivovat krevní oběh.

V případě těhotenství bez zdravotních problémů je možné řídit po celou dobu těhotenství. Každá nastávající maminka by ale měla přestat řídit, jakmile se už necítí za volantem komfortně. Z tohoto důvodu přestává většina žen řídit během posledního měsíce těhotenství.