Biatlonový terč

Pro trénink biatlonu.

ca. 1 600 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat biatlonový terč

  • Jde o zpravidla ocelový nebo nouzově papírový terč pro trénink střelby v disciplíně biatlon.
  • Existují různé typy lišící se velikostí jednotlivých terčů i celkovým počtem terčů na sestavě.
  • Nedílnou součástí obvykle bývá také provázek, pomocí kterého lze biatlonový terč na dálku resetovat.

Kdo využije biatlonový terč

Biatlonový terč je samozřejmě nezbytnou pomůckou pro sport zvaný biatlon a potřebuje jej každý, kdo se mu věnuje a pravidelně trénuje. Biatlon je zimní sport, který však lze trénovat celoročně, neboť se skládá z běhu na lyžích a následné střelby na specifický terč. Terč může být umístěn venku, případně také v nějaké hale či větší chodbě v bytě.

Kam terč namontovat

Biatlonový terč je možné namontovat například na zeď či nějakou pevnou stěnu, čímž jej dostanete například do větší výšky. Není to však podmínkou a většina prodávaných modelů je připravena i na to, že bude volně stojící na zemi, což je patrně typické postavení. Biatlonový terč pak pomocí podstavce samostatně stojí v prostoru, což je ideální při střelbě v lehu.

Se šňůrkou
5 bodový biatlonový terč se šňůrou na resetování

Materiál

Při výběru biatlonového terče můžete zohlednit ještě materiál. Obyčejné terče mohou být plastové, nebo dokonce papírové. Obvykle se jedná výhradně o tréninkové terče, někdy i jen na omezené použití. Obvykle je však biatlonový terč ocelový, což z něj činí stabilní kus sportovního náčiní, který odolává venkovnímu prostředí a lze jej samozřejmě používat opakovaně.

Velikost terčů

Samotných terčů může být na celém biatlonovém terči několik. Zpravidla je minimum tři terče, obvykle však jde o pětici terčů. Průměr jednotlivých terčů je buď stejný a může mít například 24 milimetrů, nebo 30 milimetrů.

  • Existují však biatlonové terče, které mají pět terčů, avšak každý s rozdílným průměrem. Samotné průměry pak činí 15 milimetrů, 20 milimetrů, 25 milimetrů, 30 milimetrů a největší terč má průměr 40 milimetrů. Počet terčů odpovídá běžnému závodnímu bodování, kdy při minutí všech cílů obdrží závodník pět trestných bodů.
Dřevěný
JeToTu s.r.o. Biatlon do obýváku – biatlonový terč dřevěný

Velikost terče se liší dále dle typu střelby. Výše zmíněné průměry platí při střelbě v leže, při střelbě ve stoje může být průměr terče až 115 milimetrů.

Průměr terčů (standardní) Postroj při střelbě    
30 milimetrů v leže    
115 milimetrů ve stoje

Jak terč používat

Samotný biatlonový terč je nástroj s velmi snadným používáním. Terče se při zásahu automaticky sklopí. Naštěstí není nutné se k terči nijak vracet, protože se střílí na vzdálenost 50 metrů. Biatlonový terč je vybaven dostatečně dlouhou šňůrou, po jejímž zatažení se terče opět vrátí do výchozí polohy a biatlonový terč je znovu připraven.

Komu je určen

Biatlonový terč má široké spektrum využití a pokud zvolíte kvalitní model, lze biatlonový terč využívat nejen pro trénink biatlonu, ale rovněž pro trénink sportovní střelby.

5 bodový
5bodový biatlonový terč se šňůrou na resetování

Do jaké vzdálenosti terč umístit

Každý biatlonový terč má zvolenou vzdálenost, kterou je minimální hodnota dle ráže vaší vzduchovky. Pro příklad uveďme, že vzduchovky se silou do 16 J lze používat ze vzdálenosti alespoň 10 metrů. Vzdálenost se samozřejmě adekvátně musí zvyšovat s tím, jak se navyšuje síla konkrétní vzduchovky.

Víte, že…?

Pro větší pohodlí si vždy vybírejte biatlonové terče opatřeny automatickým mechanismem pro opětovné zvednutí již sestřelených terčů. Vše se provádí prostým zatáhnutím za provaz, díky čemuž nemusíte vážit cestu až k samotným terčům.

Ceny

Biatlonové terče existují na českém trhu v mnoha různých provedeních.

S malorážkou
Vilac Biatlonová malorážka puška Martin Fourcade (Rozměr malorážky: 49,5×11,5×2 cm Průměr terče: 8,5 cm Výška terče: 11,5 cm Rozměry balení: 54x23x6,5 cm Věk: 5+ Materiál: dřevo)
  • Pokud hledáte cenově dostupné řešení a budou vám stačit vždy jen tři terče shodného průměru, můžete se spolehnout například na model Raven Biatlon 3 s cenou kolem 1 200 Kč.
  • Biatlonový terč zvaný Venox Biatlon 5 již nabídne 5 terčů a je vhodný pro sportovní střelbu i trénink na biatlon. Cenově se pohybuje kolem 1 500 Kč.
  • Mechanický model Merco Biathlon Shooter se všemi certifikacemi, například od Českého svazu biatlonu, vás pak vyjde na zhruba 7 000 Kč, je kvalitněji zpracována a chlubí se plně mechanickým systémem opětovného nasazování terčů.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat biatlonový terč?

Biatlonový terč vybírejte vždy dle svých aktuálních potřeb. Zaměřte se na typ vaší vzduchovky a současně i na to, jaký průměr terčů vyžadujete. Existují modely s různými průměry, případně i modely, které mají několik různých průměrů vedle sebe.

Komu je biatlonový terč určen?

Biatlonový terč najde využití u každého, kdo si chce vylepšit sportovní střelbu na cíl, a to s vysokou přesností. Samozřejmě jej ocení pro tréninky i všichni, kteří se závodně či rekreačně věnují biatlonu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.