Bosu

Balanční rehabilitační pomůcka.

Jak vybrat BOSU

Zkratka BOSU znamená Both sides up, v překladu obě strany nahoru. Tuto balanční rehabilitační pomůcku je tedy možné používat z obou stran na různé typy cvičení. Je určená pro všechny věkové skupiny. Má široké spektrum použití. Cvičení na této podložce posílí vaše svaly, zlepší koordinaci a celkově má vliv na správné držení těla i hluboký stabilizační systém. Hodí se na posilování i cardio trénink. Balanční podložka je vhodná jak pro profesionální sportovce tak začátečníky.

Typy

Balanční podložky typu BOSU, respektive fungující na podobném principu, lze rozdělit do tří kategorií. Na vás pak záleží, který konkrétní typ vám bude více vyhovovat.

Typ Popis
Celopryžové – celogumová deska obvykle menšího průměru, která je téměř vždy opatřena masážními vroubky
  – pro cvičení můžete použít i dvě najednou, např. pro každou nohu
  – podložku je možné nafouknout dle potřeby – má rovný nebo vypouklý tvar
  – dá se říct, že tento typ podložek je odlehčená a levnější verze BOSU. Hodí se tedy pro méně náročné uživatele
S plochou základnou – balanční podložka BOSU
  – cvičit lze jak na ploché straně, tak na zaoblené
  – některé modely jsou taktéž vybaveny masážními vroubky, které zajišťují masáž akupresurních bodů na chodidlech
Balanční desky – většinou plastové disky, které mají spodní stranu vyklenutou, fungují obdobným způsobem jako BOSU otočená základnou nahoru
  – jsou vhodné např. ke cvičení, které zlepšuje rovnováhu
  – podložka má tvrdý a nepoddajný povrch
  – jedná se o levnější variantu tohoto typu podložek

Víte, že…?

Balančních podložek je na našem trhu celá řada. Mimo výše uvedených se jedná např. o balanční míče a polštáře. Opět díky nim procvičujete správné držení těla, aktivujete hluboký stabilizační systém a navíc máte zajištěno zdravé sezení. Na rotanech posílíte celé tělo a vzhledem k tomu, že je cvičení velmi jednoduché, zvládne ho opravdu každý.

Funkční
BOSU NexGen Pro Balance Trainer

Nosnost

Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů. Nosnost mimo jiné ovlivňuje:

  • S jakou intenzitou můžete podložku používat
  • Je dokladem o její odolnosti

Nosnost BOSU podložek se pohybuje od 130 kg do 200 kg, někdy i více.
Balanční podložku vybírejte vždy podle toho, kdo ji bude nejčastěji využívat. Pokud ji máte jen pro svou potřebu, řiďte se vlastní váhou. Nicméně pro běžné domácí cvičení se doporučuje alespoň 100 – 120 Kg. Pokud trénujete intenzivněji nebo kupujete podložku jako vybavení fitness nebo rehabilitační pomůcku, volte tento parametr určitě vyšší.

Oblíbená
BOSU Balance Pods

Víte, že…?

Četnost používání podložky při výběru také zohledněte. Jiný výrobek si pravděpodobně koupíte na domácí občasné cvičení a jiný se hodí do fitness centra, kde bude používán prakticky pořád.

Velikost

Balanční podložky jsou zpravidla vyráběny v různých velikostech. Pokud nemáte doma místo nazbyt, volte menší velikost. Na druhou stranu pokud bude příliš malá, nemusí být pro vás cvičení pohodlné. Menší podložky jsou lehčí, takže se vám budou lépe přenášet.
BOSU patří mezi rozměrnější varianty balančních podložek. Základna může mít průměr od 55 do 65 cm. Ideální výška kopule po nafouknutí je cca 22 cm.

Víte, že…?

To, jak moc podložku nafouknete, určuje také obtížnost cvičení. Méně nafouknutá podložka znamená snazší cvičení. Pokud preferujete náročnější trénink, nafoukněte ji více. Ztíží se udržení rovnováhy a bude nutné na ní více balancovat.

Prémiová kvalita
BOSU Balance Trainer Profi

Materiál

Důležité je, aby balanční podložka byla vyrobena z dostatečně pevného a kvalitního materiálu. Někteří výrobci garantují odolnost proti protržení pomůcky. Protiskluzová úprava by měla být naprostou samozřejmostí.
Pevná část podložek bývá nejčastěji vyrobena ze dřeva nebo plastu. Dřevo je zcela jistě estetičtější a odolnější, plast je na druhou stranu pružnější a lehčí. Hlavní část podložky je z gumy, která má vlastnost přizpůsobit se vašemu tělu při cvičení. Musíte ji ale čas od času dofouknout.

Příslušenství

U tohoto typu výrobku určitě nepočítejte s žádnou širokou nabídkou příslušenství. BOSU může být vybaveno:

  • Expandery – pryžové pásy s rukojetí sloužící k posilování rukou
  • Pumpička
Moderní
Balanční míč Trendy Meia 55cm

Výrobci a ceny

Mezi výrobce balančních podložek typu Bosu patří např. Acra, BOSU, Yate nebo Master.

  • Nejlevnější výrobky koupíte za cca 1000 Kč, nejdražší za necelých 6000 Kč.
  • Balanční podložky koupíte i do 1000 Kč. Jedná se ale o celogumové modely, případně balanční desky.
  • Do 3000 Kč najdete širokou nabídku podložek typu BOSA především pro domácí použití. Vybírat můžete i z rozměrnějších variant s nosností kolem 150 kg. Celá řada modelů je vybavena expandéry. V této cenové kategorii se pohybuje také většina balančních desek.
  • Nad 3000 Kč se jedná o výrobky špičkové kvality určené pro náročné uživatele a pro profesionální použití (fitness centra, rehabilitace).
Jméno
Funkční
Oblíbená
Prémiová kvalita
Moderní
Kvalitní značka
Image
Produkt
BOSU NexGen Pro Balance Trainer
BOSU Balance Pods
BOSU Balance Trainer Profi
Balanční míč Trendy Meia 55cm
BOSU Elite Balance Trainer
Cena ca. 4 600 CZK ca. 1 200 CZK ca. 4 100 CZK ca. 2 800 CZK ca. 5 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena