Bruska na sklo

Broušení skla, minerálů i šperků.

ca. 4 700 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat brusku na sklo?

Pod pojmem bruska na sklo se skrývá několik typů zařízení, které mají širší využití než jen broušení skla. Stolní brusky na sklo se používají i při broušení minerálů, šperků a wolframových elektrod. Brusky díky vodní lázni efektivně a přesně vytvarují tvrdé a křehké materiály podle vašich potřeb. Skláři na těchto strojích vytváří vitráže a skleněné ozdobné prvky. Používají je i zlatníci při opracování drahých kamenů.

Typ

Brusky na sklo můžeme rozdělit do několika typů. Při běžné práci se setkáte s ruční a stolní bruskou na sklo. Každá má svoje specifika a v praxi jsou obě dvě nenahraditelné.

Stolní

Stolní brusky se nejčastěji využívají při tvorbě vitráží a opracování minerálů a šperků. Díky vodní lázni s nimi obrousíte i ty nejjemnější hrany. Pevně přidělaný trn s diamantovým kotoučem pracuje ve vysokých otáčkách a obsluha přikládá obrobek k tomuto kotouči.

Antivibrační
NAREX ABU 125-600 B

Ruční

Ruční přímé brusky mají multifunkční využití. Při nasazení diamantového kamene do brusky s nimi obrousíte i sklo a křehké materiály. Bruska nepracuje ve vodní lázni, čímž dochází k riziku poškození materiálu při broušení. Hodí se spíše pro občasné a hobby využití nebo srážení hran na skleněných deskách.

Typ brusky Využití Výhody Nevýhody Cena
Stolní Časté využití Pečlivé broušení ve vodní lázni Vyšší cena 4 000 Kč a více
Ruční Příležitostné Lepší přehled nad opracovávaným materiálem Nízké otáčky, nehodí se pro jemné broušení 1 000 – 2 000 Kč

Využití

U brusek na sklo se setkáte se dvěma typy stolních brusek – hobby stolní brusky pro detailní opracování a profesionální stojanové brusky pro práci se skleněnými tabulemi.

Hobby

Brusky s pořizovací cenou do 5 000 Kč využijete při jemném broušení a opracování minerálů. Díky svojí kompaktní velikosti se hodí i do malé dílny. Tam se stanou neocenitelným pomocníkem při práci se sklem a křehkými materiály.

Vysoce kvalitní
Makita GA5030R

Profesionální

Tento typ brusek na sklo nejčastěji najdete ve velkých sklářských dílnách. Jedná se o stroje s pořizovací hodnotou od 200 tisíc do 1 milionu Kč. Využívají se při opracování velkých skleněných desek a tabulí. Při jejich výběru se vždy poraďte s profesionálem, my se jim v našem rádci vyhneme.

Otáčky

Vysoké otáčky jsou pro broušení skla zásadní. Díky nim dochází k přesnému úběru materiálu, který kontrolujete přikládáním opracovávaného obrobku ke kotouči brusky.
Kvalitní stroje pro broušení skla mají od 2 000 ot./min a více. Jedině tak zajistíte, že dojde k optimálnímu tření kotouče ke sklu a dalším materiálům.
Kvalitní brusky pro opracování skla a dalších materiálů v sobě mají integrovanou regulaci otáček. Díky nim obrousíte i tvrdé a křehké materiály až v 8 000 ot./min.

Víte, že…?

Při broušení ve velkých otáčkách nezapomínejte na dostatečné osvětlení. Brusky s vyšším počtem otáček tak v sobě mají integrované osvětlení, které zajistí přehled nad vaší prací.

Stolová
Kraft & Dele KD546

Pracovní plocha

Velikost pracovní plochy u brusek na sklo se pohybuje od 15 × 15 cm. Ty největší pak nabízejí pracovní plochu o velikosti až 30 × 30 cm.
Pracovní plochu volte podle toho, jak velké předměty máte v plánu brousit. Drobné předměty nevyžadují velkou pracovní plochu a při broušení na velkém prostoru může dojít i ke ztrátě kontroly nad broušením.

Způsob chlazení

Již na začátku jsme se zmínili o vodním chlazení brusek na sklo. To je pro efektivní práci stěžejní. Ke chlazení vodou u brusek ovšem dochází dvěma způsoby.
Při prvním z nich vodu ke kotouči natahuje klasická filcová houbička, která zajišťuje dostatečné navlhčení brusného kamene. Dražší brusky v sobě mají zabudované čerpadlo, které žene vodu ke kotouči a zajišťuje dostatečné chlazení.

Bezpečné broušení

Při práci se sklem, zejména pak při jeho broušení, dodržujte základní bezpečností opatření:

Ergonomická
Bosch GEX 125-1 AE Professional 0.601.387.500
  • Skleněný obrobek opracovávejte ve vodní lázni. Při roztříštění skla může dojít k poranění obsluhy.
  • Při broušení skleněných materiálů vzniká drobný skleněný prach, který může poškodit vaše oči. Nezapomeňte na ochranné brýle.
  • Vyhněte se kontaktu s běžícím brusným kamenem.

Značky

Na českém trhu nenajdete mnoho značek, které se zabývají výrobou stolních brusek na sklo. Doporučujeme tak vybírat z brusek Kristall a Dinapa, které mají dostatečnou nabídku pro hobby i náročné uživatele.
Oproti tomu nabídka ručních brusek je poměrně široká. Mezi populární značky patří Parkside, který vyniká nízkými cenami a kvalitou pro hobby uživatele. Dále se nabízí brusky Ferm, Powerplus a Bosch.

Cena

  • Ruční brusky na sklo seženete do 2 000 Kč v závislosti na kvalitě a počtu otáček brusky. Ty nejlevnější v obchodech pořídíte dokonce do 1 000 Kč.
  • Za stolní brusku na sklo si už připlatíte. Jejich ceny začínají na 4 000 Kč za brusku se základní výbavou a končí přibližně na 6 000 Kč. Za tuto cenu dostanete kvalitního pomocníka pro práci se sklem, šperky a minerály.
Do dílny
PowerPlus POWEB3510
Jméno
Antivibrační
Vysoce kvalitní
Stolová
Ergonomická
Do dílny
Image
Produkt
NAREX ABU 125-600 B
Makita GA5030R
Kraft & Dele KD546
Bosch GEX 125-1 AE Professional 0.601.387.500
PowerPlus POWEB3510
Výrobce
Narex
Makita
Kraft&Dele
Bosch
POWERPLUS
Cena ca. 4 700 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 900 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena