5 nejlepších brusek na sklo 2023

Broušení skla, minerálů i šperků.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Stolní bruska na minerály a sklo DIMAPA MS150 (Mikrobruska rovinná pro kameniva, minerály, sklíčka a podobně.)

Jak vybrat brusku na sklo

  • Stolní brusky na sklo se používají i při broušení minerálů, šperků a wolframových elektrod.
  • U brusek na sklo se setkáte se dvěma typy stolních brusek – hobby stolní brusky pro detailní opracování a profesionální stojanové brusky pro práci se skleněnými tabulemi.
  • Vysoké otáčky jsou pro broušení skla zásadní. Díky nim dochází k přesnému úběru materiálu.
  • Velikost pracovní plochy u brusek na sklo se pohybuje od 15 × 15 cm. Ty největší pak nabízejí pracovní plochu o velikosti až 30 × 30 cm.

Bruska na sklo - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku brusek na sklo

Jak vybrat brusku na sklo

Typ

Brusky na sklo můžeme rozdělit do několika typů. Při běžné práci se setkáte s ruční a stolní bruskou na sklo. Každá má svoje specifika a v praxi jsou obě dvě nenahraditelné.

Stolní

Stolní brusky se nejčastěji využívají při tvorbě vitráží a opracování minerálů a šperků. Díky vodní lázni s nimi obrousíte i ty nejjemnější hrany. Pevně přidělaný trn s diamantovým kotoučem pracuje ve vysokých otáčkách a obsluha přikládá obrobek k tomuto kotouči.

Bruska na sklo
Stolní bruska na minerály a sklo DIMAPA MS150 (Mikrobruska rovinná pro kameniva, minerály, sklíčka a podobně.)

Ruční

Ruční přímé brusky mají multifunkční využití. Při nasazení diamantového kamene do brusky s nimi obrousíte i sklo a křehké materiály. Bruska nepracuje ve vodní lázni, čímž dochází k riziku poškození materiálu při broušení. Hodí se spíše pro občasné a hobby využití nebo srážení hran na skleněných deskách.

Typ brusky Využití Výhody Nevýhody Cena
Stolní Časté využití Pečlivé broušení ve vodní lázni Vyšší cena 4 000 Kč a více
Ruční Příležitostné Lepší přehled nad opracovávaným materiálem Nízké otáčky, nehodí se pro jemné broušení 1 000 – 2 000 Kč

Využití

U brusek na sklo se setkáte se dvěma typy stolních brusek – hobby stolní brusky pro detailní opracování a profesionální stojanové brusky pro práci se skleněnými tabulemi.

Hobby

Brusky s pořizovací cenou do 5 000 Kč využijete při jemném broušení a opracování minerálů. Díky svojí kompaktní velikosti se hodí i do malé dílny. Tam se stanou neocenitelným pomocníkem při práci se sklem a křehkými materiály.

Bruska na sklo
Diamantový brus na minerály - broušení na plocho, diamantová bruska na acháty, sklo, karbidy apod. (Brus - leštička na šperky, sklo, wolfram karbidy, diamant)

Profesionální

Tento typ brusek na sklo nejčastěji najdete ve velkých sklářských dílnách. Jedná se o stroje s pořizovací hodnotou od 200 tisíc do 1 milionu Kč. Využívají se při opracování velkých skleněných desek a tabulí. Při jejich výběru se vždy poraďte s profesionálem, my se jim v našem rádci vyhneme.

Otáčky

Vysoké otáčky jsou pro broušení skla zásadní. Díky nim dochází k přesnému úběru materiálu, který kontrolujete přikládáním opracovávaného obrobku ke kotouči brusky.
Kvalitní stroje pro broušení skla mají od 2 000 ot./min a více. Jedině tak zajistíte, že dojde k optimálnímu tření kotouče ke sklu a dalším materiálům.

  • Kvalitní brusky pro opracování skla a dalších materiálů v sobě mají integrovanou regulaci otáček. Díky nim obrousíte i tvrdé a křehké materiály až v 8 000 ot./min.
Bruska na sklo
Kristall 2000S Diamantová bruska na sklo, 230V/50Hz/100W-2800 rpm

Víte, že…?

Při broušení ve velkých otáčkách nezapomínejte na dostatečné osvětlení. Brusky s vyšším počtem otáček tak v sobě mají integrované osvětlení, které zajistí přehled nad vaší prací.

Pracovní plocha

Velikost pracovní plochy u brusek na sklo se pohybuje od 15 × 15 cm. Ty největší pak nabízejí pracovní plochu o velikosti až 30 × 30 cm.
Pracovní plochu volte podle toho, jak velké předměty máte v plánu brousit. Drobné předměty nevyžadují velkou pracovní plochu a při broušení na velkém prostoru může dojít i ke ztrátě kontroly nad broušením.

Způsob chlazení

Již na začátku jsme se zmínili o vodním chlazení brusek na sklo. To je pro efektivní práci stěžejní. Ke chlazení vodou u brusek ovšem dochází dvěma způsoby.
Při prvním z nich vodu ke kotouči natahuje klasická filcová houbička, která zajišťuje dostatečné navlhčení brusného kamene. Dražší brusky v sobě mají zabudované čerpadlo, které žene vodu ke kotouči a zajišťuje dostatečné chlazení.

Bruska na sklo
Diamantová Bruska na sklo KRISTALL 1S

Bezpečné broušení

Při práci se sklem, zejména pak při jeho broušení, dodržujte základní bezpečností opatření:

  • Skleněný obrobek opracovávejte ve vodní lázni. Při roztříštění skla může dojít k poranění obsluhy.
  • Při broušení skleněných materiálů vzniká drobný skleněný prach, který může poškodit vaše oči. Nezapomeňte na ochranné brýle.
  • Vyhněte se kontaktu s běžícím brusným kamenem.

Cena

  • Ruční brusky na sklo seženete do 2 000 Kč v závislosti na kvalitě a počtu otáček brusky. Ty nejlevnější v obchodech pořídíte dokonce do 1 000 Kč.
  • Za stolní brusku na sklo si už připlatíte. Jejich ceny začínají na 4 000 Kč za brusku se základní výbavou a končí přibližně na 6 000 Kč. Za tuto cenu dostanete kvalitního pomocníka pro práci se sklem, šperky a minerály.
Bruska na sklo
Makita 4191DWA akumulátorová pila na sklo a kachličky

Otázky a odpovědi

Kdo využije brusku na sklo?

Pod pojmem bruska na sklo se skrývá několik typů zařízení, které mají širší využití než jen broušení skla. Stolní brusky na sklo se používají i při broušení minerálů, šperků a wolframových elektrod. Brusky díky vodní lázni efektivně a přesně vytvarují tvrdé a křehké materiály podle vašich potřeb. Skláři na těchto strojích vytváří vitráže a skleněné ozdobné prvky. Používají je i zlatníci při opracování drahých kamenů.

Jak vybrat brusku na sklo?

Kvalitní brusku na sklo koupíte od kvalitního výrobce. Na českém trhu nenajdete mnoho značek, které se zabývají výrobou stolních brusek na sklo. Doporučujeme tak vybírat z brusek Kristall a Dinapa, které mají dostatečnou nabídku pro hobby i náročné uživatele. Oproti tomu nabídka ručních brusek je poměrně široká. Mezi populární značky patří Parkside, který vyniká nízkými cenami a kvalitou pro hobby uživatele. Dále se nabízí brusky Ferm, Powerplus a Bosch.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku brusek na sklo