Bruska na sklo

Broušení skla, minerálů i šperků.

ca. 5 400 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 100 CZK

Pod pojmem bruska na sklo se skrývá několik typů zařízení, které mají širší využití než jen broušení skla. Stolní brusky na sklo se používají i při broušení minerálů, šperků a wolframových elektrod. Brusky díky vodní lázni efektivně a přesně vytvarují tvrdé a křehké materiály podle vašich potřeb. Skláři na těchto strojích vytváří vitráže a skleněné ozdobné prvky. Používají je i zlatníci při opracování drahých kamenů.

Typ

Brusky na sklo můžeme rozdělit do několika typů. Při běžné práci se setkáte s ruční a stolní bruskou na sklo. Každá má svoje specifika a v praxi jsou obě dvě nenahraditelné.

Stolní

Stolní brusky se nejčastěji využívají při tvorbě vitráží a opracování minerálů a šperků. Díky vodní lázni s nimi obrousíte i ty nejjemnější hrany. Pevně přidělaný trn s diamantovým kotoučem pracuje ve vysokých otáčkách a obsluha přikládá obrobek k tomuto kotouči.

Antivibrační
NAREX ABU 125-600 B
ca. 5 400 CZK
Aktuálni cena

Ruční

Ruční přímé brusky mají multifunkční využití. Při nasazení diamantového kamene do brusky s nimi obrousíte i sklo a křehké materiály. Bruska nepracuje ve vodní lázni, čímž dochází k riziku poškození materiálu při broušení. Hodí se spíše pro občasné a hobby využití nebo srážení hran na skleněných deskách.

Typ brusky Využití Výhody Nevýhody Cena
Stolní Časté využití Pečlivé broušení ve vodní lázni Vyšší cena 4 000 Kč a více
Ruční Příležitostné Lepší přehled nad opracovávaným materiálem Nízké otáčky, nehodí se pro jemné broušení 1 000 – 2 000 Kč

Využití

U brusek na sklo se setkáte se dvěma typy stolních brusek – hobby stolní brusky pro detailní opracování a profesionální stojanové brusky pro práci se skleněnými tabulemi.

Hobby

Brusky s pořizovací cenou do 5 000 Kč využijete při jemném broušení a opracování minerálů. Díky svojí kompaktní velikosti se hodí i do malé dílny. Tam se stanou neocenitelným pomocníkem při práci se sklem a křehkými materiály.

Vysoce kvalitní
Makita GA5030R
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena

Profesionální

Tento typ brusek na sklo nejčastěji najdete ve velkých sklářských dílnách. Jedná se o stroje s pořizovací hodnotou od 200 tisíc do 1 milionu Kč. Využívají se při opracování velkých skleněných desek a tabulí. Při jejich výběru se vždy poraďte s profesionálem, my se jim v našem rádci vyhneme.

Otáčky

Vysoké otáčky jsou pro broušení skla zásadní. Díky nim dochází k přesnému úběru materiálu, který kontrolujete přikládáním opracovávaného obrobku ke kotouči brusky.
Kvalitní stroje pro broušení skla mají od 2 000 ot./min a více. Jedině tak zajistíte, že dojde k optimálnímu tření kotouče ke sklu a dalším materiálům.
Kvalitní brusky pro opracování skla a dalších materiálů v sobě mají integrovanou regulaci otáček. Díky nim obrousíte i tvrdé a křehké materiály až v 8 000 ot./min.

Víte, že…?

Při broušení ve velkých otáčkách nezapomínejte na dostatečné osvětlení. Brusky s vyšším počtem otáček tak v sobě mají integrované osvětlení, které zajistí přehled nad vaší prací.

Stolová
Kraft & Dele KD546
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena

Pracovní plocha

Velikost pracovní plochy u brusek na sklo se pohybuje od 15 × 15 cm. Ty největší pak nabízejí pracovní plochu o velikosti až 30 × 30 cm.
Pracovní plochu volte podle toho, jak velké předměty máte v plánu brousit. Drobné předměty nevyžadují velkou pracovní plochu a při broušení na velkém prostoru může dojít i ke ztrátě kontroly nad broušením.

Způsob chlazení

Již na začátku jsme se zmínili o vodním chlazení brusek na sklo. To je pro efektivní práci stěžejní. Ke chlazení vodou u brusek ovšem dochází dvěma způsoby.
Při prvním z nich vodu ke kotouči natahuje klasická filcová houbička, která zajišťuje dostatečné navlhčení brusného kamene. Dražší brusky v sobě mají zabudované čerpadlo, které žene vodu ke kotouči a zajišťuje dostatečné chlazení.

Bezpečné broušení

Při práci se sklem, zejména pak při jeho broušení, dodržujte základní bezpečností opatření:

Ergonomická
Bosch GEX 125-1 AE Professional 0.601.387.500
ca. 2 000 CZK
Aktuálni cena
  • Skleněný obrobek opracovávejte ve vodní lázni. Při roztříštění skla může dojít k poranění obsluhy.
  • Při broušení skleněných materiálů vzniká drobný skleněný prach, který může poškodit vaše oči. Nezapomeňte na ochranné brýle.
  • Vyhněte se kontaktu s běžícím brusným kamenem.

Značky

Na českém trhu nenajdete mnoho značek, které se zabývají výrobou stolních brusek na sklo. Doporučujeme tak vybírat z brusek Kristall a Dinapa, které mají dostatečnou nabídku pro hobby i náročné uživatele.
Oproti tomu nabídka ručních brusek je poměrně široká. Mezi populární značky patří Parkside, který vyniká nízkými cenami a kvalitou pro hobby uživatele. Dále se nabízí brusky Ferm, Powerplus a Bosch.

Cena

  • Ruční brusky na sklo seženete do 2 000 Kč v závislosti na kvalitě a počtu otáček brusky. Ty nejlevnější v obchodech pořídíte dokonce do 1 000 Kč.
  • Za stolní brusku na sklo si už připlatíte. Jejich ceny začínají na 4 000 Kč za brusku se základní výbavou a končí přibližně na 6 000 Kč. Za tuto cenu dostanete kvalitního pomocníka pro práci se sklem, šperky a minerály.
Do dílny
PowerPlus POWEB3510
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena
Jméno
Antivibrační
Vysoce kvalitní
Stolová
Ergonomická
Do dílny
Image
Produkt
NAREX ABU 125-600 B
Makita GA5030R
Kraft & Dele KD546
Bosch GEX 125-1 AE Professional 0.601.387.500
PowerPlus POWEB3510
Výrobce
Narex
Makita
Kraft&Dele
Bosch
POWERPLUS
Cena ca. 5 400 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 200 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena