Chladící agregát

Pro komerční využití.

ca. 5 800 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 7 700 CZK
ca. 30 200 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 23 200 CZK

Jak vybrat chladící agregát

  • Chladící agregát se zpravidla montuje do svislé stěny chladícího boxu.
  • V chladících agregátech je již naplněno nezbytným chladivem.
  • Montáž chladícího agregátu by měla probíhat ve velmi dobře odvětrávaném prostoru či místnosti.

Základní dělení

Chladící agregáty nachází využití zejména v potravinářském průmyslu, ale například i v gastronomii. V základu je lze v současné době rozdělit na dva hlavní typy, které se liší možnostmi využití i celkovým druhem fungování.

Termoelektrické

Termoelektrické chladící agregáty fungují na principu voda/vzduch a jejich základem je Peltierův článek. Tento druh chladícího agregátů má několik výhod, ale i nedostatků. Hlavní předností je bezesporu velmi ekologický provoz, velice snadná zástavba do konkrétních prostor či boxu a možnost fungovat v jakékoliv poloze. Mezi nevýhody lze započítat poměrně velký odběr proudu. Zapomenout musíte také na možnost mrazení a celkově je chladící výkon do značné míry závislý na okolní teplotě.

Jednostupňový
Abac Pro Line A39B

V případě termoelektrických chladících agregátů je také nutné zmínit vysokou pořizovací cenu, kvůli čemuž se již dnes takřka nenabízí v rámci nových produktů.

Kompresorové

U kompresorových chladících agregátorů je velkým benefitem rychlost nachlazení a dokonce i možnost mrazení, včetně velmi hlubokého zmrazení. Mezi plusy lze připočíst i velmi nízko proudové odběry a možnost tento typ chladícího agregátu napájet skrze solární panel. Mezi nedostatky kompresorových chladících agregátů patří fakt, že dokáží pracovat pouze v omezeném náklonu. Některé typy mají maximální možný náklon 35°, lze však nalézt i modely s možností náklonu 60°.

Dříve se mezi zápory kompresorových chladících agregátů řadila také vysoká hlučnost a malá vibrační odolnost. Tyto neduhy však nejnovější typy spolehlivě odstraňují, což je především v souvislosti s hlukem jistě vítanou zprávou.

Dvoupístový
MAR-POL M806771
Typ chladícího agregátu výhody nevýhody
termoelektrický ekologický provoz, možnost provozovat v různých polohách závislost na okolní teplotě, vyšší odběr proudu
kompresorový může i mrazit, napájení skrze solární panel umístit lze jen do omezeného náklonu, občas vyšší hlučnost

Víte, že…?

Jakýkoliv chladící agregát by měl být vybaven tak, aby fungoval co nejlépe a současně přinášel i jistou dávku uživatelského komfortu. Parametrům a funkcím je rovněž vhodné věnovat pozornost.

Provozní teplota

Jak jsme si řekli již výše, výkony chladících agregátů ovlivňuje i okolní teplota. U každého chladícího agregátu byste proto měli nají teplotní interval, u kterého podává celá jednotka nejlepší výkon. U mnoha typů se pohybuje například o – 5 °C do + 10 °C.

Odpařování

Každý chladící agregát vylučuje tzv. kondenzát, což je voda vzniklá při provozu. Ta by se měla ideálně sama odpařovat tím, že je svedena do prostoru, kde vzniká teplo od motoru chladícího agregátu. Díky tomu se voda odpaří a vy o ní vůbec nevíte a především nemusíte řešit. Můžete však narazit na chladící agregáty, které kondenzát rovněž produkují, ale neumějí jej nechat automaticky odpařit. V takovém případě je nutné zajistit odvod kondenzátu do odpadu, neboť prostor pro něj bude samozřejmě omezený.

Prověřená značka
Geko G80328 V-2065

Teplota

V případě chlazení, ale i mrazení se hodí, abyste věděli, jaká je uvnitř boxu teplota. Jinými slovy na jakou teplotu vámi využívaný chladící agregátor chladí. Postupovat po staru s uvnitř umístěným teploměrem je dosti nepohodlné. Moderní chladící agregáty tak jsou vybaveny digitálním displejem, ze kterého velice snadno odečtete aktuální teplotu.

Ceny

Chladící agregátory si každý nekupuje každý den, tím spíše nejde o zařízení obvyklé potřeby. V domácích podmínkách využijeme spíše chladničky a případně mrazáky. Chladící agregátory využívají převážně pracovníci v potravinářském odvětví a gastronomii.

  • Menší modely lze pořídit od zhruba 20 000 Kč a mívají příkon kolem 500 Wattů.
  • Výkonnější jednotky mívají klidně výrazně vyšší výkon hravě přesahující 1 000 Wattů, které si lépe poradí s větším rozsahem provozní teploty.
  • Díky vyššímu výkonu nejsou náchylné na větší rozdíly teplot v okolí umístění boxu, do kterého pořizujete chladící agregát. Takové modely však již stojí většinou nad 35 000 Kč.
Pro náročné
Aircraft BK 119

Otázky a odpovědi

K čemu se využívá chladící agregát?

Chladící agregát se montuje do konkrétních prostor či boxů, kde dokáže snižovat teplotu. V dané chvíli hovoříme o chlazení, případně až mrazení. Každý chladící agregát by měl být v ideálním případě vybaven jednoduchým ovládáním a pro lepší přehled i digitálním displejem.

Jaký může mít chladící agregátor náklon?

Termoelektrické chladící agregáty mohou pracovat v jakékoliv poloze a jsou v tomto ohledu velice variabilní. V dnešní době se však využívají spíše kompresorové chladící agregáty, které jsou v tomto ohledu omezenější. Náklon se někdy může pohybovat jen do maximálně 30°, lepší modely snesou náklon 60°.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jednostupňový
Dvoupístový
Prověřená značka
Pro náročné
S přímým pohonem
Litinový
Image
Produkt
Abac Pro Line A39B
MAR-POL M806771
Geko G80328 V-2065
Aircraft BK 119
Bamax BX230
Bamax BX60G
Cena ca. 5 800 CZK ca. 3 100 CZK ca. 7 700 CZK ca. 30 200 CZK ca. 4 800 CZK ca. 23 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.