Nejlepší dětské kšandy 2024 a jak vybrat

Stylový i funkční doplněk.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Chlapecké kšandy s motýlkem

Jak vybrat dětské kšandy

 • Dětské šle jsou ideálním doplňkem pro malé děti.
 • Pásky šlí mají mít různou šířku, mohou být z různých materiálů elastických i neelastických, a s několika způsoby přizpůsobení délky pásků.
 • Dětské kšandy jsou k dostání v několika velikostech podle výšky postavy dítěte.

Dětské kšandy s motýlkem - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Dětské kšandy

Jak vybrat dětské kšandy

 • Dětské šle jsou ideálním doplňkem pro malé děti.
 • Pásky šlí mají mít různou šířku, mohou být z různých materiálů elastických i neelastických, a s několika způsoby přizpůsobení délky pásků.
 • Dětské kšandy jsou k dostání v několika velikostech podle výšky postavy dítěte.

Typy

Kšandy jsou součást oděvu, sloužící k udržení volných či padajících kalhot nebo i sukně v patřičné poloze. Skládají se ze dvou většinou pružných pásků přehozených přes ramena, které se na zádech buď spojují do písmene Y, X nebo H. Mohou být i samostatné, kdy přes každé rameno vede jeden pásek.

Chlapec lízá zmrzlinu

Kšandy sluší chlapcům i děvčatům, iStock /

Klasické kšandy

Klasické dětské kšandy jsou k dostání v mnoha designech. Vybírat můžete z jednobarevných až po různě vzorované. Pásky šlí mají mít různou šířku, mohou být z různých materiálů elastických i neelastických, a s několika způsoby přizpůsobení délky pásků.

Většina typů dětských šlí se ke kalhotám nebo sukni připíná pomocí žabiček, některé dětské kalhoty mají šle přišité vzadu napevno a zapínají se na předním dílu kalhot.

Velikost

Dětské kšandy s motýlkem
Chlapecké kšandy s motýlkem

Dětské kšandy jsou k dostání v několika velikostech podle výšky postavy dítěte. Nejmenší z velikostí je pro malé děti s výškou postavy již od 70 cm. Popruhy pak mají šířku 2,5 cm.
 
Udávaná délka šlí je maximální délka v nenataženém stavu.

 • Šle v délce 48cm jsou vhodné na výšku postavy 80cm – 100cm.
 • Šle v délce 60cm jsou vhodné na výšku postavy 100cm – 120cm.
 • Šle v délce 80cm jsou vhodné na výšku postavy 140cm – 160cm.
 • Další délka, se kterou se při výběru můžete setkat je 48cm, 60cm, 80cm, 95cm, 110cm a 120cm.
 • Některé obchody nabízí objednat na zakázku i jiné délky šlí.
Chlapeček sedící na zemi

Dětské kšandy jsou k dostání v několika velikostech, iStock / NeonShot

Další možnostiPopis
ReflexníTyto kšandy neslouží k udržení kalhot na místě, ale umísťují se na vrchní vrstvu oděvu pro zvýšení viditelnosti. Mají reflexní úpravu a jsou vyvedeny v zářivých a výrazných barvách. Na výběr máte žlutou, růžovou a zelenou. Tyto kšandy zajišťují vysokou ochranu dětí nejen za snížené viditelnosti. Jsou vyrobeny z kvalitních a odolných materiálů a mají universální dětskou velikost s plně nastavitelnou šířkou a délkou pružných pásů s plastovou sponou. K dostání jsou od značek Cappa nebo Cross Belt.
SportovníSportovní kšandy se od klasických liší především vzhledem, kdy neslouží jako módní doplněk, ale spíše jako pomůcka pro pevné zajištění kalhot. Typickým sportem, kde tyto kšandy vaše dítě využije, je především hokej. Mají nastavitelnou velikost a jsou kompatibilní se všemi hokejovými kalhotami. Jsou opatřeny pevnými gumovými smyčkami k připojení na kovové knoflíky na kalhotách. Nabízí je například Salming, VHV Opus
Dětské kšíryPosledním typem jsou kšíry, které nemají za úkol udržet oblečení ani zlepšit viditelnost. Jedná se spíše o praktickou pomůcku pro malé děti, které začínají chodit. Tyto kšíry mají upínání v pase a v rozkroku, nejen pod pažemi. Nemohou se tak přesouvat nahoru či na stranu, takže chrání dítě před pádem nebo aby se z popruhů nevysmeklo. Jsou navrženy tak, aby neomezovaly pohyby dítěte a zároveň abyste jako rodič mohli jít narovnaní a nemuseli se sklánět a neustále jistit dítě, když se učí chodit. Popruhy tohoto typu obdržely velmi pozitivní posudek ortopedů, jelikož během procházek s těmito kšandičkami nedochází k pohmoždění ručiček dítěte a dbá se na správný vývoj páteře. Jsou vyrobeny z velmi pevného materiálu a lze je prát v ruce. Výrobce těchto kšír je APT. Mezi jejich výhody patří: Díky nim dítě nevisí na řemíncích, takže si zachovává správný postoj, když se učí chodit. Dávají dítěti pocit pohodlí a jistoty. Mají pevné, pohodlné a odolné držadlo pro rodiče. Regulovatelná délka umožňuje používání všem typům postav.

Cena

Dětské kšandy k džínům i ke společenským kalhotám pořídíte za pár korun. Obyčejné kšandy pořídíte za 100 – 200 Kč. Za tuto cenu lze pořídit i komplet tedy kšandy s motýlkem, které ocení každý malý gentleman. Kvalitnější kšandy lze však koupit i za cca 350 Kč, dražší jsou také hokejové kšandy, ani zde však cena nepřesáhne 300 Kč.

Víte, že…?

Kšandy byly v minulosti brány mezi oblečení, které se nemá ukazovat, byly dokonce považovány za součást spodního prádla. Z tohoto důvodu se vždy překrývaly svrchní vrstvou oblečení. Existovalo pravidlo, které říkalo, že ke kalhotám, které mají poutka na pásek, by se kšandy neměly nosit. Toto pravidlo je ale málo známé a často se porušuje třeba i pro to, že v současnosti jsou kšandy vnímány jako módní doplněk, který podtrhuje styl.

Otázky a odpovědi

Proč koupit dětské šle?

Dětské šle jsou ideálním doplňkem pro malé děti. Působí velice stylově, hodí se na společenské události, ale i na běžnější nošení či na hraní. Sluší jak klukům, tak i holčičkám. Na denní nošení jsou vhodnější než pásek, jelikož děti nijak neomezují v pohybu a zamezí padání kalhot, či prochladnutí.

Jak vybrat dětské šle?

Vybrat kšandy není nijak složité. Stačí znát jen správnou velikost dětských šlí a vybrat ten správný design, který potěší Vás i Vaše dítě.
Zobrazit kompletní nabídku Dětské kšandy