Nejlepší dřevěné schůdky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Říjen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Rojaplast schůdky dřevěné 2 stupně 20130

Jak vybrat dřevěné schůdky

  • Schůdky se vyrábí ve dvojím provedení a to buď jako jednostranné nebo oboustranné. Druhá varianta je podobná štaflím, které také stojí za zvážení.
  • Dřevěné schůdky jsou jednou z možností, která je na trhu nabízena. Podstatným parametrem je pak jejich výška. Dřevěné schůdky se totiž zpravidla vyrábí pouze ve dvou nebo třístupňovém provedení.
  • Nosnost dřevěných schůdků se většinou pohybuje mezi 100 až 150 kg. Z hlediska uskladnění je praktičtější skládací varianta.

Dřevěné schůdky - náš výběr

Rojaplast schůdky dřevěné 2 stupně 20130
Výrobce: Rojaplast
Zobrazit více
Rojaplast 20130 jsou dvoustupňové dřevěné schůdky. Jsou vyrobeny z dřeva, což zajišťuje jejich pevnost a robuztnost. Jejich struktura se skládá ze dvou stupňů, které zvyšují jejich výškovou flexibilitu. Jsou navrženy tak, aby vyhovovaly různým potřebám v domácnostech.
Zobrazit méně
Jabadabado schůdky Šedý
přečíst recenzi
Výrobce: JaBaDaBaDo
Barva: přírodní
Materiál: dřevo
Zobrazit více
Jabadabado šedé dětské schůdky jsou vyrobeny z dřeva. Měří 32 x 27 x 20 cm a vydrží zátěž 70 kg. Na povrchu je nátěr z vodních netoxických barev dle EU norem pro dětský nábytek. Na horním stupni je slon. Může být doplněno dětskou policí.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Dřevěné schůdky

Jak vybrat dřevěné schůdky

Schůdky nebo štafle

De facto se jedná o obdobný výrobek, nicméně několik rozdílů tu samozřejmě je.

Schůdky

Základní rozdíl mezi schůdky a štaflemi je v horní plošince, na kterou se lze v případě potřeby postavit. Jejich provedení pak bývá dvojí:

  • Schůdky jednostranné – schůdky jsou pouze na jedné straně, druhá je tvořena opěrnýma nohama
  • Schůdky oboustranné – svým vzhledem se podobají štaflím, rozdíl je pouze v nášlapné plošince

Schůdky mají své využití zejména v domácnostech. Existuje i designové provedení přímo určené pro použití v interiéru nebo dětské schůdky. Místo klasických příček jsou vybaveny plošinkami, díky nimž je lezení po nich pohodlnější. Stejně jako štafle umožňují použití kdekoliv v prostoru bez nutnosti další opory. Nejčastějším výrobním materiálem je pak právě dřevo nebo hliník.

Holčička stojí v kuchyni u linky na schůdku

Dřevěné schůdky využijí děti i dospělé, iStock / Hero Images

Štafle

Dřevěné schůdky
Rojaplast schůdky dřevěné 2 stupně 20130

Štafle jsou tvořeny dvěma žebříky, které se vzájemně spojují díky speciálnímu pantu. Žebříky se díky němu mohou o sebe zapřít a tím pádem je není potřeba opírat o stěnu, stojí samostatně v prostoru. Jejich nespornou výhodou je vysoká stabilita. Žebříky mohou být tvořeny jak klasickými příčkami, tak nášlapnými schůdky. Umožňují práci obkročmo, kdy je možné se na vrchní příčky i posadit. Vyrábí se jak v malých provedeních vhodných na domácí použití, tak vysoké modely určené pro práci. Hlavním výrobním materiálem je i v tomto případě dřevo nebo hliník.

Typ žebříkuKladyZápory
SchůdkyNa výběr ze dvou možných provedeníNemusí být vždy skládací, ty jsou pak náročnější na uskladnění
 Horní plošina umožňuje maximální využití výšky schůdkůZ hlediska výšky je u dřevěné varianty malý výběr
 Různá zpracování vhodná jak pro práci tak jako součást vybavení interiéru 
ŠtafleStabilní provedeníNelze využít celou jejich výšku
 Použití kdekoli v prostoru 
 Umožňují práci obkročmo 
 Vyrábí se v různých výškách 

Víte, že…?

Schůdky bývají nedílnou součástí téměř každé domácnosti. Kromě osob menšího vzrůstu je ocení prakticky každý při běžných domácích úkonech jako je mytí oken, výměna žárovky, úklid sezónního oblečení do skříňových nástavců apod.

Výrobní materiál

Dřevo je pouze jednou z variant, kterou lze při výběru schůdků zohlednit.

  • Dřevo – klasická varianta vhodná jak do exteriéru, tak interiéru; nabídka je podstatně menší než u kovových žebříků; tyto schůdky mají zpravidla vyšší váhu, ale také větší bytelnost; výhodou je také nižší pořizovací cena
  • Hliník – nejčastější varianta; vyrábí se v široké škále délek, různých provedení, bývá variabilnější; schůdky z něj jsou velice lehké; materiál je odolný vůči poškození; důležité ale je, aby byla tloušťka materiálu minimálně 1,2 mm
Dřevěné schůdky
Jabadabado schůdky Šedý

Z dalších materiálů stojí za zvážení také ocel nebo plast.

Dřevěné schůdky u zdi

Dřevěné schůdky se liší svojí velikostí, iStock / nikkimeel

Výběr výšky schůdků a počet stupňů

To, jak vysoké schůdky budou, je přímo závislé na účelu jejich použití. S výškou zpravidla souvisí také počet stupínků, které mají k dispozici. Toto ale nemusí být vždy pravidlem, protože záleží i na rozestupu jednotlivých příček.
Nejmenší schůdky mají zpravidla 2 až 3 stupně. Toto se týká právě dřevěného provedení. Pokud budou třeba schůdky vyšší, bude zřejmě nutné se poohlédnout po variantě z jiného materiálu. Alternativou pak mohou být dřevěné štafle, které mohou být i vyšší.

Nosnost

Nosnost je další poměrně důležitý parametr, který udává, jakému maximálnímu zatížení mohou být schůdky vystaveny, aniž by došlo k jejich poškození. Dřevo je poměrně bytelný materiál, který zaručuje poměrně vysokou nosnost. Ta se zpravidla pohybuje v rozpětí 100 až 150 kg. S nižšími hodnotami se nejčastěji lze setkat u dřevěných schůdků určených primárně dětem.

Žena při pádu z dřevěných schůdků

Dřevěné schůdky se nevyplatí přetěžovat, iStock / Andrey Zhuravlev

Pevné nebo skládací

Kromě samotného použití schůdek, je třeba myslet i na jejich případné uskladnění. Dřevěné schůdky se zpravidla vyrábí jak ve skládací tak pevné variantě.

  • Skládací – jsou z hlediska případného uskladnění rozhodně praktičtější, protože ve složeném stavu zabírají podstatně méně místa. – Pevné – schůdky jsou zpravidla nižší a umožňují zasunutí např. pod stůl apod. Navíc bývají i designově zajímavější a proto se mohou stát trvalou součástí interiéru.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dřevěné schůdky?

Základním parametrem je požadovaná výška. Ta u dřevěných variant nebývá nijak závratná, proto jsou případně na zvážení místo schůdků také dřevěné štafle. Z dalších parametrů je důležitá nosnost nebo typ konstrukce.

Jaký je rozdíl mez schůdky a štaflemi?

Základní rozdíl mezi těmito typy žebříků spožívá v horní plošině, kterou jsou vybaveny pouze schůdky. Štafle mají v horní části pouze speciální pant. Vzhledový rozdíl mezi štaflemi a oboustrannými schůdky je ale minimální.
Zobrazit kompletní nabídku Dřevěné schůdky