5 nejlepších gsm repeaterů 2023

Opakovač, který zesílí mobilní signál.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Amplitec GSM repeater mobilního signálu Amplitec C20L-EGSM

Jak vybrat GSM repeater

  • GSM repeater, neboli opakovač mobilního signálu, je speciální zařízení, které zesiluje mobilní signál.
  • Základní GSM repeatery se dělí podle metody, kterou zpracovávají telefonní signál. Vedle moderních digitálních zesilovačů existují i starší modely, které využívají analog.
  • GSM zesilovače zesilují vždy konkrétní frekvenční pásmo telefonního nebo datového signálu. Podle toho se dělí i na to, jaké konkrétní frekvence posilují a přenášejí dál.

GSM opakovač - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku gsm repeaterů

Jak vybrat GSM repeater

Zpracování signálu

Základní GSM repeatery se dělí podle metody, kterou zpracovávají telefonní signál. Vedle moderních digitálních zesilovačů existují i starší modely, které využívají analog.

Digitální

Při využití digitálního repeateru nedochází k přenosu šumu. Digitální zesilovače tak zprostředkovávají nejkvalitnější zvuk a díky tomu se využívají například v callcentrech nebo operačních službách, které vyžadují vysokou kvalitu přenosu. Zároveň umožňují snadné nastavení pomocí mobilní aplikace a kromě telefonních signálů velmi dobře přenáší i datové signály. Bohužel se jedná o nejdražší typ GSM zesilovačů.

GSM opakovač
Amplitec GSM repeater mobilního signálu Amplitec C20L-EGSM

Analogový s ALC

ALC zesilovače využívají standardní metodu přenosu z vnější antény na vnitřní anténu, tedy do prostoru. Jejich instalace je snadná, stačí nastavení vnější antény a její propojení s vnitřní. ALC metoda se vymezuje mechanickým nastavením optimální síly signálu, čímž se liší od analogových zesilovačů s AGC.

Analogový s AGC

V současné době se jedná o nejpoužívanější GSM zesilovače. Jedná se o ideální kombinaci jednoduchého nastavení a nízké ceny. Svojí konstrukcí jsou stejné jako ALC zesilovače, nicméně nastavení síly signálu probíhá nikoliv přes mechanické dipy ale elektronicky. Zároveň je tento typ zesilovačů příznivý i svojí cenou.

Typ GSM zesilovače Specifika Výhody Nevýhody
Digitální repeater Snadné nastavení, propojení s mobilní aplikací Nedochází k přenosu šumu, kvalitní signál Nejdražší
Analogový ALC repeater Snadná instalace, propojení venkovní antény s vnitřní Nejlevnější Nastavení síly signálu, nutné propojení kabelem
Analogový AGC repeater Snadná instalace, propojení venkovní antény s vnitřní Poměr cena / výkon, elektronické nastavení síly signálu Propojení kabelem

Pásmo

GSM zesilovače zesilují vždy konkrétní frekvenční pásmo telefonního nebo datového signálu. Podle toho se dělí i na to, jaké konkrétní frekvence posilují a přenášejí dál.

GSM opakovač
Opakovač bezdrátového signálu(repeater) pro alarm, GSM alarm (Model: AS-OBS01)

LTE

GSM repeatery, které podporují LTE na frekvenci 800 MHz velmi dobře přenášejí datové signály. Využívají se zejména při montážích v obchodních centrech a místech, kde se kumuluje velké množství lidí. Zároveň podporují i přenos komunikace pomocí LTE hovorů u telefonů s protokolem VoLTE.

GSM

GSM signál patří k nejběžnějším signálům na frekvenci 900 MHz. V České republice má využití této 2G frekvence velkou tradici a využíváme ji už od roku 1982. Na této frekvenci probíhá většina běžných telefonních hovorů.

UMTS

3G pásmo na frekvenci 1 200 MHz je nejpoužívanější pro hovory a internet. GSM repeatery podporující tuto frekvenci jsou nejnáročnější na instalaci. Vysoké frekvenční signály jsou totiž náchylné na mechanické překážky jako zdi nebo střechy.

GSM opakovač
Dvoupásmový repeater Gainer GCPR - LE15 pro GSM, 4G/LTE

Využití

Na trhu najdete dva druhy GSM repeaterů. Levnější zesilovače jsou určené pro koncové uživatele, kteří je využívají například na zesílení signálu v domácnostech nebo na chalupě. Tyto zesilovače podporují menší počet uživatelů a zároveň mají nižší pokrytí.

Vedle levných repeaterů pro koncové uživatele se prodávají i průmyslové GSM zesilovače určené pro využití v callcenterech, kancelářích a na místech s velkou kulminací lidí. Tyto zesilovače zvládají větší počet uživatelů a pokryjí větší plochu.

Víte, že…?

Při pořizování průmyslových GSM repeaterů kontaktujte přímo firmu, která se zabývá jejich instalací. Ta vám odborně zaměří signál a na zakázku vytvoří GSM infrastrukturu, která bude vyhovovat vašim potřebám.

GSM opakovač
GSM Amplifier/Repeater SIGNAL GSM-305

Počet uživatelů

Pokud vybíráte GSM repeater určený pro domácí využití, počet uživatelů pravděpodobně neřešíte. Běžné zesilovače do domácnosti zvládají kolem 10 uživatelů využívajících telefonní signál zároveň. Průmyslové zesilovače nabízejí podporu 60 uživatelů signálu a více.

Dosah

Dosah GSM signálu je poměrně problematický. Odvíjí se od několika faktorů, které je třeba zohlednit a dosah uvedený v manuálu repeateru často nekoresponduje se skutečností.

  • Obecně platí, že čím vyšší výkon udává výrobce, tím větší dosah GSM repeater má.
  • Do dosahu a síly signálu promlouvají délka kabelové trasy a typ využitého kabelu.
GSM opakovač
GSM PRO Repeater set ER HP27GDW triband, GSM 900MHz, DCS 1800MHz a UMTS 2100MHz

Značky

K výrobcům kvalitních zesilovačů za příznivou cenu se řadí tradiční česká značka Tesla a výrobce Pico. Někteří dodavatelé mobilní infrastruktury také nabízejí GSM repeatery vlastní výroby, případně využívají repeatery značky Amplitec nebo SACON.

Cena

Cena do zesilovače signálu určuje především počet pásem, které zesilovač podporuje, ale také jeho dosah a míra zesílení signálu. Nejlevnější repeatery do domácnosti seženete kolem 3 000 Kč. Na trhu najdete ale i masivní průmyslová řešení v ceně 30 000 Kč a více.

Otázky a odpovědi

Co je GSM repeater?

GSM repeater, neboli opakovač mobilního signálu, je speciální zařízení, které zesiluje mobilní signál. Využívá se jak pro zesílení mobilního signálu u koncových uživatelů v lokacích mimo běžné mobilní sítě, tak i pro firemní a průmyslové potřeby například v obchodních centrech, callcentrech, v restauracích a hotelech. Pro úspěšné zesílení signálu potřebujete anténu pro příjem signálu mobilního operátora a přenosové zařízení umístěné v místě se slabým signálem.

Jak vybrat GSM repeater?

Před výběrem GSM repeateru si změřte sílu vašeho signálu. Ten změříte pomocí mobilní aplikace Netmonster. Telefony s operačním systémem Android také podporují ServiceMode, do kterého se dostanete vytočením čísla *#0011*. Sílu signálu zjistíte následnou analýzou poskytnutých dat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku gsm repeaterů