Nejlepší hadicové vodováhy 2024 a jak vybrat

Na stavbě ji musíte mít!

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
LOBSTER Vodováha hadicová - set 104144
70 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat hadicovou vodováhu

  • Vodováhy jsou nezbytnou součástí vybavení každého zedníka.
  • Hadicové vodováhy fungují na principu spojených nádob.
  • Tradiční hadicové modely se skládají ze dvou průhledných trubic se stupnicí, které jsou spojené hadicí naplněné vodou.
  • Na rozdíl do klasické bublinkové vodováhy jsou hadicové přesnější na delší vzdálenosti, a proto se nejčastěji používají ve stavebnictví.

Hadicová vodováha - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Hadicová vodováha

Jak vybrat hadicovou vodováhu

  • Vodováhy jsou nezbytnou součástí vybavení každého zedníka.
  • Hadicové vodováhy fungují na principu spojených nádob.
  • Tradiční hadicové modely se skládají ze dvou průhledných trubic se stupnicí, které jsou spojené hadicí naplněné vodou.
  • Na rozdíl do klasické bublinkové vodováhy jsou hadicové přesnější na delší vzdálenosti, a proto se nejčastěji používají ve stavebnictví.

Typy

Hadicová vodováha je vyráběna v několika provedeních, klasická, akustická a digitální. Každý typ se liší nejen pracovním postupem, ale i cenou.

Hadicová vodováha

Hadicová vodováha není z konstrukčního hlediska příliš složitá. V podstatě se jedná pouze o dvě nádoby, které spojuje hadice, jenž je naplněná vodou. Nádoby jsou obvykle ze skla či umělé hmoty a mají průměr okolo jednoho a půl centimetru a výšku zhruba dva a půl centimetru. Na nádobách je vyznačená stupnice v centimetrech. V nádobách klesá a stoupá hladina vody podle fyzikálních zákonů tak, aby byla na obou koncích ve stejné rovině.

Při měření se drží kolmo vzhůru. Nahoře jsou trubičky zakončeny plastovým osazením, ve kterém je zašroubovaná zátka, aby bylo možno hadicovou vodováhu naplnit. Dole jsou trubičky také vsazeny do plastového osazení, které je v prostředku s otvorem, který ústí do nátrubku. Ten je zastrčen do měkké gumové hadice. Obě nádoby jsou tedy spojeny gumovou hadicí. Na rozdíl od běžné vodováhy musí hadicový typ obsluhovat dva lidé. Pokud jsou v měření už zběhlí, mohou docílit stejné přesnosti jako geodeti s optickými přístroji.

Hadicová vodováha
LOBSTER Vodováha hadicová - set 104144

Tuto vodováhu si pořiďte, pokud chcete stanovit:

  • přesnou výšku oken, zárubní, podlah a podobně.
  • Na delší vzdálenosti je mnohem přesnější než vodováha bublinková.

Jako alternativu k běžné šlaufce je zařízení, které měřené hodnoty zobrazuje digitálně na displeji. Jednoznačnou výhodou oproti rozšířeným laserovám a optickým nivelačním přístrojům je to, že můžete měřit i za roh. Krásně tak ustavíte jakékoliv roviny na stavbě, v domě, při rekonstrukci bytu například usazení oken, parapetů, zárubní apod.

Muž měří pomocí stavebního laseru

Dnes se na stavbách při měření používá spíše stavební laser, iStock / LARISA SHPINEVA

Akustická vodováha

Akustickou hadicovou vodováhu lze v jedné osobě přenášet výšky a lze měřit na celém patře sám. Skládá se z elektronické jednotky, kterou umístíte v požadované výšce měření a 20 m hadice, která je při měření naplněná vodou nebo slabým solným roztokem. Tato vodováha vám přes 3 vestavěné různě vysoké tóny dává jasný signál, když hladina vody dosáhne značky měření. Pomocí ostatních tónů lze snadno zjistit, zda jste příliš vysoko nebo naopak příliš nízko. Vizuální kontakt s přístrojem proto není nutný a měřicí body lze tak snadno přenášet z místnosti do místnosti. Přesnost měření je 1mm/ 20 m, vodováha je napájena baterií.

Digitální vodováha

Hadicová vodováha
VALMON vodováha hadicová 10m 486533

Digitální elektronická vodováha je jednoduché měřící zařízení, které vám usnadní mnohdy pracné a časově náročné zaměřování výškových rozdílů. Digitální vodováha je určená všude tam, kde je klasická vodováha příliš krátká a měření laserem příliš zdlouhavé. S digitální vodováhou můžete provádět libovolný počet měření. Vodováhu může obsluhovat pouze jedna osoba, oceníte tak zejména její jednoduchou obsluhu bez nutnosti zaškolování.

Díky rozsahu měření 48m dokážete velmi rychle zaměřit mnohdy i celé podlaží, bez nutnosti přenastavování systému. Při výrobě digitální vodováhy byly kladeny vysoké nároky na celkovou odolnost. Výsledkem je unikátní praktický měřicí přístroj, který je vysoce odolný vůči vodě a pádu z výšky Tuto vodováhu využijete všude, kde je potřeba přesné měření, použít ji můžete na stavbě, při rekonstrukcích, při kontrolních pracích. Digitální hadicovou vodováhu ocení velké stavební firmy i jednotliví řemeslníci, elektrikáři, vodáci, plynaři, podlaháři, obkladači a mnoho dalších. Digitální vodováha je napájena pomocí baterie, jejíž provozní doba je cca 250 hod. Vodováha se automaticky vypne, pokud ji nebudete vodováhu po dobu 30 minut.

Víte, že…?

Za nejkvalitnější se považuje laserová vodováha.

Vodováha na brtonu

Při měření roviny Vám pomůže i klasická nebo digitální vodováha, iStock / Wirestock

Test kvality

Před koupí vodováhy je vhodné ještě na prodejně otestovat přesnost vybraného kusu. Vodováhu přiložte na rovnou plochu a zapamatujte si, kde přesně bublina je. Pak ji otočte o 180° a přiložte znovu na stejné místo. Pokud je bublina ve stejné pozici, pak vodováha prošla úspěšně testem.

Jestliže je však bublinka pokaždé jinde a nástroj takzvaně šilhá, pak je nejlepší takovou vodováhu co nejrychleji odložit, byť by měla sebelepší design. Pro kontrolu svislé libely můžete postup zopakovat na rovné vertikální ploše. Pamatujte, že některé vodováhy dovedou měřit oběma hranami a tak u nich můžete stejnou metodu použít i pro druhou stranu.

Cena

Klasická hadicová vodováha vás vyjde na cca 500 Kč. Vodováha délky 10 m stojí cca 200 – 350 Kč, 15 m pak od 250 – 400 Kč.
Cena akustické vodováhy je cca 2 500 Kč, digitální vodováha pak vyjde na cca 15 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak dlouhá může vodováha být?

Délka vodováhy je hlavní parametr. Hadicové vodováhy se vyrábí v několika velikostech a to 10, 15, 18 nebo 20 metrů. K vyměřování v místnostech stačí délka 10 m, pro měření v terénu asi 20 m.

Jak je vodováha přesná?

U každé vodováhy by měla být uvedena přesnost, ta se pohybuje v rozmezí 0,3 – 2 mm na metr. Čím nižší číslo, tím je měření s danou vodováhou přesnější.
Zobrazit kompletní nabídku Hadicová vodováha