Nejlepší kolejnice na dveře 2024 a jak vybrat

Příslušenství pro dveře i skříň.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Pojezdová kolejnice na posuvné dveře HELM 150, hliník 6 m

Jak vybrat kolejnice na dveře

  • Úložné prostory jsou zpravidla řešeny skříněmi a při nedostatku okolního prostoru osazené posuvnými dveřmi, které se pohybují v kolejnicích.
  • Pozornost je nutné věnovat stylu uchycení kolejnic na dveře
  • Na začátku a konci kolejnice je vhodné mít dorazy pro hladší chod a eliminaci nechtěného nárazu provázaného nežádoucím hlukem.

Kolejnice na posuvné dveře - náš výběr

Hliníkové kolejnice pro posuvné dveře

Kolejnice na dveře přířez na míru

Zobrazit kompletní nabídku kolejnic na dveře

Jak vybrat kolejnice na dveře

  • Úložné prostory jsou zpravidla řešeny skříněmi a při nedostatku okolního prostoru osazené posuvnými dveřmi, které se pohybují v kolejnicích.
  • Pozornost je nutné věnovat stylu uchycení kolejnic na dveře
  • Na začátku a konci kolejnice je vhodné mít dorazy pro hladší chod a eliminaci nechtěného nárazu provázaného nežádoucím hlukem.

Popis kolejnice

Kolejnice na dveře jsou zpravidla kovové a mohou připomínat jakýsi tunel, do kterého se zasadí pojezdy dveří od skříně. Jedná se proto o zcela stěžejní prvek. Kolejnice musí být dostatečně bytelná, aby dlouho vydržela a současně z ní pojezdy samovolně nevypadávaly.

Muž upevňuje posuvné dveře

Kolejnice budete vybírat podle typu posuvných dveří, iStock /Toa55

Výběr

Výběr správné kolejnice na dveře nemusí být nijak těžký. Především v případě, že již máte předvybraný konkrétní typ pojezdu dveří od skříně, od kterého se následně odvíjí výběr kolejnice. Velmi důležitá je však délka samotné kolejnice. Ta má svou striktně danou minimální hodnotu, která musí činit alespoň dvojnásobek šířky stavebního prostoru.

V praxi to znamená, že pokud máte posuvné dveře od skříně o šířce 80 centimetrů, délka kolejnice musí být minimálně dvojnásobná, tedy 160 centimetrů. Vždy je nutné počítat s tím, že pro ideální vstup do skříně je bezpodmínečně nutné mít možnost dveře celé odsunout, a proto je zde podmínka dvojnásobné délky kolejnice pro posuvné dveře.

Uchycení

Kolejnice na posuvné dveře
Pojezdová kolejnice na posuvné dveře HELM 150, hliník 6 m

Kolejnice na dveře je nutné též správně připevnit, přičemž existují tři různé způsoby, jak to lze provést.

Na strop

Pomyslné horní uchycení na strop patří mezi běžné řešení, po kterém sáhnete zřejmě nejčastěji. Někdy se vám však může stát, že nebude vyhovovat, například z důvodu nestandardního povrchu stropu, případně kvůli nerovnostem.

Na stěnu

Alternativa k uchycení na stropu je uchycení na stěnu, které podléhá velmi podobným podmínkám. Platí rovněž to, že je důležité se ujistit, že zvolený podklad celý systém dveří a kolejnic na posuvné dveře unese. Jinými slovy zda má dostatečnou nosnost.

Navaření

Hliníkové kolejnice pro posuvné dveře
Pojezdová kolejnice na posuvné dveře HELM 140, hliník 2 m

Poslední možností uchycení kolejnic na dveře vyžaduje tzv. navaření na konstrukci, které lze použít v případě, kdy výše uvedené možnosti nejsou vhodné, nebo dokonce přímo nejdou využít.

Dorazy

Pakliže zvolíte kolejnice na dveře, nesmíte zapomenout každý konec kolejnice opatřit dorazy. Ty přesně vymezují prostor, kam až se mohou dveře posunout a nehrozí pak, že dveře posunete příliš a jejich okraj již z kolejnice vypadne.

Víte, že…?

Lepší dorazy pro kolejnice na dveře jsou opatřeny také tlumičem, který dveře plynule zasune a ke konci kolejnice plynule zbrzdí. Tlumení se rozhodně hodí v případě skleněných dveří, ale své využití najde i u ostatních typů.

Šatna s posuvnými dveřmi

Posuvnými dveřmi lze vybavit vnitřní i venkovní dveře, iStock /sl-f

Spodní vedení

Kolejnice na dveře přířez na míru
Pojezdová kolejnice na posuvné dveře HELM, přířez na míru 1 m 300

Při zvolení posuvných dveří a s ním spojených kolejnic pro posuvné dveře je třeba myslet též na spodní vedení, které zajišťuje, aby nedocházelo ke zbytečnému vychylování dveří do stran. Při prostém tahu by se dveře mohli viklat, což rozhodně není něco, co by uživatel přivítal. Spodní vedení bude posuvné dveře držet v jednom směru a zvýší celkovou stabilitu skříně s posuvnými dveřmi.

Druh kolejniceMateriálVýhodyCeny
ZákladníPozinkovaná ocelDostupnost a cenaOd 200 Kč
RobustnějšíHliníkNízká hmotnostOd 700 Kč
ZakřivenáHliníkHodí se do rohových skříníOd 2 000 Kč

Ceny

Na českém trhu naleznete kolejnice na dveře například od výrobců Helm, Solido nebo Terno Scorrevoli. Cenově se kolejnice na dveře pohybují zhruba od 200 Kč, avšak v tomto případě samozřejmě platí, že se cena odvíjí od konkrétní typu a především pak délky. Uvedené základní cena proto platí při délce 1 metru.

Víte, že…?

Při objednávání kolejnice je nutné vždy objednávat délku zaokrouhlenou na celé metry, a to i v případě, že například ideálně potřebujete 2,5 metru kolejnice na posuvné dveře. V takovém případě musíte objednat kolejnici o délce 3 metry.

Kolejnice na posuvné dveře
Pojezdová kolejnice na posuvné dveře HELM, přířez na míru 2 m 400

Pro správnou funkčnost jsou potřeba vždy dvě kolejnice, a tak ke spodní je zapotřebí pořídit ještě horní část. Levnější varianty využívají pozinkovanou ocel, dražší varianty spoléhají na lehčí hliník. Jejich cena začíná zhruba od 700 Kč za 1 metr délky. Vůbec nejdražším typem kolejnic na dveře jsou samozřejmě ty zakřivené, například v úhlu 90°, kdy se cena za 1 metr délky může vyšplhat až k několika tisícům korun.

Otázky a odpovědi

Jaké zvolit uchycení kolejnice?

Nejčastěji se využívá stropní uchycení, avšak v některých případech jej není možné využít. Obdobně obvyklou alternativou je proto uchycení na stěnu.

K čemu u kolejnice slouží dorazy?

Dorazy v případě kolejnice na dveře fungují jako pomyslná brzda, která zajistí, že se vaše dveře nedostanou mimo vymezený prostor. Současně by rovněž nemělo docházet k nežádoucím tvrdým ranám v krajních polohách kolejnice.
Zobrazit kompletní nabídku kolejnic na dveře