Konstrukce na houpačku

Na dětskou houpačku.

ca. 3 800 CZK
ca. 5 700 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 3 100 CZK

Jak vybrat konstrukci na houpačku

  • V dnešní době existuje široká škála typů houpaček, ze kterých můžete vybírat.
  • Právě konstrukce, na které je houpačka postavena, je nejdůležitějším prvkem. Vybírat můžete mezi hliníkem, ocelí a dřevem.
  • Dávejte také pozor na nosnost konstrukce. Jinou nosnost bude mít houpačka pro jednoho člověka a jinou pro čtyři osoby.

Typy houpaček

Pojďme se nejprve podívat, z jakých hlavních typů houpaček můžete vybírat.

Dětské houpačky

Jsou ze všech nejrozšířenější. Houpačku můžete svému dítku pořídit již v okamžiku, kdy začne samo sedět. Většinou jsou však určeny pro děti od 1 roku. Houpačky mohou mít různé tvary, barvy, rozměry i provedení. Od klasického sedátka, přes houpací kruh až k různým setům více houpaček. Vždy by však měly být tyto herní prvky umístěny na bezpečném místě s dostatečně velkým prostorem okolo, ideálně na povrchu, který tlumí dopad.

S tryskou
Plum products ltd. Dětská houpačka s kovovou konstrukcí a tryskou na výrobu mlhy

Rozkládací houpačky

Jsou velmi oblíbené, a to proto, že jsou pohodlné a snadno ovladatelné. Jedná se o ideální formu odpočinku na zahradě. Takový typ houpačky dokáže pojmout max. 4 osoby. Takže si můžete užít relax i s rodinou či přáteli.

Houpačka jako houpací síť

Tento typ houpačky je hezký a stylový, ale také velmi pohodlný. Houpací síť je určena primárně pro jednu osobu, takže vám zajistí dostatečné soukromí. Její velkou výhodou je mobilita, protože síť můžete jednoduše sbalit a vzít si s sebou třeba i na dovolenou.

Houpací křeslo

Houpací křeslo vám díky ergonomickému tvaru nabízí kromě odpočinku také dobrou oporu pro vaše tělo. V dnešní době jsou tyto modely velmi zajímavé.

Na kruh
Plum Products Ltd. Houpací kruh s kovovou konstrukcí a tryskou na výrobu mlhy

Typy konstrukcí

Konstrukce je nejdůležitějším prvkem každé zahradní houpačky. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že čím více bude konstrukce odolná, tím vyšší bude také cena výrobku, ale i životnost výrobku. Je třeba si uvědomit, že vaše houpačka bude muset odolávat nepříznivému počasí, takže musí být silná a bezpečná. Konstrukce dělíme na 3 hlavní typy, a to samozřejmě podle druhu materiálu.

Hliníková konstrukce

Jedná se nejpopulárnější a nejmodernější variantu. Je totiž velmi odolná a také lehká, navíc vždy vypadá hezky. Jedinou nevýhodou tohoto typu konstrukce je vysoká cena.

Ocelová konstrukce

Je téměř stejně odolná jako hliník, ovšem ocel je o mnoho těžší, takže se s ní obtížněji manipuluje. Představuje ale levnější možnost, než je hliník, a proto je také dostupnější.

Dostupná
OneConcept Miri, zelená dětská houpačka s ocelovou konstrukcí, určená na zahradu OneConcept 4260395860504

Dřevěná konstrukce

Pokud chcete spíše rustikální typ houpačky, pak je dřevěná konstrukce správnou volbou. Může být však různé dřevo, ze kterého se modely vyrábí, jedná se o jedle, popelavé, cedrové nebo třeba teakové dřevo. Cypřišové dřevo je ideální, protože vypadá krásně a navíc je odolné za nepříznivého počasí. Počítat byste ale měli s pravidelným natíráním dřeva, což je z hlediska údržby nezbytné. Naopak topol nebo dubové dřevo nejsou vhodnou možností, protože časem hnijí.

Víte, že…?

Většina výrobců konstrukcí na houpačku nabízí také houpací sítě i houpačky, které jsou s těmito konstrukcemi kompatibilní. Můžete tedy od jednoho výrobce pořídit jak konstrukci, tak i houpačku.

Nosnost a kapacita

Zahradní houpačky mohou mít kapacitu od 1 – 4 osob. Nosnost se pak liší podle počtu osob, pro které je houpačka určena a podle robustnosti její konstrukce. Velké houpačky pro 3 – 4 osoby mohou mít nosnost až 400 Kg.

Velká
OneConcept Olav, zelená dětská houpačka s ocelovou konstrukcí, určená na zahradu 4260395860528
Typ houpačky Nosnost
Houpací křeslo až 150 kg
Zahradní houpačky pro 2 osoby až 280 kg
Zahradní houpačka pro 3 osoby až 400 kg
Zahradní houpačka pro 4 osoby až 400 kg

Čalounění

Další důležitý detail, který je u zahradní houpačky nepostradatelný, je právě čalounění. Máte na výběr mnoho možností, v případě dřevěných houpaček dokonce čalounění ani být v podstatě nemusí nebo může být nahrazeno pohodlnými polštáři.
V ostatních případech může být čalounění vyrobeno z ratanu nebo poly-ratanu – jedná se o velmi populární a především odolnou tkaninu. Nebo pak klasická tkanina. V tom případě se ale ujistěte, že je tato tkanina vodotěsná a ošetřená UV zářením tak, aby odolávala špatnému počasí.

Cena

Částka, kterou utratíte za konstrukci na houpačku je velmi širokospektrální. Můžete totiž pořídit konstrukci za 2 000 Kč nebo ale také klidně za 15 000 Kč. Záleží především na konkrétní houpačce a na materiálu konstrukce. Masivní dřevo vás vyjde dráž, než klasická kovová konstrukce. Záleží také, zda pořizujete konstrukci na houpačku pro jednu osobu nebo naopak chcete místo až pro 3 – 4 osoby. Pak samozřejmě cena roste.

Otázky a odpovědi

Je nutné věnovat pozornost hmotnosti konstrukce?

Tento údaj pro vás bude důležitý v případě, že budete chtít s konstrukcí častěji manipulovat. Např. pokud bude houpačka na zahradě, můžete ji přesunovat do stínu nebo ji chcete používat střídavě venku a doma atd. Hmotnost úzce souvisí s použitým materiálem. Kovové konstrukce budou zpravidla lehčí než konstrukce vyrobené z masivu.

Je třeba houpačky někam ukládat podle typu konstrukce?

Jestliže vaše houpačka nemá konstrukci z vysoce odolného materiálu, který je imunní vůči špatnému počasí, pak je třeba ji před nepříznivým počasím ukrýt. V tom případě je pak lepší pořídit si takový výrobek, který snadno složíte a přenesete na suché místo. Jestliže máte robustní houpačku, pak je zapotřebí použít na zakrytí plachtu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.