Latrína

Ekologické a čisté řešení pro chatu i dům.

 
 
 
 

Jak vybrat latrínu

Suchý záchod je typ záchodu, který na rozdíl od splachovací toalety funguje bez splachování vodou. Dříve býval běžný zejména u chat a chalup a i dnes je často využíván tam, kde není možnost připojení ke kanalizaci. Oproti chemickému WC je tato varianta ekologická a odpad ze záchodu lze dále využít jako kompost.

Možnosti

V dnešní době nemá suchý záchod podobu pouze oné známé kadibudky, která je typická pro venkovské obydlí. Stále více lidí se zaměřuje na ekologii, a proto můžete vybírat kompostovacími, spalovacími a mrazícími toaletami.

Kompostovací WC

Nejjednodušší kompostovací toalety fungují na principu přímého spadu do jímací nádoby, kde probíhá jejich shromažďování. Obsah nádoby je zasypáván vrstvou pilin, hoblin či hrabanky. Zásyp podporuje rozklad a zároveň absorbuje vlhkost a částečně i zápach. Nádobu na kompost je třeba vynášet, a proto její velikost vybírejte podle počtu osob, kteří budou toaletu běžně používat.

Suchá toaleta / dřevěná kadibudka KLASIK 1 x 1 m Tloušťka stěny: palubky 15 mm

Tekutý odpad se vsakuje do sypkých materiálů. Toaleta je bez zápachu a lze ji používat také v uzavřených místnostech. Použitý papír se hází dovnitř a v zásobníku vyrovnává poměr uhlíku a dusíku a urychluje tak následné kompostování.

Kompostovací toalety se skládají ze dvou snadno oddělitelných dílů. Základem je zde plastová nádrž umístěná do uzavíratelné bedny s prkýnkem a poklopem. Bednu postavíte na vámi vybrané místo ať už v místnosti nebo ven do budky. Pro správné použití musíte mít k dispozici i nádobu se zásypem.

Obsah toalety je nutné vynášet cca každé 3 týdny až měsíc. Doba kompostování by měla trvat alespoň dva roky a odborníci doporučují výsledný kompost použít pouze pro přihnojení nejedlé zahrady.

Suchá toaleta / dřevěná kadibudka NEMO 1 x 1 m Tloušťka stěny: palubky 15 mm

Víte, že…?

V případě kompostovací toalety je vhodné pořídit si více nádrží uzavíratelných víkem. Naplněnou nádrž je vhodné nechat nějakou dobu odstát a její obsah vyklopit na kompost až se promění v sypkou a jen minimálně páchnoucí hmotu podobnou rašelině.

Spalovací

Spalovací toaleta obsah spálí žehem. Celá mísa zůstává i bez vody stále čistá díky jedné jediné vychytávce. Před použitím se do mísy vkládá speciální sáček, který je vyroben z neprodyšného ale snadno rozložitelného materiálu. Ten vnitřek toalety chrání před znečištěním.

Po použití toalety šlápnete na malý pedál, který se nachází po straně toalety. Obsah se téměř hermeticky zabalí do balíku a spadne dolů, do spalovny. Poté stisknete tlačítko, čímž nastartujete vlastní spalovací proces.

Biolan, Suchá toaleta Simplett

Nevýhodou tohoto typu je nutnost elektrické energie, protože se jedná o elektrické zařízení. WC je vyráběno na 120V nebo 220V. Připojení by mělo mít jističe na 15A a jeden spalovací cyklus si bere zhruba 1,5 kWh. Doba, za kterou je obsah spálen se velmi liší podle objemu, ale obecně se pohybuje okolo hodiny. Ve výsledku zbude pouze hromádka popela, která je zcela bez zápachu.
 
   

Mrazící

Tento typ funguje na principu mrazáku a stejně jako spalovací WC i zde se neobejdete bez elektrické energie. Toaleta opět nepotřebuje přívod vody, odpad nebo odvětrávání a lze ji použít hodinu po zapojení.

Toaletu lze běžně použít v uzavřené místnosti, ale nedoporučuje se ji instalovat tam, kde je podlahové vytápění nebo do blízkosti topného zařízení. Doporučená teplota v zásobníku je -15 °C, doporučená provozní teplota: +10 až + 22°C.

Separett Sanitoa bílá – suchá kompostovací toaleta

Před použít se do toalety vloží sáček a toaleta se uvede do chodu pomocí zapnutí do elektrické sítě. V případě že je vložený sáček naplněn do dvou třetin je nutné ho vyměnit.

Zmrazený odpad je nutné min. 1 rok kompostovat, ideálně v kompostéru, aby do okolí neunikala kapalina.

Vzhledem k tomu, že odpad obsahuje značné množství kapaliny, je vhodné jej před kompostováním prosypat např. dřevní štěpkou.

Cena

Cena je u tohoto výrobku velmi specifická a souvisí nejen s typem toalety, ale také s jejím umístěním a v neposlední řadě s šikovností uživatelů. Suchý záchod si můžete vyrobit i svépomocí.

Do 500 Kč – Jestliže uvažujete o venkovním suchém záchodu, který jste schopní sami postavit, budou náklady minimální. Stačí pořídit jakékoliv záchodové prkýnko, popřípadě i nádobu, do které budou exkrementy padat.

Od 20 000 a více – V případě, že chcete pořídit kompostovací, spalovací nebo mrazící suchý záchod, počítejte s tím, že cena těchto výrobků šplhá i k 50 000 Kč.

Značky

Firem, které se zabývají výrobou těchto záchodů je velké množství, bohužel ale na našem trhu nejsou tyto ekologické toalety příliš rozšířené a v případě, že o něj máte zájem, je nutné trochu pátrat, To se týká zejména spalovacího a mrazícího záchodu. Různé typy jsou k dostání od Separet, Biolan.

Víte, že…?

Pokud chcete stavět dům a rozhodnete se pro ekologickou variantu záchodu, budete muset tuto skutečnost nahlásit dopředu na stavební úřad. Tyto typu záchodů jsou u nás stále novinkou a neexistují pro ně tedy přesné tabulky a některé úřady tak neví, jak se k těmto výrobkům postavit.