Nákladní kolo

Jednoduchá přeprava všeho možného.

ca. 118 000 CZK
ca. 84 000 CZK
ca. 49 000 CZK
ca. 88 000 CZK
ca. 118 700 CZK

Jak vybrat nákladní kolo

  • Jestliže patříte mezi příznivce jízdy na kole, ať už po městě nebo vesnici, jistě byste ocenili i možnost přepravovat s sebou batoh, nákup nebo dokonce i vaše dítko. Tohle vše vám zajistí nákladní kolo.
  • Na trhu se vám nabízí několik variant nákladních kol. Jedná se o dvojkolku, trojkolku a čtyřkolku.
  • Co se týče pohonu, máte na výběr dvě varianty. U kol, která jsou určena jak pro lehčí, tak i pro těžký náklad, je pohonem vaše lidská síla, druhou možností je elektromotor.
  • Nejpodstatnější částí nákladního kola je samozřejmě úložný prostor.

Využití

Domácí

Nákladní kolo ocení jak člověk, který je single, tak i například čtyřčlenná rodina. Přepravovat totiž můžete třeba pouze nákup nebo balík, který jste si právě vyzvedli, nebo také vaše děti, pro které si zajedete na kole do školy.

Profesionální

Další využití tohoto typu kola může být profesionální. Nyní se tato vymoženost dostává mezi nejrůznější přepravní společnosti, které ji rádi využívají. V takovém případě se většinou jedná o kola s možností velkého nákladu, které může mít okolo 100 až 200 kilogramů.

Tern GSD S10 2019

Typy

Na trhu se vám nabízí několik variant nákladních kol. Jedná se o dvojkolku, trojkolku a čtyřkolku. Pro větší přehled si je teď pojďme představit.

Dvojkolka

Ze všech typů se nejvíce přibližuje běžnému jízdnímu kolu. Slouží k přepravování menšího drobnějšího nákladu. Její výhodou je nejsnazší ovladatelnost, poradí si i s přejezdy vyšších obrubníků. Máte možnost vybrat si kolo, které bude vybaveno buď předním a zadním nosičem, nebo můžete mít prodlouženou zadní stavbu, na kterou je možné naložit větší bednu. A poslední možností je transportní box mezi řídítky a předsunutým předním kolem. Řízení bývá zpravidla přepákováno, takže přední kolo bezprostředně reaguje na pohyb řídítky.

Trojkolka

Do trojkolky je možné dát větší náklady. První varianta má přední nápravu o dvou kolech, mezi která se umísťuje otevřená bedna. Druhá možnost nabízí dvě kola naopak na zadní nápravě, což je snazší na ovládání a umožňuje připevnit opravdu rozměrnou bednu. Tento typ trojkolky je vhodný pro přepravní společnosti.

Kona Electric Ute 2020

Čtyřkolka

Nákladní čtyřkolky jsou vhodné spíše pro profesionální využití. Mají hmotnost kolem 60 kilogramů a lze v nich přepravit náklad o hmotnosti klidně 200 kg. Někdy může být čtyřkolka i delší než osobní automobil.

Víte, že…?

Nákladní kola jsou velmi šetrné k životnímu prostředí. Jediné nákladní kolo dokáže ušetřit 5 tun CO2 za rok. Kromě toho, na jeho výrobu spotřebujete pouze 5 % materiálů a energie, která je potřebná k výrobě auta.

Pohon

Co se týče pohonu, máte na výběr dvě varianty. U kol, která jsou určena jak pro lehčí, tak i pro těžký náklad, je pohonem vaše lidská síla, tedy jako u klasického modelu. Druhou možností je elektromotor, jenž se využívá především u strojů, které zvládnou těžkou zátěž, to znamená v případě, že budete chtít vozit děti nebo balíky. Za nákladní kolo s elektromotorem si ale hodně připlatíte.

Christiania Light 2020

Úložný prostor

Nejpodstatnější částí nákladního kola je samozřejmě úložný prostor. K dispozici je široká škála nejrůznějších možností úložných prostorů. Je důležité, abyste nejprve zvážili, co nebo koho budete nejčastěji převážet. Následně prostřednictvím metru zjistěte celkový objem nákladu, který pak porovnejte s objemem nákladních boxů jednotlivých kol.

Nosnost

Když už víte, co chcete převážet, měla by vás zajímat také nosnost nákladního boxu, která je rozdílná. Můžete vybrat nosnost například 75 kg, 100 kg nebo například i přes 200 kilogramů.

Víte, že…?

V současné době existují i půjčovny nákladních kol. Ty jsou výhodné především v případě, kdy potřebujete tento prostředek pouze na určitou dobu nebo na jednorázové použití. Nemusíte si tak pořizovat nákladní kolo, stačí si je vypůjčit. Ušetříte tak hodně peněz.

Christiania Eventbike 2020

Cena

Pořídit si nákladní kolo není vůbec levná záležitost. Cena se odvíjí především od toho, zda kolo pohání čistě vaše síla nebo elektromotor, za který si samozřejmě připlatíte. Dále pak cenu určuje také velikost kola a nákladního boxu. Cenové rozmezí najdete v následující tabulce.

Cena Popis
Do 60 000 Kč Za tuhle částku pořídíte nákladní kolo s maximální nosností do 80 kg. Nákladní prostor tedy není příliš velký. Kola mají přehazovačky, díky kterým můžete měnit rychlostní stupeň.
60 000 – 100 000 Kč V této cenové relaci můžete vybírat z bicyklů, jejichž nosnost může být až kolem 200 kg. Nákladní prostor je velký a bývá určen jak pro přepravu např. zásilek, tak i dětí. Pohonem jste stále vy, tedy lidská síla.
Nad 100 000 Kč Pokud si připlatíte více než sto tisíc korun, můžete zakoupit nákladní kolo, které bude mít nejen vysokou nosnost a libovolný nákladní prostor, ale také bude poháněné elektromotorem. To jistě oceníte v případě převážení těžkých nákladů.

Otázky a odpovědi

Pro koho je nákladní kolo vhodné?

V dnešní době se do módy opět dostává kolo jako dopravní prostředek. Jestliže patříte mezi příznivce jízdy na kole, ať už po městě nebo vesnici, jistě byste ocenili i možnost přepravovat s sebou batoh, nákup nebo dokonce i vaše dítko. Tohle vše vám zajistí nákladní kolo. Takže situace, kdy například jedete vyzvednout dítě do školy, pak musíte nakoupit a ještě potřebujete převzít balík na poště, je pro vás bezproblémová.

Jak vybrat nákladní kolo?

Měli byste také zvážit, po jakých cestách budete náklad vozit. K dispozici máte městské bicykly, dále pak modely vhodné pro převážení dětí či nákupů, a v neposlední řadě také varianty, které zvládnou nerovnost na cestě mnohem lépe. Promyslete také, zda budete vozit náklad, který by neměl přijít do styku s vodou, v takovém případě zvolte kolo se zavíracím boxem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.