Nýtovačka na řetěz

Spojí i rozpojí řetěz na kolo.

ca. 300 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat nýtovačku na řetěz

  • Jde o nástroj sloužící ke spojování či rozpojování řetězů na kolo.
  • Nýtovačka na řetěz se využívá i v případě opravování jakýchkoliv problémů s řetězem na kole.
  • Zpravidla je využitelná na různě rychlostní řetězy.

Co je nýtovačka

Nýtovačka na řetězy je určena pro snadné rozpojování a následně opětovné spojování řetězů. Zpravidla se využívá v případě jízdních kol, ale současně i v případech jakýchkoliv zařízení, kde je využíván řetěz. Může jít tak o motocykly a další zařízení, ve kterých je pohon motor svěřen řetězu.

Balení

Nýtovačku na řetěz můžete pořídit v různých balení, které se liší velikostí a rovněž obsahem. Vždy záleží na vašich požadavcích a na tom, který typ je splní co možná nejlépe.

Kapesní
Nýtovačka na řetěz Topeak Universal Chain Tool

Kapesní řešení

Kapesní nýtovačka na řetěz je určena především vášnivým cyklistům, kteří na kole jezdí velmi často. Zpravidla se jedná o velmi malý nástroj, který však dokáže povolit a zpět upevnit nýt na řetěz. Snadno tento typ nýtovačky dáte do kapsy přímo na kole a vždy budete připraveni na drobné opravy, kdy například dojde k poškození řetězu při jízdě v terénu. Nevýhodou kapesních typů bývá fakt, že jsou zaměřeny například jen na jednu, nebo omezený počet rychlostí řetězu.

Běžné řešení

Klasické nýtovačky na řetěz bývají o něco větší a dokáží pracovat s pravidla jakýmikoliv nýty. Spolehlivě s nimi vyměníte jakýkoliv řetěz a hodí se tak tento typ nýtovačky na řetězy mít doma pro případ potřeby. Bývají také kvalitnější zpracované, robustnější a obecně se pohodlněji drží, než kapesní modely, které jsou dělané především tak, aby zabíraly co nejméně místa a byly lehké. Běžné nýtovačky na řetězy již zvládají zpravidla vícerychlostní řetězy.

Komplexní boxy

Nároční uživatelé, kteří se například zabývají opravami řetězů, a to nejen u jízdních kol, ale také u motocyklů a dalších strojů, sáhnou zřejmě po komplexních sadách. V těchto sadách se nachází nejen samotná robustní nýtovačka, ale rovněž sady náhradních trnů pro nýtování o různých průměrech a zpravidla také možnost si nýtovačku opatřit delší rukojetí či rovnou ráčnou, díky čemuž získáte větší sílu, případně i možnost se dostat ke špatně přístupnému řetězu.

Kvalitní
Nýtovačka na řetěz Buzzetti 415-532 BZT30596

Komplexní boxy bývají dodávány rovněž v praktických kufřících, který je nejen chrání před možným poškozením, ale zajišťují i snadnou přenositelnost, aniž byste poztráceli jednotlivé části.

Víte, že…?

Alespoň základní nýtovačka by neměla chybět ve výbavě jakéhokoliv náročnějšího cyklisty, jelikož si s její pomocí poradíte i s drobnou opravou řetězu na cestách.

Druh nýtovačky na řetěz určení    
kapesní řešení ideální na cesty, pro cyklisty, vyniká malými rozměry a nízkou hmotností    
klasické řešení běžná velikost, na všechny typy řetězů    
komplexní boxy nástavce na všechny nýty, možnost připojit ráčnu, cestovní kufřík  

Údržba

Jako každý nástroj i nýtovačka na řetězy by se měla nějakým způsobem udržovat. Jednak aby vydržela co možná nejdéle, jednak aby i správně pracovala a dokázala přesně a spolehlivě umístit dané nýty. V prvé řadě je tak nutné dbát na čistotu, kterou je vhodné kontrolovat před každým použitím a případné částečky očistit suchým hadříkem. Samotný závit na nýtovačce na řetězy je dobré též čas od času promazat, čím zajistíte snadnější nýtování a současně i ochranu závitů.

Na motorku
Nýtovačka pro řetěz na motorku O kroužkové i klasické moto řetězy (vhodná pro všechny typy O kroužkových i klasických řetězů)

Materiál

Jelikož se nýtovačka na řetěz používá k upevňování nýtů, je vhodné, aby byla poctivě vyrobena. Při výběru proto dbejte na využití kvalitních materiálů, v ideálním případě by mělo jít o ocel. Dále si, pokud je to v daném obchodě možné, nýtovačku na řetěz vyzkoušejte. Je důležité, aby vám sedla do vašich rukou a rukojeti byly opatřeny pogumovaným materiálem. Ten usnadní práci a současně zamezí nechtěnu prokluzování při práci, což je rozhodně vítané.

Možnosti

Pokud budete využívat kapesní nýtovačku na řetěz nebo klasickou nýtovačku na řetěz, může vám přijít vhod otvor v rukojeti, na který lze nástroj zavěsit, například u vašeho pracovního stolu nebo ve vaší skříni.

Ceny

  • Základní typy nýtovačky na řetěz, které se řadí mezi cestovní, respektive do kapesní kategorie, lze pořídit již zhruba od hranice 200 Kč.
  • Velké nýtovačky na řetěz, které jsou určeny spíše do dílen, vychází většinou na zhruba 1 000 Kč.
  • Velký cenový rozptyl můžeme objevit v případě nýtovaček v kufřících, ty můžete mít již od zhruba 700 Kč.
S kufříkem
NÝTOVAČKA Rozpínák/snýtovač rozvodových řetězů Profi s kufříkem (přípravek na řetězy)

Otázky a odpovědi

K čemu slouží nýtovačka na řetěz?

Nýtovačka na řetěz slouží k rychlému a vcelku jednoduchému spojování a rozpojování řetězů, a to nejen na kolech, ale i na motocyklech a dalších stojích, kde je pohon zajišťován skrze řetěz. Nedocenitelným pomocníkem je nýtovačka v případě přetržení řetězu, kdy jej s její pomocí můžete opětovně spojit a používat.

Jak vybrat nýtovačku na řetěz?

Při výběru je ideální zohlednit, na jaký stroj ji budete primárně používat. Dle toho lze zvolit velikost nýtů, které daná nýtovačka bude zvládat upevňovat. Pakliže je spektrum strojů velké, zřejmě se vám vyplatí již komplexní výbavy, které představují sety nýtovaček na řetěz.

Různé typy produktů porovnejte zde.