Ochranný potah na matraci

Prodlouží životnost matrace.

ca. 300 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 100 CZK
ca. 400 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat ochranný potah na matraci

  • Ochranný potah na matraci tvoří ochrannou separační vrstvu mezi vámi a jádrem matrace. Tím je matrace chráněna nejen před vaším potem, ale také před dalšími oxidačními vlivy. Nedostane se k ní ani prach nebo nečistota.
  • Tento výrobek je vhodný pro každého, nejvíce ho však ocení rodiny s malými dětmi, senioři nebo osoby trpící inkontinencí.
  • Existuje několik typů chráničů, které jsou vhodné pro děti, seniory, osoby s inkontinencí apod.
  • Chránič matrace pořídíte za částku do 500 Kč. Na dnešním trhu se pohybuje spousta kvalitních výrobců, kteří jsou mezi zákazníky oblíbení.

Typy

V současnosti najdete na trhu spoustu chráničů matrace. Proto je dobré rozlišit je na 5 základních variant, které jsme pro přehled zapsali do následující tabulky.

Typ Popis
Propustné Propouštějí případnou vlhkost, slouží ale především jako ochrana před mechanickým opotřebením matrace.
Nepropustné Nepropustné prostěradlo nepropustí případnou vlhkost a matrace díky nim zůstane suchá i v situaci, kdy dojde k vylití tekutiny.
Částečné Nezabírají celou plochu postele, ale pouze její část.
Celkové Zabírají celou plochu postele.
Boční Poskytují vaší matraci ochranu i po jejich bocích.

Rozměry

Ochranný potah na matraci je dostupný na jednolůžkové i dvoulůžkové postele. Sedí tedy na postele s rozměry 90 x 200 cm, 90 x 220 cm, 180 x 200 a 200 x 200 cm.

100% froté bavlna
4Home Chránič matrace Harmony 90×200

Dětské postýlky

K dispozici jsou také chrániče matrací pro dětské postele, což ocení především rodiče malých dětí. Většinou lze vybírat mezi dvěma velikostní. Jedná se o rozměry 120 x 60 cm a 140 x 70 cm.

Víte, že…?

Někteří výrobci vám umožní výrobu ochranného potahu na míru tak, aby přesně seděl na rozměry vaší matrace.

Materiál

Když se budete rozhodovat, který materiál zvolit, je vhodné sáhnout například po kombinaci bavlny a polyuretanu. Tento materiál totiž dokáže skvěle absorbovat vlhkost a zároveň stále dýchat. Pro malé děti nebo osoby trpící inkontinencí jsou vhodné chrániče matrace, které používají PVC nebo gumu. Takové kousky bývají bezpečnější, jelikož dokáží zadržet větší množství tekutiny. Co ale neoceníte, je vyšší hlučnost chrániče při pohybu po matraci.

Podložka na matraci
Livarno Home Podložka matrace 140×200

Víte, že…?

Pokud hledáte chránič matrace pro dlouhodobě ležícího člověka, sáhněte po chrániči matrace a zároveň antidekubitní podložce, která zabrání vzniku proleženin.

Uchycení

Ochranné potahy na matraci se zpravidla pyšní propracovaným systémem pro jednoduché uchycení k matraci. Většina z nich totiž disponuje gumičkami nebo šňůrkami, pomocí kterých chránič jednoduše navléknete na matraci. Vzhledem k tomu, že tyto úchyty bývají na všech stranách, chránič matrace skvěle drží na svém místě a v průběhu noci se nijak neposouvá.

Výrobci

Na trhu existuje spousta výrobců ochranných potahů na matraci. V současnosti jsou velmi oblíbené především 2 značky. Jedná se o Dormeo a 4home.

Gumové prostěradlo
Sensillo Nepromokavá podložka bílá 60×120

Chrániče matrace Dormeo

Tento výrobce je na trhu již od roku 2002, kdy uvedl svou první pěnovou matraci. Od té doby se přitom zaměřuje především na výrobu matrací a doplňků pro lepší spánek. Najdete u ní proto také polštáře, přikrývky, povlečení a v neposlední řadě právě i chrániče matrace.

Chránič matrace 4home

Společnost 4home se objevuje na trhu od roku 2004. V její nabídce najdete nejen chrániče matrace, ale i bytový textil nebo třeba originální dekorace, doplňky a další vybavení.

Cena

Chrániče na matraci můžete vybírat také podle cenové hladiny, do které jednotlivé produkty spadají.

Nepropustný chránič
4Home Aloe Vera nepropustný chránič matrace s lemem 90×200
  • Nejlevnější chrániče matrace seženete za cenu pohybující se do 250 Kč. Často se přitom jedná o základní potahy, které jsou zhotoveny z levnějších materiálů. Rovněž zde najdete zejména produkty určené do dětských postýlek.
  • V rozmezí 250 – 500 Kč pořídíte základní chrániče matrace pro děti i dospělé. Jednotlivé modely dokáží matraci chránit před nečistotami i vlhkostí. Vybrat si můžete z propustných i nepropustných modelů.
  • Ty nejlepší chrániče na trhu pak pořídíte nad 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ochranný potah na matraci?

V první řadě byste si měli ujasnit, pro koho je potah určen, jestli pro dítě, seniora apod. Následně vyberte správný typ potahu. Nezapomeňte zvolit také vhodný rozměr potahu tak, aby byl kompatibilní s velikostí lůžka. Pak už jen zbývá zvolit kvalitního a osvědčeného výrobce.

Jak se správně o ochranný potah na matraci starat?

Péče o chránič matrace rozhodně není nijak složitá. Před praním si vždy přečtěte štítek, který vám udává, na kolik stupňů je možné chránič vyprat a zda jej můžete žehlit nebo umístit do sušičky prádla. Vyprat chránič matrace byste měli vždy bezprostředně po jeho zašpinění. Pokud k zašpinění nedojde, doporučujeme jej i přesto pravidelně prát, abyste jej udržovali v čistotě.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
100% froté bavlna
Podložka na matraci
Gumové prostěradlo
Nepropustný chránič
Napínací prostěradlo
Image
Produkt
4Home Chránič matrace Harmony 90×200
Livarno Home Podložka matrace 140×200
Sensillo Nepromokavá podložka bílá 60×120
4Home Aloe Vera nepropustný chránič matrace s lemem 90×200
Polášek Nepropustné napínací prostěradlo jersey světle žluté 90×200
Výrobce
4Home
Livarno Home
4Home
Jiří Polášek
Materiál
100% froté bavlna
100 % polyester
bavlněné, polyesterové
Nepropustná
Typ
chránič matrace
podložka
podložka
chránič
s gumou
Cena ca. 300 CZK ca. 1 000 CZK ca. 100 CZK ca. 400 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Kopřivová

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.