Podlahová guma

Jak vybrat podlahovou gumu

  • S podlahovou gumou se lze nejčastěji setkat v komerčních prostorách, ale má své využití i v běžných domácnostech. Základní dělení spočívá ve výrobním materiálu.
  • Základním parametrem je samozřejmě požadovaný rozměr. Podlahová guma se vyrábí jak v metráži, tak kusovém provedení
  • Pro běžné využití je důležitý také vzhled podlah. Pryž se vyrábí jak v základní černé, tak v dalších barevných variacích. Dezén podlahy pak zaručuje maximální protiskluzové vlastnosti.

Dělení podle materiálu

Typ materiálu také úzce souvisí se způsobem výroby. Základní dělení tohoto typu podlah spočívá v jejím původu. Volit lze mezi přírodní pryží, která se vyrábí z kaučuku. Dále jsou varianty kombinované, ale mezi nejčastější a nejpoužívanější patří podlahy z cela syntetických materiálů.

Pohled na texturu materiálu

Podlaha může být vyrobena z více různých materiálů, iStock /MohdNazri

Kaučuk

Tato guma původně pochází z přírodního kaučuku, respektive kaučukovníku brazilského. Ten produkuje bílou tekutinu, která se označuje pojmem latex. Proces zesíťování kaučuků, ke kterému dochází při zahřívání teplem a přidáváním dalších látek se označuje jako vulkanizace. Tu si nechal v 19. století patentovat Američan Charles Goodyear. Dal vzniknout pryži, která je pružná a trvanlivá.
Alternativou přírodního kaučuku je pak jeho syntetická verze s vylepšenými vlastnostmi.

Syntetická guma

Na výrobu podlah se používá celá řada materiálů. Přehled základních typů v tabulce níže.

Označení Celý název Charakteristika
EPDM Ethylen-propylen-diene-monomer Vysoce odolný vůči vlhkosti a páře, ozónu i povětrnostním vlivům
    Dlouhá životnost, pomalé stárnutí materiálu
NR Paraguma (Natural Para) Odolná vůči vlhkosti, méně agresivním chemickým látkám
    Otěruvzdorná pryž
    Vhodná na antivibrační podložky nebo spojky
PUR Polyuretan Tato pryž je mimo jiné odolná i vůči natržení
    Používá se mimo podlah také na pogumování obručí nebo kol
NBR Nitril-butadien Pryž hodící se zejména pro umístění v interiérech
    Je odolná vůči olejům, tukům, benzínu atd.
SBR Styren-butadien Určená pro méně náročné použití
    Nižší pořizovací cena

Víte, že…?

Podlahová guma má nejčastější použití ve výrobních nebo průmyslových prostorách. Své místo ale nachází už i v běžných domácnostech. Využít ji lze např. v dílně, garáži nebo v domácích posilovnách nebo dětských hřištích.

Jaký rozměr zvolit

Rozměr podlahové gumy patří mezi základní parametry a zpravidla vychází z velikosti prostoru, kde bude umístěna. Standardně se tyto pryže prodávají v metráži, kdy je zpravidla daná šířka a zvolit lze její délku. Druhou variantou jsou formátované pryže do určitých rozměrů s různou tloušťkou. Známé jsou také pryžové dílce se zámky, které se k sobě jednoduše skládají. Následné spoje pak mohou, ale také nemusí být vidět. Tato varianta umožňuje sestavení např. barevných podlah.

Vzhled podlah

Mohlo by se zdát, že vzhled podlahové gumy není nikterak důležitý, ale to více méně platilo pouze do doby, kdy se tento typ nevyužíval v běžných domácnostech. Výrobci na tuto změnu samozřejmě reflektují, a proto je možné koupit gumové podlahy v různých designech.

Podlaha v továrně

Zvolit můžete i barevnou variantu, iStock / Thanaphol Intaja

Barevné varianty

Některé z těchto pryžových materiálů nabízí také možnost různých barevných provedení. Nejtypičtější barvou je samozřejmě klasická „gumová“ černá, případně šedočerná. S tímto provedením se lze setkat prakticky ve všech komerčních provozech. Pro domácí použití, případně dětská hřiště jsou ale vhodnější jiné barvy. Podlahy mohou být jednobarevné nebo kombinují i několik barev současně. Vybírat lze ze všech základních barev, případně i jejich odstínů.

Povrchová úprava

Hlavní výhodou gumových podlah je protiskluzový povrch. Ten je zpravidla zajištěn díky danému dezénu, kterým ji výrobci opatřují. Vzor se u jednotlivých podlah samozřejmě liší. Nejčastěji se pak jedná o:

  • Bubliny
  • Kolečka (tzv. penízková guma)
  • Kapky
  • Diamantový vzor
  • Žebrování jak úzké, tak široké atd.

Víte, že…?

Instalace podlahy z gumy a pryže zpravidla nevyžaduje zásahy v podobě lepení. Většinou ji stačí pouze položit, protože vlastnosti materiálu brání nechtěnému pohybu po podkladu.

Výhody

Mezi základní výhody gumových podlah patří:

  • Mechanická odolnost – podlaha je pružná, odolná i vůči pádu těžkých a tvrdých předmětů
  • Měkkost – tato vlastnost zajišťuje komfortní používání podlah
  • Tlumení vibrací – tato vlastnost se hodí zejména do výrobních provozů, kde se využívají stroje s pohyblivými částmi
  • Odolnost vůči chemickým látkám, olejům, vlhkosti atd. – týká se zejména syntetické pryže
  • Snadná údržba – čistit lze např. vysokotlakým vodním čističem nebo klasicky kartáčem s vodou
  • Vhodná do interiéru i exteriéru – odolává i vnějším přírodním vlivům
  • Protiskluzová úprava – souvisí s povrchovou úpravou

Otázky a odpovědi

Jak vybrat podlahovou gumu?

Podlahová guma se vyrábí jak z přírodního kaučuku, tak z dalších syntetických materiálů. Výběr souvisí s požadovanými vlastnostmi. Základní parametrem je samozřejmě požadovaný rozměr.

Kde všude lze podlahovou gumu využít?

Podlahová guma se hodí jak do interiéru, tak exteriéru. Samotné využití je velmi široké. Běžně se využívá ve výrobních provozech a jiných průmyslových odvětvích. Pro běžné použití se hodí např. na terasy, do garáží, dílen, ale i na dětská hřiště nebo herniček.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.