Pojezdy pro posuvné dveře

Nejdůležitější prvek posuvného systému.

ca. 100 CZK
ca. 800 CZK
ca. 600 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat pojezdy pro posuvné dveře

 • Jedná se o nejdůležitější prvek každého posuvného systému na dveře. Díky nim jezdí dveře sem a tam. Pojezdy udávají nosnost kompletně celého posuvného systému.
 • Na výběr máte jednopárové a dvoupárové pojezdy.
 • Pojezdy se skládají z koleček, těla pojezdu a upevňovacího šroubu.
 • Velikost pojezdů se udává podle nosnosti daného pojezdu. Většinou se jedná o velikosti 100, 300, 400 a 500.
 • Hlavním materiálem, ze kterého se pojezdy vyrábí je ocel a hliník.
 • Hodnota maximální nosnosti pojezdů pro posuvné dveře je velmi rozmanitá, jedná se o rozmezí od 30 kg až do cca 300 kg.

Před výběrem

Než se pustíte do výběru pojezdů, měli byste si připravit 3 základní údaje, které by vás měly zajímat. Jedná se o tyto informace:

 • Šířka stavebního otvoru (včetně zárubní)
 • Dveřní materiál
 • Hmotnost dveří
Jednoduché
Onpira Kolečkový pojezd pro posuvné dveře – zatížení 15-20 kg Model: D

Typy

Pojezdy můžete vybírat také podle toho, o jaký typ se jedná. V nabídce jsou jednopárové a dvoupárové pojezdy.

Jednopárové pojezdy

Vyznačují se tím, že mají 1 pár koleček. Jejich nevýhodou je rychlejší opotřebení a menší životnost.

Dvoupárové pojezdy

Tato varianta je výhodnější. Dvoupárový pojezd má 4 kolečka, která lépe rozloží váhu. Jejich výhodou je kromě pomalejšího opotřebení také delší životnost.

Základní sada
Pojezd pro posuvné dveře FTR, volba pro 2.nebo 3. dveře o hmotnosti 15,30 a 50kg Varianta: Základní pojezdová sada FTR 2 dveře – 30kg

Složení

Když si objednáte nebo zakoupíte pojezdy, nebuďte překvapeni, že se nejedná o jeden předmět vcelku. Pojezdy pro posuvné dveře se totiž skládají ze tří důležitých předmětů. Jedná se o kolečka, na která se přenáší váha dveří, dále pak samotné tělo pojezdu a poslední nezbytnou částí je upevňovací šroub. Ten připevníte ke dveřnímu křídlu. Myslete vždy na to, že na 1 kus dveří použijete 2 kusy pojezdu. Díky tomu se optimálně rozloží hmotnost a dveře potom budou jezdit v naprosté rovině.

Materiál

Aby pojezd unesl váhu dveří, měl by být vyroben také z pevného a kvalitního materiálu. Proto se nejčastěji setkáte s pojezdy, jejichž základním materiálem je ocel nebo hliník. Jedná se o spolehlivý materiál, jehož výhodou je také dlouhá životnost a snadná údržba. Pojezdová kolečka jsou většinou vyrobena z nylonu.

Velikost

Každý pojezd se vyrábí v různých velikostech. Ty jsou udávány podle toho, jaká je maximální nosnost daného pojezdu. Pro představu si prohlédněte následující tabulku, která vám přiblíží, jaký je princip určování velikosti pojezdu.

Kvalitní
Pojezd pro posuvné dveře STD, sada pro jedny dveře, nosnost do 100 kg
Velikost pojezdu Nosnost
100 50 kg
300 100 kg
400 200 kg
500 300 kg

Uvedené velikosti i nosnosti v tabulce jsou pouze orientační. U každého modelu pojezdu se tato hodnota může lišit.

Víte, že…?

K tomu, aby pojezdy vyjely z kolejnice, zabraňuje doraz. Musíte tedy na každou stranu kolejnice umístit jeden doraz. Pomocí dorazu ovlivníte také rozsah toho, kam až se mohou dveře posunout.

Nosnost

Pojezdy pro posuvné dveře vždy vybírejte podle jejich maximální nosnosti. Najdete ji uvedenou u každého výrobku. Maximální nosnost jednoho pojezdu je velmi širokospektrální, může se pohybovat od 30 – 300 kg. Nezapomeňte také na to, že na dveřích jsou pojezdy 2, proto nosnost následně vynásobte dvěma.

Základní sada
Pojezd pro posuvné dveře EKF, sada pro jedny zalomené půlené dveře, nosnost do 20 kg

Cena

Posledním kritériem pro výběr pojezdu pro posuvné dveře, je samozřejmě jeho cena. Nemusíte se bát, částka není příliš vysoká. Nezapomeňte ovšem, že cena se většinou uvádí za jeden kus pojezdu a vy potřebujete dva. Částka se odvíjí nejen od toho, jakého zvolíte výrobce, ale také záleží na konkrétních dveřích, pro které pojezdy kupujete.

 • Do 1 000 Kč – Za tuhle částku zakoupíte pojezdy o velikosti 100 nebo 300. Nosnost těchto pojezdů je tedy do cca 100 – 150 kg.
 • Nad 1 000 Kč – Pokud potřebujete pojezdy větší velikost, což je 400 nebo 500, zde už se nosnost vyšplhá až na 300 kg. Šplhat ale bude také hodnota pojezdu. U těch nejkvalitnějších značek se můžete setkat s částkou až 4 000 Kč.

Víte, že…?

Systém posuvných dveří se kromě pojezdů skládá také z dalších důležitých součástí, kterými jsou kolejnice, uchycení, doraz, příruby, spodní vedení, madla či další doplňky.

Otázky a odpovědi

Je možné dokoupit k pojezdům nějaké příslušenství?

Ano. K pojezdům pro posuvné dveře můžete pořídit horní pojezdovou lištu a také spodní vodící lištu. K dispozici je také držák pojezdové lišty, a to boční či stropní (doporučená vzdálenost držáků pro uchycení horní pojezdové lišty je 50 cm). Posledním příslušenstvím je spojka horní pojezdové lišty.

Od jakého výrobce si pojezdy zakoupit?

Jakmile budete kupovat pojezdy pro posuvné dveře, přesvědčte se, že výrobce, od kterého nakupujete je kvalitní a spolehlivý. Na našem trhu na takovéto značky zaručeně narazíte. Abychom vám uvedli příklad, můžeme zmínit dvě značky, kterými jsou Onpira a také LaPorte. Mají široký sortiment a také kvalitní výrobní materiály.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.