Prodloužení bezpečnostního pásu

Bezpečné upevnění dětské sedačky i autochladničky.

ca. 300 CZK
ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 500 CZK
ca. 200 CZK

Pokud autem převážíte domácí zvířata nebo organizéry či mini chladničku na dovolenou, abyste tyto věci dokázali na sedadle správně zajistit, potřebujete prodloužení bezpečnostního pásu. Prodloužený bezpečnostní pás vám přijde vhod i v případě upevnění dětské sedačky nebo pro dospělého člověka. V následujícím článku se dozvíte, jak zvolit ten správný výrobek pro vás.

Typy

Prodloužení bezpečnostního pásu rozdělujeme na několik typů. Roli hraje jejich délky i materiál. Jedná se o prodloužení textilní, pevné, stavitelné nebo univerzální. Záleží na tom, jaký typ vám bude nejvíce vyhovovat.

Typ prodloužení Popis
Textilní prodloužení Jedná se o klasické textilní provedení prodloužení pásu. Jeho délka většinou bývá do cca 20 centimetrů.
Pevné prodloužení Oproti textilnímu je tento typ prodloužení z pevného materiálu. Pevný typ prodloužení je kratší, většinou okolo 16 cm.
Stavitelné prodloužení Jedná se o textilní stavitelné prodloužení, kdy si můžete nastavit vámi zvolenou velikost. Celkové délka tohoto typu prodloužení může být až cca 70 cm.
Univerzální prodloužení Poslední typ prodloužení je univerzální, což znamená, že pasuje do všech typů automobilů a nemusíte řešit délku, šířku ani tvar spony. Provedení univerzálního prodloužení je pevné a jeho délka bývá okolo 20 cm.

Délka

Délka prodloužení je důležitá pro správné fungování pásu. Měli byste změřit, kolik centimetrů vám schází k zapnutí, a podle toho pak zvolit délku prodloužení. Jestliže řešíte prodloužení pásu kvůli dětské autosedačce, prodloužení delší než 30 cm je ve většině případů pro sedačky nebo vajíčka nevyhovující. Pás je potom volný a nedotáhne správně vajíčko nebo sedačku. Na vajíčka se často používají pásy s prodloužením 8 – 13 cm. V případě že je více sedaček vedle sebe, tak je vhodné prodloužení o délce 18 nebo 28 centimetrů.

Prodloužení bezpečnostního pásu 28-62 cm Lampa
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Mnoho lidí se dívá pouze na délku prodlouženého pásu, ale zapomíná na další důležitou věc, což je kompatibilita. Než si pořídíte prodloužený bezpečnostní pás, vždy zkontrolujte, zda právě tento typ pásu bude pasovat do vašeho vozu.

Spona

Aby došlo ke správnému zacvaknutí prodloužení, musí být šířka spony stejná, jako originální spona ve vašem autě. Délka kovové spony ve vašem autě musí být minimálně 27,5 mm. Pokud je tento rozměr kratší, většinou se jedná o 27 mm, musíte zvolit prodloužení univerzální, které má jinak upravenou hlavici.

Certifikace

Když budete vybírat tento produkt, vždy se přesvědčte o tom, zda je certifikovaný a především o tom, k čemu je certifikovaný. Některé pásy totiž nemusejí být certifikované k zajištění osob, ale pouze pro upevnění věcí nebo k zajištění zvířat.

Prodloužení bezpečnostního pásu (2ks)
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Prodloužený bezpečnostní pás může rušit zvukový signál zámku pro bezpečnostní pásy v případě, že nejsou zapnuté. Také prodlužuje zámek bezpečnostního pásu.

Pravidla

Když uvažujete nad koupí prodlouženého bezpečnostního pásu, víte vlastně, jestli je vaše poutání v autě správné? Není na škodu znát pravidla bezpečného poutání v autě. Pojďme si je teď představit.

  • Nejprve si nastavte sedadlo a opěrku hlavy tak, aby se vám sedělo pohodlně. Jestliže jste řidič, musíte dosáhnout na pedály i na volant. Opěrka hlavy by měla být ve stejné výšce jako vaše hlava. Mezi hlavou a stropem by měl být alespoň prostor ve velikosti sevřené pěsti.
  • Následně si přes hrudník a pánev přetáhněte pás, zasuňte západku do zámku a zacvakněte. Horní část pásu byste měli vést přes střed ramen, nikoliv přes krk. Spodní část pásu by měla vést přes pánevní kosti, nikoliv přes břicho.
  • Dejte pozor, abyste pod pásem neměli žádné tvrdé věci, protože při srážce by vás mohly zranit.
  • Z bezpečnostního hlediska není vhodné vést pás přes větší vrstvy oblečení, jako například svetry nebo zimní bundy. V tom případě je nejlepší bundu sundat nebo rozepnout a pás vést pod ní.
  • Na druhou stranu by pás neměl vést ani přes holou kůži. Při nehodě by vás totiž mohl popálit nebo způsobit jiné zranění.
Prodloužení bezpečnostního pásu 29cm E-mark
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Cena

Prodloužení bezpečnostního pásu není nijak cenově náročné. Záleží hlavně na tom, jaký typ prodloužení zvolíte a jakou délku potřebujete.

  • Do 500 Kč – za tuhle částku koupíte textilní i pevné prodloužené pásy. Jejich délka není tak velká. Nejlevnější pásy se pohybují okolo 200 Korun, ovšem vždy si dejte pozor na to, zda jsou pásy certifikovány.
  • Nad 500 Kč – o pár set dražší jsou pásy stavitelné a univerzální. Jejich délka je větší než u předchozích typů a univerzální pásy mají sponu, která pasuje do všech aut, takže je tím pádem i dražší. Každopádně i ten velmi kvalitní pás zakoupíte do 1 000 Kč.