15 nejlepších prstových bot 2023

Bosá chůze díky tenké podrážce.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Vibram Fivefingers VI-B dámské prstové boty burgundy

Jak vybrat prstové boty

 • Může se zdát, že tyto body vypadají všechny stejně. Není tomu ale tak. Existuje celá řada modelů a každý z nich má své specifické použití.
 • Při určení velikosti u jakékoli obuvi je třeba si uvědomit, že každá noha je jiná a i přes dané rozměry nemusí bota ideálně sedět.
 • Materiál, ze kterého se boty vyrábí se různí s ohledem na účelovost konkrétní obuvi. V nabídkách najdete boty např. z neoprenu, polyesterové síťoviny nebo jiných syntetických vláken. U některých modelů můžete narazit i na příměs vlny.

Prstové boty - náš výběr

Pánské prstové boty

Dámské prstové boty

Zobrazit kompletní nabídku prstových bot

Jak vybrat prstové boty

Typy

Může se zdát, že tyto body vypadají všechny stejně. Není tomu ale tak. Existuje celá řada modelů a každý z nich má své specifické použití. Prstové boty tedy mohou být na:

 • Běžnou chůzi
 • Běh
 • Fitness
 • Trek
 • Do vody atd.
Prstové boty
Vibram Fivefingers VI-B dámské prstové boty burgundy

Rozdíl je zpravidla v konstrukci samotné boty ale také v síle podrážky.

Víte, že…?

Chůze v prstových botách vás vrací ke kořenům. Umožní vašemu tělu, aby pracovalo přirozeně, volně se hýbalo. Nohy jsou zdravější, svaly chodidel i lýtek posílené. Dochází k zlepšení pohybových dovedností a rovnováhy.

Velikost

Při určení velikosti u jakékoli obuvi je třeba si uvědomit, že každá noha je jiná a i přes dané rozměry nemusí bota ideálně sedět. Obuv je třeba si před nákupem řádně vyzkoušet.

Pánské prstové boty
VIBRAM FIVEFINGERS Pánské prstové boty V-TRAIL 2.0 blue/orange - modré Velikost - Vibram FF: 43 [273]
Délka chodidla – pánské velikosti Délka chodidla – dámské velikosti EU velikost
31,8   50
31,2   49
30,5   48
29,9   47
29,2   46
28,6   45
28,0   44
27,3   43
26,7 25,7 42
26,0 25,1 41
25,4 24,4 40
24,8 23,8 39
24,1 23,1 38
  22,5 37
  21,9 36

Materiál

Materiál, ze kterého se boty vyrábí se různí s ohledem na účelovost konkrétní obuvi. V nabídkách najdete boty např. z neoprenu, polyesterové síťoviny nebo jiných syntetických vláken. U některých modelů můžete narazit i na příměs vlny.
Vnitřní část boty je opatřena antimikrobakteriální vrstvou, která zamezuje vzniku zápachu, ale také množení bakterií. U vnější části se používají materiály vyznačující se svou prodyšností, pevností. Další výhodou je, že se používají materiály rychleschnoucí.

EVA

Tento materiál je zpravidla součástí podrážek prstových bot nebo se využívá na výrobu vložek do bot. Eva materiál má unikátní složení, díky kterému je maximálně lehký, pružný a měkký. Jeho struktura je síťovaná a má specifické vlastnosti:

 • Tlumivost
 • Nepromokavost, nepotopitelnosti
 • Ohebnost
 • Odolnost vůči popraskání
 • Odolnost proti UV záření atd.
Dámské prstové boty
Vibram Fivefingers KSO EVO 14W0701 : Velikost - 36

Spandex

Elastické textilní vlákno z polymeru se vyznačuje svou měkkostí. Běžně bývá ve směsi s dalšími vlákny, jako je polyester, bavlna, vlna atd. Spandex vylepšuje jejich vlastnosti. Mezi základní vlastnosti tohoto materiálu patří:

 • Elasticita
 • Pevnost
 • Odolnost vůči potu, tuku nebo čisticím prostředkům
 • Snadná údržba
 • Odolnost vůči oděru

MEGAGRIP

Materiál vyvinutý přímo společností VIBRAM. Jedná se o speciální směs gumy, která se využívá především pro výrobu outdoorové obuvi určené do mokrého, blátivého a především kluzkého terénu. Zajišťuje dokonalou přilnavost na suchém i mokrém podkladu. Materiál je robustní a vyznačuje se dlouhou životností.

Prstové boty
Fivefingers prstové boty V ALPHA 2021

Podrážka

Jak již bylo řečeno, podrážka u tohoto typu obuvi je velmi tenká. Obuv je opravdu minimalistická a umožní vám vnímat vše, co terén po kterém se pohybujete, nabízí – kameny, trávu, bláto atd.
Tloušťka podrážky se u této obuvi pohybuje zpravidla mezi 2 – 5 mm. Podrážky se různí svým tvarem a typem vzorku, přičemž každá se hodí pro jinou aktivitu.

Víte, že…?

První zkušenosti s obouvání prstových bot mohou být opravdu zajímavé. Než získáte určitý grif, bude vyžadovat trochu trpělivosti. Také vám možná ze začátku přijde divné, že opravdu cítíte každý prst, protože v klasické obuvi tomu tak není. Vše je ale jen o zvyku a časem se boty mohou stát vaší nedílnou součástí.

Výrobci a ceny

Stěžejní značka, která se věnuje tomuto typu obuvi je Vibram. Jedná se o italskou společnost specializující se na gumové podešve pro turistické a horolezecké boty. Dále vyrábí i nepříliš klasickou obuv jako je právě tzv. Fivefingers. Tato obuv je patentovaná a stojí za ní průmyslový designér Robert Fliri. Značka byla uvedena na trh v roce 2005 a do dneška si získala celou řadu svých příznivců.
Boty se pohybují v cenové relaci od 2000 Kč do 4000 Kč.
Na našem trhu můžete narazit také např. na prstové boty značky SEDCO. Jedná se o neoprenové boty určené pouze do vody. Jejich cena se pohybuje kolem 300 Kč.

Pánské prstové boty
Ostatní výrobci Boty do vody - prstové SEDCO NEOPREN - Pánské modrá 14000110MO41

Otázky a odpovědi

Co je bosá chůze?

Bosá chůze nebo také jinak řečeno barefoot obuv je v současné době celosvětovým trendem. Do této kategorie lze zařadit i právě tzv. prstové boty – pětiprsťáky. Prstové boty se vyznačují velmi tenkou a ohebnou podrážkou a samozřejmě špičkou, která je rozdělena do pěti částí, pro každý prst jedna.

V čem jsou boty výjimečné?

Tyto boty kopírují stavbu vašeho chodidla. Jsou velmi lehké a disponují tenoučkou podrážkou. Prakticky plní ochranou funkci bot. Při jejich nošení tedy nemůže dojít ke zranění nebo ušpinění kůže. Nicméně při chůzi cítíte vše, co na zemi leží – kamínky, klacíky, nerovnosti. Cítíte, jako byste na nohou žádné boty neměly.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku prstových bot