Ruční pásová pila

Snadné řezání různých materiálů.

ca. 3 000 CZK
ca. 8 200 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 49 500 CZK
ca. 5 200 CZK

Jak vybrat ruční pásovou pilu

  • Ruční pásová pila dokáže řezat dřevěné, plastové i kovové materiály
  • Při výběru byste měli klást důraz na možnost plynule měnit rychlost řezu, regulace by tak neměla chybět.
  • Ruční pásové pily bývají dělen na ty na dřevo a na ty na kov, vždy záleží, jaký materiál budete potřebovat řezat.

Jak funguje

Ruční pásová pila je nástroj, který se nejčastěji využívá na dřevo, kov, ale i další materiály. O samotný řez se stará úzký, kovový a především velice ostrý plát s ozubením. O pohyb materiálu v řezu se stará hnací a vodicí kotouč, přičemž na místě vše drží kladky.

Druhy

Ruční pásové pily zvládají řezat různé typy materiálů. Zpravidla je však nezbytné, aby ruční pásová pila byla vždy připravena na řez konkrétního materiálu. Nelze totiž říci, že jedním ostrým plátem můžete řezat cokoliv.

Precizní řezání
PARKSIDE PMB 1100 B2

Na dřevo

Nejtypičtějším druhem ruční pásové pily je ta na dřevěné materiály. Její hlavní výhoda spočívá v celkové nenáročnosti na obsluhu. Pokud je ruční pásová pila určena na dřevo, bez problémů s ní můžete řezat rovněž plastové materiály. Další výhody spočívají ve velmi nízké hmotnosti, přesnosti řezání a velkou výškou řezu.

Na kmeny

Ruční pásová pila na jmeny je někdy též označována jakožto pila na kulatinu. Jak samotné pojmenování napovídá, jde o pilu, která je určena na řezání například kmenů stromů či silnějších větví. Je tudíž nasnadě, že kmenová ruční pásová pila disponuje velkým řezem, a to až kmenů do průměru 90 centimetrů. Výhodou je velmi rychlé a snadné nastavení výšky řezu. Ruční pásová pila na kmeny je nabízena nejen v klasické elektrické variantě, ale rovněž v manuální a hydraulické verzi.

Na kov

Ruční pásová pila na kov má schopnosti stejně jako dřevěná řezat plast, ale dokonce také sklo, což se může hodit. Jedná se o velice přesnou pilu, což je žádoucí pro hladké řezy kovových materiálů. Řezání kovových materiálů podněcuje vznik odpadového tepla a proto je tento druh ruční pásové pily vybaven i chladící kapalinou. Ta chrání pilu proti přehřátí a prodlužuje její životnost. Vybírat můžete z horizontální či vertikálních ručních pásových pil na kov. První typ se používá například na řezání trubek, zatímco druhý poslouží při řezech do plechů. K řezání kovu můžete použít i jinou podobu pily na železo.

Vysoce kvalitní
GÜDE 40543 MBS 125 V

Rychlost řezu

Od rychlosti řezu se odvíjí jeho kvalita. Pokud budete řezat dřevo, nemusíte se rychlostí nijak zvlášť trápit, většinou vše vyjde tak, jak byste rádi. Opačná situace panuje při řezu kovových materiálů. Zde je problémem příliš nízká rychlost a naopak i velmi vysoká rychlost. V první případě by se mohla pila zaseknout, při druhém bude docházet k vysokému a zcela nežádoucímu zahřívání. Z těchto důvodu je více než žádoucí, aby ruční pásová pila měla regulaci rychlosti.

Ruční pásová pila využití    
Na dřevo dřevěné i plastové materiály    
Na kmeny na větší kusy dřevěných kmenů, stromů    
Na kov kovové, plastové i skleněné materiály

Příkon pily

Běžné ruční pásové pily na domácí použití ve vašich dílnách mívají příkon zhruba 250 W. Pokud však hodláte ruční pásovou pilu využívat častěji, každý den či obden, doporučujeme hledat modely s vyšším výkonem, klidně i kolem 800 W. Profesionální ruční pásové pily pak mívají výkon i nad hranicí 1 500 W.

Rychlost

Rychlost pásu ruční pásové pily může být zcela konstantní, a nebo také uživatelsky regulovatelná. Ačkoliv je k dispozici regulace, neočekávejte nějaké velké nastavení, většinou jde pouze o dvě různé rychlosti. Samotná rychlost obvykle pohybuje od 5 do 15 centimetrů za vteřinu.

Přesné řezání
Güde MBS 1100 40553

Tloušťka řezu

Tloušťka samotného řezu se kontroluje nejen u přechodové výšky, ale rovněž u šířky. Tento parametr vám sdělí, jak tlustým materiálem dokáže daná ruční pásová pila provést řez. Běžně se tloušťka pohybuje od 8 centimetrů do 25 centimetrů a výška od 15 centimetrů do 35 centimetrů.

Ceny

Základní modely ručních pásových pil pořídíte i v běžných prodejnách a typických hobby marketech.

  • Na domácí použití, které není nikterak časté, vám postačí i cenově dostupné modely, jejich ceny se pohybují pohodlně pod hranicí 3 000 Kč.
  • Výkonnější typy s vyšším příkonem a bohatšími možnosti nastavení, která se hodí pro uživatele, kteří ruční pásovou pilu využívají pravidelně, se prodávají zhruba od 4 500 Kč.
Na dřevo
Holzmann BBS350 400V

Otázky a odpovědi

K čemu se využívá ruční pásová pila?

Ruční pásovou pilu ocení všichni, kteří pravidelněji pracují se dřevem či dalšími materiály, které potřebují řezat a upravovat. Hodí se na přesné a rychlé řezy.

Jaké jsou důležité vlastnosti ruční pásové pily?

Při výběru nové ruční pásové pily dbejte na to, aby byla dobře zpracována a měla v ideálním případě měla uživatelskou regulaci rychlosti řezu. Ten oceníte zejména při práci s kovovými či skleněnými materiály.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Precizní řezání
Vysoce kvalitní
Přesné řezání
Na dřevo
Na kov
Image
Produkt
PARKSIDE PMB 1100 B2
GÜDE 40543 MBS 125 V
Güde MBS 1100 40553
Holzmann BBS350 400V
Scheppach MBS 1100 5901507901
Určení
kov
na kov
kov
na dřevo
kov
Cena ca. 3 000 CZK ca. 8 200 CZK ca. 4 600 CZK ca. 49 500 CZK ca. 5 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.