Ruční pračka

Mechanická přenosná pračka.

ca. 6 900 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat ruční pračku

 • Ruční nebo také mechanická pračka je přístroj, který k svému pohonu nevyužívá elektrickou energii, ale svalovou sílu člověka.
 • Je to praktický pomocník především na cesty do přírody, ale můžete ji používat i doma v případě, že potřebujete vyprat menší množství prádla.
 • Ruční pračka se může hodit i v případě, kdy máte malé děti nebo prádlo ze speciálních materiálů jako je např. vlna, které je nutné prát nejen samostatně, ale hlavně šetrně.

Typ

Zde je na výběr ze tří možností.

Ovládání klikou

Prvním typem je pračka, která je ovládaná tak, že otáčíte speciální rukojetí. Funguje to obdobně jako byste používali ruční mlýnek. Když se otáčí rukojeť, otáčí se i buben pračky. V popisu pračky se také uvádí, že využívá pro praní vysokotlaký systém. Reálnější ale je, že po nalití teplé vody a okamžitém uzavření bubnu vznikne mírný podtlak, který stačí k tomu, aby byl vzduch z tkanin vtažen do bubnu pračky a zároveň byl nahrazen vodou.

Selská
Unikátní ruční selská pračka.

Nášlapný pedál

Nášlapný pedál, který je pohonem této pračky, roztočí buben, který je uvnitř a tím začne proces praní. Součástí může být odtoková hadice pro vypouštění vody. Také nabízí možnost máchání a ždímání, který probíhá prakticky stejně jako praní, jen bez přidání saponátu.

Prací vak

Prací vak je vlastně taška, která má uvnitř vlnitý povrch. Nejde tedy o pračku v pravém slova smyslu, ale používá se prakticky stejně. Vložíte do něj prádlo, nelejete vodu, přidáte prášek a položíte na rovný povrch. Praní pak probíhá tak, že prádlo v tašce budete jakoby převalovat. To se otírá o stěny a tím jsou odplavovány nečistoty. Je to tedy taková moderní verze valchy.

Princip

Ruční pračky fungují prakticky stejně jako ty automatické. Do bubnu vložíte prádlo, přidáte malé množství pracího prostředku, nalejete ideálně teplou vodu, buben zavřete a můžete začít prát.
V tabulce najdete přibližné údaje pro praní v manuální pračce.

Kompaktní
Pračka ruční
Množství prádla/kg Voda/l Prací prášek/g Čas/min
0,5 1,5 15 1
1 3 30 1,25
1,5 4,5 45 1,50
2,2 6 60 2

Výhody a nevýhody

Každý výrobek má svoje klady a zápory. Je na každém z vás, co je pro vás důležité a co méně.

Výhody

 • Vzhledem k tomu, že tyto pračky jsou určené především na cesty, je hlavní výhodou jejich velikost. Pračky jsou malé a lehce je uložíte třeba do kufru auta.
 • Nepotřebují elektrické připojení ale pouze manuální pohon, takže jsou připraveny k použití kdykoli a kdekoli.
 • Mají minimální náklady na provoz – ušetříte na vodě, elektřině ale i na pracím prostředku, kterého budete potřebovat menší množství.
 • Jednoduchost při používání.
 • Součástí praček není žádná elektronika, takže se dá říct, že jdou téměř nesmrtelné.
 • Protože při praní nedochází k vysokým otáčkám, je velmi šetrné ke tkaninám
 • Praní je velmi rychlé, nemá žádné prací cykly, takže svým způsobem tento způsob praní šetří čas
 • Praní je bezesporu ekologické

Nevýhody

 • Jsou určeny pro praní malého množství prádla, proto si s ní doma určitě nevystačíte
 • I když je praní šetrné a svým způsobem efektivní, nikdy nedocílíte tak dobře vypraného prádla jako u praček automatických
 • Mají vysokou životnost, ale pokud se přece jen porouchají, je možné, že si je budete muset opravit sami. Rozhodně neexistuje autorizovaný servis, ale reklamovat zboží jistě můžete.
 • Praní je sice rychlejší než v automatické pračce, ale na druhou stranu vyžaduje vaši přítomnost
 • Manuální pračky pouze perou, vyždímat prádlo už musíte sami
Pračka/odstředivka
Dedra 2v1 mobilní ruční Pračka & Odstředivka

Víte, že…?

Je evidentní, že pokrok nezastavíte a v oblasti vývoje ručních praček to platí dvojnásob. Pokud tedy nejste domácí kutil, který si zvládne manuální pračku vyrobit sám, existuje jistá alternativa. Na našem trhu se začaly objevovat elektrické minipračky, které sice neušetří elektrickou energii, ale vodu a prací prostředek jistě ano.

Otázky a odpovědi

Kdo ruční pračku vyrábí?

Mezi výrobce těchto praček patří YiREGO, Orion nebo Haba.

Jak vybrat ruční pračku?

Pokud byste se opravdu rozhodli k nákupu tohoto typu pračky, tak u nás se v současné době prodává jediný produkt v ceně cca 2000,- Kč. Typy praček uvedené v článku jsou zahraniční produkce, takže je možné, že více štěstí budete mít na zahraničních e-shopech. Česká značka Orion, která patří mezi přední české velkoobchody zaměřující se na prodej domácích potřeb, nabízela také mechanickou pračku, ale ani ta teď momentálně v prodeji není. Další možností jsou bazary. Pokud v nich zapátráte, je možné, že objevíte nějaký stylový retro kousek. Dříve bylo manuální praní nezbytností a český národ je národ kutilů, takže určitě existovali i tací, kteří se pustili do výroby manuálních praček.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.