Šipkový automat

Zábava do restaurace i domů.

ca. 56 600 CZK
ca. 41 700 CZK
ca. 44 000 CZK
ca. 41 000 CZK

Jak vybrat šipkový automat?

  • Elektrické automaty na šipky patří k oblíbeným doplňkům v restauračních zařízeních, hospodách, hernách a obchodních centrech.
  • Při volbě správného automatu ho lze také zaregistrovat jako šipkařské místo pro hraní ligových zápasů a tréninků, což přiláká nové spektrum hostů.
  • V praxi se setkáte se dvěma typy automatů. Jejich systém se od sebe neliší, i tak ale mezi najdete několik rozdílů.

Typ

V praxi se setkáte se dvěma typy automatů. Jejich systém se od sebe neliší, i tak ale mezi najdete několik rozdílů.

Stojací

První typ automatů na šipky se skládá ze stabilní konstrukce umístěné na zem v pevném šasi. Díky těmto konstrukčním prvkům se hodí pro ligové soutěže a tréninky. Na rozdíl od druhého typu umožňuje také více her a herních variant pro více hráčů.

Stojací
Cyberdine Turnier Darts

Nástěnný

Nástěnné automaty jsou levnější, nicméně nenabízejí takovou uživatelskou přívětivost. Zpravidla jsou určeny pouze pro 4 hráče a v jejich systému najdete omezené množství herních variant. V případě jejich využití pro ligové zápasy je třeba speciální povolení Unie šipkových organizací.
Mezi nevýhody tohoto typu patří také vyšší hmotnost a s tím spojené uchycení ke stěně. Tento typ automatu běžně váží kolem 45 kg a výrobci doporučují jeho umístění na pevnou zeď s vyšší možností zatížení.

Typ automatu Výhody Nevýhody
Stojací Umožňuje hru až 8 hráčů, umožňuje hraní ligových zápasů Vyšší cena
Nástěnný Levnější, nezabírá prostor Méně hráčů, je třeba kvalitní montáž

Herní varianty

Jestli existuje prvek, který určuje atraktivitu automatu na šipky, je to počet her a jejich variant, které automat umožňuje. Ty nejvýkonnější automaty umožňují až 350 variant, ty základní naopak pouhých 16 her.

Základní hry

350 variant je těžko představitelných, nicméně kdo z nás z paměti vyjmenuje alespoň 4 herní varianty šipkařských automatů? I proto jsme si pro vás přehled základních šipkařských her včetně jejich stručných pravidel.

Komerční
Cyberdine Spider
  • 301, 501, …, 1001 – základní šipkařská hra, číslo označuje počet bodů na začátku kola (legu), jednotlivými body hráči odepisují bodové konto a vítězí ten, kdo skóre vynuluje.
  • Cricket – oblíbená hra mezi šipkařskými profesionály. Hází se pouze na hodnoty od 15 do 20 bodů a střed terče (50 bodů). Hráč musí danou výseč trefit 3 ×, čímž ji uzavře a pokračuje na další výseč. V případě opětovného zásahu bodovou hodnotu přičítá (cricket) nebo počet bodů odečítá soupeři (cut throat). Vyhrává ten, kdo první třikrát trefí všechny výseče a pokud hráč nemá méně cricket bodů nebo více cut throat bodů než soupeř.
  • High Score – jednoduchá hra, při které vítězí ten, kdo během stanoveného počtu kol, kterých je nejčastěji 7, nahází největší skóre.

Mincovník

Mincovník, někdy také nazývaný jako mincíř, patří k důležitým prvkům, pokud chce provozovatel automatu vybírat od hráčů peníze. Běžné mincovníky přijímají standardní mince v hodnotě od 1 Kč do 50 Kč. Pokročilejší si poradí i se zahraniční měnou v hodnotě 1 nebo 2 €.

Víte, že…?

Kromě variant bez mincovníku najdete i automaty s pokladničkami, které fungují na žetonový kreditový systém, případně jdou odblokovat klasickým klíčem pro případ tréninkových nebo testovacích her.

S mincovníkem
JAREX Darts s mincovníkem

Velikost

Jestliže plánujete pořádání ligových her, zaměřte se i na rozměry automatu. Aby automat splňoval požadavky šipkařské unie, musí splňovat následující rozměry:

  • Umístění středu terče musí být 1,73 metru od podlahy
  • Vzdálenost bočních stran a zdi musí být minimálně 30 cm.
  • Čára hodu musí být vzdálená 2,17 metru od přední hrany automatu.

V případě pořádání ligových zápasů také zajistěte dostatečný prostor za automatem a nad automatem. Výška hracího prostoru měřená od podlahy ke stropu by neměla být nižší než 2,3 metru.

Bez mincovníku
JAREX Darts bez mincovníku

Servis

Nikdo to nevidí rád, ale věci se občas porouchají. To platí i v případě šipkových automatů. S prodejcem si tak vždy ověřte dostatečně rychlý servis a jeho cenu. Ta by měla být ideálně uvedena ve smlouvě včetně nákladů na dojezd a diagnostiku problému.

Víte, že…?

Jestliže plánujete provoz automatu, ověřte si u prodejce dostupnost náhradních dílů. Základní díly jako terče, procesory nebo mincovníky by měl mít prodejce skladem a s rychlou dobou dodání.

Značky

V minulosti byla velmi oblíbenou značkou šipkových automatů Diamond Darts. Ty v dnešní době nahradila jejich moderní, ale stále kompatibilní verze Jarex Darts. Mezi konkurenční výrobce pak patří Cyberdine, který se věnuje výrobě automatů splňujících ligové podmínky.

Cena

Pořízení šipkového automatu není levná záležitost, nicméně při dobrém výběru a jeho provozu se vám investice do něj rychle vrátí. Cena nástěnných automatů se pohybuje od 30 do 40 tisíc Kč v závislosti na funkcích automatu. Za stojací automaty pak dáte zhruba 50 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kam pořídit šipkový automat?

Elektrické automaty na šipky patří k oblíbeným doplňkům v restauračních zařízeních, hospodách, hernách a obchodních centrech. Kromě kratochvíle pro návštěvníky zařízení dokážou přinést jejich majitelům i nové zisky do rozpočtu. Při volbě správného automatu ho lze také zaregistrovat jako šipkařské místo pro hraní ligových zápasů a tréninků, což přiláká nové spektrum hostů. V neposlední řadě šipkařské automaty vytvářejí zisk samy o sobě díky kreditovému systému pro soutěžící.

Jak vybrat šipkový automat?

Stojací automat najde svoje využití především v komerčních zařízeních, do domácnosti můžete koupit nástěnný automat, který je vhodný pro 4 hráče vyznačuje se mnohem nižší pořizovací cenou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Stojací
Komerční
S mincovníkem
Bez mincovníku
Image
Produkt
Cyberdine Turnier Darts
Cyberdine Spider
JAREX Darts s mincovníkem
JAREX Darts bez mincovníku
Cena ca. 56 600 CZK ca. 41 700 CZK ca. 44 000 CZK ca. 41 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.