Skotské dudy

Tradiční dechový nástroj.

ca. 12 200 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 7 100 CZK

Skotské dudy se řadí mezi dechové nástroje. Na rozdíl ale např. od trubky nebo flétny není tento nástroj u nás příliš častý, i když má poměrně širokou tradici. Také výrobců tohoto tradičního nástroje je u nás opravdu pomálu a budete muset trošku zapátrat, než najdete ten pravý nástroj pro vás.

Typy

Pokud se rozhodujete hrát na dudy, můžete kromě skotské varianty, vyzkoušet i českou. Základní rozdíl mezi českými a skotskými dudami je ve způsobu hry na ně. Při hře na skotské dudy je nutné do nich foukat, oproti tomu český typ využívá ke hře výhradně měch. U českých dud se také využívá tzv. uzavřený prstoklad – při hře se odkrývá jen jeden z otvorů píšťaly; nejčastěji budou naladěny do tóniny Es dur nebo C dur; tónina C dur bývá častější na Moravě

Víte, že…?

Kdo si myslí, že dudy prapůvodně pochází ze Skotska, mílí se. Dvě až třista let zpátky se jednalo o naprosto běžný nástroj v téměř celé Evropě. Jejich varianty pak najdete zpravidla v lidových písních jednotlivých zemích.

Meedo Skotské dudy horalské, červený Royal Stewart tartan
ca. 12 200 CZK
Aktuálni cena

Části

Přednička Jedná se o melodickou píšťalu, která je prakticky nejdůležitější, ale zároveň nejkřehčí součástí dud. Nejčastěji se vyrábí ze dřeva backwoodu afrického. Plastové předničky jsou jednodušší na ladění a proto jsou také hojně využívány.
Drony Drony, jinak označovány jako huky nebo borduny, jsou harmotické píšťaly, jedna basová a dvě tenorové. Právě tyto píšťaly vydávají charakteristický tón tohoto nástroje.
Foukací píšťala Díky ní dochází ke vhánění vzduchu do měchu a to ústy. Foukací píšťala je právě typická součást skotských dud. Skládá se ze dvou částí a to píšťaly a náustku, který může mít několik délek.
Vak Zásobník vzduchu, díky kterému může dudák hrát i ve chvíli vlastního nádechu. Dříve se vyráběl z ovčí, oslí nebo tulení kůže, ale v současné době prošel i materiál na výrobu vaků modernizací (viz. Materiál)

Materiál

Stěžejním materiálem pro výrobu skotských dud je bezesporu dřevo. Levnější nástroje mohou být ale vyrobeny např. z plastu nebo jiných méně kvalitních materiálů. Zvolený materiál má zásadní vliv na zvuk nástroje. Použitím levnějších materiálů docílíte chudšího a méně barevného zvuku.

Dřevo

Kvalitní tvrdé dřevo je nezbytné proto, aby měl nástroj hlasitý ale zároveň jasný a čistý zvuk. Pro výrobu skotských dud se nejčastěji používá dřevo z:

 • Blackwoodu afrického – tmavě hnědá nebo šedohnědá barva s černými pruhy; dřevo je olejnaté, těžké, tvrdé; kromě dud se používá také např. na výrobu hoboje nebo klarinetu
 • Kokosových palem
 • Ebenu
Meedo Dětské skotské horalské dudy zelený tartan Black Watch
ca. 2 800 CZK
Aktuálni cena

Plast, nikl

Využívají se především na výrobu spojů, ozdob, případně náustku foukací píšťaly nástroje.

 • Plast – často ve formě imitace slonoviny; snaha o zachování vlastností přírodní slonoviny jako je pevnost a tvrdost; levnější varianty využívají plast v průmyslové podobě
 • Nikl – zpravidla ozdobně gravírovaný

Stříbro

Také se používá pro výrobu spojů, ozdob a náustků, ale pouze u nástrojů z opravdu pečlivě vybraného kvalitního dřeva. Kromě ozdobné funkce, dle odborníků, ovlivňuje výsledný zvuk nástroje. Jako příklad bývá uváděn stříbrný zvonek, jehož zvuk je o mnoho líbivější než u jiných použitých materiálů.

Skotské dudy horalské, zelený Black Watch tartan
ca. 5 500 CZK
Aktuálni cena

Kůže, goratex, neoprén

Jedná se o materiály, ze kterých se vyrábí vaky skotských dud.

 • Goratex a neoprén se zpravidla používají jako jeho vnitřní část. Vak bývá opatřený zipem, což zjednodušuje jeho údržbou. Nevýhodou těchto moderních materiálů je, že neumožňují únik vlhkosti ven z vaku. Může docházet k jejímu vzlínání do dronů a ty pak následně praskají.
 • Kůže je původní materiál na výrobu vaků, který je dostatečně prodyšný. Pozitivně také ovlivňuje zvuk nástroje, a proto se používá např. při různých soutěžích. Kůže je ale náročnější na údržbu, je nutné ji často impregnovat speciální emulzí

Plátky

Do předničky

V tomto případě se jedná o dvojplátek vyráběný z rákosovité trsti. Podobají se plátkům pro hoboj, ale jsou o něco kratší, drobnější a tvrdší na rozehrávání. Právě podle míry rozehrání se dělí na tři základní typy:

Dětské skotské horalské dudy červený tartan Royal Stewart
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena
 • Easy
 • Medium
 • Hard

Správné kvality zvuku docílíte po určité době rozehrávání plátku – při profouknutí by měl být vydán zvuk připomínající zakrákání vrány. Tato část nástroje je velmi náchylná k poškození, je tedy nutné se o ni starat.

Do dronů

Na výrobu plátků do dronů se používá rákos, dřevo, plast či různé kombinace materiálů.

Skotské dudy horalské | červený Royal Stewart tartan
ca. 7 100 CZK
Aktuálni cena
 • Rákosové plátky jsou jednoduché a podobají se plátkům v dudách českých. Potřebují delší dobu na naladění. Více náchylné na změny teplot a vlhkost vzduchu. Jejich zvuk je velmi příjemný a přirozený.
 • Mezi moderní materiály patří dřevo a kompozity. Ty jsou lépe laditelné a vyznačují se také vyšší trvanlivostí. Zvuk je ale oproti rákosu více umělý.

Výrobci a ceny

V cenové kategorii od cca 1200 Kč do 3000 Kč koupíte převážně skotské dudy v dětské variantě. Nástroje se jeví jako plně funkční a jsou určeny pro malé žáčky.
Skotské dudy pro dospělé začínají na částce necelých 6000 Kč. Nejdražší pak stojí kolem 12000 Kč. I nejdražší varianty jsou však určeny pro začínající hudebníky nebo studenty.
Jako výrobci jsou v obou případech zmíněny značky Meedo nebo VidaXL.
Pokud byste hledali konkrétního výrobce u nás, nejspíš narazíte na Miroslava Janovce, který vyrábí jak dudy české, tak skotské. Cena skotských dud je 21000 Kč.