Skotské dudy

Tradiční dechový nástroj.

ca. 800 CZK
ca. 10 600 CZK
ca. 5 800 CZK
ca. 1 600 CZK

Jak vybrat skotské dudy

 • Skotské dudy se řadí mezi dechové nástroje.
 • Na rozdíl ale např. od trubky nebo flétny není tento nástroj u nás příliš častý, i když má poměrně širokou tradici.
 • Také výrobců tohoto tradičního nástroje je u nás opravdu pomálu a budete muset trošku zapátrat, než najdete ten pravý nástroj pro vás.

Víte, že…?

Kdo si myslí, že dudy prapůvodně pochází ze Skotska, mílí se. Dvě až třista let zpátky se jednalo o naprosto běžný nástroj v téměř celé Evropě. Jejich varianty pak najdete zpravidla v lidových písních jednotlivých zemích.

Části

Název Popis  
Přednička – jedná se o Melodická píšťala, která je prakticky nejdůležitější, ale zároveň nejkřehčí součástí dud.  
  – nejčastěji se vyrábí ze dřeva backwoodu afrického. Plastové předničky jsou jednodušší na ladění a proto jsou také hojně využívány.  
Drony – označovány i jako huky nebo borduny, jsou harmotické píšťaly, jedna basová a dvě tenorové.  
  – tyto píšťaly vydávají charakteristický tón tohoto nástroje.  
Foukací píšťala – vhání vzduch do měchu  
  – skládá se ze dvou částí a to píšťaly a náustku, který může mít několik délek.  
Vak – zásobník vzduchu, díky kterému může dudák hrát i ve chvíli vlastního nádechu.  
  – dříve se vyráběl z ovčí, oslí nebo tulení kůže, ale v současné době prošel i materiál na výrobu vaků modernizací

Materiál

Stěžejním materiálem pro výrobu skotských dud je bezesporu dřevo. Levnější nástroje mohou být ale vyrobeny např. z plastu nebo jiných méně kvalitních materiálů. Zvolený materiál má zásadní vliv na zvuk nástroje. Použitím levnějších materiálů docílíte chudšího a méně barevného zvuku.

Tradiční
skotské dudy

Dřevo

Kvalitní tvrdé dřevo je nezbytné proto, aby měl nástroj hlasitý ale zároveň jasný a čistý zvuk. Pro výrobu skotských dud se nejčastěji používá dřevo z:

 • Blackwoodu afrického – tmavě hnědá nebo šedohnědá barva s černými pruhy; dřevo je olejnaté, těžké, tvrdé; kromě dud se používá také např. na výrobu hoboje nebo klarinetu
 • Kokosových palem
 • Ebenu

Plast, nikl

Využívají se především na výrobu spojů, ozdob, případně náustku foukací píšťaly nástroje.

Pro začátečníky
shumee Skotské dudy horalské, červený Royal Stewart tartan
 • Plast – často ve formě imitace slonoviny; snaha o zachování vlastností přírodní slonoviny jako je pevnost a tvrdost; levnější varianty využívají plast v průmyslové podobě
 • Nikl – zpravidla ozdobně gravírovaný

Stříbro

Také se používá pro výrobu spojů, ozdob a náustků, ale pouze u nástrojů z opravdu pečlivě vybraného kvalitního dřeva. Kromě ozdobné funkce, dle odborníků, ovlivňuje výsledný zvuk nástroje. Jako příklad bývá uváděn stříbrný zvonek, jehož zvuk je o mnoho líbivější než u jiných použitých materiálů.

Kůže, goratex, neoprén

Jedná se o materiály, ze kterých se vyrábí vaky skotských dud.

Horalské
Skotské dudy horalské | červený Royal Stewart tartan
 • Goratex a neoprén se zpravidla používají jako jeho vnitřní část. Vak bývá opatřený zipem, což zjednodušuje jeho údržbou. Nevýhodou těchto moderních materiálů je, že neumožňují únik vlhkosti ven z vaku. Může docházet k jejímu vzlínání do dronů a ty pak následně praskají.
 • Kůže je původní materiál na výrobu vaků, který je dostatečně prodyšný. Pozitivně také ovlivňuje zvuk nástroje, a proto se používá např. při různých soutěžích. Kůže je ale náročnější na údržbu, je nutné ji často impregnovat speciální emulzí.

Víte, že…?

Kdo si myslí, že dudy prapůvodně pochází ze Skotska, mílí se. Dvě až třista let zpátky se jednalo o naprosto běžný nástroj v téměř celé Evropě. Jejich varianty pak najdete zpravidla v lidových písních jednotlivých zemích.

Plátky

Do předničky

V tomto případě se jedná o dvojplátek vyráběný z rákosovité trsti. Podobají se plátkům pro hoboj, ale jsou o něco kratší, drobnější a tvrdší na rozehrávání. Právě podle míry rozehrání se dělí na tři základní typy:

Dětské
vidaXL Dětské skotské horalské dudy zelený tartan Black Watch
 • Easy
 • Medium
 • Hard

Správné kvality zvuku docílíte po určité době rozehrávání plátku – při profouknutí by měl být vydán zvuk připomínající zakrákání vrány. Tato část nástroje je velmi náchylná k poškození, je tedy nutné se o ni starat.

Do dronů

Na výrobu plátků do dronů se používá rákos, dřevo, plast či různé kombinace materiálů.

 • Rákosové plátky jsou jednoduché a podobají se plátkům v dudách českých. Potřebují delší dobu na naladění. Více náchylné na změny teplot a vlhkost vzduchu. Jejich zvuk je velmi příjemný a přirozený.
 • Mezi moderní materiály patří dřevo a kompozity. Ty jsou lépe laditelné a vyznačují se také vyšší trvanlivostí. Zvuk je ale oproti rákosu více umělý.

Výrobci a ceny

 • V cenové kategorii od cca 1200 Kč do 3000 Kč koupíte převážně skotské dudy v dětské variantě. Nástroje se jeví jako plně funkční a jsou určeny pro malé žáčky.
 • Skotské dudy pro dospělé začínají na částce necelých 6000 Kč. Nejdražší pak stojí kolem 12000 Kč. I nejdražší varianty jsou však určeny pro začínající hudebníky nebo studenty.
 • Jako výrobci jsou v obou případech zmíněny značky Meedo nebo VidaXL.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat skotské dudy?

Pokud se rozhodujete hrát na dudy, můžete kromě skotské varianty, vyzkoušet i českou. Základní rozdíl mezi českými a skotskými dudami je ve způsobu hry na ně. Při hře na skotské dudy je nutné do nich foukat, oproti tomu český typ využívá ke hře výhradně měch. U českých dud se také využívá tzv. uzavřený prstoklad – při hře se odkrývá jen jeden z otvorů píšťaly; nejčastěji budou naladěny do tóniny Es dur nebo C dur; tónina C dur bývá častější na Moravě

Jakého výrobce zvolit?

Pokud byste hledali konkrétního výrobce u nás, nejspíš narazíte na Miroslava Janovce, který vyrábí jak dudy české, tak skotské.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.