Solární panel na karavan

Dostupná energie pro každou příležitost.

ca. 1 900 CZK
ca. 4 700 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 6 100 CZK

Jak vybrat solární panel na karavan

  • Díky solárnímu panelu můžete váš karavan napájet čistou, tichou a udržitelnou energií.
  • Můžete vybírat z různých velikostí a typů. K dispozici jsou vám pevné, flexibilní, montované nebo přenosné modely.
  • Důležitým parametrem je také počet panelů, které pro váš karavan budete potřebovat. K tomu vám pomůže znalost výkonu a spotřeby energie.
  • Při výběru efektivního solárního panelu je přijatelný rozsah 15 – 22 % účinnosti.
  • Cena se může pohybovat většinou v rozmezí 1 000 – 10 000 Kč za panel.

Velikost

První důležitou věcí, kterou byste neměli při výběru solárního panelu na váš karavan podcenit, je určitě jeho velikost. K tomu, abyste vybrali tu správnou, vám pomůže tabulka, ve které se dozvíte základní důležité informace.

Velikost Popis
Do 60 W Pro menší vozidla bez TV a SAT
  Cestování na max 7 dní, letní období
  Vybavení vozidla: světla, čerpadlo na vodu, rádio
Do 85 W Pro menší vozidla
  Cestování na max 7 dní, letní období
  Vybavení vozidla: světla, čerpadlo na vodu, rádio, rozfuk, TV a SAT (2-3 hod/den)
Do 120 W Střední vozidla
  Cestování přes léto
  Vybavení vozidla: světla, čerpadlo na vodu, rádio, rozfuk, TV a SAT
Do 160 W Střední až velká vozidla
  Celoroční použití
  Vybavení vozidla: světla, čerpadlo na vodu, rádio, rozfuk, TV a SAt , kompresorová chladnička
  Tyto solární panely stačí pro většinu karavanistů

Typy

Při pořizování solárního panelu na váš karavan máte k dispozici několik typů panelů, ze kterých můžete vybírat. Celkově se jedná o 4 druhy, a to pevné, flexibilní, montované a přenosné.

Monokrystalický
GWL Power EUFREE GWL/Sunny-120MW Solární panel 120Wp monokrystalický
  • Pevné – Výhodou tohoto typu panelů je odolnost a nízká pořizovací cena.
  • Flexibilní – Jsou lehčí, tenčí a snadněji se instalují. Jejich nevýhodou je však slabé odvětrání, které způsobuje větší ztráty při horkém počasí. Jsou také méně odolné než předchozí typ a cena je vyšší.
  • Montované – Jejich pozitivu spočívá v tom, že nezabírají místo uvnitř karavanu a produkují elektřinu i během jízdy.
Záruka 12 let
Ecoprodukt Longi Solární panel 375Wp monokrystalický černý rám
  • Přenosné – Jak napovídá název, můžete je po zaparkování umístit kamkoliv.

Počet

Určitě vás zajímá, kolik solárních panelů budete potřebovat. Nejdůležitější je znát výkon solárního panelu, například můžete mít 3 panely, z nichž každý má výkon 100 W, dohromady tedy mají 300 W výstupu. Zvolit můžete i variantu, kdy si pořídíte 1 panel, který bude mít výkon 300 W. Dalším krokem je zjistit, kolik energie (kWh) měsíčně spotřebujete. To zjistíte buď z vašeho výpisu z účtu, nebo díky měřiči spotřeby. Na základě vašeho využití elektrické energie si zvolíte počet a výkon panelů.

Víte, že…?

Zajímat by vás měla také cena za Watt, která je při koupi nejvýhodnějšího solárního panelu klíčová. Nejvýhodnější cenu solárního panelu si můžete sami vypočítat. Stačí, když vydělíte cenu solárního panelu výkonem (Wp).

Špičkový výkon
Victron Energy 12V Solární panel 60Wp

Technologie

Na trhu se můžete setkat s monokrystalickým, polykrystalickým a amorfním panelem. Monokrystalický panel je nejefektivnější, odolný a zabírá méně prostoru. Většinou je ale dražší. Polykrystalický panel je odolný a oproti předchozí variantě cenově dostupnější, a také má větší výkon. Amorfní panel je méně efektivní než krystalický, ale jeho výhodou je, že produkuje energii na místech, kde může docházet k částečnému zastínění panelu. Jsou velmi odolné a jejich cena je také vyšší.

Účinnost

Tento parametr nám udává, kolik slunečního světla umí daný solární panel převést na využitelnou elektrickou energii. Při výběru efektivního solárního panelu je přijatelný rozsah 15 – 22 % účinnosti.
Pokud chcete více účinné solární panely, počítejte s tím, že budou dražší. To však umožňuje využití 20 panelů namísto 24 se zachováním stejného výstupu. Pokud máte omezený prostor pro instalaci solárního systému, přijde vám více účinný solární panel vhod.

Cena

Částka, za kterou pořídíte solární panel či panely na karavan, se většinou pohybuje v rozmezí 1 000 – 10 000 Kč. Konkrétní hodnotu ovlivňuje jednak typ panelu a především výkon a energie, kterou budete potřebovat. Samozřejmě čím větší tyto aspekty jsou, tím je i vyšší cena.

Oblíbený
JA Solar Fotovoltaický panel 540Wp

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody solárního panelu na karavan?

Jednou z nejdůležitějších výhod solárního panelu je obnovitelnost. Sluneční paprsky se totiž jako zdroj energie mohou využívat neustále a nemusíte se bát zdražování energií. Při dobrém zapojení solárního panelu ušetříte spoustu peněz při placení účtu za elektřinu. Další výhodou je možnost napájení odkudkoliv, i během cesty, a to bez zbytečného hluku a závislosti na benzínu nebo plynu. A v neposlední řadě solární panely snižují zátěž na životní prostředí.

Jakou můžeme u solárních panelů očekávat záruku?

Záruku rozdělujeme na dvě skupiny. Jedná se o záruku na výkon a záruku na výrobek. Standardní záruka na výkon zaručuje, že solární panel vyprodukuje alespoň 80 % výkonu po 30 letech. Pokud tedy koupíte 300 W solární panel, po 30 letech by měl vyprodukovat nejméně 240 W. Záruka na výrobek vás chrání proti defektům produktu, a před dalšími problémy s panely.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Monokrystalický
Záruka 12 let
Špičkový výkon
Oblíbený
Flexibilní
Image
Produkt
GWL Power EUFREE GWL/Sunny-120MW Solární panel 120Wp monokrystalický
Ecoprodukt Longi Solární panel 375Wp monokrystalický černý rám
Victron Energy 12V Solární panel 60Wp
JA Solar Fotovoltaický panel 540Wp
Solar 4Sun FLEXMAT Prestige Solární panel flexibilní 110Wp
Druh panelů
solární
solární
solární
fotovoltaické
solární
Cena ca. 1 900 CZK ca. 4 700 CZK ca. 1 500 CZK ca. 6 000 CZK ca. 6 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.