Solinátor

Zařízení určené k dezinfikaci vody v bazénu.

ca. 2 700 CZK
ca. 4 500 CZK
ca. 24 100 CZK
ca. 3 600 CZK

Jak vybrat solinátor

 • Solinátor je zařízení, pomocí kterého můžete dezinfikovat vodu ve vašem bazénu.
 • Typ – solinátor je nutné vybírat podle velikosti bazénu.
 • Výhody – solinátory pro domácí bazény jsou v posledních letech čím dál rozšířenější, přináší totiž hned několik výhod.
 • Sůl – na českém trhu se prodává celá řada různých solinátorů, přičemž každá může využívat odlišné druhy soli.
 • Instalace – zakomponování solinátoru do vašeho bazénu provádí odborníci, a to elektrikář a specialista na bazény.

Základní výběr

Na trhu naleznete malé solinátory, které jsou jednoduché a umístěné nad zemí, a připojují se prostřednictvím bazénových hadic o průměru 32 milimetrů či 38 milimetrů. U větších bazénů se solinátoru mohou zabudovat do potrubního rozvodu samotného bazénu.

Menší bazény

Máte-li menší bazén, lze zvolit nadzemní solinátor. Ty vypadají jako poměrně kompaktní krabičky, kterou lze poměrně snadno připojit pomocí pružných hadic do filtrační aparatury. Výkonová produkce chloru tohoto typu solinátorů je 5 až 8 gramů za jednu hodinu. Tento typ solinátorů lze připojit nejen ke kartušové filtraci, ale rovněž k pískové filtraci.

Automatický časovač
Intex 26664 Krystal Clear Solinátor do 17 m3 QS400

Větší bazény

Pakliže provozujete větší, zpravidla bazén zapuštěný do země, jsou nutné větší solinátory, které bývají integrované do rozvodové části bazénu a bývají proto schované lidskému oku. Tento typ solintárů již má vlastní řídicí jednotku a například dokáže monitorovat množství soli v konkrétním bazénu. Tyto solinátory produkují chlor v rozmezí od 20 do 30 gramů za jednu hodinu.

Víte, že…?

Vodu v bazénu můžete desinfikovat pomocí UV lampy. Lampy produkují záření, které dokáže efektivně eliminovat bakterie, viry i jiné patogenní organismy. Při jejím používání můžete bez starosti snížit spotřebu chemie na minimum. Voda bude křišťálově čistá, ale hlavně zdravotně nezávadná.

Výhody

Solinátory pro domácí bazény jsou v posledních letech čím dál rozšířenější, a to z prostého důvodu. Přináší hned několik výhod, kterou dohromady vytváří ze solinátoru právě to vhodné zařízení pro široké využití u všech majitelů bazénů.

 • Během práce solinátoru nevznikají žádné škodlivé látky. Základem je sůl, kterou netrpí lidské tělo ani okolní příroda.
 • Z dlouhodobého hlediska se jedná o nejekonomičtější způsob dezinfekce vody bez použití chlóru.
 • Výhodou je výsledná kvalita vody, která je i na pohled čistá a zcela průzračná.
 • Pravidelně čištěná voda netrpí jinak typickým zápachem chlóru.
 • Sůl není potřeba nijak doplňovat, neboť z vody nemá jak vyprchat.
 • Při manipulaci s venkovním solinátorem nehrozí nebezpečí jako s běžnou chemickou dezinfekcí.
 • Doma nemusíte uchovávat nebezpečné látky, pomocí kterých se voda čistila, vše řeší sůl.
 • Solinátor je vhodný pro všechny typy současných bazénů.
pro nadzemní bazény do 56 m3
Intex 26670 Krystal Clear Solinátor do 56 m3 QS1200

Použitá sůl

Na českém trhu se prodává celá řada různých solinátorů, přičemž každá může využívat odlišné druhy soli. Existují dražší soli původem z Austrálie, kdy například 20kilogramový pytel může stát i tisíc korun. Lze však zakoupit i zcela běžnou evropskou sůl, jejíž cena je například třetinová. Pomyslnou zlatou střední cestou je kupříkladu chorvatská sůl s cenou kolem 500 Kč. Souhrnně však lze říci, že pro účinné čištění bazénové vody postačí i evropská sůl. Samotná sůl se nasype přímo do bazénu a nechá působit filtrace se solinátorem.

Víte, že…?

Voda ve vašem bazénu nebude se solinátorem nijak zásadně slaná. Koncentrace soli je přibližně 8krát nižší než například v moři.

  vodní plocha cena
menší vnější solinátor do 15 m3 kolem 4 000 Kč
střední solinátor do 30 m3 kolem 15 000 Kč
větší integrovaný solinátor nad 30 m3 kolem 25 000 Kč

Instalace

Zakomponování solinátoru do vašeho bazénu provádí odborníci, a to elektrikář a specialista na bazény. Solinátor se umístí mezi filtrační jednotku a trysky do bazénu. Nejlepší je samozřejmě vše spojit s koupí nového bazénu. Pakliže ale máte například velký do země zabudovaný bazén, lze samozřejmě solinátor doinstalovat dodatečně. Taková operace zabere zpravidla 4 hodiny času.

Rever polarity každých 5 hodin
ZODIAC Gensalt 17 solinátor

Nevýhody

Prozatím se zdá, že solinátor přináší pouze jen kladné vlastnosti a výhody ve všech směrech. Je cenově poměrně dostupný, velmi účinný, šetrný ke všem stranám a současně spolehlivý. Netřeba mít obavy s manipulací ani údržbou. Přeci jen se ale najde jedno ale, na které je třeba dávat pozor. Ve vašem bazénu nesmí být umístěna žádná nerezová část, na které by se časem přeci jen, kvůli přítomné soli, mohla objevit nežádoucí koroze. Typicky se může jedna například o schůdky. Naštěstí na trhu existuje mnoho alternativ. V případě zmíněných schůdků lze použít plastové typy, titanové variantu, nebo schůdky z keramiky, kterým sůl nijak nevadí.

Ceny

 • Menší modely solinátorů nejsou nijak drahou záležitostí, s přihlédnutím k jejich schopnostem a dlouhodobému využití. Pro menší bazény se hodí modely značky Intex, které se většinou prodávají v cenovém rozmezí od 3 do 5 000 Kč.
 • Pro větší bazény se lze orientovat dle značek Oceanic, GenSalt nebo Minisalt. Větší bazénové plochy vyžadují solinátory z cenových kategorií nad hranicí 10 000 Kč. Opět velmi záleží na vodní ploše a objemu bazénu. Lze říci, že pokud nepřekročí 30 metrů krychlových, pohybuje se cena solinátoru pod hranicí 20 000 Kč. Větší bazény vyžadují dražší solinátory.

Otázky a odpovědi

Co přidávat do bazénu se slanou vodou?

Solinátor vodu desinfikuje, běžná koncentrace soli je v rozmezí 3 – 5 kg na 1m3. Takto vzniká mírný slaný roztok, solinátor posléze produkuje plynný chlor. Ten vodu desinfikuje. Aby tento desinfekční chlor správně fungovat, je nutné vyvážit i PH, které je v případě používání solinátoru v rozmezí 6,8 – 7,4 PH. PH můžete dávkovat pomocí tekutého, krystalického PH, které je nutné aplikovat ručně. Využít můžete i poloautomatické nebo automatické dávkování.

Lze v kombinaci se solinátorem používat UV lampu?

Ano, tato kombinace možná je. Podle odborníků je však taková úprava nejméně funkční a co se týká připojení také velmi komplikovaná. Proto se doporučuje používat každý přístroj samostatně. UV lampu můžete používat s dávkováním multifunkčních tablet a solinátor s dávkovačem PH.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Automatický časovač
pro nadzemní bazény do 56 m3
Rever polarity každých 5 hodin
Funkce BOOST
Image
Produkt
Intex 26664 Krystal Clear Solinátor do 17 m3 QS400
Intex 26670 Krystal Clear Solinátor do 56 m3 QS1200
ZODIAC Gensalt 17 solinátor
Marimex 10911046 Chlorinátor
Výrobce
Intex
Intex
Pooltechnik
Marimex
Pro velikost bazénu do
17 m3
57 m3
70 m3
26 m3
Časovač
Cena ca. 2 700 CZK ca. 4 500 CZK ca. 24 100 CZK ca. 3 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.