Stojanová bruska

Vyberte tu správnou brusku do Vaší dílny.

ca. 5 300 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 2 900 CZK

Jak vybrat stojanovou brusku

 • Brusky obecně patří mezi obráběcí stroje, které jsou určeny k úpravě kovových nebo jiných materiálů.
 • Na trhu jsou k dostání stojanové a stolní brusky.
 • Brusky se dále dělí na úhlové, vibrační a excentrické.
 • Mezi důležité parametry při výběru patří výkon, otáčky a velikost brusné plochy.

Typy

Základní dělení brusek je dvojí.

Typ Popis  
Stolní Stolní brusky jsou opatřeny nožičkami, které slouží k uchycení na ponk nebo jinou pracovní desku  
  Tato varianta je bezesporu častější u hobby kutilů, ale také modelářů; výhodou je nižší pořizovací cena  
Stojanová Stojanové brusky patří zpravidla do profesionálních dílen, které se věnují sériové výrobě; disponují vlastním pracovním stojanem, který je většinou vybaven vlastními zásuvkami pro další potřebné nástroje  
  Tento typ brusek má lepší kvalitu zpracování, což se odráží ve vyšší pořizovací ceně

Užití

Další dělení brusek spočívá v tom, k čemu je chcete primárně používat.

Profesionální
Güde GDS 250

Úhlová

Jiné označení této brusky je flexa, rozbrušovačka. Přístroj je mimo jiné schopný řezat materiály jako dřevo, dlažbu, cihly nebo např. kovové nosníky v závislosti na jejích vlastnostech. Disponuje vysokými otáčkami, proto se nedoporučuje používat u hořlavých materiálů.

Vibrační

Vibrační bruska se používá se k jemnému broušení rovných ploch a hran. V závislosti na použitém brusném papíru lze pracovat např. se dřevem, tmelem, ale i plasty nebo kovy. Nepoužívá se na stavební materiály, které produkují jemný prach. Ten by mohl poškodit motor.

Excentrická

Excentrická bruska má podobný princip jako vibrační bruska, ale dokáže opsat i malou kružnici. Využít ji můžete na všech zaoblených površích. Mezi tyto brusky lze zařadit také tzv. leštičky, které odstraní starý lak, ale také pomohou při leštění a voskování vašeho automobilu.

Do provozovny i na doma
Scheppach TiGer 2000s

Sanační

Brusky určené na beton. Jejich konstrukce vychází z brusek úhlových, ale disponují výkonnějším motorem a také kvalitními kotouči s větším průměrem.

Na sádrokarton

Speciální typ brusky, která pomůže se zahlazováním spár mezi sádrokartonovými, ale také polystyrenovými deskami. U této brusky je nutnost napojení na vysavač kvůli ochraně proti prachu.

Kotoučová

Kotoučové brusky mají napevno uchycené kotouče nebo se vyrábí ve variantě dvoukotoučové. Hlavní výhodou je přesné vedení kotoučů, takže umožňuje využití pro většinu dílenských prací (broušení, leštění, ostření atd.).

Se světlem
XTline XT107150

Pásová

Pásová bruska se používá na úpravu větších ploch nebo k rychlejšímu ubírání materiálu. Použít ji lze na dřevo, plast nebo neželezné kovy. K broušení se používá brusný pás s brusným papírem.

Víte, že…?

Při práci s bruskou vždy myslete na bezpečnost práce. Bruska by měla mít speciální ochranný kryt. Vy sami se pak můžete chránit pracovními rukavicemi, ale především ochrannými brýlemi. Při práci s materiálem, který produkuje jemný prach, není od věci také respirátor.

Příkon

Příkon je jeden ze základních parametrů a udává výkonnost přístroje. Příkon se liší u jednotlivých typů brusek a u každého z nich je také vyžadována jiná optimální hodnota.

Jemné i hrubé broušení
Fieldmann FDSB 200251-E
 • U většiny brusek se dá říct, že pro běžné užívání v domácích dílnách by měla stačit hodnota kolem 500 – 600 W.
 • U stojanových brusek, které patří mezi profesionální přístroje, se příkon zpravidla pohybuje od 1000 W výše.

Otáčky

Otáčky jsou přímo závislé na motoru brusky a udávají počet otočení kotouče nebo pásu (dle daného typu) za jednu minutu. Vyšší otáčky zajišťují rychlejší práci, nižší jsou pak vhodnější pro přesnější, jemnější obrábění nebo je využijete, pokud se chystáte brousit např. plasty, které se mohou při vysoké teplotě deformovat.

Brusná plocha

Brusná plocha označuje velikost plochy, která se dostává do styku s obráběným materiálem. Může se jednat o průměr brusného kotouče nebo šířku brusného pásu.

Stabilní
Proteco 51.01-B150-400

Kotouč

Průměry brusných kotoučů se různí. Menší rozměry jsou určeny pro drobnější nebo méně náročné práce. Větší průměr je pak považován za univerzálnější, má tedy širší využití. Průměr kotoučů se pohybuje mezi cca 115 mm až 180 mm.

Pás

U brusného pásu se rozlišují dvě hodnoty a to délka a šířka. Výkonnější brusky mají většinou pásy širší. Hodnoty jsou uváděny mezi 60 a 110 mm. Nejpoužívanější jsou většinou pásy v rozpětí 75 až 100 mm.

Funkce

Funkce se u jednotlivých modelů liší a můžete narazit např. na následující možnosti:

Dvoukotoučová
Proma BKL-1500
 • Bezpečnostní pojistka, ochrana proti přetížení
 • Ochrana proti odlétávajícímu materiálu
 • Regulace, aretace otáček, udržování konstantních otáček
 • Ochrana před zpětným rázem
 • Možnost odsávání prachu
 • Automatické zapnutí, vypnutí, ochrana před opětovným zapnutím atd.

Výrobci a ceny

 • Mezi výrobce stojanových brusek patří např. EINHELL, Scheppach nebo Holzmann. Jak už bylo řečeno, tyto brusky patří mezi profi vybavení a tomu odpovídá i cena. Výrobky začínají na cca 10000 Kč a může se vyšplhat až k 50000 Kč.
 • Alternativou jsou stolní brusky, které jsou cenově dostupnější. Ty nejlevnější koupíte do 1000 Kč, což se samozřejmě může odrazit na kvalitě přístroje. Kvalitnější brusky se pohybují od cca 5000 Kč. Patří sem např. značky Metabo, Holzmann nebo Optimum.

Otázky a odpovědi

Co je bruska?

Brusky obecně patří mezi obráběcí stroje, které jsou určeny k úpravě kovových nebo jiných materiálů. Součástí je tzv. brusivo, tedy brusný kotouč nebo brusné plátno, díky kterému je materiál odebírán. Brusky jsou součástí dílen nejrůznějších kutilů, ale patří i do profi výbavy dílen, které se zabývají sériovou výrobou.

Jak vybrat stojanovou brusku?

Nabídka na trhu je poměrně široká, takže je možné kromě samotných brusek koupit také stojany pro ně určené. Existují varianty pro konkrétní typy, ale také stojany univerzální. Stojany představují kompromis pro ty z vás, kteří nechtějí investovat do stojanové brusky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Profesionální
Do provozovny i na doma
Se světlem
Jemné i hrubé broušení
Stabilní
Dvoukotoučová
Image
Produkt
Güde GDS 250
Scheppach TiGer 2000s
XTline XT107150
Fieldmann FDSB 200251-E
Proteco 51.01-B150-400
Proma BKL-1500
Výrobce
GÜDE
Scheppach
XTline
Fieldmann
Proteco
Proma
Příkon
750 W
120 W
300 W
250 W
400 W
375 W
Hmotnost
48 kg
9.2 kg
8 kg
8.6 kg
7 kg
11.5 kg
Max. průměr kotouče
250 mm
200 mm
150 mm
200 mm
150 mm
Napětí
230 V
220 V
230 V
230 V
230 V
Cena ca. 5 300 CZK ca. 3 500 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 300 CZK ca. 2 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.