Tekuté řetězy

Pro bezpečnou cestu i v zimě.

ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat tekuté řetězy

  • Tekuté řetězy představují levnější alternativu ke klasickým kovovým sněhovým řetězům.
  • Aplikace řetězů je na rozdíl od klasických velmi jednoduchá. Stačí jen vytočit kola přední nápravy a v několika vrstvách nastříkat přípravek na viditelný povrchu běhounu.
  • Tekuté ani textilní řetězy nejsou uznávány jako náhrada ocelových řetězů. Pokud zvolíte tyto alternativy, při jízdě na komunikacích označených povinností sněhových řetězů, riskujete obdržení pokuty, nebo zákazu vjezdu na danou komunikaci.

Snadná aplikace

Aplikace řetězů je na rozdíl od klasických velmi jednoduchá. Stačí jen vytočit kola přední nápravy a v několika vrstvách nastříkat přípravek na viditelný povrchu běhounu. Po nastříkání je nutné pár minut odpočinout. Řetězy ve spreji jsou vhodné pro gumové pneumatiky všech druhů vozidel. Při použití v zimních podmínkách dočasně poskytuje zvýšenou trakci a díky své vysoké počáteční přilnavosti zabraňuje prokluzu kol. Zároveň snižuje riziko nebezpečí smyku ošetřeného vozidla.

Doporučený postup je následovný: aplikujte tekuté sněhové řetězy na libovolné přední kolo po viditelné ploše běhounu, přejděte ke druhému kolu a postup opakujte. Poté s vozem couvněte, vraťte se ke kolu, kterým jste začínali a aplikujte na plochu, jenž prve nebyla viditelná. Totéž opakujte na druhém kole.

Rychlé
Stac Plastics Tekuté řetězy 200ml

Tento přípravek účinně zvyšuje přilnavost pneumatik k povrchu. Automobil pak v zatáčkách lépe sedí a při jízdě na kluzkém povrchu a do kopce je omezeno prokluzování kol.

Nejčastější použití Tekutých řetězů:

Situace Popis
1. při vyjíždění ze zasněženého parkoviště
2. při jízdě na zledovatělém úseku
3. při jízdě vyjetými kolejemi
4. při jízdě do kopce
5. při brzdění na kluzkém povrchu

Další využití

Tento přípravek lze aplikovat při náledí také na obuv. Stačí ho nastříkat ve vzdálenosti asi 20 cm na podrážku a chvíli počkat, aby měly čas zaschnout. I zde se ale najdou jak odpůrci, tak příznivci tohoto výrobku. Zatímco jedni si je pochvalují, druzí stříkání na boty nedoporučují kvůli možnosti poškození obuvi. Skutečný obrázek si tak budete muset udělat sami.

Prodlužuje životnost
Berner sprej na řetězy 400 ml 22111

Víte, že…?

Sněhové řetězy by se měly použít vždy, když pneumatiky ztrácejí schopnost přenosu sil na vozovku. Ideální je nasadit řetězy na všechna čtyři kola, ale v praxi se obvykle obouvají jen na hnací nápravu.

Nouzové řešení

Sněhové řetězy poskytují na uježděném sněhu nesrovnatelně lepší záběrové vlastnosti než zimní pneumatiky. Největší nevýhodou je pro mnohé obtížná montáž klasických řetězů. O pořízení tekutých řetězů může rozhodnout také jejich nízká cena.

Pokud se dostanete do svízelné situace a nemáte po ruce klasické kovové řetězy a navíc vám to silniční značka přímo nepřikazuje, můžete místo nich použít tento výrobek. Tekuté řetězy však slouží pouze jako nouzové řešení a klasické řetězy v žádném případě nenahradí, přesto vám v zimě mohou pomoci například při výjezdu ze zasněženého parkoviště nebo na úseku vozovky, který je zledovatělý. Nečekejte však, že zvládnou dlouhou cestu, jeden nástřik je funkční zhruba 200 metrů.

Zvýší přilnavost
TEMPO tekuté řetězy 100g

Při testech sněhových řetězů dopadly tekuté řetězy nejhůře a nejsou tudíž doporučovány vůbec. Přesto si však i tento výrobek našel několik příznivců, kterým jejich krátkodobé působení v zimě v nepříjemných situacích pomohlo.

Víte, že…?

Používání sněhových řetězů v ČR upravují na vybraných místech příkazové značky č. C 5a a č.C 5b dané vyhláškou ministerstva dopravy, jinde je jejich použití prozatím ponecháno na rozhodnutí řidiče.

Kdy tekuté řetězy nepoužívat

Tekuté ani textilní řetězy nejsou uznávány jako náhrada ocelových řetězů. Pokud zvolíte tyto alternativy, při jízdě na komunikacích označených povinností sněhových řetězů, riskujete obdržení pokuty, nebo zákazu vjezdu na danou komunikaci.

Bezpečné na ledu
DISTYK tekuté řetězy ve spreji 400 ml – Compass Sněhové řetězy ve spreji 400 ml

Prvním krokem pro bezpečnou jízdu v zimních podmínkách jsou tak především bezpodmínečně kvalitní zimní pneumatiky. Přesto se však můžete dostat do situace, kdy ani nejlepší pneumatiky však nedokáží zdolat hluboký sníh nebo bezpečně projet ledovými kolejemi. V těchto situacích vám pomůžou jen kvalitní a vhodně zvolené sněhové řetězy. S výběrem těch pravých pro vás vám poradíme na našich stránkách. Pak už to chce jen trochu cviku a vaše cesty budou bezpečné.

Otázky a odpovědi

Co jsou tekuté řetězy?

Tekuté řetězy představují levnější alternativu ke klasickým kovovým sněhovým řetězům. Tekuté řetězy jsou vlastně speciální směs ve spreji, které se stříkají v případě potíží na pneumatiky. Tyto řetězy jsou levné a manipulaci s nimi zvládne každý. Hmota po nanesení na pneumatiku zreaguje s vodou s vodou, směs ztvrdne a vytvoří dodatečný vzorek na pneumatice. Tyto řetězy vydrží na pneumatice několik kilometrů, poté se jejím odvalováním po asfaltu samy odstraní.

Jakého výrobce vybrat?

Tekuté řetězy jsou levné, pořídíte je od 120 – 200 Kč a to jak menší balení o objemu 200 ml, tak i spreje o objemu 400 ml. Tyto výrobky nabízí Carlson, Starline, Distyk, Stac Plastic a jiné.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.