Terakotový gril

Španělská tradice - moderní kuchyně.

ca. 1 500 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 2 600 CZK

Jak vybrat terakotový gril

Revoluce v grilování. Tak by se dal popsat nejnovější typ elektrického grilu, který pro přípravu jídla používá terakotovou desku. V čem je tato novinka speciální a proč by neměl chybět ve vašem vybavení se pokusíme shrnout v dnešním příspěvku. Sami se pak rozhodněte, zda je pro vás vhodný, nebo stále trváte na masu, které voní po dřevě.

Terakotová deska

Funkci grilování plní terakotová deska umístěná na grilu. Terakota je speciální španělská hlína, která zvládne ještě dlouho po grilování držet teplotu. Terakotě je svými vlastnostmi nejblíže lávový kámen, který se v Čechách používá. Mají společné i některé výhody, ale na ty se podíváme později. Nejprve se vrhneme na technické parametry terakotového grilu.

Ještě však zmíníme, že deska je mezi dvěma držadly, která jsou tepelně izolované, proto lze terakotový gril kdykoliv přemisťovat dle potřeby.

Pro dva
Jata GR 208
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Terakotový gril je ztělesněním španělského řemesla, jelikož deska se zásadně vyrábí ručně, ačkoliv vám to na první pohled tak nepřijde, protože tvar desky je pravidelný.

Velikost grilovací plochy

Velikost grilovací plochy se odvíjí i od velikosti samotného terakotového grilu. Nejmenší dostupná grilovací deska má rozměry 27 x 22 cm. Za střední lze považovat velikost 28 x 28 cm a velká deska disponuje šíří 46 cm a hloubkou 28 cm. Na všech bez problémů zvládnete připravit pokrm, ale poslední zmíněná velikost vyhovuje potřebám 4členné rodiny.

Výška desky je vždy pouhých 15 mm, představuje tedy velikost běžného dřevěného prkénka.

Rakletový
Jata GT 402
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Svou návštěvu můžete oslnit i kuchařským uměním. Gril postavte doprostřed stolu a nechte hosty kochat se pohledem na vaši přípravu jídla. Tato metoda se v Japonsku nazývá Teppanyaki.

Příkon terakotového grilu

Tento typ grilu se řadí mezi grily elektrické, počítejte tedy s připojením do elektrické sítě. V závislosti na velikost grilovací desky se mění i příkon terakotového grilu.
Pro gril s malou deskou stačí bez obav příkon kolem 600 W. U terakotových grilů větších rozměrů však počítejte s příkonem minimálně 1 200 W, ideálně však 1 600 W.

Funkce terakotového grilu

Pro přípravu masných či jiných pokrmů nepotřebujete žádnou speciální výbavu. Stačí vám jen regulátor teploty. Pokrm máte hotový za pár minutek a pro kontrolu se nemusíte bát maso rozříznout přímo na terakotové desce, jejíž hlavní výhodou je povrch, který se nepoškrábe a ani se na něj nic nepřichytí.

Pro čtyři
Jata GR 669
ca. 2 600 CZK
Aktuálni cena

Terakotový gril nemusí být jen o grilovací desce. Setkat se můžete i s nerezovým podstavcem, kdy právě pod deskou je prostor pro 4 zapékací lopatky a díky nim můžete připravit více jídla. Toto provedení není jen u grilů velkých rozměrů, setkat se s tím lze už u střední velikosti.

Údržba grilu

Péče o terakotový gril není nijak náročná. Zejména v případě, když si vyberete takový model, jehož horní desku můžete bez starostí vložit do myčky na nádobí. A to vám významně urychlí úklid po grilování.

Výhody terakotového grilu

Nastává čas na již zmíněné výhody. Ti bystřejší z vás si možná již něčeho všimli, ale pojďme si to nyní shrnout podrobněji.

  • Tím, že terakotový gril má nepřilnavý povrch, není potřeba používat zbytečný tuk. Proto je oblíbený zejména mezi vyznavači zdravého stylu či osoby s dietologickým omezením.
  • Povrch je vysoce odolný proti kterémukoliv poškrábání. Nemusíte se proto bát používat i kovové grilovací nářadí.
  • Při správném používání terakotového grilu lze i ušetřit. Terakota, tedy španělská hlína, zvládne dlouho držet teplo. Můžete tedy těsně před koncem grilování vypnout gril a nechat maso či jiné jídlo dodělat na rozpálené desce. Přičemž stále využíváte teplo, ale už nespotřebováváte elektrickou energii.

Nejznámější značky

Tím, že terakotový gril je u nás novinkou, tak největší zastoupení má u nás značka Jata. Ve Španělsku však působí již od roku 1948 a jejím záměrem je věnovat se prodeji malých elektrospotřebičů.

Cena

Možná vás napadlo, že tato novinka na trhu jistě bude vyžadovat větší finanční investici, ale ve skutečnosti tomu tak není. Cena je takřka srovnatelná s jinými typy grilů. Pojďme se na to nyní podívat.

Cena Popis
Cena do 2 500 Kč Základní a nejmenší verze terakotového grilu se pohybuje kolem částky 2 500 Kč. K dispozici vám bude deska o již zmíněné velikost 28 x 28 cm a příkon 550 W.
Cena od 2 500 Kč do 3 500 Kč. Nyní se dostáváme k větším grilům, kde je možnost používat i zapékací lopatky, pokud si tuto variantu zakoupíte. Výkon se však již výrazně mění a gril běžně disponuje příkonem až 1 200 W.
Cena nad 3 500 Kč Dnešní příspěvek uzavírá největší terakotový gril s prostornou grilovací deskou a příkonem 1 600 W, s kterým oběd či večeři připravíte raz dva.
Jméno
Pro dva
Rakletový
Pro čtyři
Image
Produkt
Jata GR 208
Jata GT 402
Jata GR 669
Cena ca. 1 500 CZK ca. 1 900 CZK ca. 2 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena