Nejlepší termoelektrické články 2023 a jak vybrat

Peltierovy články.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Peltierův termoelektrický článek 30W TEC1-12703 / chladící článek 12V/30W TEC1-12703 30x30mm verze 2

Jak vybrat termoelektrický článek

  • Termoelektrické články se nazývají též Peltierovy články
  • Termoelektrické články se využívají například v chladničkách a slouží jako tepelné čerpadlo, nebo i k výrobě elektřiny.
  • Výhodou jsou velice malé rozměry a okamžitý efekt chlazení či topení.

Termoelektrický článek - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Termoelektrický článek

Jak vybrat termoelektrický článek

  • Termoelektrické články se nazývají též Peltierovy články
  • Termoelektrické články se využívají například v chladničkách a slouží jako tepelné čerpadlo, nebo i k výrobě elektřiny.
  • Výhodou jsou velice malé rozměry a okamžitý efekt chlazení či topení.

Princip článku

Princip termoelektrického, respektive Peltierova článku je založen na objevení Peltierova jevu již v 19. století. Elektrony přecházejí z materiálu s větší výstupní prací do materiálu s menší výstupní prací a v místě styku je pohybu elektronů kladen menší odpor. Elektrony zde tak mají přebytek kinetické energie a dochází k uvolnění tepla. Termoelektrický článek může mít dvě strany, jedna chladí a druhá topí.

Konstrukce článku

Součástka zvaná Peltierův či teromelektrický článek se skládá ze 2 stran, přičemž jedna topí a druhá chladí. Obvykle se vyrábí v různých velikostech a liší se dále i parametry. Samotné destičky termoelektrického článku mívají rozměry od 10 x 10 milimetrů až do 60 x 60 milimetrů. Tloušťka se pak pohybuje od 3 do 6 milimetrů.

Tepelné čerpadlo u domu

Termoelektrický článek je součástí telepného čerpadla, iStock /NANCY PAUWELS

Tepelné čerpadlo

Termoelektrický článek může být označován zkratkou TEC, pod kterou se skrývá označení pro tepelné čerpadlo. Na chladné straně článek teplo odebírá a na teplé straně teplo opětovně vydává. Jistou nevýhodou tohoto řešení je, že má nízkou účinnost. Na teplé straně totiž vydává podstatně více tepla, než kolik na chladné straně přijme. Jedná se totiž o součet odebraného tepla a tepla pocházejícího z příkonu termoelektrického článku.

Výroba elektřiny

Termoelektrický článek
Peltierův termoelektrický článek 30W TEC1-12703 / chladící článek 12V/30W TEC1-12703 30x30mm verze 2

Termoelektrický článek se využívá i k výrobě elektřiny, takový typ je označován zkratkou TEG. Při zahřívání a chlazení rozdílných stran vytváří termoelektrický článek elektrický proud. Napětí na samotném článku je závislé na rozdílu teplot a dosahuje jen velice malých hodnot, zpravidla desetiny až jednotky Voltu. Termoelektrický článek má vcelku malý vstupní odpor.

Označení termoelektrického článkuVyužití  
TECTepelné čerpadlo  
TEGVýroba elektřiny
Solární panel u skleníku

Peltierovy články se využívají i při výrobě elektřiny, iStock /jovanjaric

(Ne)Výhody

Termoelektrický článek je v posledních desítkách let poměrně hojně využívaný, a to například pro celou řadu svých výhod. Jak to ale bývá, má i své záporné stránky.

Výhody

  • Mezi hlavní přednosti termoelektrického článku patří jeho velmi malé rozměry, díky čemuž se stal součástí mnoha elektrických spotřebičů. Mívá totiž také okamžitý efekt v případě chlazení i topení, tedy produkce tepla.
  • Zvládá i dosáhnutí nízkých teplot, a to až – 20°C. Výkon článku je navíc snadné regulovat.
  • Plusové body termoelektrický článek získává i za zcela tichý chod, neboť v sobě neskrývá žádné pohyblivé části.
  • Vítaná je taky dlouhá životnost, článek ji má totiž teoreticky zcela neomezenou.
  • Chlazení lze také směrovat i na velmi malou plochu, a to poměrně přesně.

Nevýhody

Termoelektrický článek s sebou přináší i jisté nevýhody, jako je například přehřívání nebo větší spotřeba proudu. Článek je také dražší v případě, že je potřeba vysoký výkon. Nevýhodou je také malý rozdíl teplot mezi teplou a studenou stranou článku. Je třeba vzít také v potaz nižší účinnost ve srovnání s výkonnějším kompresorovým chlazením.

Využití

Termoelektrický článek
Peltierův termoelektrický článek 30W TEC1-12703 / chladící článek 12V/30W TEC1-12703 30x30mm

Využití termoelektrického článku je poměrně široké. Používá se nejen v průmyslu, ale také v lékařství. Poměrně široce je termoelektrický článek nasazován v autochladničkách a také v kamerách a fotoaparátech s chlazeným snímačem. Objevit se mohou rovněž v elektrotechnice a počítačové technice.

Ceny

Termoelektrické články jsou malé součástky, jejichž cena není nikterak vysoká a odvíjí se od rozměrů samotného článku. Nejmenší typy seženete již zhruba od 150 Kč a mívají rozměry 30 x 30 milimetrů s menší tloušťkou, nebo 15 x 15 milimetrů s větší tloušťkou. Běžné rozměry kolem 40x 40 milimetrů a tloušťka 5 milimetrů vychází na přibližně 200 až 300 Kč. Největší typy s rozměry 60 x 60 milimetrů pak vychází na necelých 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak funguje termoelektrický článek?

Termoelektrický článek pracuje tak, že na základě menšího odporu přeměňuje teplo na chlad a naopak. Může tak vytvářet nejen chlazení, ale i teplo. Jde o oblíbený článek, protože funguje rychle, má velmi malé rozměry a při práci je zcela tichý. Navíc se téměř nemůže porouchat, a to ani po několika letech.

Kde se termoelektrický článek využívá?

Termoelektrický článek nachází využití zejména v posledních desetiletích. Díky jeho schopnostem je možné cíleně chladit i velmi malé přístroje, například kamery či fotoaparáty. Nalézt je však můžeme i v přenosných chladničkách do auta, případně v mnohé výpočetní technice.
Zobrazit kompletní nabídku Termoelektrický článek