Nejlepší teslice 2024 a jak vybrat

Pomocník při práci se dřevem.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Narex Teslice 890950
93 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat teslici

 • Teslice je skvělý pomocník při práci se dřevem, přesněji řečeno při jeho opracování.
 • Existuje několik typů teslic. Záleží na tom, jak budete teslici využívat.
 • Materiál, ze kterého je teslice vyrobena, se příliš neliší od klasické sekery.
 • Velikost teslice je spjata s tím, jaký druh si pořídíte.

Teslice - náš výběr

Jednoruční teslice

Dvouruční teslice

Zobrazit kompletní nabídku teslic

Jak vybrat teslici

 • Teslice je skvělý pomocník při práci se dřevem, přesněji řečeno při jeho opracování.
 • Existuje několik typů teslic. Záleží na tom, jak budete teslici využívat.
 • Materiál, ze kterého je teslice vyrobena, se příliš neliší od klasické sekery.
 • Velikost teslice je spjata s tím, jaký druh si pořídíte.

Typy

Existuje několik typů teslic. Záleží na tom, jak budete teslici využívat. Dělíme je podle tvaru čepele nebo podle toho, zda budete pracovat jednou rukou či oběma.

Podle tvaru čepele

Teslice mají 3 různé tvary čepele, každý z nich má svůj význam:

 • Plochá teslice – Mírná křivka ostří slouží k jednoduššímu vyhlazení ploch. Vnitřní fazeta umožňuje jemné odebírání.
 • Dutá teslice – Tento typ teslice je vhodný zejména pro dlabací práce. Ostří s vnitřní fazetou slouží k velmi přesnému zaseknutí.
 • Žlabová teslice – Hluboké zakřivení hlavy je ideální pro vyhlazení povrchů. Vzhledem k tomu, že tento typ teslice je malý, hodí se pro dlabání úzkých misek nebo hlubokých žlabů apod.
Teslice

Teslice je nástroj mnoha podob, iStock / perostudio

Podle způsobu práce

Další podmínkou pro práci s teslicí je vědět, jestli budete pracovat jednou rukou nebo oběma. Záleží na tom, co přesně budete opracovávat.

 • Jednoruční teslice – jak napovídá název, je určena pro práci jednou rukou. Lze ji doporučit pro detailní práce a dlabání v blízkosti těla. Může se jednat o výrobu menších korýtek nebo misek. Celková délka i šířka čepele je menší.
 • Dvojruční teslice – pro práci oběma rukama, kdy dochází k hrubému opracování velkých ploch. Potřebujete ji například při tvorbě dřevěných plastik nebo větších koryt. Jsou delší než jednoruční teslice a jejich čepel je širší.

Víte, že…?

Teslice
Narex Teslice 890950

Ve středověku se u nás stavělo především ze dřeva. Tesaři byli velmi žádaní a právě na nich byly ty nejtěžší práce se dřevem. V této době připomínaly teslice svým tvarem motyku. Mohly být také rovné a srpovitě prohnuté, podle toho, na co konkrétně byly používány.

Materiál a velikost

Materiál, ze kterého je teslice vyrobena, se příliš neliší od klasické sekery. Topůrko neboli rukojeť je vyrobena ze dřeva. Čepel je vyhotovena z oceli. Součástí teslice je většinou i kožený chránič ostří.

Velikost teslice je spjata s tím, jaký druh si pořídíte. Jestli zvolíte plochou, dutou či žlabovou a svoji roli má i volba mezi jednoruční a dvojruční teslicí.

VelikostPopis
Malá tesliceJedná se zpravidla o jednoruční typ. Šířka čepele je okolo 50mm a celková délka je zhruba 290mm. Malou teslici můžeme pořídit plochou, dutou či žlabovou.
Velká tesliceJe vhodná pro práci oběma rukama. Šířka čepele se pohybuje okolo 70mm a celková délka nástroje je okolo 600mm. Velké teslice mohou být duté nebo ploché.
Muž s teslicí

Teslice je nástroj určený k opracování dřeva, iStock / cagan

Výrobci

Dvouruční teslice
Narex 890970 Teslice 70 x 620 mm

Není problém zajít do železářství a sehnat si teslici od výrobce, o kterém jste nikdy neslyšeli. Není to samozřejmě nic špatného a předpokládá se, že nástroj vám i tak skvěle poslouží. Pojďme si ale vyjmenovat a představit některé výrobce, kteří jsou na trhu řadu let a mají tak záruku kvality:

 • Narex – tento výrobce je na trhu více jak 70 let, nutné podotknout, že se jedná o Českou značku. Z dřívějška ho můžete znát pod značkou Siemens. Specializují se na výrobu nářadí i elektronářadí.
 • Pfeil – jedná se o Švýcarskou společnost, která byla založena už v roce 1902. Zabývá se výrobou produktů v oblasti řezbářství a také chirurgických nástrojů.
 • Dick – tato značka pochází z Německa. Její historie sahá až do 19. století. Ve společnosti neustále pracují kvalifikovaní odborníci, kteří se snaží výrobky nejen modernizovat, ale stále zvyšovat jejich kvalitu.

Víte, že…?

Teslici skladujte v suchém prostředí. Jakmile skončíte s prací ve venkovním prostředí, je vhodné teslici před uskladněním do sucha otřít a zbavit všech nečistot. V případě, že bude teslice skladována déle, je potřeba ji lehce potřít vazelinou nebo jiném nástrojovým konzervantem, který je vhodný. Zabráníte tak nežádoucí korozi.

Otázky a odpovědi

K čemu se používá teslice?

Teslice je skvělý pomocník při práci se dřevem, přesněji řečeno při jeho opracování. Můžete být tesař, truhlář, řezbář, sochař nebo jen obyčejný člověk, který rád vytesává do dřeva či pracuje se dřevem na chalupě.

Jak vybrat teslici?

Teslice se liší tvarem a velikostí. Každý typ nástroje je vhodný k něčemu jinému. Teslici tak budete vybírat podle toho, jakým způsobem ji budete používat.
Zobrazit kompletní nabídku teslic