12 nejlepších vozíků za čtyřkolky 2023

Za čtyřkolku i zahradní traktor.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
SHARK GARDEN 680
75 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat vozík za čtyřkolku

 • Vozíky vám vždy ulehčí práci v případě, že potřebujete odvézt těžší břemena např. dřevo, palety nebo stavební materiál.
 • Na našem trhu existuje celá řada vozíků. Jednotlivé typy se hodí k různým účelům.
 • Způsob uchycení vozíku ke čtyřkolce, případně jinému vozidlu, je dalším kritériem výběru.
 • Konstrukční provedení vozíků se liší s ohledem na jeho používání (viz typy). Koupit je můžete v různých délkách i šířkách.
 • Nosnost je další z důležitých parametrů. Udává, kolik kilogramů nákladu budete moci převážet.

Vozík za čtyřkolku - náš výběr

Vozíky za čtyřkolku na dřevo

Universální vozíky za čtyřkolku

Zobrazit kompletní nabídku vozíků za čtyřkolky

Jak vybrat vozík za čtyřkolku

Typy

Na našem trhu existuje celá řada vozíků. Jednotlivé typy se hodí k různým účelům např.:

 • Na zahradu
 • Převoz dřeva
 • Přeprava nejrůznějšího materiálu
 • Posypový vozík
Vozík za čtyřkolku
SHARK GARDEN 680

Ideálním typem jsou ale vozíky multifunkční. Jsou zpravidla vybaveny nízkotlakými vysokozátěžovými pneumatikami a poradí si téměř s každým nákladem. Další výhodou je, že se mohou používat i na pozemních komunikacích.

Z konstrukčního hlediska je možné vozíky rozdělit na:

 • Dvounápravové
 • Jednonápravové
Vozíky za čtyřkolku na dřevo
TDKS300 Quad ATV

Víte, že…?

Některé značky dávají svým vozíkům téměř poetické názvy, které označují jejich účel. Narazíte tedy na vozík s názvem Zahradník, Dřevař, Lovec, Farmář nebo Pracant. Vozíky pro profesionální účely mají také označení Profi.

Provoz na komunikacích

To, jestli budete potřebovat s vozíkem vyrazit i na veřejné komunikace, je třeba řešit před jeho nákupem. Bez náležité homologace je totiž možné jeho používání pouze např. na zahradě, v lese nebo na poli.
S vozíkem můžete vyrazit na silnici v případě, že splňuje všechny následující body:

 • Má registrační značku (záruka splnění podmínek pro provoz na VK, prošel patřičným testováním)
 • Konstrukce neohrožuje ostatní účastníky provozu
 • Je opatřen výrobním číslem
 • Obdržíte technický průkaz
Universální vozíky za čtyřkolku
SHARK GARDEN 300

Pokud si neste jistí, určitě se poraďte s výrobcem nebo dodavatelem konkrétního typu vozíku.

Víte, že…?

V případě jízdy po veřejných komunikacích, musíte dodržovat veškerá daná pravidla. Vyhláška mimo jiné říká, že není možné přesáhnout nejvyšší povolenou hmotnost ani rychlost. Pokud náklad přesahuje vozík na jeho délku, je nutné ho označit praporkem.

Uchycení

Způsob uchycení vozíku ke čtyřkolce, případně jinému vozidlu, je dalším kritériem výběru.

Vozík za čtyřkolku
vozík za čtyřkolku

Přívěsný kloub

Jinak označovaný jako tzv. žehlička. Přívěsný kloub se upevňuje na tažné zařízení, které všichni jistě znáte pod označení koule. Navíc je nutné vozík propojit s tažným vozidlem kabelem přes elektrickou zásuvku (12 V). Ta následně dodává energii pro osvětlení vozíku. Tento typ uchycení je běžný především u vozíků určených pro provoz na veřejných komunikacích, ale je vhodný i pro pracovní čtyřkolky.

Jiné

Vozíky jsou opatřeny ocelovou plochou s otvorem, do které se následně zasune čep a tím se vozík zajistí. Tento typ uchycení najdete nejčastěji u zahradních vozíků, které nejsou určeny pro jízdu na silnicích. Také nebývají vybaveny světly, proto se nemusí nijak propojovat s motorovým vozidlům.

Materiál

Většina vozíků sestává z ocelového rámu s podlahou a bočnicemi. Ty se vyrábí z překližky, ocelového , pozinkovaného nebo hliníkového plechu s různou úpravou proti mechanickému poškození. Samostatnou skupinu tvoří vozíky s plastovou korbou. Jedná se o lehké a kompaktní modely určené pro lehčí náklad.

Vozíky za čtyřkolku na dřevo
SHARK ATV Zvýšené bočnice pro ATV vozík WOOD 550

Konstrukce

Konstrukční provedení vozíků se liší s ohledem na jeho používání (viz typy). Koupit je můžete v různých délkách i šířkách. Vozíky mohou být dále pevné nebo sklopné. Mohou být vybaveny plachtou nebo skříní. Některé konstrukce jsou přizpůsobeny také zvýšené zátěži až do jedné tuny.

Nosnost

Nosnost je další z důležitých parametrů. Udává, kolik kilogramů nákladu budete moci převážet. Údaj by měl být vždy uveden v technických parametrech jednotlivých modelů.

 • Nižší nosnost budou mít pravděpodobně vozíky s plastovou korbou. Zde se hmotnost nákladu může pohybovat do cca 300 kg.
 • U ostatních typů se tato hodnota navyšuje až na 1000 kg.
Universální vozíky za čtyřkolku
SHARK WOOD 1500

Příslušenství

Celou řadu modelů těchto vozíků je možné dovybavit poměrně širokým sortimentem příslušenství. Patří sem např.:

 • Zvýšené bočnice, zadní zvýšené čelo
 • Nástavba vodník (vozík na transport vody)
 • Sada lyží (nahrazují kola)
 • Opěrná kolečka, nožky
 • Světla, odrazky
 • Ramena s navijákem (manuální, elektrické)

Ceny a výrobci

Ceny vozíků se liší použitým materiálem, velikostí, nosností, konstrukčním zpracováním atd. To prakticky znamená, že cenové rozpětí je velmi široké. Cenu vozíků může také navýšit požadované příslušenství nebo např. schválení pro provoz na pozemních komunikacích.

Vozík za čtyřkolku
SHARK WOOD 1500, VOZÍK ZA ČTYŘKOLKU, ČERNÝ
Výrobce Popis Ceny vozíků
JPJ Forest, s.r.o.; JPJ Trailers Tato společnost se dlouhodobě věnuje dovozu, prodeji, ale i výrobě profesionální lesnické techniky, dále přívěsů i vozíků určených pro čtyřkolky a malotraktory. Od 4000,- Kč do 34000,- Kč
ForesterX2 Společnost má letitou praxi s výrobou přívěsů určených za osobní i nákladní automobily. Kvůli zvýšené poptávce se začala věnovat také výrobě multifunkčních vozíků za čtyřkolky. Od 24000,- Kč do 34000,- Kč
SHARK Společnost má širokou základnu výrobků a doplňků nejen pro užitkové čtyřkolky a offroad. Využívá moderní technologie ve spojení s velkým objemem výroby, tím dochází ke snižování výrobních nákladů. Od 4400,- Kč do 14000,- Kč

Otázky a odpovědi

Kde se hodí vozík za čtyřkolku?

Vozíky vám vždy ulehčí práci v případě, že potřebujete odvézt těžší břemena např. dřevo, palety nebo stavební materiál. Využijí je nejrůznější profese (Lesníci, dělníci…), ale jsou vhodné i v případě, že vlastníte větší pozemek, statek, les nebo stavíte, případně rekonstruujete dům. Tento typ vozíků se zpravidla hodí jak pro čtyřkolky, tak zahradní traktůrky nebo malotraktory.

Jak vybrat vozík za čtyřkolku?

Před výběrem vozíku si nejprve dobře ujasněte, za jakým účelem ho budete používat. Podle oho budete volit velikost a nosnost vozíku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku vozíků za čtyřkolky