Výpusť na dešťovou vodu

Retenční nádrže.

ca. 3 000 CZK
ca. 38 000 CZK
ca. 30 300 CZK
ca. 27 000 CZK
ca. 22 600 CZK

Jak vybrat výpusť na dešťovou vodu

  • Výpusť na dešťovou vodu neboli retenční nádrž se používá k zadržování určitého množství dešťové vody na určitou dobu.
  • Nádrže můžeme rozdělit na nadzemní a podzemní, a to podle účelu využívání.
  • Menší nádrže jsou vyráběny převážně z kvalitního plastu, ty objemnější pak většinou z polyetylenu či betonu.
  • Velikost objemu volte především podle účelu, ke kterému chcete vodu využívat. Jiný objem budete potřebovat na zalévání zahrady a jiný zase pro splachování WC a praní prádla pro čtyřčlennou rodinu.

Typy

Než si pořídíte výpusť na dešťovou vodu, měli byste si nejprve uvědomit, za jakým účelem ji budete využívat. Dle toho můžeme nádrže rozdělit na dvě skupiny. Jedná se o nadzemní a podzemní nádrže.

Nadzemní nádrže

Dobře vám poslouží v případě, že je chcete využívat pro zálivku zahrady. Můžete vybírat mezi designovými a klasickými model. Momentálně jsou velmi žádané sudy a barely. Nevýhodou tohoto typu nádrže je, že se v nich tvoří řasy, a to díky vysokým letním teplotám.

Objem 1 000 l
IBC nádrž 1000 l na plastové paletě UN ADR

Podzemní nádrže

Díky stálé teplotě pod povrchem a omezení prostupu světla se vodě v nádrži daří podstatně lépe, než u předchozího typu. Podzemní nádrže se využívají pro splachování WC a na praní prádla. Voda z podzemní nádrže je výhodnější také pro zálivku zahrady, protože v letních měsících není horká.

Materiál

Co se týče materiálů, ze kterých se nádrže vyrábí, jsou různé. Beton je pevný materiál, ovšem výpusť z tohoto materiálu je složitá na manipulaci, další nevýhodou je také obtížné usazení. V ideálních podmínkách bez spodní vody mohou posloužit svařované nádrže. Musí se ovšem ve většině případů složitě obetonovávat, popřípadě se pod ně připravuje betonová deska. Pak je tu polyetylen, což je velmi častý využívaný materiál. Další variantou je plast. Jeho výhodou je velmi dobrá pevnost a také to, že nepotřebujete žádný beton. Instalují se totiž do písku nebo štěrku, čímž je samotné umístění jednodušší. U nadzemního typu nádrže se velmi často setkáte s plastovými sudy a barely.

Víte, že…?

Pokud chcete využívat vodu v domě, je nutné instalovat dodatečnou filtraci na rozvod užitkové vody v domě. Pro WC vám postačí jednostupňová filtrace, pro praní prídla už je třeba trojstupňový filtr.

Oblíbená
Gera tec nádrž na dešťovou vodu Globoline 8300 l

Objem nádrže

Abyste měli z dešťové vody co možná největší užitek, musíte správně zvolit objem nádrže. Důležité je i to, na co všechno budete vodu využívat. V případě, že chcete dešťovkou pouze zalévat záhonky, postačí vám nadzemní sudy nebo barely, které mohou mít objem okolo 1 000 litrů. Jestliže chcete dešťovku spotřebovávat i v domě, pomůže vám k volbě objemu nádrže tento vzorec:
V (objem) = počet obyvatel domu * spotřeba vod na jednoho obyvatele (cca 90 – 120 l) * 0,5 (koeficient využitelnosti srážkové vody) * 20 (koeficient množství využitelné srážkové vody).
Pokud jste čtyřčlenná rodina, velikost nádrže je cca 4 000 l.
V případě, že chcete vodou také zalévat, umývat auto nebo ji využívat jinde než v domácnosti, měli byste objem navýšit. Tady už záleží na velikosti vaší zahrady a dalších aspektů.
Posledním kritériem při vybírání objemu nádrže je velikost střechy. Toto kritérium je důležité především proto, že si můžete napočítat podle požadavků pořádnou nádrž, ale pak přijdete na to, že se vám nádrž téměř nikdy nezaplní, protože máte zkrátka malou plochu střechy.

Cena

Jistě vás zajímá, jaká je cena takové retenční nádrže na dešťovou vodu. Velkou roli zde hraje jednak objem nádrže, ale především také to, zda se jedná o nadzemní nebo podzemní nádrž.

  • Do 10 000 Kč – Za tuhle částku bez problémů pořídíte kvalitní nadzemní nádrž, vhodnou pro zalévání vaší zahrady. Jedná se zejména o sudy a barely vyrobené z kvalitního PVC materiálu.
Objem 6 000 litrů
Nautillus Nádrž na dešťovou vodu OZEANIS 6000 l
  • 10 000 – 50 000 Kč – V tomto rozmezí se pohybují podzemní nádrže, které mají objem většinou do 5 000 litrů. Jsou vyrobeny převážně z polyetylenu.
  • Nad 50 000 Kč – Zde se nachází retenční nádrže, jejichž objem může být až 10 000 litrů.

Otázky a odpovědi

Jaké čerpadlo k výpusti na dešťovou vodu zvolit?

Záleží na účelu používání. Pokud budete zalévat zahradu, postačí vám ponorné čerpadlo s plovákem na vypínač, popřípadě jej můžete strčit do zásuvky. Nejčastěji se však používá ponorné automatické čerpadlo, které je trvale připojeno na elektrickou síť a při otevření ventilu automaticky spíná, při zavření zase vypíná.

Co si představit pod názvem dotace „Dešťovka?

Jedná se o dotační program, který finančně podporuje hospodaření s dešťovou vodou. Tento program pokrývá až 50 % výdajů na pořízení systému a podporuje tři způsoby využití: - Zachytávání srážkové vody k zalévání zahrady - Akumulaci srážkové vody pro splachování WC a zálivku - Využívání přečištěné odpadní vody jako vody užitkové To, jaké příslušenství zvolíte, záleží na kvalitě vody, kterou chcete z nádrže čerpat, a také na komfortu, který chcete mít při čerpání a čištění filtrů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Objem 1 000 l
Oblíbená
Objem 6 000 litrů
Extrémní životnost
Samonosná nádrž
Image
Produkt
IBC nádrž 1000 l na plastové paletě UN ADR
Gera tec nádrž na dešťovou vodu Globoline 8300 l
Nautillus Nádrž na dešťovou vodu OZEANIS 6000 l
GeraTec nádrž na dešťovou vodu ECO 5000 litrů
Špaček plast s.r.o. samonosná kruhová nízká 4 m3
Výrobce
GERATEC
Gera
GERATEC
Špaček plast
Objem
1 000 l
8300 l
6000 l
5000 l
4000 l
Typ
nadzemní
samonosná
podzemní
samonosné
Cena ca. 3 000 CZK ca. 38 000 CZK ca. 30 300 CZK ca. 27 000 CZK ca. 22 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.