Nejlepší akumulátorové nýtovací kleště 2024 a jak vybrat
Pro práci ve výškách i v terénu.
Jak vybrat aku nýtovací kleště
- Nýtovací kleště jsou běžnou výbavou každého řemeslníka.
- Nýty využijete především v situaci, kdy je přístupná jen jedna strana spojovaných materiálů.
- Nýtovací kleště se dají rozdělit podle způsobu, jakým se aplikuje nýt do spojovaných materiálů.
- Délka rukojetí kleští má vliv na to, jak se Vám bude s kleštěmi pracovat.
Aku nýtovací kleště - náš výběr
Aku nýtovací kleště na trhací nýty
Aku nýtovací kleště Makita
Jak vybrat aku nýtovací kleště
Nýty
Důležitou informací, kterou byste měli vědět, je to, že každé kleště jsou vhodné pro jiný druh materiálů, ze kterého je nýt zhotoven. Rozdíl je především v pevnosti materiálu, protože kleště u nejčastěji používaných trhacích nýtů odtrhávají trn, takže musí být schopné daný materiál přepůlit a to opakovaně. Výrobce kleští by měl u každého kousku uvádět, zda se dané nářadí hodí pro nýty hliníkové, měděné, nerezové nebo ocelové. Vy si pak zvolte podle toho, jaký nýt se chystáte použít.
Režimy nýtovacího cyklu
Při výběru aku nýtovacích kleští se můžete setkat se dvěma typy režimů nýtovacího cyklu. Jsou jimi automatický režim a režim ruční. Pojďme se podívat na to, jaký je mezi nimi rozdíl.
Automatický režim
Princip automatického režimu spočívá v tom, že po krátkém stisknutí spouště dojde k zanýtování a ihned po utržení trnu následuje návrat do výchozí pozice.
Ruční režim
V tomto případě dojde k zanýtování až po ručním stisknutí a držení spouště, jakmile spoušť uvolníte, kleště se vrátí do základní polohy.
Víte, že…?
Nýtování je letitá metoda spojování materiálů, kterou proslavila jedna z nejslavnějších staveb světa. Víte která? Je to Eiffelova věž, na kterou pospolu drží dva a půl milionu nýtů. Tento fakt zmiňujeme proto, abyste se nýtování nebáli. Nýty využijete především v situaci, kdy je přístupná jen jedna strana spojovaných materiálů. Výhodou použití nýtu je nepropustnost těchto spojů a jejich trvalost oproti lepeným spojům.
Průměr
Nýty mají také různý průměr. Ten se udává v milimetrech a je u každého nýtu značen číslem za písmenem „M“. Škálu průměrů, které jsou nýtovací kleště schopné pojmout a pracovat s ním, by měl opět výrobce uvádět na obalu. Základní rozestup, se kterým si poradí každé nýtovací kleště, které jsou na trhu, je 2,5 – 5 mm. Pro hrubší nýty budete muset hledat další kleště, ale určitě doporučujeme zvolit pákový typ.
Upevňovací síla
GESIPA Aku nýtovací kleště Gesipa PowerBird Pro GE CAS (20 000 N)
Tento parametr je označován písmenem N. Čím vyšší je upevňovací síla, tím jsou kleště výkonnější a také dražší. Nejméně bývá upevňovací síla kolem 8 500 N. Nejvíce je tato hodnota 20 000 N.
Hmotnost
Vzhledem k tomu, že během nýtování držíte akumulátorové nýtovací kleště v ruce, měla by vás zajímat i hmotnost tohoto přístroje. Nejlehčí kleště mají váhu okolo 1,3 kg, průměrně se však hmotnost kleští pohybuje mezi 1,8 – 2,2 kilogramů.
Ergonomie
Při práci s kleštěmi byste také měli myslet na to, aby vám v ruce seděly co nejlépe. Vzhledem k tomu, že každému vyhovuje jiný model aku kleští, ideální řešení je, abyste si je mohli vyzkoušet přímo do vaší ruky.
Dobíjení
Akumulátorový typ nýtovacích kleští samozřejmě musíte dobíjet. Ve většině případů je při nákupu nabíječka součástí balení. Co se týče samotného dobíjení, než dojde k úplnému nabití přístroje, počkáte si cca 50 minut. Existují ovšem modely, které obsahují rychlonabíječku. Kleště se díky této věcičce dobijí za pouhých 30 minut.
Příslušenství
Existuje několik dalších vymožeností, kterými můžou vaše aku kleště disponovat a práce s nimi se tak pro vás stane příjemnější. Pojďme se podívat do tabulky, o jaké vybavení se jedná.
Příslušenství | Popis |
---|---|
Led dioda | Díky ní si můžete lépe osvětlit přímo na místo nýtování. |
Další akumulátor | Některé modely mají tu možnost, že mohou obsahovat více než jeden akumulátor. Když se jeden akumulátor vybije, poslouží druhý. |
Displej | Díky němu můžete nastavovat parametry nýtování. |
Plastový kufr | Téměř vždy zakoupíte aku nýtovací kleště v plastovém kufru, díky němuž se vám budou snadno přenášet. |
Cena
Aku nýtovací kleště nejsou úplně levnou záležitostí. Počítejte s tím, že do nich budete muset investovat více než 10 000 Kč. Záleží na tom, jak novodobý model zvolíte, jaká bude upevňovací síla, a také berte v potaz příslušenství, kterým dané kleště disponují.
- Do 20 000 Kč – Pokud si vyberete variantu do dvaceti tisíc korun, rozhodně budete spokojeni. Pohybují se zde kvalitní výrobky, jejichž upevňovací síla je maximálně 10 000 N. I tak ale svůj účel splní.
- Nad 20 000 Kč – Pokud investujete větší obnos, vyberete i ten nejnovější model na trhu, jehož upevňovací síla může být až 20 000 N. Tyto přístroje jsou vybaveny dalším akumulátorem, displejem a také led osvětlením.