Nejlepší akvarijní substráty 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Diversa Nutriplant substrát 3 l

Jak vybrat akvarijní substrát

  • Základní typy akvarijního substrátu jsou tři. Každý pak nabízí jisté benefity, ale i případné nevýhody.
  • U štěrku a písku je třeba se zaměřit na zrnitost, která by se měla ideálně pohybovat kolem 4 mm. Vhodné je se vyhnout ostrým drtím, které mohou ryby poranit.
  • Z hlediska vzhledu je možné volit různě barevné substráty. Vhodnější jsou vždy ty v přírodních odstínech.

Akvarijní substrát - náš výběr

Diversa Nutriplant substrát 3 l
Zobrazit více
NutriPlant od Diversa je akvarijní substrát tvořený čtveřicí přírodních složek. Hlavními výhodami je stabilizace parametrů vody, podpora růstu kořenů rostlin a množení bakterií. Pomáhá také rostlinám lépe absorbovat živiny. Jde o 3L balení, a po použití v akváriu není po dobu 3-6 let třeba dalšího hnojení.
Zobrazit méně
Tetra Plant Complete Substrate 5 kg
Zobrazit více
Tetra Plant Complete Substrate je výhradně přírodní materiál pro akvária, s obsahem 5 kg. Je schopen snížit znečištění vody a růst řas. I když omezí některé negativní prvky, neobsahuje žádné přidané nitráty či fosfáty. Aplikace spočívá ve vytvoření dvouvrstvé podložky - 2 cm substrátu a 2 cm štěrku.
Zobrazit méně

Akvarijní substrát Dennerle

Dennerle Deponit Mix Black 4,8 kg
Zobrazit více
Dennerle Deponit Mix Black 4,8 kg je akvarijní substrát, který obsahuje minerální živiny pro podporu kořenů rostlin. Je výsledkem mnohaletých experimentů a výzkumů biotopů akvarijních rostlin. Substrát, kombinováný s černým štěrkem, dodává živiny a železo. Tento produkt je vyroben z 100% recyklovaného plastu, čímž se snižuje emise CO2 o 90%. Obsahuje také křemičité písky a montmorillonit, které regulují vyváženost živin. Bezpečný pro ryby, krevety a hlemýždě.
Zobrazit méně
Dennerle DeponitMix Professional 9v1 4,8 kg
Zobrazit více
Dennerle DeponitMix Professional 9v1 je substrát pro akvária o hmotnosti 4,8 kg, vhodný pro akvária od 100 do 140 l. Tento substrát obsahuje železo, křemenné písky, jílové minerály, přírodní rašelinu a je bez fosfátů a dusičnanů. Pro svou složení je použitelný pro ryby, krevety a ostatní živočichy.
Zobrazit méně
Dennerle DeponitMix 10in1 Black 4,8 kg
Zobrazit více
Dennerle DeponitMix 10in1 Black je akvarijní substrát o hmotnosti 4,8 kg, vyrobený v Německu. Substrát tvoří různé složky včetně křemičitého písku, živin železa, jílových minerálů a rašelinného humusu. Výrobek také obsahuje bílé perly, které zvyšují úrodnost substrátu. Neobsahuje přídavné fosforečnany a dusičnany.
Zobrazit méně

Akvarijní substrát Aqua Excellent

Akvarijní substrát Aquael

Zobrazit kompletní nabídku Akvarijní substrát

Jak vybrat akvarijní substrát

Jaké typy existují

Dno akvária je jakýsi základ, který nelze jen tak vyměnit. Výměna substrátu prakticky znamená budování nového akvária. Proto by se jeho výběru měla věnovat zvýšená pozornost. Typů substrátu je celá řada. Nejčastěji se jedná o následující možnosti.

Akvárium

Dno akvária můžete zaplnit různým substrátem, iStock / Piotr Perek

Křemičitý štěrk, písek

V tomto případě se jedná o podklad, který je neaktivní a tedy ani nepřispívá k žádné rovnováze v akváriu. Hodí se zejména pro nenáročné akvaristy, kteří mají akvárium zaměřené především na ryby. Pro pěstování rostlin je tento podklad nejméně vhodný, protože neobsahuje žádné živiny. De facto slouží pouze k ukotvení kořenů rostlin. Pokud je ale tato varianta použita, je nutné pravidelně dodávat hnojivo, případně použít na dno nejprve zásobní substrát.

Jílový pálený substrát bez obsahu živin

Tento jíl získává procesem pálení tvrdou konzistenci, díky které se nedrolí a tedy ani nešpiní vodu. Mimo to je lehčí než štěrk, takže nedochází ke sléhání dna. To má pozitivní vliv zejména na kořeny rostlin. Na druhou stranu nelze díky této vlastnosti vytvářet v akváriích členitý terén. Pórovitost substrátu pak umožňuje usazování užitečných bakterií, díky čemuž se zvyšuje schopnost biofiltrace daného akvária, respektive si vytváří vlastní přírodní filtr. Substrát také dokáže nasát do sebe živiny z vodního sloupce a dále je předat kořenům rostlin. Hnědá nebo černá barva pak dodávají substrátu přírodní vzhled. Opět je nutné dodat potřebné živiny buď prostřednictvím hnojiv z vodního sloupce nebo zásobním substrátem.

Sušené jílové substráty s obsahem živin

Akvarijní substrát
Diversa Nutriplant substrát 3 l

Hlína se vtlačuje do formy ve tvaru kuliček o průměru zhruba 2 mm a následně se suší. Výsledný substrát se nedrolí, je kompaktní a nešpiní vodu. Sušené jílové substráty mají de facto stejné výhody jako varianta pálená, ale navíc mají také další pozitivní vlastnosti. Vzhledem k tomu, že je substrát tvořený humusem, jsou v něm zachovány veškeré živiny. Vytváří optimální klima pro tropické ryby a rostliny snižováním pH a tvrdosti vody. Tento substrát je také o něco těžší než předchozí varianta, takže umožňuje vytváření i členitějšího terénu. V případě této varianty je ale nutné myslet na to, že v prvních třech týdnech se mohou uvolňovat dusíkaté látky. Pro ryby je tedy akvárium bezpečné až po uplynutí této doby. Také je nutné v začátcích pravidelně měnit vodu a to buď každý den nebo alespoň ob den.

Typ substrátuVýhodyNevýhody
Štěrk, písekIdeální volba pro nenáročné akvaristy, kteří chovají primárně rybyNeaktivní substrát
  V případě pěstování rostlin je nutné pravidelné hnojení
Pálený jílovýMá tvrdou konzistenci, která nešpiní voduKvůli nízké váze substrátu není možné vytvářet členitější dno
 Má schopnost biofiltraceVeškeré živiny je nutno dodat prostřednictvím hnojiv nebo zásobním substrátem
 Umí nasát živiny z dodaných hnojiv 
Sušený jílovýSubstrát se nedrolí, nešpiní voduPo založení uvolňuje dusíkaté látky, které jsou nebezpečné pro ryby
 Má schopnost biofiltrace 
 Jsou v něm zachované veškeré živiny 
 Umožňuje vytváření členitých terénů 

Víte, že…?

Zásobní substráty představují specifickou skupinu, které se používá jako podklad v případě písku nebo páleného jílu. Slouží jako zásobárna živin pro akvarijní rostliny.

Jaká je doporučená zrnitost

Velikost zrn substrátu je prakticky nejdůležitější parametr a týká se především štěrku a písku.

  • Frakce 0 až 2 mm – je zcela nevhodná, protože brání přístupu kyslíku do nejspodnějších vrstev dna; to může mít za následek zahnívání; jemné částice sesedají a vytváří tvrdé dno
  • Frakce 3 až 5 mm – je považována za ideální
Akvarijní substrát Dennerle
Dennerle Deponit Mix Black 4,8 kg

U příliš velkých frakcí nemusí zrna působit esteticky a rostliny v nich hůře zakořeňují. Navíc do ní více zapadává odpad z ryb, který je následně špatně odstranitelný. To má opět za následek zahnívání. Dále je třeba dát pozor na ostré hrany, které bývají u levných drtí. Ty jsou nevhodné jak pro rostliny tak ryby, které se o ni mohou poranit.

Akvárium

Akvarijní substráty se liší zrnitostí i barvou, iStock /Ja'Crispy

Barevné provedení

Kromě funkčnosti je u akvária poměrně důležitý také vzhled. To se může odrazit také při výběru barevnosti substrátu. Vzhledem k tomu, že je akvárium prakticky živá příroda umístěná v interiéru, měla by tomu odpovídat i jeho barevnost. Samozřejmě existují i substráty v barvách jako je modrá, růžová, žlutá atd. nicméně volba přírodních odstínů je vždy lepší. Nejčastěji se pak doporučuje tmavá až černá barva, na kterých rybky krásně vyniknou. Velmi efektivně může vybadat písek bílý, ale je nutné počítat s tím, že se během používání pravděpodobně „zašpiní“ a dlouho bílý nezůstane.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat akvarijní substrát?

Podle toho, co se od akvária očekává, se odvíjí také volba typu substrátu. V případě písků a štěrku je nutné zvolit vhodnou velikost frakce. Barevnost substrátu má vliv na celkový vzhled akvária.

Jaké množství substrátu je třeba koupit?

Množství se odvíjí od velikosti nádrže. Většinou se doporučuje v přední části vrstva cca 4 až 5 cm, vzadu by měla být alespoň 8 až 10 cm. Pro orientační výpočet správného množství lze využít internetové kalkulačky.
Zobrazit kompletní nabídku Akvarijní substrát