Jak vybrat antiradar
- Na trhu se pohybují tři typy zařízení, která Vás mají ochránit před placením pokuty za překročení rychlosti.
- Výše uvedený antiradar, neboli radarový detektor, je zařízení, které funguje na základě zachyceného signálu z policejního radaru. Nevýhoda tohoto zařízení je to, že Vás může antiradar upozornit pozdě a nestihnete dát nohu z plynu.
- Pokud si vybíráte antiradar, budete mít mezi dvěma způsoby instalace do Vašeho vozu.
Antiradar - náš výběr
Přenosné antiradary
Pevné antiradary
Jak vybrat antiradar
Typ
Na trhu se pohybují 2 typy zařízení, která Vás mají ochránit před placením pokuty za překročení rychlosti. Jejich názvosloví se někdy liší a různí prodejci mohou nabízet pod určitým názvem jiné zařízení než vlastně chcete. Abyste měli přehled, z jakých zařízení si vybrat, tak se nejprve podívejme jaké jsou možnosti, kterých můžete vybírat:
- antiradar
- rušička signálu
Antiradar
Antiradar je někdy vhodně označen jako detektor radarů. Jedná se o zařízení, které přijímá signál vysílaný policejním radarem, podobně jako například rádio přijímá signál z vysílače. Pokud zařízení detekuje radar ve Vaši blízkosti, upozorní Vás ať už zvukově nebo vizuálně. Pak vše záleží na Vás, jak „těžkou nohu“ budete mít na plynu a jaká hodnota rychlosti Vám bude naměřena. Každý tedy nese zodpovědnost za své jednání a toto zařízení je legální. Většina výrobců a prodejců udává informaci, že radarový detektor je úspěšný přibližně v 70 % případů.
Rušička signálu
Rušičky jsou někdy nazývány antiradary. Abychom v tom měli jasno, tak na rozdíl od výše uvedeného zařízení, tato zařízení vysílají signál, který ruší signál vysílaný policejním radarem. Díky tomuto zařízení Vás hlídka nebo stacionární radar nedokáže změřit. Tím pádem máte na silnici téměř rychlostní imunitu, což je samozřejmě nepřípustné a tím pádem jsou tyto zařízení ilegální a nebudou předmětem tohoto článku. Ke koupi je nedoporučujeme, pokud si jej někdo pořídí, porušuje předpisy silničního provozu, za které může být penalizován.
Funkce GPS
Výše uvedený antiradar, neboli radarový detektor, je zařízení, které funguje na základě zachyceného signálu z policejního radaru. Nevýhoda tohoto zařízení je to, že Vás může antiradar upozornit pozdě a nestihnete dát nohu z plynu.
Atraktivnější a efektivnější variantou je antiradar s funkcí GPS. Tyto zařízení umí zaměřit Vaši polohu GPS, kterou porovnává s databází měřených úseků, takže pokud se blížíte například do tunelu, kde je úsekové měření, tak jste upozorněni daleko dopředu. Plus samozřejmě zařízení zachytává signál z mobilních policejních radarů. Databázi v antiradaru aktualizujete připojením k počítači a pomocí internetu. Doporučený interval aktualizace je jednou měsíčně.
Na podobné bází fungují i některé klasické GPS navigace, které ale naopak nemají funkci zachycení policejního radaru v podobě „pistole“. Pouze varují před měřenými úseky na základě GPS signálu porovnaného s databází měřených úseků.
Instalace antiradaru
Pokud si vybíráte antiradar, budete mít mezi dvěma způsoby instalace do Vašeho vozu:
- pevná instalace
- přenosná instalace
Pevná instalace
Jak podnadpis napovídá, toto zařízení budete mít ve svém automobilu na pevno. Anténa je umístěna v přední části vozu a předává signál a pokyny na ovládací panel v interiéru auta. Tento typ zařízení je sice dražší a hlavně přesnější. Tím, že anténa je umístěna někde pod kapotou, tak mnohem lépe zachytává signály z okolí.
- Nevýhodou této varianty je náročnější instalace, se kterou si pravděpodobně poradí jen málokdo a je nutné vyhledat odbornou pomoc, což opět o něco prodraží pořízení zařízení.
- Další mínus může být problém s dnešní přísnější STK, protože se jedná o zásah do vozidla, který nebudete mít ve velkém technickém papíru.
Přenosná instalace
Zařízení, které je přenosné se vlastně nějak neinstaluje. Většinu těchto zařízení upevníte někde poblíž čelního skla v rámci interiéru vozu a zapnete, to je vše. Tyto zařízení mají menší kvalitu zachycení signálu, což vyplývá z logiky věci, kdy máte zařízení uvnitř vozu, takže příjem signálu je izolovaný o konstrukci kabiny vozu a čelního skla.
Nižší přesnost vykupuje také nižší pořizovací cena, žádná komplikovaná instalace a samozřejmě přenosnost mezi více vozy. Proto se toto zařízení hodí například pokud máte širší vozový park ať už v domácnosti nebo v rámci služebních vozidel.
Příslušenství
K pevně zabudovanému antiradaru toho příslušenství moc nečekejte, protože ho nepotřebujete. Stačí Vám panel k obsluze antiradaru v interiéru vozu, na kterém byste měli mít kromě funkce zapnout a vypnout i ovládání hlasitosti, absolutní vypnutí zvuku tlačítkem „MUTE“. Stejné ovládání by měl mít i přenosný antiradar. K tomu ovšem můžete očekávat další příslušenství.
Nabíječka
Většinou je samozřejmostí nabíjecí kabel s koncovkou do zapalovače. U zařízení prodávaných za nižší cenu se může stát, že nabíječka v balení nebude a buď ji už máte například pro nabíjení mobilu či navigace a nebo si budete muset pořídit.
Rozdvojka do zapalovače
Pokud zůstaneme u nabíjení, tak se Vám bude hodit i rozdvojka do zapalovače, díky které budete moct nabíjet dvě zařízení najedou. Pokud zůstanete u jedné zdířky pro nabíjení a na trvalo do ní zapíchnete antiradar, tak pak nemůžete nabíjet telefony, tablety, GPS apod.
Připojení k PC
Pro připojení k PC je nejčastěji využit kabel, méně často bluetooth. Připojení k PC je klíčové k aktualizaci databáze radarů, tak aby Vám GPS v antiradaru hledala aktuálně umístěné radary. Aktualizace nejčastěji probíhá přes aplikaci, kterou máte ve svém počítači a měla by se dělat alespoň jedenkrát za dva měsíce, případně pokud Vás čeká nějaká mimořádná delší cesta.
Aplikaci by Vám měl poskytnout výrobce buď ke stažení z internetu a nebo přímo online na webu, kam se přihlásíte dle návodu.
Držák k upevnění
Antiradary se obvykle umísťují na čelní sklo nebo zezadu na zpětné zrcátko. Ani na jednom z těchto míst Vám nebude antiradar držet sám od sebe, takže by výrobce měl dodat i držák k uchycení. Systém uchycení je na zvážení i podle toho, jak často budete antiradar sundávat a měnit jeho umístění.
Velice oblíbené jsou přísavky na sklo, ovšem jak všichni víme, ty se častým sundáváním a nasazováním opotřebují a pak nedrží. To může při prudším pohybu auta vést k pádu a zničení antiradaru. Pro takový případ může být lepší mechanický držák, který nasunete na zpětné zrcátko.
Pouzdro
Pouzdro na úschovu antiradaru plní ochrannou funkci a hodí se, pokud ho přenášíte například domů k aktualizaci. Pokud parkujete na veřejných parkovištích, zvlášť v problémových lokalitách, může se hodit schovávat antiradar po každé jízdě do přihrádky u spolujezdce. Pak se opět hodí mít pouzdro, abyste si antiradar nepoškodili.
Výrobci a ceny
Na našem trhu je nejrozšířenějším výrobcem antiradarů společnost Genevo. Ta se specializuje především na přenosné antiradary, ale v nabídce má i kombinovanou verzi. U této varianty máte zabudovanou anténu pro zachycení signálu a přenosný GPS detektorem. Jako dalšího významného výrobce přenosných antiradarů můžeme zmínit společnost Escort.
Specialistou na napevno instalované antiradary je výrobce Protector. Tyto zařízení mají velice vysokou účinnost a jsou schopné zachytit všechny typy vyslaného signálu z policejních radarů.
Významných producentů antiradarů není mnoho, takže konkurenční boj nesráží ceny dolů a antiradar není úplně levná záležitost. Mnoha lidem přijdou sumy, které si prodejci účtují, za tak malou krabičku přemrštěné. Na druhé straně Vám tato krabička může ušetřit mnoho peněz a problémů.
- Nejlevnější přenosné antiradary pořídíte již za pár stovek, někdy i do 1 000 Kč. Samozřejmě je to něco za něco, takový antiradar bude mít nižší úspěšnost zachycení signálu a upozorní až při menší vzdálenosti od radaru. S tím jak se zvyšuje cena, tak roste i kvalita prodávaných zařízení.
- Za pořizovací 5000 Kč si bezpečně vyberete velmi dobrý přenosný antiradar s dobrou kvalitou. Tato zařízení Vás upozorní na většinu běžných radarových kontrol a to s dostatečným předstihem, abyste stihli dát nohu z plynu.
- V rozmezí 5000 Kč až 10000 Kč si můžete pořídit zařízení přenosné a s GPS modulem a velmi dobrou kvalitou zachycených signálů z radarů a naopak méně zachycených signálů z různých jiných vysílačů a tzv. „falešných poplachů“.
- Za cenu nad 10000 Kč se na trhu objevují zabudované antiradary, které jsou nejpřesnější a měří i na větší vzdálenost. Ty lepší na pevno zabudované antiradary se pohybují od 20000 Kč a výše, což je případ produktů značky Protector. Profesionální antiradary se mohou cenou vyšplhat ještě mnohem výše.