Nejlepší arganové oleje 2025 a jak vybrat
Přírodní elixír na tělo, vlasy i na vaření.
Jak vybrat arganový olej
- Arganický olej je známý jako „Marocké zlato“. Obsahuje totiž mnoho zázračných a léčivých látek, které dokážou nahradit několik drahých kosmetických přípravků.
- Arganický olej je možné používat také v kuchyni.
- Arganický olej omlazuje pokožku, poskytuje hloubkovou výživu, hojí pokožku.
- Použít ho můžete i k regeneraci vlasů.
Arganový olej - náš výběr
Arganové oleje na vlasy
Bio arganové oleje
Arganové oleje na pokožku
Arganové oleje lisované za studena
Jak vybrat arganový olej
Co je arganový olej
Jedná se o rostlinný olej, který se získává z plodů argánie trnité. Díky tomu, že je bohatý na karoten, tokoferoly a esenciální mastné kyseliny, právem se řadí mezi nejdražší a nejcennější, jehož využití je převážně v kosmetice.
Nejvzácnějším olejem se stal z důvodu omezeného růstu. Vyhovují mu polopouště, kde jeho hluboký kořenový systém zabraňuje erozi a tvoří přirozenou bariéru proti dezertifikaci. Oblast, kde rostou stromy argánie, mezi Atlantským oceánem a pohořím Atlas, je vzhledem k jejich ohrožení pod ochranou UNESCO.
Výroba oleje
Jak jsme již uvedli, jedná se o plody stromu, z nichž se lisování jader získává olej. Plod argánie, je ve skutečnosti ořech. Ten bohužel patří mezi nejtvrdší na světe. Proto nejhorší částí výroby je bezesporu louskání. Ze získaných jader se za studena lisuje olej. V konečné fázi ještě dochází k filtraci, aby tekutina byla čistá, lesklá a měla jiskru.
Někdy se můžete setkat i s informací, že se jedná o olej z trusu. To je sice částečná pravda, ale v dnešní době tomu tak není. Toto označení však vzniklo ze sběru plodů. To se dělo 3 způsoby. A to buď tak, že se čekalo až plody argánie spadnou sami na zem, nebo se tomu pomáhalo dlouhou tyčí.
Poslední metodou sběru bylo právě vybírání plodů z trusů koz. Jelikož po stromě lezou marocké kozy a tyto plody konzumují. Nicméně díky tomu, že jejich skořápka je tvrdá, nedokáží je rozkousat. Dnes však sběr plodů podléhá přísným hygienickým podmínkám. Nemusíte se tedy ničeho bát.
Použití arganového oleje
Tento zlatavý olej strčí do kapsy hned několik kosmetických přípravků, není třeba mít tedy v koupelně na poličce 5 lahviček, postačí vám pouze jedna, ve které bude právě arganový olej. Mezi jeho hlavní plusy patří hydratace, regenerace, ale také obnova. Nejčastěji se používá na pleť, pokožku celého těla, ale také vlasy.
Olej na pokožku
Nejprve vám představíme účinky, kterých můžete dosáhnout, budete-li ho používat pravidelně. Díky jeho několika zdraví prospěšným látkám, ho můžete použít prakticky na celé tělo.
- Hloubková hydratace a výživa: Jednou z mnoha výhod je již zmíněná hydratace. Pokud budete olej používat pravidelně, docílíte sametové hladké pokožky a dlouhodobě bude docházet ke snižování kožního mazu.
- Omlazuje pokožku: Mezi vitamíny, jež jsou obsaženy v oleji, je nezbytnou součástí vitamin E. Díky němu, mnoha antioxidantům a skvalanu bojuje proti stárnutí pokožky. Má tedy anti-aging efekt, který vám nabízí i jiné kosmetické přípravky, ovšem ve většině z nich je to pouze chemické složení, bez přírodních látek.
- Vyhlazuje vrásky: Tento bod, úzce souvisí s tím předchozím. Omlazováním pokožky dochází i k vyhlazení vrásek, jelikož olej podporuje tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce.
- Hojí poškozenou pokožku: Nejenže arganový olej patří mezi nejlepší kosmetické, ale lze ho zařadit o do domácí lékárny. Poradí si s ekzémy, lupénkou či kožními záněty. Rovněž ho oceníte, zejména tehdy, pokud bojujete proti akné. Během letních měsíců slouží hlavně při popálení pokožky sluncem, či při bodnutí hmyzem.
Víte, že…?
Aplikace oleje na pleť bude vždy individuální. Dodržujte však základní pravidlo. Na obličej většinou stačí 2 – 3 kapky. Nicméně správné množství poznáte jednoduše. Během chvilky by se olej do pokožky měl vsáhnout a pleť zanechat hladkou bez pocitu mastnoty.
Olej na vlasy
Nejen na pokožku má zlatavý olej pozitivní účinky. Pojďme se nyní podívat, co dokáže udělat s vašimi vlasy.
- Vrací lesk a přirozenou vitalitu vlasů od kořínků po konečky.
- Hydratuje vlasy a zanechává je silné bez lámavých a třepivých konečků.
- Prokrvuje vlasové kořínky, čímž je zesiluje a hlavně obnovuje.
- Lečí vlasovou pokožku a tím zabraňuje vzniku lupů.
Brazil Keratin Argan Oil 100% arganový olej výrazně regeneruje poškozené a suché vlasy 50 ml
Arganový olej nemusíte používat jen na pokožku či vlasy. V oblasti kosmetiky vám může pomoci také s obnovou a zahuštěním řas a obočí, ale také vyživuje a regeneruje nehty a okolní kůžičku.
Olej na vaření
Tato zlatavá tekutina, spíše až hnědá (z důvodu pražených semen) najde uplatnění také v kuchyni. Jeho chuť je nasládlá, připomínající ořechy. Lze ho používat stejně jako olivový olej, tedy do salátů nebo třeba pro namáčení kousků chleba. Olej připravený na vaření má významně delší dobu trvanlivosti než olej v kosmetice.
Přinášíme rovněž důvody, proč je i v kuchyni tolik oblíbený:
- Vysoký obsah esenciálních matných kysen bojuje proti cholesterolu a snižuje tak riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
- Napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.
- Upravuje vysoký krevní tlak.
- Je ideální na trávení, jelikož zvyšuje výskyt pepsinu v těle.
- Působí jako silný antioxidant.
Složení
Když už víte, jak se arganový olej vyrábí a na co se používá, pojďme se mu nyní podívat na zoubek víc zblízka. A to na jeho hlavní složky.
Vitamín E | Jedná se o vitamín, který se rozpouští v tucích. Jako antioxidant působí protizánětlivě. Posiluje žilní a cévní stěny. Bojuje proti stárnutí buněk tím, že je vyživuje a rovněž zabraňuje vysychání pokožky. |
---|---|
Esenciální mastné kyseliny | Naše tělo je potřebuje, ale není schopné si je vyrobit samo. Proto mu je musíme nějakým způsobem dodat. Díky nim se pokožka udržuje zdravá a v kondici. |
Polyfenoly | Přírodní rostlinné složky s antioxidační vlastností působí protizánětlivě, desinfekčně a eliminuje stárnutí kůže. |
Kyselina Ferulová | Patří mezi polyfenoly a jako antioxidant působí při UV záření. Vaši pokožku ochrání proti jeho škodlivým účinkům, zejména pokud se budete dlouho pohybovat na přímém slunci. |
Steroly | Díky nim, se do krevního oběhu dostává méně cholesterolu. Napomáhají udržovat pevnou buněčnou membránu. Působí protizánětlivě, podporují vlhkost pokožky a zlepšují proces látkové výměny. |
Kartenoidy | Stejně jako kyselina Ferulová chrání před škodlivými vlivy UV záření a udržují pokožku zdravě hnědou. U žen má dobrý vliv na reprodukční orgány, cévy, srdce a oči. Dále podporují imunitní systém, pokožka je díky nim zdravější a mají schopnost omezovat volné radikály. |
Skvalen | Napomáhá při léčbě ekzému, či jiného poškození pokožky. Navíc podporuje ochranu pokožky opět pro odolnost vůči UV záření. |
Kvalita oleje
Protože arganový olej patří mezi drahé oleje, začali se o něj zajímat i podvodníci, kteří ho prodávají za nízkou cenu. S tím však souvisí nízká kvalita, žádné účinky, jen mastná pleť. Ale také bohužel i zdraví nebezpečné chemické látky. Jak se vyhnout takovým výrobkům a podle čeho poznat ten pravý se podíváme na následujících řádcích.
Informace na etiketě
První a základní věcí, kterou byste měli vědět nebo se o ní minimálně zajímat, je informace, že se jedná o 100% arganový olej. To bude nejčastěji uvedeno na přední straně obalu. V podrobnějším složení na druhé straně se rovněž dočtete „Argania spinoza kernel oil“. Pokud však narazíte pouze na označení 100% arganový olej, může s jednat právě o napodobeninu s tím, že do jeho objemu mohly být přimíchány další složky.
Pokud není uvedeno podrobné složení, vyžádejte si ho od prodejce. Pro něj by neměl být problém vám ho poskytnout. Samotný olej, jak již víte, je bohatý na vitamin E a omega 3 a 6 mastné kyseliny. Proto není třeba cokoliv dále přidávat. Nejlepších výsledků dosáhnete pouze s čistým přírodním olejem v syrové podobě.
Víte, že…?
Kvalitní arganový olej se dodává v tmavých malých skleničkách. Děje se tak z důvodu toho, že světlo oleji škodí a z plastového obalu se mohou časem uvolňovat chemické látky, které mohou narušit jeho složení.
Vůně
Ziaja Arganový Olej tělové mléko pro velmi suchou a podrážděnou pokožku 400 ml
Kvalitní přípravek je jemně cítit po oříšcích. Pokud ucítíte intenzivní vůni, nepoužívejte tento olej na obličej. Jedná se totiž o olej na vaření, který se vyrábí z pražených jader. Jestliže z oleje necítíte nic, zcela jistě půjde o chemicky upravenou tekutinu, kdy při její úpravě olej ztratil to správné aroma. Dejte si však pozor, na nakyslou vůni, pravděpodobně jde o starý olej, jehož doba použitelnosti už dávno uplynula.
Barva
Čistý olej pro kosmetické použití má zlatavou barvu. Pokud má tmavší, až hnědý odstín, s největší pravděpodobností se jedná o variantu na vaření. Dostane-li se vám do rukou lahvička se světlou tekutinou, raději ji odložte, může se totiž jednat o chemicky upravený produkt.
Konzistence
Ohledně kvality vám může napovědět i konzistence arganového aleje. Ten pravý má hustší konzistenci, než mají běžné rostlinné oleje. Jakákoliv jiná, ať už řídká, hustá, lepkavá či slizká jednoznačně značí špatný výrobek.
Vstřebávání do pokožky
Renovality arganový olej lisovaný za studena 100 ml
Když už si lahvičku s olejem donesete domu, mnohé vám prozradí i způsob jeho vstřebávání. Pokud je produkt kvalitní, nezanechá na pokožce žádné mastné fleky či film. Špatné výrobky ucpávají póry a pleť je po aplikaci mastná a lesklá. V horším případě, pokud máte citlivou pokožku, může způsobit začervenání či jiné druhy podráždění.
Skladování a trvanlivost
Aby vám arganový olej vydržel co nejdéle, skladujte ho pokud možno v tmavé skleněné lahvičce. Samotný olej má antioxidační vlastnosti, jenž chrání pokožku, ale i tekutinu. Díky nim si svou stabilitu dokáže udržet minimálně 2 roky. Vše však záleží na tom, jak ho budete skladovat, při jaké teplotě a zda bude vystaven slunečnímu záření. Ideální je držet teplotu v okolí do 23°C. Pro dlouhodobé skladování se doporučuje dokonce teplota pod 10°C, ale kdo tuto teplotu doma v koupelně má.
Certifikát ECOCERT
U některých prodejců arganového oleje se můžete setkat s certifikátem ECOCERT. Ten za prvé garantuje přírodní výrobu, ale hlavně, že obsahuje suroviny, které pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství. Vydává ho francouzský certifikační orgán Ecocert. Odborníci v produktech vždy zkoumají kvalitu BIO výrobků, hlavně u kosmetických produktů, parfémů a potravin. Arganový olej tedy v tomto případě spadá do dvou z výše uvedených skupin. Certifikát je nejčastěji umístěn na obalu, a pokud ne, chtějte ho od prodejce vidět.
Nejznámější značky
Arganových olejů je na trhu několik. Nenechte se tím zmást a vyberte opravdu ten kvalitní, který je 100%. Zárukou kvality je vybírat z ověřených značek.
- Sagrada Natura: Jedna ze společností, která pravidelně jezdí do Maroka a kontroluje své dodavatele, z jakých surovin olej vyrábí a jaká je čistota výrobních prostor.
- Purity vision: Od roku 2008 je na českém trhu společnost věnující se prodeji 100% výrobků. Za to, že jsou ohleduplní k naší planetě a spolupracují s farmáři ze sociálně slabších rodin, kterým pomáhají zvyšovat příjem, si právem zasloužili certifikaci Fair for life. Ten získali jako první v České republice.
- Renovality: Česká společnost specializující se na rostlinné oleje dodává své výrobky ve fialových lahvičkách, které chrání tekutinu před sluncem a zpomalují molekulární rozpad přírodních produktů.
Cena
Koupě kvalitního arganového oleje není levnou záležitostí. Cena jednoho litru dosahuje až ke 2 000 Kč. Pokud si však spočítáte hodnotu kosmetických přípravků, zjistíte, že jejich cena je možná i mnohem vyšší. Ušetřili byste tak nejen svoji peněžence, ale i místo na poličce.
Cena oleje je vysoká z důvodu tradiční ruční receptury, která v Maroku zůstává a je nadále rozšířená. Mohou ji sice nahradit moderní stroje a snížit tak cenu litru oleje, ale prozatím se místní vládě snaží udržovat tento způsob výroby. Děje se tomu tak hlavně z toho důvodu, že ruční výroba podporuje místní vesnickou komunitu, které tato práce přináší hlavní zdroj příjmu.
Cena do 200 Kč
Kvalitní, pravý a 100% arganový olej do 200 Kč pořídíte v lahvičkách o objemu do 10 ml. Lahvičky jsou vybaveny kapátkem, tak abyste si mohli aplikovat jen takové množství, které potřebujete. Pokud však chcete olej jen vyzkoušet, můžete si u některých prodejců zakoupit testovací sadu, která obsahuje 6 x 1 ml a je k dostání kolem 100 Kč.
Cena od 200 Kč do 500 Kč
Kosmetický arganový olej s objemem 50 ml zvládnete pořídit těsně pod hranicí 500 Kč. V ní však přichází na řadu už i potravinářský arganový olej. Ovšem většinou jen 15 ml vzorek. 100 ml bude obtížné sehnat, ale možná u některého prodejce narazíte na slevovou akci. Nicméně doporučujeme vám, zakoupit si nejdříve malé množství, abyste si ho zkusili a zjistili, zda vám chutná. Ne každý má oříšky rád.
Cena nad 500 Kč
S rostoucí cenou poroste samozřejmě i objem lahviček s marockým zlatem. Nenechte se však hned zlákat velkým objemem. Vždy je lepší pořídit menší množství, aby se vám to velké, při špatném skladování zbytečně nezkazilo. To by byla vážně škoda.