Autobaterie

Aby Vám auto spolehlivě sloužilo.

ca. 1 200 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 6 400 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat autobaterii?

Autobaterie je jedním ze základních komponentů ve Vašem autě, což si mnoho z nás uvědomí ve chvíli, kdy autobaterie takříkajíc odejde. V tu chvíli přichází nutnost vybrat novou. Jak na to a jak vybrat tu správnou autobaterii? Zaměřte se na následující parametry.

Velikost, polarita a uchycení autobaterie

Tyto tři faktory jsou při výběru autobaterie neměnné. Samozřejmě, můžete si koupit jakoukoliv autobaterii uvidíte, ale většinou si tím spíše zkomplikujete život. Proto, co se týče velikosti, polarity a usazení autobaterie, doporučuje se zůstat u stejné varianty, jakou zvolil výrobce automobilu.

Velikost

Jakou velikost autobaterie vybrat? Odpověď je snadná, stejně velkou jako byla ta předchozí. V autě máte na autobaterii od výroby vymezený prostor a do něj Vám baterie musí „sednout“. Buď si tedy v manuálu či na internetu zjistěte rozměry Vaší baterie, nebo změřte tu starou.

Dostupná kvalita
Varta Blue Dynamic 12V 44Ah 440A 544 402 044
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena

Polarita

Polarita autobaterie může být buď levá, anebo pravá. Pokud baterii postavíte k sobě stranou, kde jsou umístěny póly a kladný pól je vpravo, tak máte autobaterii s pravým pólováním. Většina evropských aut má právě tuto variantu polarity. Naopak u asijských aut se můžete setkat s levou polaritou. Nedoporučuje se měnit polaritu baterie, protože se může stát, že by Vám nedosáhly přívodní kabely k zapojení baterie. Držte se tedy té verze, která byla v autě od výroby.

Uchycení autobaterie

Uchycení autobaterie Vám také ve výběru sníží počet možných variant výběru. Většina aut má standardní uchycení baterie, tzv. B13. Toto uchycení je charakteristické vystouplou patkou nebo klapkou záleží, jak to nazvete. Toto uchycení je typické u automobilů určených pro evropský trh. Pokud máte v autě jiný systém uchycení, je nutné se mu přizpůsobit.

Typ baterie

U autobaterií rozlišujeme typy na základě toho, z čeho jsou vyrobeny. Někdy se můžete setkat s pojmem technologie výroby autobaterie. Důležité je to, jakou má baterie náplň, můžete vybírat z těchto variant:

Pro auta se Start-Stop
Varta Start-Stop Plus 12V 70Ah 760A 570 901 076
ca. 3 300 CZK
Aktuálni cena
  • olověná autobaterie s elektrolytem
  • gelové autobaterie/ systém AGM
  • systém EFB.

Víte, že…?

První varianta je tzv. údržbová autobaterie, což je vysvětleno o několik řádků níže. Zbylé typy jsou tzv. bezúdržbové, což ale neznamená, že se o ně nemusíte starat v podobě dobíjení. I tyto baterie se vybíjejí a může být potřeba je připojit na nabíječku. Bezúdržbovost spočívá v tom, že se nemusíte starat o materiály obsažené v baterii.

Olověná autobaterie s elektrolytem je nejstarším typem autobaterií, v minulosti byly používány hojně, ale dnes už se do nových aut neinstalují. Jsou tvořeny olověnými elektrodami a elektrolytem v podobě kyseliny sírové. Tyto baterie vyžadují údržbu, elektrolyt postupně uniká a musí se doplňovat. Zároveň to nejsou baterie vhodné na časté startování, takže se nehodí pro auto, se kterým se popojíždí po městě a už vůbec ne pro auto se systém Start/Stop.

Pro zahradní traktory
Yuasa Garden 12V 26Ah 200A 895 Professional
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Gelové autobaterie jsou naopak vysoce moderním systémem napájení automobilu. Tato zařízení místo kapalného elektrolytu obsahují gel. U systému AGM je gel vsáknutý do skelných vláken. Autobaterie fungující pomocí těchto principů jsou nejvýkonnějším zbožím na trhu. Mají dlouhou životnost, samy se téměř nevybíjejí a neměly by Vás zradit při jakémkoliv počasí. Jsou vhodné pro silná auta s velkou výbavou, pro časté startování a systém Start/Stop. Zároveň se všechny jejich výhody promítají do vyšší ceny. Druhou jejich nevýhodou je, že pro ně potřebujete zvláštní druh nabíječky. Pro nabití těchto baterií stačí klasická nabíječka.

Autobaterie se systémem EFB jsou vhodným kompromisem mezi kvalitou a cenou. Jsou sice naplněny tekutým elektrolytem, ale jsou vylepšenou variantou, která si poradí s častými starty, nevadí jim ani Start/Stop systém a vydrží Vám dlouho. Nejsou až tak výkonné jako gelové a AGM autobaterie, ale pro běžný osobní automobil naprosto dostačující variantou za rozumnou cenu. I proto jsou je tento typ nejčastěji nabízenou možností na trhu.

Na co si dát pozor?

Při kupování autobaterie existuje několik faktorů, na které je potřeba pamatovat při kupování autobaterie, které souvisí s výše zmíněnými typy baterií. Díky těmto souvislostem jasně uvidíte, proč se Vám vyplatí investovat do dražších, ale moderních typů baterií.

Pro starší vozidla
Varta Black Dynamic 12V 45Ah 400A 545 412 040
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Je důležité koupit baterii uzpůsobenou funkcím Vašeho vozu. V článku již byl zmíněn systém Start/Stop (někdy nazývaná Stop/Go). Pokud ho v autě máte a pravidelně využíváte, pořiďte baterii vyšší kvality, která nebude tímto systémem trpět.

Dále si můžete pořídit autobaterii, která umí sbírat energii za jízdy. Tato funkce je známá jako rekuperace energie a funguje na přeměně kinetické energie z jízdy na elektrickou energii v autobaterii.

Dále jsou baterie, kterou jsou vyvinuty pro speciální klimatické podmínky. Ať už pro velké mrazy či naopak vysoké teploty. Obyčejné baterie při těchto neobvyklých teplotách ztrácí kapacitu (proto mnoho z nás ráno v zimě nenastartuje). Pamatujte, že existují baterie, které si s takovými podmínkami poradí lépe a zvládnou je i dlouhodobě, někdy se to může hodit.

Pro lodě a přívěsy
Varta Professional DC 12V 230Ah 1150A 930 230 115
ca. 6 400 CZK
Aktuálni cena

Dále existují i tzv. trakční baterie. Ty jsou na rozdíl od autobaterií vhodné například pro obytné přívěsy, karavany nebo čluny. Jednoduše řečeno jsou vhodné tam, kde energii budete odebírat průběžně v menších množství, zatímco klasická autobaterie je uzpůsobená na velký a krátkodobý výdej energie při startování.

Kapacita

Kapacita autobaterií je udávána v ampérhodinách (Ah) a říká Vám, jak dlouho je baterie schopna napájet elektroniku Vašeho vozu. Platí tedy, že vybavenější vozy by měly mít autobaterii s větší kapacitou.

Opět se můžete při výběru nové autobaterie řídit tím, jakou kapacitu měla původní. Na druhé straně si můžete zkusit pořídit autobaterii s větší kapacitou, ale pozor na to, že větší kapacita bývá často spojena s větším rozměrem, což může být problém. O tom již byla řeč výše.

Dobíjí se rychle
Exide Premium 12V 77Ah 760A EA770
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Určitě se neuchylujte k opačnému tahu, a to pořízení akumulátoru s nižší kapacitou, než je stanoveno výrobcem automobilu. Mohlo by se Vám to nepříjemně vymstít například v zimě, kdy baterie ztrácí ze své kapacity. Zároveň baterii s nižší kapacitou budete více namáhat, a tak zkrátíte její životnost.

Víte, že…?

Pokud Vám vybírání a uvažování o kapacitě přijde zbytečně složité, tak taková základní a nejčastější varianta pro benzínové motory je kapacita 60 Ah a pro dieselové motory 70 Ah. S tím, jak v automobilech neustále přibývá elektronických zařízení a funkcí, tak jsou tyto hodnoty takovým minimem. Maximum je tam, kde se Vám rozměrově baterie ještě vejde do auta a kolik budete ochotni investovat.

Samozřejmě doteď byla řeč o autobateriích pro osobní automobily. Pokud sháníte baterii pro větší vůz, dodávku, autobus nebo kamion, tak v těchto případech se kapacita pohybuje v mnohem vyšších hodnotách. Tyto autobaterie mývají kapacitu vysoce přes 100 Ah a v některých případech i přes 200 Ah.

Pro auta mnoha značek
Bosch S4 12V 60Ah 540A 0 092 S40 040
ca. 1 800 CZK
Aktuálni cena

Napětí

Autobaterie pro moderní automobily se vyrábějí s napětím 12 V. To je standard, který se používá a není kam couvnout. Jedinou možností je, že kupujete akumulátor pro starší auto. Starším autem se nemyslí „jedničková“ Octavie, ale například Trabant nebo jiný veterán.

Výrobci a ceny

Autobaterie vyrábí a dodává mnoho výrobců. Nabídka je doopravdy široká, kvalitních výrobců je taky vícero. Asi nejznámější je českým uživatelům značka VARTA, která se oblasti baterií pohybuje přes 120 let. Dále určitě všichni známe značku Bosch či Banner. Možná méně známé, ale kvalitní jsou i baterie výrobců jako Akuma, Exide nebo Yuasa.
Cenově se autobaterie pohybují zhruba od 1000 Kč na horu. Horní hranice může být až u 5000 Kč, takže rozpětí je velké. Jak s v něm zorientovat? Pro lepší názornost můžeme rozdělit autobaterie do tří kategorií.

Za cenu od 1000 Kč až do 2000 Kč můžete očekávat menší kvalitu akumulátoru. Možná se setkáte i autobaterií s olověnými elektrodami a budete ji muset udržovat a pravidelně dolévat elektrolyt. Takové baterie se Vám budou často vybíjet, jejich kapacita bude nízká a životnost krátká. Samozřejmě, můžete narazit na výhodný poměr kvality a ceny, ale chcete hodně hledat a být opatrný při výběru.

Víte, že…?

Na baterii není vhodné šetřit. Není pro to ani důvod, autobaterii pořizujete na několik let a pokud zaplatíte více, oddálíte tím pořízení nové. Navíc není nic příjemného nenastartovat auto mimo domov a pak shánět odvoz. Takový nouzový odvoz taxíkem Vám může dorovnat cenu za kvalitnější baterií.

V ceně od 2000 Kč do 4000 Kč si vyberete autobaterii pro Váš automobil. Měli byste bez problémů dostat baterii s kapacitou od 60 Ah do 100 Ah, která Vám bude stačit na dlouhodobé využívání bez nabíjení. Zároveň baterie v této cenové oblasti bude vyrobena moderní technologii, přizpůsobená moderním schopnostem automobilu, jako jsou funkce Start/Stop nebo rekuperace energie. Tato kategorie je pro uživatele osobních automobilů oblastí kvality za rozumnou cenu.

Za cenu vyšší než 4000 Kč pořizujte vyloženě speciální autobaterie například do výraznějších klimatických podmínek nebo velkokapacitní baterie ať už pro užitkové vozy, autobus. Pro osobní automobil asi nemá smysl nakupovat předimenzovanou autobaterii. Pro osobní automobil se za tuto cenu dá pořídit kompletní sada autobaterie a k ní odpovídající nabíječky a startovacích kabelů.

Nomination
Dostupná kvalita
Pro auta se Start-Stop
Pro zahradní traktory
Pro starší vozidla
Pro lodě a přívěsy
Dobíjí se rychle
Pro auta mnoha značek
Image
Product
Varta Blue Dynamic 12V 44Ah 440A 544 402 044
Varta Start-Stop Plus 12V 70Ah 760A 570 901 076
Yuasa Garden 12V 26Ah 200A 895 Professional
Varta Black Dynamic 12V 45Ah 400A 545 412 040
Varta Professional DC 12V 230Ah 1150A 930 230 115
Exide Premium 12V 77Ah 760A EA770
Bosch S4 12V 60Ah 540A 0 092 S40 040
Pólování
pravé
pravé
pravé
pravé
levé
pravé
pravé
Bezúdržbová
Délka
207 mm
278 mm
187 mm
207 mm
518 mm
278 mm
242 mm
Kapacita
44 Ah
70 Ah
26 Ah
45 Ah
230 Ah
77 Ah
60 Ah
Napětí
12 V
12 V
12 V
12 V
12 V
12 V
12 V
Startovací proud
440 A
760 A
250 A
400 A
1150 A
760 A
540 A
Cena ca. 1 200 CZK ca. 3 300 CZK ca. 800 CZK ca. 1 100 CZK ca. 6 400 CZK ca. 1 900 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena