Autorádio

Vaše oblíbená hudba na cestách.

ca. 2 800 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 6 000 CZK

Jak vybrat autorádio

 • Mnoho z Vás bude souhlasit, že autorádio je nedílnou součástí cestování autem.
 • Řidiči díky autorádiu lépe drží pozornost a také se dozví, kde na jejich trase jsou potíže nebo policejní hlídka.
 • Autorádia se dělí dle rozměrů na dva typy.
 • Ovládání autorádia z větší části závisí na jeho typu.
 • Výkon u autorádia je poměrně spekulativní veličina. Pro mnohé není vůbec podstatný a pro jiné je velice podstatný.

Typ

Autorádia se dělí dle rozměrů na dva typy nebo chcete-li kategorie:

 • DIN1
 • DIN2.
Držák telefonu
Pioneer SPH-10BT

To, v jaké kategorii autorádií budete vybírat, nezáleží ani tak na Vás, ale na tom, jaký typ auta máte a jak má výrobce přizpůsobený středový panel pro umístění autorádia.

 • Autorádia typu DIN1 jsou menší a na trhu rozšířenější. Na našem trhu jsou k dostání od 90. let, kdy tady začaly být volně dostupná rádia z celého světa.
 • Autorádia typu DIN 2 jsou typická pro moderní vozy. Mají větší rozměr a často dotykový ovládací panel. Na toto rádio se dá nabalit celá řada dalších funkcí, takže se jedná o takové multimediální centrum automobilu.
LCD panel
Pioneer MVH-S120UB

Stručné srovnání výhody a nevýhod obou typů autorádií nabízí tato tabulka:

Typ autorádia Výhody Nevýhody
DIN 1 Velký výběr na trhu Méně doplňujících funkcí
  Nízká cena Menší kompatibilita
  Jednodušší instalace  
  Zabírá málo místa  
DIN 2 Vícero funkcní k doplnění Vyšší cena
  Kompatibilní s dalšími zařízeními Náročnější instalace
  Dotykový, barevný a přehledný displej  

Ovládání

Ovládání autorádia z větší části závisí na jeho typu. Klasická rádia DIN1 se nejčastěji ovládají pomocí tlačítek přímo panelu rádia, někdy také známém pod jménem „tatranka“. K dobrému ovládání slouží podsvícení tlačítek. Tlačítka jsou na každém rádiu trochu jinak rozmístěná a pomocí různých kombinací můžete autorádio nastavit.

Lepší variantou ovládání autorádia je pomocí tlačítek na volantu. To se týká zejména novějších aut, která mají ovládací tlačítka vestavěná, a rádio bývá častěji typu DIN 2. Předností tohoto ovládání je jednoznačně bezpečnost, protože při ovládání rádia nedáváte pryč ruce z volantu a nesklápíte zrak. Samozřejmě autorádio můžete ovládat souběžně přímo na panelu, takže pokud spolujezdec chce zvýšit hlasitost, nemusí Vám sahat na volant.

Dotykové ovládání
Podofo 7010B

K propojení volantu a autorádia slouží kabeláž vyvedena z volantu do místa, kde je prostor pro rádio. Moderní autorádia mají vestavěné adaptéry pro toto zapojení.

Třetí možnost ovládání autorádia je spíše doplňující a jedná se o dálkové ovládání. Díky tomu i pasažéři ze zadních sedadel mohou zasáhnout do ovládání autorádia. Opět se tato varianta týká především moderních rádií typu DIN2.

Možnosti přehrávání

Při výběru autorádia se rovněž zajímejte o to, z jakých zdrojů umí přehrávat a v jakých formátech umí přehrávat.
Nejprve se tedy podívejme na vstupy, které jsou na výběr:

Značkové
NCS RS301
 • rádiové vlny AM/FM nebo DAB a DAB+
 • CD/DVD
 • USB disk
 • paměťová karta
 • bluetooth.

Samozřejmě základem je příjem AM/FM rádiových vln, což dělá rádio rádiem. Pro lepší příjem rádia je možnost ladit vysílání pomocí technologie DAB a DAB+, která je kvalitnější a má větší dosah. Další běžnou záležitostí je vstup pro CD – tady si dejte pozor – ideální je, pokud přehrávač umí číst skladby jak z CD, tak z DVD. To je takový běžný standard, který by neměl chybět. Vítané plusy jsou vstup pro USB disk, na kterém si můžete přinést nahrávky, které chcete přehrát. Výhodný je i slot na paměťovou kartu, takže můžete své oblíbené skladby mít nahrané v rádiu, a tak Vám vždy zlepší náladu a nemusíte čekat, až Vám zahrají tu Vaši. Další užitečný vstup je schopnost bluetooth připojení, což umožní přehrát skladby například uložené v mobilním telefonu.
Doplňme formáty zvuku, se kterými se můžete setkat, a které by mělo umět autorádio přehrát:

 • MP3
 • AAC,
 • WAV
 • WMA.
28 jazyků
Isudar MNS710

Nejčastěji se setkáte s formátem MP3, který je výhodný v tom, že nezabírá příliš místa v úložišti a je kompatibilní se všemi zařízeními. Pro přehrávání hudby je to základ, další formáty jsou v podstatě navíc, ale není špatné, pokud je autorádio zvládne přehrát, když se s nimi setká.

Výkon

Výkon u autorádia je poměrně spekulativní veličina. Pro mnohé není vůbec podstatný a pro jiné je velice podstatný. Dá se říct, že obě skupiny mají pravdu.

Ti, kteří tvrdí, že výkon není u autorádia důležitý, to jsou takoví běžní uživatelé, kteří poslouchají rádio nebo oblíbené CD, stačí jim normální hlasitost, takže rádio je pro ně taková kulisa. V tomto případě Vám bohatě stačí výkon do 50 W na jeden kanál. Jestli tedy máte čtyři reproduktory, tak 4 x 50 W Vám bude stačit ke spokojenosti a když to bude 4 x 45 W, tak to skoro nepoznáte. Navíc počítejte s tím, že jste v kabině auta, kde výrobce vozu nepočítá s pořádáním party, takže výrobcem použité reproduktory nebudou první třída. Z toho vyplývá, že pokud si pořídíte extrémně výkonné rádio a dáte ho těchto podmínek, tak stejně zvuk nebude příliš kvalitní.

Ti, kterým na výkonu u autorádia záleží, to jsou ti uživatelé, kteří to po čas jízdy rádi pořádně okoření, takže o nich ví celá ulice a babičky jen nechápavě kroutí hlavou, případně výhružně mávají holí. Ano, v tomto případě se zaměřte na výkon. Můžete dostat autorádio i s výkonem 4 x 100 W, ale počítejte s tím, že pak bude potřeba provést i vylepšení reproduktorů v autě.

Funkce

Základní funkce autorádia už jsme nakousli – kromě toho, že přehrává hudbu a dá se ovládat, jsou ještě další zlepšováky, které moderní doba přinesla i do světa autorádií. Podívejme se na několik z nich.

Mikrofon a handsfree

Touto funkcí dominují rádia typu DIN2, která se pomocí bluetooth spárují s Vaším mobilním telefonem. Poté můžete skrze rádio přijímat hovory a také volat. Telefon můžete v rádiu ovládat i hlasem, a to díky mikrofonu. To je velká pomoc pro bezpečnost během jízdy, kdy zároveň potřebujete řešit neodkladné záležitosti.

Nastavení podsvícení

Už bylo zmíněno, že ovládací panel rádia bývá většinou podsvícený. Možnost nastavit intenzitu, případně barvu podsvícení se bude hodit především v nočních hodinách, kdy by Vás agresivní světlo rádia mohlo oslňovat.

Barevný displej

Pokud pořizujete rádio typu DIN2, můžete zvolit zařízení s barevným displejem, což se hodí pro zobrazování map GPS, anebo také pro přehrávání filmů.

RDS

Díky této funkci můžete přijímat i textové informace, tudíž se Vám na rádiu bude zobrazovat jméno interpreta či název skladby, kterou právě posloucháte.

Ochranné prvky

Odnímatelný přední panel je ochranou proti zlodějům, které by pohled na nové rádio mohl lákat. Ochrana proti otřesu zase během jízdy chrání komponenty, ze kterých je rádio vyrobeno.

Ceny

Cena je velice důležitý atribut, podle kterého si mnozí budou vybírat autorádio. Dá se říct, že autorádia můžeme rozdělit do čtyř cenových kategorií, od kterých se pak odvíjejí funkce a schopnosti rádia.

Cena 500 až 1500 Kč je běžná pro nejobyčejnější rádia typu DIN1. Za tyto peníze lze očekávat rádio přijímač s přehrávačem CD. K tomu počítejte s jednoduchým podsvícením pamětí pro uložení několika rádiových stanic, většinou šesti. Při větší námaze a hledání se Vám asi povede sehnat i autorádio se vstupem pro USB.

V rozmezí 1500 až 3000 Kč můžete hledat kvalitní rádia DIN1 s přehrávačem CD i DVD, s možností připojit se přes bluetooth, vložit USB či paměťovou kartu. Za tuto cenu se dají pořídit i podstatně výkonnější autorádia typu DIN 1. U cenové hranice 3000 Kč se začínají pohybovat nejobyčejnější autorádia typu DIN 2.

Cena 3000 až 6000 Kč je úrovní obyčejnějších autorádií typu DIN2, kdy dostanete rádio s velkým ovládacím displejem, který může být i dotykový. Budete zvládat přehrávat rádiové vlny, CD nebo MP3, ale nemůžete čekat zázraky. V porovnání s předchozí kategorií si víceméně připlácíte pouze za ovládací panel.

To za cenu 6000 Kč a výše už si můžete začít vybírat s mnohem zajímavějších zařízení, která nabízejí celou řadu doplňkových služeb. Kromě toho, že přehrajete všechny možné zvukové formáty z nejrůznějších zařízení, tak navíc můžete hledat autorádio s připojením k mobilnímu telefonu a schopností vytvořit handsfree.

Tato rádia disponují i displeji o úhlopříčce 9“, takže po spárování s telefonem můžete přehrát i videa, například z Youtube. Kromě toho je displej skvělým výstupem pro parkovací kameru a GPS mapy. Takováto autorádia se už rovnají tabletům, ale cenově jsou nákladná, můžete si na jejich pořízení připravit i několik desítek tisíc. Pokud v autě trávíte hodně času, tak se to může vyplatit!

Otázky a odpovědi

Jakou značku vybrat?

Výrobci autorádií jsou poměrně rozšíření a trh zásobují především producenti z východní Asie. Všichni velcí hráči na trhu jdou s dobou, a proto mají v nabídce jak typy DIN1, tak novější variantu DIN2. Podívejme se na nejvýraznější hráče na trhu, kteří mají širokou nabídku, tudíž je velká šance, že právě u nich najdete rádio právě pro Váš vůz a pro Vaše potřeby. Do této skupiny určitě patří značky jako Sony, JVC, Kenwood, Pioneer nebo Xtrons.

Lze nastavit zvuk?

U většiny rádií můžete nastavit styl přehrávání. Slouží k tomu funkce ekvalizér, díky které můžete nastavit výšky a bassy podle stylu hudby, kterou posloucháte. Podobnou funkcí je bass boot, která zvýrazní právě zmíněné bassy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Držák telefonu
LCD panel
Dotykové ovládání
Značkové
28 jazyků
Image
Product
Pioneer SPH-10BT
Pioneer MVH-S120UB
Podofo 7010B
NCS RS301
Isudar MNS710
Bluetooth
Dotykový panel
RDS
Výkon
4 x 50 W
4 x 50 W
4 x 45 W
4 x 45 W
4 x 45 W
Cena ca. 2 800 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 600 CZK ca. 3 000 CZK ca. 6 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.