Barva na radiátory

Nový look sluší i radiátorům.

ca. 100 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 200 CZK
ca. 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat barvu na radiátory?

Skončila Vaším radiátorům topná sezóna a říkáte si, že by si zasloužily nový nátěr? Nebo se chystáte nastěhovat do nového bydlení a nejprve si ho chcete upravit k obrazu svému? Potom budete potřebovat barvu na radiátory. Na trhu je mnoho nátěrových barev a pro lepší orientaci mezi nimi poslouží náš článek.

Typ barvy

Při příchodu do obchodu s nátěrovými barvami nestačí pouze říct, že máte zájem o barvu na radiátory. Je potřeba také mít jasno v tom, jaký typ barvy chcete. Na výběr je ze dvou variant:

  • syntetické barvy
  • akrylátové barvy
Sprej
Schuller Eh klar Prisma Color Radiator Spray 91152 Bílý 400 ml
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Syntetické barvy

Syntetické barvy na radiátory je vhodné použít v té chvíli, kdy se Vám stávající barva neodlupuje, radiátory nikde nerezaví a nevidíte v původním nátěru defekt. Vlastně můžeme říct, že tyto barvy se hodí k oživení původního nátěru, který se Vám například zdá zažloutlý, a pouze radiátory přetřete.

Pokud je původní nátěr poničený a chcete ho celý renovovat, tak jej musíte seškrábat a radiátor očistit. Poté nanést základovou barvu na kovy (pokud možno s odolností vůči teplu) a až poté nanést vrchní nátěr syntetickou barvou. Pokud základní nátěr vynecháte, tak se vystavujete riziku, že Vám barva při změně teplot radiátoru popraská a Vaše práce půjde vniveč.

Výhodou syntetických barev je nižší cena. Mínusem je to, že tyto barvy musíte ředit ředidlem, které při natírání a několik dní poté zapáchá. I proto se doporučuje radiátory natírat, když je teplo a můžete dobře větrat.

Velké balení
Herbol RADIATOR AF 2,5L
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Pokud jsme za výhodu syntetických barev označili nižší pořizovací cenu, tak tento benefit se poněkud vytrácí, když připočteme náklady na nákup ředidla, základové barvy a dvojnásobné časové náročnosti kvůli nánosu dvou vrstev nátěru.

Akrylátové barvy

Akrylátové barvy jsou dražší variantou, která ale nabízí mnoho neoddiskutovatelných výhod. Za prvé se nemusí ředit, případně jen trochu s vodou. Díky tomu se vyhnete zápachu v místnosti! Díky vyšším kvalitám můžete akrylátové barvy na radiátor nanést hned a nemusíte používat podkladovou základní vrstvu. Akrylátové barvy se přizpůsobí změnám teploty radiátoru a jsou pružné, takže se při změně teploty nerozpraskají.

Tudíž pokud renovaci radiátorů berete z gruntu a původní nátěr jste důkladně zbrousili, radiátor odmastili a oprášili, tak můžete sáhnout po akrylátové barvě, nanést ji rovnou na topení a máte hotovo. Počáteční investice do barvy je sice vyšší, ale úspora dalších nákladů a Vašeho času se tomu vyrovná.

Akrylátový email
Dulux Hammerite radiátor bílá polomatný 0,7 l
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Srovnejme oba typy barev, jejich výhody, nevýhody a vhodné využití pomocí tabulky:

Typ barvy Výhody Nevýhody Vhodné využití
Syntetická Nízká cena Zápach z ředení ředidlem Oživení stávajícího nátěru
    Náklady na základní barvu + ředidlo  
    Nutnost dvou nátěrů  
Akrylátová Neředí se, max. mírně vodou Vyšší pořizovací cena Kompletní renovace povrchu radiátoru
  Bez zápachu    
  Stačí jeden nátěr    

Balení

Barvu na radiátory koupíte v běžných kbelících různých objemů. Co je zrádné, tak někteří výrobci udávají velikost balení v kilogramech a jiní v litrech nebo mililitrech. Převod určitě není 1:1, protože nátěrová barva má vyšší hustotu než voda, takže 1 litr barvy je více než 1 kg barvy.

Samozřejmě je tady pak otázka, po jak velkém balení sáhnout. To logicky záleží hlavně na tom, kolik radiátorů budete natírat. Na výběr je z mnoha možností, ty nejmenší balení mají objem 0,7 kg barvy a ty největší až 10 kg. Větší balení většinou bývají levnější než dvě menší balení, které v součtu dají dohromady stejný objem. Nevýhoda větších balení je horší manipulace s takovou nádobou.

Klasická barva
Primalex 0,75l PO 100 bílá
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Pro domácí využití se většinou vyplatí pořídit barvu v objemu maximálně 2,5 kg. Pokud by Vám pochybělo, tak dokoupíte menší balení a vyjde Vás to levněji, než koupit balení o váze 5kg, z kterého Vám čtvrtina zůstane a časem se znehodnotí. Balení 5 nebo 10 kg si většinou kupují živnostníci, kteří mají velkou spotřebu.

Aplikace

Dostali jsme se k aplikaci, myšleno k aplikaci barvy na radiátor, nikoliv aplikaci v chytrém telefonu. Dosud jsme uvažovali primárně v rovině barvy v kbelíku. K té si pořídíte nebo už máte štětec a ručně barvu nanášíte na radiátor.

Méně pracnou variantou je koupě barvy ve spreji. Tu nemusíte nijak ředit a prostě ji nanášíte tím, že sprejujete na radiátor. Tato metoda je rychlejší a méně náročná na šikovnost, ale hodí se hlavně tam, kde můžete radiátor pohodlně demontovat a přenést například do dílny nebo ven, kde si ho podložíte kartonem a vesele sprejujete.

Rychleschnoucí
Denas Radiator 0100 bílá, 700 g
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Pokud je demontáž radiátoru náročná, takže ji neděláte a natíráte radiátory přímo na stěně, tak je asi lepší sáhnout po štětci. Sprej má větší rozptyl a potom máte posprejované barvou i omítky, podlahy a parapety. Jistě, můžete za sebou hned nečistoty utírat, ale potom se vytrácí ta pohodlnost aplikace barvy na radiátor ve spreji. V neposlední řadě je dobré zmínit vyšší cenu barev ve spreji oproti klasickým barvám v kbelíku.

Barva

To jakou barvu má mít Vaše barva je určitě také dost podstatný parametr výběru. Nejoblíbenější je bílá, která prosvětlí pokoj, naopak hnědá může ladit s vybavením a dříve byla hodně oblíbená i barva „slonová kost“, která je nažloutlá a po čase to vypadá lépe než zažloutlá bílá.

Kromě samotné barvy nebo odstínu je také na výběr mezi lesklými a matnými barvami na radiátory.

Syntetická barva
Colorlak RADIATOR S 2117 Slonová kost 0,6L
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Značky

Výrobců barev je hodně, někteří jsou domácí, někteří zahraniční, vybírat je z čeho. Barvy na radiátory má ve svém portfoliu například Balakryl, Dulux, Primalex nebo Colorlak. Posledně zmíněný výrobce má poměrně širokou nabídku barev i ve spreji.

Ceny

Barva na radiátor Vás může stát pár desítek korun nebo také pár stovek. Záleží na kvalitě a velikosti balení.
Pokud se budeme bavit o baleních pro domácí využití, tak do 100 Kč koupíte syntetické barvy o objemu kolem 500 ml. Větší balení pak cenově pohybují mezi 100 a 150 Kč.

Ty kvalitnější barvy, tedy akrylátové jsou cenově náročnější. Mezi 150 a 200 Kč je cenový interval malých balení, které mají 400 až 700 ml. Lesklé odstíny jsou i dražší a 700ml pak stojí i 250 Kč.
Ceny akrylátových barev pak rostou do řádů stovek korun, kdy 2,5 kg bílé barvy na radiátory může stát i 800 Kč a pokud bude lesklá, tak si připravte i 1000 Kč.

Řemeslníci, kteří natírají ve velké a kupují balení 5 kg nebo 10 kg platí za takové kbelíky s barvou i několik tisíc.

Natření radiátorů v běžném bytě by Vás mělo vyjít přibližně na 1000 Kč a to při použití kvalitních barev.

Jméno
Sprej
Velké balení
Akrylátový email
Klasická barva
Rychleschnoucí
Syntetická barva
Image
Produkt
Schuller Eh klar Prisma Color Radiator Spray 91152 Bílý 400 ml
Herbol RADIATOR AF 2,5L
Dulux Hammerite radiátor bílá polomatný 0,7 l
Primalex 0,75l PO 100 bílá
Denas Radiator 0100 bílá, 700 g
Colorlak RADIATOR S 2117 Slonová kost 0,6L
Výrobce
Prisma Color
Akzo Nobel
Akzo Nobel
PPG Primalex
Denas
Colorlak
Cena ca. 100 CZK ca. 1 000 CZK ca. 200 CZK ca. 300 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena