Nejlepší basketbalové obuvi 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Under Armour UA Lockdown 6-RED 3025616-600
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat basketbalovou obuv

 • Basketbalová obuv patří do kategorie sportovních bot. Obligátně se rozlišuje na dámskou a pánskou. Podle typu povrchu, na který jsou primárně určeny, lze tyto boty dále rozdělit na sálovou a venkovní obuv.
 • Standardním kritériem při výběru je vhodná velikost boty. U basketbalových bot je také podstatná jejich výška.
 • Design je více méně otázka individuálního vkusu. Zaměřit se ale lze např. na celkové zpracování obuvi.

Pánské basketbalové boty - náš výběr

adidas Ownthegame černé
Značka: adidas
Barva: černá
Zobrazit více
Adidas OwnTheGame 2.0 jsou pánské boty pro basketbal v černém odstínu. Konstrukce bot ochraňuje nohu během rychlých pohybů a skoků, technologie bot zajišťuje stabilitu a trakci. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, dle výrobce poskytuje odolnost a trvanlivost. Značka Adidas je na botách viditelná.
Zobrazit méně
Nike Precision VI dd9535-001
Značka: Nike
Barva: černá
Zobrazit více
Nike Precision VI dd9535-001 je nízká basketbalová bota. Je navržena tak, aby umožnila hráči rychle měnit rychlost a směr. Vybavena je stromečkovým trakčním vzorkem pro lepší přilnavost. Její měkký jazyk a límec slouží pro pohodlí.
Zobrazit méně

Dámské basketbalové boty

Nike Team Hustle
Značka: Nike
Barva: červená
Zobrazit více
Juniorské basketbalové boty Nike Team Hustle mají textilní vrchní část pro ventilaci a snížení pocení nohou. Mezipodešev absorbuje nárazy a gumová podrážka zajišťuje grip, lehký údržbu a trvanlivost. Dále zahrnuje síťovinový vrchník, fixaci nohou, protiskluzovou podrážku a klasické šněrování. Produktový kód: CW6735-607.
Zobrazit méně
Nike Team Hustle D 7 Gs
Značka: Nike
Barva: černá
Zobrazit více
Nike Team Hustle D 7 (Gs) jsou juniorské tenisky určené pro hru basketbalu. Upravený svršek z imitace kůže slouží k odvětrávání a potenciálnímu snížení potění chodidel. Dále disponují mezipodešví Phylon, podrážkou z pryže a standardním šněrováním. Produktový kód je 747998-007, barva kombinuje černou, stříbrnou a bílou.
Zobrazit méně

Dětské basketbalové boty

Under Armour UA GS Lockdown 6 blk
přečíst recenzi
Značka: Under Armour
Barva: černá
Určení: unisex
Zobrazit více
Under Armour UA GS Lockdown 6 blk je júnior basketbalová obuv vybavená koženým svrškem doplněným síťovanými panely. Obsahuje formovanou EVA stélku a pryžovou podrážku s trakčním vzorkem ve tvaru rybí kosti. Primárně se zaměřuje na poskytování odpružení a podpory pohybu na hřišti.
Zobrazit méně
Nike Team Hustle D 10 Big Kids Basketball Shoe cw6735-004
Značka: Nike
Barva: černá
Zobrazit více
Nike Team Hustle D 10 big kids jsou basketbalové boty pro děti, vhodné pro hraní i trénink. Poskytují zvýšenou trakci díky optimalizované gumové podrážce a bezpečnější šněrování. Pružné drážky a tvarovaná pata podporují přirozený pohyb. Kůže kolem paty zajišťuje stabilitu. Boty jsou vybaveny prodyšnou síťovinou.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Basketbalová obuv

Jak vybrat basketbalovou obuv

Typy basketbalové obuvi

Kromě standardního dělení na pánskou, dámskou a dětskou obuv je u tohoto typu bot důležité také to, na jaký povrch jsou určené. Obecně se dělí na sálovou nebo venkovní obuv. Každá z nic má pak svá specifika.

Muž si opravuje boty na basketball

Basketballovou obuv vybírejte dle místa, kde budete hrát, iStock / imtmphoto

Sálová obuv

Sálová obuv je určená pro používání v tělocvičnách, halách a jiných vnitřních prostorech. U boty je důležité to, aby splňovala následující kritéria:

 • Dostatečná ochrana proti nárazům
 • Optimální přilnavost k danému povrchu
 • Protiskluzová funkce podrážky

Venkovní obuv

V případě venkovních hřišť ať už mají asfaltový nebo tartanový povrch je důležité, aby měly boty pevnou a odolnou podešev. Svrchní část venkovní sportovní obuvi vy měla být vyrobena z moderních funkčních materiálů, aby byla zajištěna potřebná ventilace chodidla.

Víte, že…?

Pánské basketbalové boty
Under Armour UA Lockdown 6-RED 3025616-600

Asi nejznámější značkou basketbalové obuvi je Nike. S touto značkou již v roce 1984 podepsal smlouvu Michael Jordan, který byl v té době vycházející hvězdou tohoto sportu. V roce 1985 byl vyroben model basketbalové obuvi s názvem Air Jordan I, který je ve verzi Jordan I Retro High k dostání dodnes.

Boty a míč na basketball

V obchodech najdete boty pro muže, ženy i děti, iStock / Yobro10

Výběr vhodné velikosti

Jako u každých bot je i v tomto případě důležité vybrat vhodnou velikost. U sportovní obuvi především může mít spatný výběr vliv na bezpečnost a komfort při používání. Malé boty mohou tlačit, dřít a tvořit puchýře. Větší boty nemusí být na noze dobře fixované a mohou se vyzouvat, což může mít za následek např. pád a s ním spojené další zranění.
Kromě délky je důležitá také šířka boty. Běžná metoda pro měření je taková, že se obkreslí noha na list papíru. Míra se bere mezi patou a palcem. K výsledné hodnotě je ideální přičíst ještě 0,5 cm. Nutné je počítat s tím, že každý výrobce může mít jiné číslování obuvi, proto je důležité vycházet z konkrétních velikostních tabulek. Velikosti a orientační míry sportovní obuvi jsou uvedeny v tabulce níže.

Přehled velikostíDélka vnitřní stélky obuvi v cm
3825,1
3925,8
4026,4
4127,1
4227,7
4328,3
4429

Jakou zvolit výšku

Výška bot má poměrně velký vliv na komfort při nošení a také stabilitu hráče. Faktorů, které rozhodují o tom, jaká výška bude nejlepší, je několik. Nejčastěji se zmiňují tyto:

 • Styl hry
 • Pozice při hře
 • Osobní preference

Vysoké basketbalové boty

Dámské basketbalové boty
Nike Team Hustle

Tato výška umožňuje maximální stabilizaci nohy a také výraznou ochranu před otřesy při výskocích. I toto jsou důvody, proč volit vyšší boty pro podkošové hráče. Svrchní materiál je zpravidla vyroben z hrubších vrstev, které optimálně chrání zejména kotník. Nutné je ale počítat s vyšší váhou.

Nízké basketbalové boty

Pro rychlé, hbité hráče hrající na křídle je vhodnější lehčí a nižší obuv. Nízké boty nijak neomezují a dodávají tak noze potřebnou flexibilitu. Samozřejmě i tato obuv poskytuje ochranu vůči nebezpečným pohybům, při kterých může dojít ke zranění.

Střední výška

V tomto případě se de facto jedná o jakousi univerzální volbu. Proto je jejich použití možné na každém postu a během celého průběhu hry. Boty zajišťují:

 • Dobrou ochranu kotníku
 • Vysokou stabilitu
 • Méně omezený pohyb oproti vysoké variantě

Design a celkové zpracování obuvi

Dětské basketbalové boty
Under Armour UA GS Lockdown 6 blk

Základní rozdíl mezi pánskou a dámskou verzí této obuvi je šířka, kdy dámské boty jsou vždy užší. Samotné designové zpracování je velmi pestré. Basketbalová obuv se vyrábí v celé škále nejrůznějších barev a vzorů. Známé značky nabízí také limitované verze obuvi, které jsou určené především zapáleným sportovcům a fanouškům konkrétních značek. Tomu ale také samozřejmě odpovídá i pořizovací cena těchto bot.
Z hlediska zpracování je vhodné se zaměřit především na vrchní část bot. Lepší a odolnější je materiál šitý oproti lepenému. Podešev vyrobená z gumy zajistí vysokou stabilitu a přilnavost prakticky na jakémkoli povrchu.

Výrobci a ceny

Mezi nejznámější značky této sportovní obuvi patří např. Nike, Adidas, Jordan, Puma a další. Nejlevnější modely pak lze koupit i za méně než 1000 Kč. Nejdražší značková obuv se pak může vyšplhat až do řádů desítek tisíc korun.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat basketbalovou obuv?

U basketbalové obuvi jsou klíčové parametry zejména velikost a výška boty. Obojí ovlivňuje komfort při jejím používání. Celkový vzhled je pak záležitostí osobních preferencí.

Jaký je rozdíl mezi sálovou a venkovní obuví?

Rozdíl je např. v podrážce, která může být v případě sálové obuvi měkčí a více přilnavá. U bot určených pro venkovní použití je třeba pevnější podrážka kvůli nerovnostem terénu apod. Svrchní materiál u venkovní obuvi je často funkční, případně voděodolný.
Zobrazit kompletní nabídku Basketbalová obuv