Benzínové čerpadlo

Umožňují transport vody.

ca. 13 700 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 7 400 CZK
ca. 4 500 CZK
ca. 3 300 CZK

Jak vybrat benzinové čerpadlo

 • Čerpadla jsou přístroje, které umožňují transport vody z jednoho místa na druhé. Na našem trhu najdete několik typů přístrojů. Základní dělení je na přístroje povrchové a ponorné. Z hlediska použití se pak dělí na proudová, kalová a tlaková čerpadla.
 • Jako stěžejní parametr při výběru se uvádí objem vody, které je čerpadlo schopné dodat v určitém časovém horizontu. Samotný objem pak vychází z průměrné spotřeby vody na daném místě.
 • Nezapomínejte také na ochranu čerpadla a soustřeďte se na případné dovybavení potřebnou technikou.

Typy

Z hlediska typů lze čerpadla obecně rozdělit do dvou základních kategorií. Jedná se o čerpadla povrchová nebo ponorná. Ty se pak mohou dále dělit na další typy dle konkrétního zaměření.

Povrchová

Tato čerpadla, jak už název napovídá, se instalují na povrchu, nikoli ve vodě. Voda se pak následně do přístroje vhání potrubím. Mezi hlavní výhody patří univerzálnost v používání, i když se primární používají k čerpání vody ze studní. Díky jejich umístění lze počítat s lehčí manipulací, je zde možnost libovolného přenášení a tedy využívání na nejrůznějších místech (zahrada i domácnost). Obecně se ale dají používat pouze v nízkých hloubkách do cca 8 metrů.

Benzínové
Heron EMPH 80 W 8895105

Ponorná

Ponorná čerpadla se instalují do vody, takže nepotřebují další přídavná zařízení jako je např. sací potrubí. Konstrukce je vytvořena tak, že čerpadlo vodu nesaje, ale vytlačuje nad sebe. Výhodou těchto přístrojů je dobrý výkon, který umožňuje čerpání vody i do velkých výšek. Hodí se tedy např. pro čerpání vody z hlubokých studní nebo přímo vrtů. Primárně se používají k transportu čisté, maximální mírně znečištěné vody.

Typ Výhody Nevýhody
Povrchová Snadná manipulace Použití v nízkých hloubkách
  Univerzální použití Nutná přídavná zařízení (sací potrubí)
Ponorná Čerpadla bez přídavných zařízení Vhodné na čerpání čisté nebo jen mírně znečištěné vody
  Vysoký výkon  
  Možnost čerpání vody z velkých hloubek  

Víte, že…?

Při nákupu čerpadel se můžete setkat i s pojmem domácí vodárna. Základní rozdíl je v ovládání při samotném odběru vody. Domácí vodárna vám zajistí plynulý průtok a také stálý tlak vody. Navíc se spíná a vypíná automaticky, takže nevyžaduje žádnou obsluhu.

Použití

Čerpadla jsou konstruována tak, aby odpovídala danému účelu a k tomu by měla být také používána. V opačném případě může dojít k poškození přístroje, provoz může být celkově neekonomický a navíc nemusíte dosáhnout ani potřebného výkonu.
Obecně lze čerpadla dle použití rozdělit na následující typy.

Vodní
MAR-POL Benzínové vodní 3″ WP-30

Proudová a kalová

Tato čerpadla se užívají k rychlému přečerpání většího objemu vody. Ani jeden typ není určen na velká převýšení, protože nedokáží vyvinout dostatečný tlak. Jejich konstrukce ale umožňuje čerpat i znečištěnou vodu, v některých případech dokonce hustou bahnitou vodu.

Tlaková

Tlaková čerpadla jsou schopná překonat i velká převýšení a přitom zachovat optimální tlak vody. Primárně se ale používají na čistou, maximálně lehce znečištěnou vodu. Využijete je např. při:

 • Zalévání zahrady
 • Přepravu vody do větších výšek (studny, vrty)
 • Jako napájení tlakových závlahových systémů
Samonasávací
Aquacup HYDROBLASTER 2,5 Benzinové

Objem vody

To jaký objem vody budete čerpadlem přepravovat, je jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru čerpadla. Objem vody by měl korespondovat s parametry průtoku. K výpočtu optimálního objemu je třeba si ujasnit následující:

 • Kolik lidí vodu využívá
 • K jakým účelům se bude voda používat (pračka, vana, bazén, zavlažování zahrady atd.)
 • Jako průměrná spotřeba vody v rodinném domě se uvádí hodnoty v rozmezí od 2 do 4 m3/hod.
 • Pokud používáte čerpadlo pouze na zalévání a postřik zahrad, pohybuje se průměrná spotřeba mezi 0,7 – 1,5 m3/hod.

Pohon

Na našem trhu najdete tři možnosti pohonu čerpadel:

Úsporné a výkonné
FUXTEC FX-WP152
 • Elektrický
 • Benzinový, naftový
 • Ruční

V případě benzinových čerpadel můžete počítat s vysokým výkonem. Tyto motory mají většinou dlouhou životnost a také nižší hmotnost. Nicméně mají poměrně malý hloubkový limit. Prakticky je možné jejich používání pouze pro hloubku do 8 metrů, ale najdou se i výjimky.

Ochrana

Existují také možnosti, jak ochránit čerpadlo před případným poškozením. Jedno z hlavních úskalí je výška hladiny vody. Na její měření lze použít:

Zahradní
Fieldmann FVC 6010-B
 • Indikátor výšky hladiny – měl by být součástí ponorných čerpadel; při poklesu vody na nebezpečnou úroveň dokáže vyslat příkaz k vypnutí čerpadla
 • Plovákový spínač – bývá součástí, pokud nemá čerpadlo integrovaný indikátor
 • Použít lze i různé sondy, kontrolky výkonu oběžného kola

Další důležitou součástí může být ovládací jednotka, která se ale ve většině případech připojuje až dodatečně. Její úkol je:
Řídit chod čerpadla a to zejména při poklesu tlaku vody
Vypnout čerpadlo v případě nízkého průtoku vody

Výrobci a ceny

Mezi výrobce benzinových čerpadel patří např. Geko, Kraft & Dele, Honda nebo Heron.
Nejlevnější výrobky pak stojí kolem 2000 Kč, nejdražší benzinová čerpadla se mohou vyšplhat až na částku 60000 Kč.

Otázky a odpovědi

K jakým účelům se hodí benzinové čerpadlo?

Zde záleží na konkrétní konstrukci přístroje. U každého čerpadla by mělo být přesně vymezeno k jakému účelu je primárně určeno.

Jaké parametry je třeba u benzinových čerpadel sledovat?

Nejdůležitější je vybrat správný typ podle účelu používání. Jako další důležitý parametr je pak udáván objem čerpané vody. Zaměřit se ale můžete i na bezpečnostní prvky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Benzínové
Vodní
Samonasávací
Úsporné a výkonné
Zahradní
Image
Produkt
Heron EMPH 80 W 8895105
MAR-POL Benzínové vodní 3″ WP-30
Aquacup HYDROBLASTER 2,5 Benzinové
FUXTEC FX-WP152
Fieldmann FVC 6010-B
Cena ca. 13 700 CZK ca. 4 000 CZK ca. 7 400 CZK ca. 4 500 CZK ca. 3 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.