Jak vybrat benzinové čerpadlo
- Čerpadla jsou přístroje, které umožňují transport vody z jednoho místa na druhé. Na našem trhu najdete několik typů přístrojů. Základní dělení je na přístroje povrchové a ponorné. Z hlediska použití se pak dělí na proudová, kalová a tlaková čerpadla.
- Jako stěžejní parametr při výběru se uvádí objem vody, které je čerpadlo schopné dodat v určitém časovém horizontu. Samotný objem pak vychází z průměrné spotřeby vody na daném místě.
- Nezapomínejte také na ochranu čerpadla a soustřeďte se na případné dovybavení potřebnou technikou.
Benzínové čerpadlo - náš výběr





Benzínová čerpadla 12 V
Kalová benzínová čerpadla





Zahradní benzínová čerpadla





Jak vybrat benzinové čerpadlo
Typy
Z hlediska typů lze čerpadla obecně rozdělit do dvou základních kategorií. Jedná se o čerpadla povrchová nebo ponorná. Ty se pak mohou dále dělit na další typy dle konkrétního zaměření.
Povrchová
Tato čerpadla, jak už název napovídá, se instalují na povrchu, nikoli ve vodě. Voda se pak následně do přístroje vhání potrubím. Mezi hlavní výhody patří univerzálnost v používání, i když se primární používají k čerpání vody ze studní. Díky jejich umístění lze počítat s lehčí manipulací, je zde možnost libovolného přenášení a tedy využívání na nejrůznějších místech (zahrada i domácnost). Obecně se ale dají používat pouze v nízkých hloubkách do cca 8 metrů.
Ponorná
Ponorná čerpadla se instalují do vody, takže nepotřebují další přídavná zařízení jako je např. sací potrubí. Konstrukce je vytvořena tak, že čerpadlo vodu nesaje, ale vytlačuje nad sebe. Výhodou těchto přístrojů je dobrý výkon, který umožňuje čerpání vody i do velkých výšek. Hodí se tedy např. pro čerpání vody z hlubokých studní nebo přímo vrtů. Primárně se používají k transportu čisté, maximální mírně znečištěné vody.
Typ | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Povrchová | Snadná manipulace | Použití v nízkých hloubkách |
Univerzální použití | Nutná přídavná zařízení (sací potrubí) | |
Ponorná | Čerpadla bez přídavných zařízení | Vhodné na čerpání čisté nebo jen mírně znečištěné vody |
Vysoký výkon | ||
Možnost čerpání vody z velkých hloubek |
Víte, že…?
Při nákupu čerpadel se můžete setkat i s pojmem domácí vodárna. Základní rozdíl je v ovládání při samotném odběru vody. Domácí vodárna vám zajistí plynulý průtok a také stálý tlak vody. Navíc se spíná a vypíná automaticky, takže nevyžaduje žádnou obsluhu.
Použití
Čerpadla jsou konstruována tak, aby odpovídala danému účelu a k tomu by měla být také používána. V opačném případě může dojít k poškození přístroje, provoz může být celkově neekonomický a navíc nemusíte dosáhnout ani potřebného výkonu.
Obecně lze čerpadla dle použití rozdělit na následující typy.
All Balls, benzinové čerpadlo (sada), Yamaha FJR1300, FZ09, FZ6, FZ6R, FZ8, FZS 600, MT09, VMX17 V MAX, XSR900 16-18, XTZ12 SUPE
Proudová a kalová
Tato čerpadla se užívají k rychlému přečerpání většího objemu vody. Ani jeden typ není určen na velká převýšení, protože nedokáží vyvinout dostatečný tlak. Jejich konstrukce ale umožňuje čerpat i znečištěnou vodu, v některých případech dokonce hustou bahnitou vodu.
Tlaková
Tlaková čerpadla jsou schopná překonat i velká převýšení a přitom zachovat optimální tlak vody. Primárně se ale používají na čistou, maximálně lehce znečištěnou vodu. Využijete je např. při:
- Zalévání zahrady
- Přepravu vody do větších výšek (studny, vrty)
- Jako napájení tlakových závlahových systémů
Objem vody
To jaký objem vody budete čerpadlem přepravovat, je jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru čerpadla. Objem vody by měl korespondovat s parametry průtoku. K výpočtu optimálního objemu je třeba si ujasnit následující:
- Kolik lidí vodu využívá
- K jakým účelům se bude voda používat (pračka, vana, bazén, zavlažování zahrady atd.)
- Jako průměrná spotřeba vody v rodinném domě se uvádí hodnoty v rozmezí od 2 do 4 m3/hod.
- Pokud používáte čerpadlo pouze na zalévání a postřik zahrad, pohybuje se průměrná spotřeba mezi 0,7 – 1,5 m3/hod.
Pohon
Na našem trhu najdete tři možnosti pohonu čerpadel:
- Elektrický
- Benzinový, naftový
- Ruční
V případě benzinových čerpadel můžete počítat s vysokým výkonem. Tyto motory mají většinou dlouhou životnost a také nižší hmotnost. Nicméně mají poměrně malý hloubkový limit. Prakticky je možné jejich používání pouze pro hloubku do 8 metrů, ale najdou se i výjimky.
Ochrana
Existují také možnosti, jak ochránit čerpadlo před případným poškozením. Jedno z hlavních úskalí je výška hladiny vody. Na její měření lze použít:
- Indikátor výšky hladiny – měl by být součástí ponorných čerpadel; při poklesu vody na nebezpečnou úroveň dokáže vyslat příkaz k vypnutí čerpadla
- Plovákový spínač – bývá součástí, pokud nemá čerpadlo integrovaný indikátor
- Použít lze i různé sondy, kontrolky výkonu oběžného kola
Další důležitou součástí může být ovládací jednotka, která se ale ve většině případech připojuje až dodatečně. Její úkol je:
Řídit chod čerpadla a to zejména při poklesu tlaku vody
Vypnout čerpadlo v případě nízkého průtoku vody
Výrobci a ceny
Mezi výrobce benzinových čerpadel patří např. Geko, Kraft & Dele, Honda nebo Heron.
Nejlevnější výrobky pak stojí kolem 2000 Kč, nejdražší benzinová čerpadla se mohou vyšplhat až na částku 60000 Kč.
palivové čerpadlo (benzínové motory 1.2i, 1.4i 16V, 1.6i HELLA (ŠKODA, VW)
Otázky a odpovědi
K jakým účelům se hodí benzinové čerpadlo?
Jaké parametry je třeba u benzinových čerpadel sledovat?
Různé typy produktů porovnejte zde.