Nejlepší bezdrátové vypínače 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Říjen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sonoff SNZB-01 ZigBee
75 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat bezdrátový vypínač

  • Bezdrátové vypínače představují alternativu klasických modelů a na našem trhu lze rozlišit několik základních typů podle použité technologie pro jejich fungování.
  • Při výběru bezdrátového vypínače je vhodné se zaměřit např. na počet kanálů, které určují, kolik zařízení bude možné ovládat. Při volbě napájení existují dvě možnosti a to bateriové nebo bezbateriové vypínače.
  • Velikost je většinou přizpůsobena množství ovládacích kanálů. Z hlediska designu příliš pestrý výběr není. Bezdrátové vypínače se zpravidla podobají těm klasickým.

Bezdrátový vypínač - náš výběr

Sonoff SNZB-01 ZigBee
přečíst recenzi
Výrobce: Sonoff
Napájení: Na baterie
Zobrazit více
Sonoff SNZB-01 je bezdrátový přepínač typu ZigBee. Je kompatibilní s můstkem SONOFF ZigBee Bridge, což umožňuje propojení scén mezi ZigBee zařízeními a Wi-Fi zařízeními. Tlačítko má tři různé funkce, které lze konfigurovat podle potřeby. Šasi je vyrobeno z materiálu PC V0 a jeho rozměry jsou 43 mm x 43 mm x 16 mm. Přístroj funguje v rozsahu teplot -10° C až 40° C. Napájí se baterií 3V (CR2450) a připojuje se k Wi-Fi přes protokol IEEE 802.15.4. Aplikace uživatele upozorní, pokud je stav baterie nižší než 10 %.
Zobrazit méně
Nedis RFWS10WT bezdrátový nástěnný spínač, RF 433.92 MHz
přečíst recenzi
Výrobce: Nedis
Barva: bílé
Materiál: plastové
Zobrazit více
Nedis RFWS10WT je bezdrátový nástěnný spínač s frekvencí RF 433.92 MHz, který lze umístit libovolně na zeď nebo nábytek. Využívá napájení z jedné baterie typu A27/8LR732. S rozměry 80 x 80 mm a tloušťkou 14 mm je kompatibilní s většinou stávajících systémů, bez ohledu na značku. Přenosová vzdálenost dosahuje až 30 m.
Zobrazit méně
MILIO Dotykový skleněný bezdrátový 9618
přečíst recenzi
Výrobce: MILIO
Zobrazit více
Produkt MILIO Dotykový skleněný bezdrátový 9618 je spínač s dotykovým rozhraním a skleněným panelem. Funkční s LED žárovkami majícími stmívací funkci, napájení 110/230V, klasické zdroje 3-300W / LED 3-150W. Ovládání možné pomocí mobilní aplikace, průměr montážního otvoru - krabice ø60, těsnost - IP44, podsvícení - modrá.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Bezdrátový vypínač

Jak vybrat bezdrátový vypínač

Typy vypínačů dle technologie

Bezdrátové vypínače se zpravidla od sebe liší technologií fungování. Z tohoto hlediska je lze rozdělit do několika základních kategorií.

Ovládání vypínače chytrým telefonem

Bezdrátové vypínače jsou součástí chytrých domácností, iStock / Saklakova

Radiofrekvenční bezdrátové vypínače (RF)

Nejběžnější typ prodávaný na našem trhu. Princip je založen na přenosu informací prostřednictvím radiofrekvenčních vln, jako je např. u rozhlasového vysílání. Mezi nejčastěji používané frekvence patří 433 MHz a 868 MHz. Při používání vypínačů různých výrobců nehrozí vzájemné rušení, protože informace vysílané vypínačem jsou v digitální a často i šifrované podobě. Jako výhoda se deklaruje jednoduchost a autonomie, tzn., systém nepotřebuje další sítě jako je např. internet. Na druhou stranu může docházet k elektromagnetickému rušení a to zejména u nižších frekvencí. Tento typ přenosu je navíc poměrně energeticky náročný, takže vypínače musí být vždy vybaveny bateriemi.

ZigBee

Tato komunikační technologie je určená pro propojování bezdrátových zařízení, která jsou nízkoenergetická. Přenos pak probíhá na malé vzdálenosti. Jedná se o jednoduchou, flexibilní technologii, kterou je možné využít i k tvorbě rozsáhlejších sítí za předpokladu nízkého objemu přenášených dat. Z výhod lze zmínit např. vysokou spolehlivost systému, nízkou energetickou náročnost a ocenit lze i nízké pořizovací náklady. Vypínače mohou být bateriové i bezbateriové.

Wi-Fi, Bluetooth vypínače

Bezdrátový vypínač
Sonoff SNZB-01 ZigBee

V tomto případě se již jedná o moderní pokročilou technologii. Pro přenos dat je pak nutné napojení na internetovou síť nebo Bluetooth. V obou případech je pak možné ovládání i prostřednictvím mobilní aplikace.

Typ bezdrátového vypínačeKladyZáporyRFJednoduchá technologieMůže docházet k rušení signálu
 Nejsou třeba další podpůrné sítě pro zajištění fungováníVždy se jedná o bateriové vypínače
ZigBeeSpolehlivý systémPřenos informací na menší vzdálenosti
 Nízká energetická náročnost 
 Nízké pořizovací náklady 
Wi-Fi, BluetoothChytrá zásuvkaNutnost připojení k internetu nebo Bluetooth
 Možnost ovládání z mobilního telefonuBluetooth funguje na poměrně malou vzdálenost

Víte, že…?

Využití bezdrátových vypínačů je poměrně široké. Jejich prostřednictvím lze ovládat např. osvětlení, žaluzie, nejrůznější domácí spotřebiče, zásuvky atd.

Volba počtu kanálů

Jednotlivé modely bezdrátových vypínačů se od sebe mohou lišit také počtem kanálů. Ty udávají, jaké množství zařízení může daný vypínač ovládat.

  • Nástěnné vypínače – zpravidla mají 2 až 4 kanály; nahrazují klasické jedno nebo dvouklapkové vypínače
  • Ruční vysílače – mohou disponovat 1 až 16 kanály; prakticky se jedná o typ dálkového ovládání
Ovládání chytré domácnosti

Pomocí aplikace můžete ovládat větší počet vypínačů, iStock / zhudifeng

Jakým způsobem se napájí

Bezdrátový vypínač
Nedis RFWS10WT bezdrátový nástěnný spínač, RF 433.92 MHz

Bezdrátové vypínače ke svému fungování nepotřebují kabely a není tedy nutné při jejich instalaci sekat do zdí. Samotné napájení pak využívá dvou základních principů:

  • Napájení prostřednictvím baterií – používají se různé typy, zpravidla dle velikosti samotného vypínače; nejčastěji jsou to lithiové články, které mohou mít životnosti, v souvislosti s četností používání, až 10 let
  • Bezbateriové vypínače – využívá se tzv. piezoelektrický jev; Přenos signálu zprostředkovává krystal, po jeho stlačení vznikne dostatečně velký elektrický náboj, který dokáže danou informaci přenést

Víte, že…?

Bezdrátové vypínače je možné instalovat prakticky kamkoliv. Umístit je lze na jakoukoli zeď, skleněný povrch, obklady v koupelně i na nábytek. Uchycení je pomocí oboustranné lepicí pásky, šroubky nebo vruty.

Délka chodu ovládacího tlačítka

To jakým způsobem a jak dlouho je nutné tlačítko na ovladači stisknout se může u jednotlivých modelů výrazně lišit.

  • Krátkocestné spínače – umožňuje ovládání na základě lehkého stisku mikrospínače; ten se nachází pod ovládací klapkou
  • Vypínače s dlouhým chodem – vyžadují dlouhý stisk; typické ovládání u piezoelektrických vypínačů
  • Dotykové vypínače – stiskem určeného místa dochází ke změně kapacity při vyhodnocení obvodu, toto je pak přidruženou elektronikou vyhodnoceno jako stisk tlačítka

Velikost a vzhled vypínačů

Bezdrátový vypínač
MILIO Dotykový skleněný bezdrátový 9618

Bezdrátové vypínače se svým vzhledem často velmi podobají klasickým modelům a to jak ve velikosti, tvaru, tak barevném provedení. Díky tomu nepůsobí rušivým dojmem, ale naopak dobře zapadají do stávající elektroinstalace. Samotná velikost je pak zpravidla přímo úměrná počtu ovládaných kanálů.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat bezdrátový vypínač?

Na našem trhu je možné volit ze tří typů, co se použité technologie týká. Porovnávat lze např. dosah, energetickou náročnost. Rozhodující může být i např. připojení k internetu. Z dalších parametrů lze zmínit způsob napájení nebo počet kanálů.

Jakým způsobem se tento typ vypínačů instaluje?

Bezdrátové vypínače je možné instalovat prakticky na jakýkoliv povrch. Podle jeho typu se pak k připevnění používá např. oboustranná lepicí páska, šroubky apod. případně lze využít i prázdnou elektroinstalační krabici po zrušeném vypínači.
Zobrazit kompletní nabídku Bezdrátový vypínač