Běžky

Na procházky zimní krajinou i tvrdý trénink.

ca. 1 900 CZK
ca. 6 200 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 6 700 CZK
ca. 6 300 CZK

Jak vybrat běžky

Kdo by si nevzpomněl na lyžařský výcvik, kdy byly mimo lyží povinné i běžky. Spousta studentů je nemá ráda ještě dnes a přichází tak o výlet do krásné zimní krajiny. Naštěstí se doba změnila a již dnes můžete pořídit běžky v mnohem lepší kvalitě. Pokud tedy patříte mezi sportovce, kteří na běžecké lyže nezanevřeli a chtějí si pořídit své vlastní, nabízíme návod, jak vybrat správný typ a vychutnat si tak zasněžená panoramata do libosti.

Ještě před samotným nákupem si položte otázku, jaký typ běhu budete praktikovat. Jestli klasický způsob, kdy máte dolní končetiny neustále u sebe, nebo budete bruslit. Patříte-li mezi nerozhodné bytosti, nezoufejte, lze pořídit i běžky, které zvládnou oba způsoby najednou.

Ovšem to není jediné rozdělení, ve specializovaných prodejnách naleznete také běžecké lyže rozdělené do následujících kategorií: turistické, sportovní, závodní a také běžky s označením backcountry a nordic croussing. Abyste se v této změti jednotlivých označení neztratili, nabízíme vám podrobnější přehled.

Lisovaný protismyk
Sporten Perun MgE 2020/21
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Turistické běžky

Oceníte v případě, že jste se rozhodli pro variantu klasického běhu a nepatříte mezi zdatné sportovce, ale spíše mezi rekreanty. Budou ideálním pomocníkem jednak pro jízdu v upravených tratích, ale i hlubokém sněhu. Jsou vyrobeny z měkkého materiálu a díky němu jsou pružnější oproti typům, které nabídneme o pár řádků níže. Měkký materiál je sice o něco málo pomalejší, ale to kochajícím se běžkařům nevadí.

Jestliže vlastníte sjezdové lyže, jistě víte, že musí být menší, než je výška člověka. U běžek je tomu přesně naopak a zejména tento typ doporučuje pořídit o 15 až 25 cm delší. Šíře lyží je od 48 do 55 mm.

Sportovní běžky

Sportovní běžky na klasiku

Jsou určeny převážně do vyfrézovaných stop, ale zvládnete s nimi i jízdu mimo ně. Ale vzhledem k užším lyžím, které jsou v rozmezí 45-47 mm, se budete častěji bořit a jízda již nebude tím správným zážitkem. Nedoporučujeme je pořizovat začátečníkům, pro které bude jízda na běžeckých lyžích jejich „poprvé“.

Základní model
Fischer SC Classic + Control Step-In IFP 2019/20
ca. 6 200 CZK
Aktuálni cena

Nebojte se vybrat si takové běžky, které budou o 20-30 cm vyšší než vy. Obecně platí, že čím je sportovec hubenější, měl by volit měkčí materiál a kratší vzdálenost, a naopak.

Víte, že…?

Může se vám stát, že i přes dokonalé namazání, budete stát stále na jednom místě nebo postupovat velmi pomalu. Problém může v první řadě být právě v tvrdosti běžek nebo také ve špatné technice, zejména pak odrazu.

Sportovní běžky na bruslení

Setkat se můžete i s označením běžky na skating. Jsou mnohem tvrdší, nejsou tak pružné a díky horší přilnavosti k povrchu i rychlejší. Právě díky již zmíněným vlastnostem, volte takové, které jsou o 5-10 cm delší než je výška vaší postavy. Vždy dodržujte typ běhu, na který jsou běžecké lyže určeny. Pokud byste se pokoušeli o klasický běh na tomto typu, jistě byste rychle vyčerpali své síly.

Nízká hmotnost
Salomon R6 Combi 2018/19
ca. 2 600 CZK
Aktuálni cena

Kombinované sportovní běžky

Ne všechny produkty, které dokáží více věcí nebo chcete-li označení „2v1“ jsou báječné, tak jak prodejci slibují. A není tomu jinak ani u běžeckých lyží. Výše jsme uvedli charakteristiku pro sportovní běžky určené na klasický styl a na skating a již z onoho by vám mělo být patrné, že jsou výrazně odlišné. Jednak v tvrdosti, ale i v samotné délce. Jestliže se i přesto rozhodnete pro kombi běžky vybírejte je vždy o 10-20 cm delší.

Jednoduše řečeno, vždy budete muset vyvinout větší úsilí, abyste zvládli svůj běžecký styl. Proto, pokud vám to finanční možnosti dovolí a nevadí vám mít dva druhy běžek, vždy si je raději pořiďte odděleně.

Závodní běžky

Máte srdce závodníka a hodláte se postavit na start Jizerské 50? Pak jste ve správné kategorii. Opět se však podíváme na rozdělení podle stylu.

Rekreační
Sporten Explorer MgE 2020/21
ca. 3 400 CZK
Aktuálni cena

Závodní běžky na klasiku

Zcela jistě patří do nejužší skupiny (43-46 mm) ovšem s délkou 20-30 cm, než je výška sportovce. Díky úzké skluznici, tvrdému, ale lehkému materiálu získáte lepší rychlost. Nevýhodou je bezesporu pořizovací cena, které začíná na deseti tisících korun.

Závodní běžky na skating

Budeme se opakovat, když budeme opět vyzdvihovat rychlost, ale to přece od závodních běžeckých lyží očekáváte. Na bruslení tedy zvolte takové, které jsou o 5-15 cm delší, než je vaše výška.

Backcountry běžky

Jsou určené pro dobrodruhy, kterým už nestačí upravené sjezdové tratě a vyráží spíše do divoké přírody. Abyste se v takových podmínkách dobře pohybovali, potřebujete běžky široké až 70 mm. Mají hrany jako sjezdové lyže, díky kterým lze dobře běžkovat v horším terénu, který může být i ve výše položených oblastech zledovatělí. Vybírejte vždy takové, které jsou o 10-15 cm delší než je výška vaší postavy.

Pro sportovní lyžaře
Fischer Aerolite Skate 70 + Race Skate 2020/21
ca. 6 700 CZK
Aktuálni cena

Nordic crossing

Možná se vám při přečtení nadpisu vybavil, poslední dobou velmi oblíbený, nordic walking (rychlá chůze s holemi). A není to náhoda. Tento typ běžek je určen pro jedince, kteří nepropadli dlouhým trasám, ale touží po lepší fyzické kondici. Můžete se setkat i s označením fitness. Právě díky svým vlastnostem jsou kratší a odpovídají výšce postavy.
Abyste se neztratili v přemíře informací o délce běžeckých lyží, nabízíme jednoduchou tabulku pro rychlou orientaci.

Typ běžek Délka v cm (doporučená délka než je výška postavy sportovce)
Turistické 15-25
Sportovní – klasický styl 20-30
Sportovní – skating 5-10
Sportovní – kombi 10-20
Závodní – klasika 20-30
Závodní – skating 5-15
Backcountry 10-15
Nordic croussing

Běžkařské doplňky

Nesmíte zapomenout také na správný výběr obuvi a hůlek, bez nich by vám to nejelo.

Obuv

Stejně jako dělíme běžecké lyže, dělíme i správný typ obutí. Nejdůležitější bude vždy kvalita. Na první pohled rozeznáte boty na klasiku, které jsou měkčí a nižší, naopak boty na bruslení jsou vyšší, aby při rychlém pohybu ochránili kotník před nechtěním poraněním.

Špičkové
Salomon S/Max Carbon Skate 2019/20
ca. 6 300 CZK
Aktuálni cena
  • Turistická obuv: Ideální pro rekreační turisty, kteří neholdují rychlému tempu. Jsou pohodlné a zateplené, aby nedošlo k prochladnutí.
  • Sportovní obuv: Určená pro aktivní běžkaře, kteří se rychlým pohybem zahřejí. Boty jsou sice zateplené, ale ne tak jako boty turistické.
  • Závodní obuv: Každá zbytečná hmotnost škodí rychlosti. Proto je obuv lehká, úzká a není zateplená.

Hůlky

Výška je základ. Vždy si raději hůlky v obchodě vyzkoušejte, než abyste je objednávaly z e-shopu. Jednoduchou orientační pomůckou vám může být, že hole na klasický styl by měly být o 25-30 cm kratší, než je vaše postava a hůlky na skating o 15-20 cm.

Rozhodující je i materiál. Na trhu existují hůlky hliníkové, které jsou ohebné, což má své výhody, ale i nevýhody. Jsou lehké a poslouží rekreačním sportovcům, kteří nechtějí investovat moc peněz do vybavení, jelikož jejich pořizovací cena je velmi nízká.

Nejprodávanějším typem jsou však hůlky karbonové. Které jsou ještě lehčí než odstěhovaný hliník. Velkou nevýhodou je jejich křehkost, protože se snadněji zlomí. Používají je závodníci, proto je třeba dbát na optimální vyvážení a ergonomické tvarovaní madla pro příjemný úchop.

Mazání je základ

„Kdo maže, ten jede!“ a to za tím si stojíme. Běžky na klasické lyžovaní jsou voskované, aby se co nejlépe klouzaly v upravené stopě. Ale aby to začátečníkům do kopce neprokluzovalo, dělají se voskem na povrchu skluznice šupiny, které vytvářejí dostatečný odpor, aby je běžky v kopci udržely, ale z kopce mohou naopak brzdit.

Zdatnější sportovci upravují skluznici parafínem do hladka, k tomu poslouží žehlička, která hmotu roztaví a dokonale rozprostře. V dnešní době jsou již k dostání i takové typy, které nepotřebují žádné mazání, nicméně vám nezaručují takový výkon jak s voskem.

Nejznámější značky

Toužíte-li po osvědčené značce, jistě neuděláte chybu, pokud zvolíte Salomon, Atomic, Fisher, Rossignol, Sporten či Madshus, které jsou na trhu již několik let a jejich produkty se neustále zdokonalují, aby vám poskytli co nejlepší jízdu.

Cena

Cena je parametr, který se bude opět odvíjet od toho, jak moc jste zapálení do běžkování a jaký styl preferujete. Cena běžek je běžně uváděna s vázáním, nicméně hole a boty si musíte vybrat zvlášť. Ačkoli se vám tedy může zdát, že běžky nejsou nic drahého, v součtu vás to pak může nemile překvapit. A protože se bez ostatního vybavení neobejdete, uvádíme vždy cenu za komplet.

Cena do 4 999 Kč

Při troše štěstí můžete narazit na méně známe značky, kdy pořídíte samotné běžky do 2 000 Kč, ovšem zcela jistě budou určeny pouze pro rekreační turisty, kteří vyráží na vrcholky hor párkrát za zimu a ovládají klasický styl. Kvalitní boty se zateplením seženete rovněž do 2000 Kč a hliníkové hole jsou k dostání již od 300 Kč.

Cena od 5 000 Kč do 9 999 Kč

Nyní se dostáváme ke známým značkám, kdy běžky v této kategorii jsou vyrobené pro klasický styl. K dostání jsou však už i ve verzi „kombi“ či s podporou stoupání. Tvrdost je univerzální a hmotnost se pohybuje kolem 1,5 kg. Nesmíme však zde zapomenou na vyznavače běžek nordic croussing, ale i backcountry.

Cena nad 10 000 Kč

Na své si zde přijdou milovníci běžkování, kteří mají touhu závodit. Specializované obchody nabízejí kvalitní běžkové lyže jednak pro skating, ale už i závodní verze. Takové lyže se pohybují kolem 5 000 Kč a jsou v porovnání s ostatními lehké jako pírko (600 g). Stejně tak si budete muset připlatit i za správou a bezpečnou obuv s uchycením kolem kotníku. Kvalitní karbonové hole od značky Swix či Leki začínají na 2 000 Kč.

Víte, že…?

Zimní vybavení můžete pořídit i v bazarech, ale v takovém případě dbejte na velmi kvalitní kontrolu při nákupu, zejména povrchu skluznice. Zároveň mějte na paměti, že sebetvrdší materiál časem měkne a mění jízdní vlasnosti.

Nomination
Lisovaný protismyk
Základní model
Nízká hmotnost
Rekreační
Pro sportovní lyžaře
Špičkové
Image
Product
Sporten Perun MgE 2020/21
Fischer SC Classic + Control Step-In IFP 2019/20
Salomon R6 Combi 2018/19
Sporten Explorer MgE 2020/21
Fischer Aerolite Skate 70 + Race Skate 2020/21
Salomon S/Max Carbon Skate 2019/20
Výrobce
Sporten
FISCHER
Salomon
Sporten
FISCHER
Salomon
Skluznice
HM Extruded Base
klasická
G2 Skluznice
lisovaný protismyk
Bez šupin
G5
Typ lyžaře
začátečník
pokročilý
rekreační
pokročilý
sportovní
sportovní
Cena ca. 1 900 CZK ca. 6 200 CZK ca. 2 600 CZK ca. 3 400 CZK ca. 6 700 CZK ca. 6 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena