Bluetooth receiver

Bluetooth technologie určená pro přijímání dat.

ca. 1 000 CZK
ca. 200 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat bluetooth receiver

Bluetooth je v dnešní době již standartní technologie díky které můžete přijímat data na a z různých zařízení. Díky bluetooth nepotřebujete žádné propojovací kabely. Někdy se ale stane, že přístroj tuto technologii stále nepodporuje, což může omezit vaše možnosti při jeho používání. Řešením je bluetooth adaptér nebo také přijímač, který tento nedostatek vyřeší.

Typy

Dá se říct, že u bluetooth adaptéru rozlišujeme dvě možnosti a to audio varianta nebo přijímač určený pro počítače. Některé adaptéry ale umožňují více způsobů připojení. Zpravidla se jedná o nejnovější modely těchto adaptérů.

Audio

Bluetooth audio adaptér je vlastně takový mezičlánek mezi telefonem a reproduktory. Adaptér se připojí prostřednictvím 3,5 mm jacku nebo přes audio vstup RCA k reproduktoru. Následně stačí zařízení spárovat s vaším telefonem nebo tabletem a můžete poslouchat vaši oblíbenou hudbu.

Kompaktní
Tunai Firefly Bluetooth Receiver Car pack TF002C
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

K počítači

Tento typ adaptéru je opatřen USB vstupem, díky kterému ho velmi jednoduše propojíte s vaším počítačem. Adaptér následně vysílá a přenáší bezdrátové připojení signálu bluetooth, který můžete využít ke spárování s dalšími přístroji a zařízeními (např. myš, klávesnice, sluchátka, tiskárna atd.). Nejlepší modely pak zvládnou propojit s počítačem také další inteligentní elektroniku (např. hodinky, smartphony a další).

Víte, že…?

Bezpečnost přenosu dat je u technologie bluetooth zajištěna tím, že než k nějakému přenosu vůbec dojde, je nutné jednotlivá zařízení spárovat a to vyžaduje autorizaci, tedy vaše potvrzení. Přenášená data jsou dále šifrována na základě vygenerovaného klíče propojených zařízení.

Dosah

V nabídkách jsou prakticky tři třídy bluetooth, které se následně liší dosahem vysílaného signálu. U jednotlivých výrobků zpravidla není samotná třída uvedena, ale konkrétní dosah adaptéru ano.

Bezdrátový
MediaTech Bluetooth Audio Receiver
ca. 200 CZK
Aktuálni cena
Třída Popis
Třída 1 První třída má nejvíce dostupných možností co do vzdálenosti připojení; uvádí se rozsah od 20 do 100 metrů
Třída 2 Dosah adaptérů této třídy je cca 10 až 25 metrů; záleží na značce a kvalitě výrobku; tato zařízení mají minimální výkon, uvádí se cca 2,5 milliwattů
Třída 3 Adaptéry disponují nejmenším rozsahem a to od 1 do 3 metrů, opět záleží na konkrétní značce výrobku

Akční rádius je také závislí na konkrétní verzi této technologie. Dosah u nejnovější verze 5.0 může být ve venkovním prostoru až 240 m. Překážky signál do jisté míry blokují, takže dochází k jeho snižování. V interiérech je tato hodnota podstatně nižší.

Kompatibilita

U bluetooth adaptérů pro počítače je dobré ověřit kompatibilitu s operačním systémem vašeho počítače. Nicméně nejnovější adaptéry bluetooth 5.0 by měly být uzpůsobeny také nejnovějším operačním systémům. Zpravidla zaručují funkčnost pro všechny systémy Microsoft Windows a to i ty starší. Momentálně je ale na našem trhu nejvíce dostupná verze 4.0. U té jsou nejčastěji uváděny následující systémy:

 • Windows 10
 • Windows 8
 • Windows 7
 • Windows XP
 • Windows 8.1
Přijímač hudby
Inakustik Bluetooth Audio Receiver
ca. 2 300 CZK
Aktuálni cena

Profily

Jednotlivé profily bluetooth jsou pro každou činnost jiné. Zahrnují souhrn pokynů, na jejichž základě propojená zařízení fungují. V současné době existuje 36 profilů, ale jejich nabídka se s dalším vývojem zcela jistě rozšíří. Většina bluetooth adaptérů nedisponuje všemi profily.

 • A2DP – zajišťuje přenos hudby nebo zvuku ve stereo kvalitě
 • AVRCP – nabídka dalších možností jako je ovládání reprodukce audia (hlasitost, posunování skladeb atd.); využívá se např. u bezdrátových sluchátek
 • BPP – komunikace s tiskárnou
 • DID – důležitý pro identifikaci připojeného zařízení
 • HFP – připojení telefonu k hands-free sadě; možnost vzdáleného ovládání telefonu (příjem, položení hovoru)
 • SYNCH – synchronizace zařízení (datum, čas, kontakty atd.)
 • VDP – slouží k přenosu streamovaného videa

Rychlost přenosu dat

Při nákupu se také u jednotlivých výrobků soustřeďte na tento parametr. Jedná se o poměrně důležitou vlastnost adaptérů. Znamená, jaký objem informací se přenese za určitý čas, většinou za 1 sekundu. Jednotkou je bit, takže výsledná hodnota bude zobrazena se zkratkou Mb/s.

Hifi stereo
Pouzdro BlitzWolf BW-BR0 Bluetooth V5.0 Receiver
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Megabit a megabyt není to stejné. Datové soubory, na rozdíl od přenosové rychlosti, jsou uváděny právě v megabytech, značeno MB. Velké B v této zkratce vám říká, že je tato jednotka osmkrát vyšší, než když je uvedeno písmeno malé, které značí bity. Stačí si zapamatovat jednoduchou rovnici 1MB = 8Mb a 1 Mb = 0,125 MB.

Provedení

Bluetooth adaptéry mohou mít několik různých podob

 • Obdoba flash disku – velmi malé provedení, někdy opatřeno očkem k zavěšení na klíče
 • Vysílač ve tvaru krabičky s nutností připojení k ovládacímu zařízení kabelem, který bývá součástí balení
 • Audio adaptéry mají různý design a většinou malé rozměry

Výrobci a ceny

Bluetooth adaptéry patří k relativně levnému zboží, ale samozřejmě záleží na samotném provedení přístroje.

 • Nejlevnější modely s USB připojením koupíte za necelých 200 Kč, nejdražší pak stojí kolem 2500 Kč. Mezi výrobce patří např. MEEaudio, Vention nebo Ugreen.
 • Bluetooth audio adaptéry se pak pohybují v cenové relaci od cca 350 Kč do 1300 Kč. Ze značek lze jmenovat např. Meliconi, Fonestar a TP-LINK.
Jméno
Kompaktní
Bezdrátový
Přijímač hudby
Hifi stereo
Image
Produkt
Tunai Firefly Bluetooth Receiver Car pack TF002C
MediaTech Bluetooth Audio Receiver
Inakustik Bluetooth Audio Receiver
Pouzdro BlitzWolf BW-BR0 Bluetooth V5.0 Receiver
Cena ca. 1 000 CZK ca. 200 CZK ca. 2 300 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena