Nejlepší boudy pro kočky 2024 a jak vybrat

Kočičí obydlí na mnoho způsobů.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Elementrix bouda pro psa, domek pro kočku (DMC)

Jak vybrat boudu pro kočku

  • Bouda pro kočku je místo, kde bude Váš mazlíček v klidu odpočívat, představuje i bezpečnostní úkryt.
  • Boudu je možné pořídit kočce žijící i bytě i na zahradě.
  • Toto obydlí zvládnete vyrobit také svépomocí.

Bouda pro kočku - náš výběr

Venkovní boudy pro kočku

Bouda kočičí, domeček RUSTICA, 57 x 45 x 43 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Kerbl
Typ výrobku: domečky
Barva: hnědá
Materiál: dřevěná
Zobrazit více
Tento kočičí domeček se nazývá RUSTICA a má rozměry 57 x 45 x 43 cm. Dům obsahuje odklopná dvířka s průhlednými lamelami a plexisklové okno. Vnitřek je ošetřen bezbarvým ochranným lakem. Je vybaven plastovými nožkami s možností výškového nastavení a možností vložení výhřevné desky či topného koberce.
Zobrazit méně
Eli Bouda pro kočky kočičí domek Eko plast, 57 x 45 x 43 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Kerbl
Barva: Šedá
Výška: 43 cm
Materiál: plastová
Zobrazit více
Domek pro kočky Eli je vyrobený z ekologického materiálu (60 % plast, 40 % dřevo) a má rozměry 57 x 45 x 43 cm. Nabízí boční okno pro světlo a odklápěcí střechu. Chrání kočku proti větru díky lamelám na výklopných dvířkách. Materiál je odolný vůči UV záření a snadno se čistí.
Zobrazit méně
Pelíšekbouda pro kočky LODGE, 77 x 50 x 73 cm
Zobrazit více
Pelíšek pro kočky v podobě boudy Lodge s rozměry 77 x 50 x 73 cm, je vybaven terasou a schůdky. Konstrukce obsahuje dřevěné dvířka s klapkou o rozměrech 18 x 16 cm. Produktem je dodávaný nerozložený a vyžaduje montáž. Krabice je povrchově ošetřena ochranným nátěrem.
Zobrazit méně
KERBL Pelíšek bouda pro kočky ONTARIO 77 x 50 x 73 cm
Výrobce: Selko
Typ výrobku: pelíšky
Barva: bílá
Materiál: dřevěná

Plyšové boudy pro kočku

Plyšový pelech Minou pro psy
Výrobce: Trixie
Zobrazit více
Produkt se nazývá Plyšový pelech Minou, určený primárně pro psy. Tento pelech je vytvořen z měkkého materiálu, pokud jde o jeho technické specifikace, nebyly poskytnuty. Výrobky určené pro psi obecně je mohou být vhodné pro kočky za určitých okolností.
Zobrazit méně
Tommi Pelech pro kočky Misty 34 x 43 x 34 cm
Výrobce: Tommi
Typ výrobku: kukaně
Barva: Šédá
Materiál: plyšová / mikroplyšová
Zolux Pelech MOONLIGHT IGLOO 40 cm
Výrobce: Zolux
Typ výrobku: pelíšky
Barva: šedá
Materiál: textilní
Zobrazit více
Zolux Pelech MOONLIGHT IGLOO je kočičí pelíšek vyrobený z měkké syntetické kůže a polyesterové výplně. Jeho rozměry činí 380 x 380 x 400 mm. Je navržen tak, aby vydržel praní při teplotě 30°C. Jeho design je unikátní, napodobující tvar iglú.
Zobrazit méně
Trixie Pelíšek koule MINOU č.1, 35 x 26 x 41 cmrůžová/
přečíst recenzi
Výrobce: Trixie
Typ výrobku: pelíšky
Barva: Modrá
Materiál: plyšová / mikroplyšová
Zobrazit více
Trixie Pelíšek MINOU je konstruován jako "kukaň", který může mít na hluk z okolí snižující efekt. Má měkké a pevné stěny s vyjímatelným polštářkem. Jeho rozměry jsou 35 cm výška, 26 cm šířka a 41 cm délka. Potah je z plyše a na dně je nylon, který lze snadno čistit. Praní je možné až do 30 ° C.
Zobrazit méně
Pelech ADRIANA plyš hnízdečko 50 cmA27
Výrobce: I Love Pets'
Typ výrobku: pelíšky
Barva: růžová
Materiál: mikroplyšová / plyšová / kožešinová
Zobrazit kompletní nabídku Bouda pro kočku

Jak vybrat boudu pro kočku

Jaký domeček

S trochou šikovnosti můžete boudu postavit nebo vyrobit svépomocí. Na internetu je spousta různých návodů a nápadů, jak na to. Posloužit vám může polystyrenová nebo papírová krabice, kutilové pak zvládnou domeček z dřevěných desek.

V případě, že si na výrobu netroufnete, nebo chcete svému mazlíčku dopřát trochu toho luxusu, můžete vybírat z velkého množství různých domečků a pelíšků. Ty se hodí do bytu nebo zahrady.

Na trhu je mnoho speciálních boudiček a pelíšků pro kočičky. Nejlepší je volit takové, které jsou víceúčelové. Znamená to, že nejsou jen na přespání, ale kočka si zde může hrát a zabavit se.

Bouda pro kočku
Elementrix bouda pro psa, domek pro kočku (DMC)

Ukazuje se, že kočky mají rády především vyvýšené bydlení. Většina koček má totiž rádo houpání a skákání. Kromě domečku je nutné pořídit několik základních potřeb jako škrabadlo pro kočky, kterým si bude brousit drápky, misku na vodu i jídlo. Důležité je všechny pomůcky udržovat v čistotě. Můžete tak předejít mnoha kočičím nemocem.

Víte, že…?

Kočky milují krabice. Pokud vám zrovna rodinný rozpočet neumožní další výdaje, nebo prostě pelíšek kupovat z jakýchkoli důvodů nechcete, vytvořte ho úplně jednoduše vy sami. K tomu základnímu bohatě postačí kartonová krabice nebo proutěný koš. Vnitřek vystelte něčím měkkým (polštářkem nebo dekou), co budete moci pravidelně prát a udržovat tak v čistotě.

Venkovní

Volíte-li boudu pro kočku na ven, můžete si vybrat, z jakého bude materiálu, jak bude vypadat atd. Boudu pro kočku můžete koupit už připravenou, nebo si ji můžete nechat vyrobit na zakázku. Venkovní boudy mohou být také zateplené.

Venkovní boudy pro kočku
Bouda kočičí, domeček RUSTICA, 57 x 45 x 43 cm

Ať už máte jakoukoliv kočku, měli byste ji zpřístupnit místo, kde se může schovat. Nechcete-li ji mít z nějakého důvodu v obytných prostorách, volte alespoň garáž, sklep, půdu atd. Zde jí připravte její boudu.

V boudě by kočka měla mít podestýlku, která ji zahřeje. Podestýlka může být tvořená senem, ale i ručníky či staršími oděvy. Podestýlku kočce jednou za čas měňte.

Kočka vykukuje z venkovní boudy

Boudy pro kočku jsou vyrobené převážně ze dřeva, iStock / vubaz

Domácí

Pořizujete-li boudu určenou do bytu, myslete na její umístění. Kočka má ráda svoje soukromí a klid, ale zároveň chce mít možnost pozorovat veškeré dění v bytě. Pelíšek ani domeček by proto neměly být umístěny ve frekventované chodbě, ale spíš v rohu místnosti.

Plyšové boudy pro kočku
Plyšový pelech Minou pro psy

Také dejte pozor na chladno a průvan, a pokud to jen trochu jde, umístěte boudu někam výš, aby kočičí soukromí nemohli narušovat jiní domácí mazlíčci nebo děti. Pro tyto případy jsou vhodné kryté boudičky a domečky pro kočky.

Typ domečkuVyužití
OtevřenýV bytě a dobře vytápěném interiéru zcela postačí otevřený pelíšek. Kočky mají rády přehled a tento pelíšek jim umožní volné pozorování dění v bytě.
Iglú, kukaň, uzavřený domečekKočky milují teplo. Pokud kočka přebývá v zimě v místě s nižšími teplotami například ve sklepě, nevytápěném pokoji nebo kdekoli jinde, pořiďte jí raději uzavřený pelíšek, kde se snadněji zahřeje. Ten se hodí také v domě, kde je hodně hluku, pohybu, návštěv, případně v něm bydlí další domácí mazlíčkové.
Kočka odpočívá na dece před domečkem

V bytě můžete používat pohodlnější plyšové či textilní domečky, iStock / Nikita Shevchenko

Cena

Různých boudiček a domečků je na trhu celá řada, cena těchto výrobků se začíná na cca 1 000 Kč a může se vyšplhat až na cenu okolo 4 000 Kč. Záleží na tom, jak velký luxus svému mazlíčkovi dopřejete.

Do 1 000 Kč – za necelou tisícikorunu koupíte mnoho typů jednodušších boudiček, kukaní nebo domečků. Na výběr máte několik typů proutěných kukaní, některé jsou také s odpočívadlem. Elementrix a jiné značky nabízí různé typy látkových skládacích boudiček. Tyto výrobky je možné rozložit a prát v pračce.

Bouda pro kočku
Van der Leeden bouda pro kočku, ratan, přírodní, 45x45x72cm

Od 1 000 – 2 000 Kč – v této cenové kategorii naleznete propracovanější typy boudiček. Mezi značky nabízející dřevěné venkovní domečky patří Rustica, Reedog je značka látkového domečku, který lze jednoduše předělat na pelíšek. Krásný, elegantní a uzavřený pelíšek z plastu nabízí Curver Pet.

Od 2 000 – 3 000 Kč – krásné zateplené venkovní domečky s terasou vyrobené z e dřeva jsou k dostání od značek jako Ontario, Kerbl Lodge nebo Tyrol Alpin. K sehnání jsou pak i plastové domečky, jako například domeček Eli z inovativního EKO plastového materiálu. Nabízí dobrou izolaci i v zimním období a zároveň je odolná vůči UV záření. Materiál boudy je ekologický z recyklovatelného materiálu a tvoří ho 60 % plastu a 40 % dřeva. EKO plast nepropouští vodu, neplesniví, je bezúdržbový a má výborné izolační vlastnosti.

Otázky a odpovědi

Je nutné kočce boudu pořídit?

Bouda pro kočku představuje místo, kde si může v klidu odpočinout. Pokud toto místo kočka nemá, je vhodné boudu pořídit. Lze ji koupit pro kočku žijící v bytě i na zahradě a sloužit může i malým psům.

Lze vyrobit boudu svépomocí?

Kočce můžete pochopitelně domeček vyrobit podle svých představ, různých návodů je na internetu nespočet. Nejoblíbenějším materiálem je dřevo, nejlevnější řešení představuje bouda vyrobená z polystyrenu a použít můžete i plastový box, do kterého pouze vyříznete potřebně velký otvor.
Zobrazit kompletní nabídku Bouda pro kočku