Bouda pro kočku

Kočičí obydlí na mnoho způsobů.

ca. 1 200 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 2 200 CZK

Jak vybrat boudu pro kočku

  • Bouda pro kočku je místo, kde bude Váš mazlíček v klidu odpočívat, představuje i bezpečnostní úkryt.
  • Boudu je možné pořídit kočce žijící i bytě i na zahradě.
  • Toto obydlí zvládnete vyrobit také svépomocí.

Jaký domeček

S trochou šikovnosti můžete boudu postavit nebo vyrobit svépomocí. Na internetu je spousta různých návodů a nápadů, jak na to. Posloužit vám může polystyrenová nebo papírová krabice, kutilové pak zvládnou domeček z dřevěných desek.

V případě, že si na výrobu netroufnete, nebo chcete svému mazlíčku dopřát trochu toho luxusu, můžete vybírat z velkého množství různých domečků a pelíšků. Ty se hodí do bytu nebo zahrady.

Proutěná
Trixie Proutěné iglu černé s odpočívadlem 54x43x37cm

Na trhu je mnoho speciálních boudiček a pelíšků pro kočičky. Nejlepší je volit takové, které jsou víceúčelové. Znamená to, že nejsou jen na přespání, ale kočka si zde může hrát a zabavit se.

Ukazuje se, že kočky mají rády především vyvýšené bydlení. Většina koček má totiž rádo houpání a skákání. Kromě domečku je nutné pořídit několik základních potřeb jako škrabadlo pro kočky, kterým si bude brousit drápky, misku na vodu i jídlo. Důležité je všechny pomůcky udržovat v čistotě. Můžete tak předejít mnoha kočičím nemocem.

Víte, že…?

Kočky milují krabice. Pokud vám zrovna rodinný rozpočet neumožní další výdaje, nebo prostě pelíšek kupovat z jakýchkoli důvodů nechcete, vytvořte ho úplně jednoduše vy sami. K tomu základnímu bohatě postačí kartonová krabice nebo proutěný koš. Vnitřek vystelte něčím měkkým (polštářkem nebo dekou), co budete moci pravidelně prát a udržovat tak v čistotě.

Dřevěná
Bouda kočičí, domeček RUSTICA, 57 x 45 x 43 cm

Venkovní

Volíte-li boudu pro kočku na ven, můžete si vybrat, z jakého bude materiálu, jak bude vypadat atd. Boudu pro kočku můžete koupit už připravenou, nebo si ji můžete nechat vyrobit na zakázku. Venkovní boudy mohou být také zateplené.

Ať už máte jakoukoliv kočku, měli byste ji zpřístupnit místo, kde se může schovat. Nechcete-li ji mít z nějakého důvodu v obytných prostorách, volte alespoň garáž, sklep, půdu atd. Zde jí připravte její boudu.

V boudě by kočka měla mít podestýlku, která ji zahřeje. Podestýlka může být tvořená senem, ale i ručníky či staršími oděvy. Podestýlku kočce jednou za čas měňte.

Malá
Petkit Cozy inteligentní pelíšek pro kočky s termoregulací

Domácí

Pořizujete-li boudu určenou do bytu, myslete na její umístění. Kočka má ráda svoje soukromí a klid, ale zároveň chce mít možnost pozorovat veškeré dění v bytě. Pelíšek ani domeček by proto neměly být umístěny ve frekventované chodbě, ale spíš v rohu místnosti.

Také dejte pozor na chladno a průvan, a pokud to jen trochu jde, umístěte boudu někam výš, aby kočičí soukromí nemohli narušovat jiní domácí mazlíčci nebo děti. Pro tyto případy jsou vhodné kryté boudičky a domečky pro kočky.

Typ domečku Využití
Otevřený V bytě a dobře vytápěném interiéru zcela postačí otevřený pelíšek. Kočky mají rády přehled a tento pelíšek jim umožní volné pozorování dění v bytě.
Iglú, kukaň, uzavřený domeček Kočky milují teplo. Pokud kočka přebývá v zimě v místě s nižšími teplotami například ve sklepě, nevytápěném pokoji nebo kdekoli jinde, pořiďte jí raději uzavřený pelíšek, kde se snadněji zahřeje. Ten se hodí také v domě, kde je hodně hluku, pohybu, návštěv, případně v něm bydlí další domácí mazlíčkové.

Cena

Různých boudiček a domečků je na trhu celá řada, cena těchto výrobků se začíná na cca 1 000 Kč a může se vyšplhat až na cenu okolo 4 000 Kč. Záleží na tom, jak velký luxus svému mazlíčkovi dopřejete.

Pelech
Zolux S.A.S. Pelech/domek pro kočky LOUNA šedá

Do 1 000 Kč – za necelou tisícikorunu koupíte mnoho typů jednodušších boudiček, kukaní nebo domečků. Na výběr máte několik typů proutěných kukaní, některé jsou také s odpočívadlem. Elementrix a jiné značky nabízí různé typy látkových skládacích boudiček. Tyto výrobky je možné rozložit a prát v pračce.

Od 1 000 – 2 000 Kč – v této cenové kategorii naleznete propracovanější typy boudiček. Mezi značky nabízející dřevěné venkovní domečky patří Rustica, Reedog je značka látkového domečku, který lze jednoduše předělat na pelíšek. Krásný, elegantní a uzavřený pelíšek z plastu nabízí Curver Pet.

Od 2 000 – 3 000 Kč – krásné zateplené venkovní domečky s terasou vyrobené z e dřeva jsou k dostání od značek jako Ontario, Kerbl Lodge nebo Tyrol Alpin. K sehnání jsou pak i plastové domečky, jako například domeček Eli z inovativního EKO plastového materiálu. Nabízí dobrou izolaci i v zimním období a zároveň je odolná vůči UV záření. Materiál boudy je ekologický z recyklovatelného materiálu a tvoří ho 60 % plastu a 40 % dřeva. EKO plast nepropouští vodu, neplesniví, je bezúdržbový a má výborné izolační vlastnosti.

Závěsná
Trixie Závěsné plyšové lůžko na topení hluboké 45x13x33 cm bílé

Otázky a odpovědi

Je nutné kočce boudu pořídit?

Bouda pro kočku představuje místo, kde si může v klidu odpočinout. Pokud toto místo kočka nemá, je vhodné boudu pořídit. Lze ji koupit pro kočku žijící v bytě i na zahradě a sloužit může i malým psům.

Lze vyrobit boudu svépomocí?

Kočce můžete pochopitelně domeček vyrobit podle svých představ, různých návodů je na internetu nespočet. Nejoblíbenějším materiálem je dřevo, nejlevnější řešení představuje bouda vyrobená z polystyrenu a použít můžete i plastový box, do kterého pouze vyříznete potřebně velký otvor.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Proutěná
Dřevěná
Malá
Pelech
Závěsná
Škrabadlo
Image
Produkt
Trixie Proutěné iglu černé s odpočívadlem 54x43x37cm
Bouda kočičí, domeček RUSTICA, 57 x 45 x 43 cm
Petkit Cozy inteligentní pelíšek pro kočky s termoregulací
Zolux S.A.S. Pelech/domek pro kočky LOUNA šedá
Trixie Závěsné plyšové lůžko na topení hluboké 45x13x33 cm bílé
Karlie škrabadlo Leontine béžové 60x57x103cm
Barva
černá
hnědá
Bílá
Šedé
bílá
žlutá
Cena ca. 1 200 CZK ca. 1 300 CZK ca. 6 000 CZK ca. 600 CZK ca. 700 CZK ca. 2 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.