Nejlepší brusné pasty 2024 a jak vybrat

Nejen Vaše auto se bude lesknout jako zrcadlo.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sonax Brusná pasta bez silikonu hrubá 75 ml
58 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat brusnou pastu

  • Brusné pasty se dělí podle konzistence na tuhé, polotuhé a tekuté, přičemž každý typ je vhodný pro broušení různých povrchů.
  • Pasta se nanáší v požadovaných intervalech, tak aby leštící kotouč nebyl suchý.
  • Leštící a brusné pasty se používají jako doplněk k brusným kotoučům.

Brusná pasta - náš výběr

BeaverCraft brusná pasta Big Polishing Compound 50g
Výrobce: BeaverCraft
Zobrazit více
Brusná pasta je specializovaný materiál určený pro účinné čištění a broušení pevných povrchů. Obsahuje abrazivní částice o velikostech v rozmezí od 5 do 50 mikrometrů. Její účinnost při odstraňování nečistot a zajišťování hladkého povrchu je dána kombinací použitých abrazivních složek a konzistence pasty.
Zobrazit méně
Marvelous Brusná pasta na hluboké škrábance 500 ml
Výrobce: Marvelous
Zobrazit více
Brusná pasta slouží k úpravě povrchu kovů a dalších materiálů pomocí abrazivních částic. Hlavní složkou jsou často oxidy, karbidy nebo diamantový prášek. V závislosti na zrnitosti (např. od 100 do 3000) ovlivňuje jemnost broušení a dosažení požadovaného výsledku.
Zobrazit méně

Brusná pasty na lak

Tempo Pasta na staré laky 120 g
přečíst recenzi
Výrobce: Druchema
Objem: 120 ml
Zobrazit více
Brousící pasta je časticový materiál, který slouží ke zlepšení povrchové úpravy a odstraňování nežádoucích vrstev z různých materiálů. Pasta obsahuje jemné zrnité složky, které se při použití třou o povrch, tím dochází k postupnému odstranění nečistot a zlepšení plošného vzhledu materiálu.
Zobrazit méně
K2 ULTRA CUT 100 g
přečíst recenzi
Výrobce: K2
Zobrazit více
Brusná pasta je materiál vhodný pro odstranění povrchových nečistot a zlepšení kvality povrchu různých materiálů. Charakteristické vlastnosti zahrnují určitou zrnitost (např. od 80 do 1200 zrnek/cm²) a složení pasty. Při výběru brusné pasty je důležité zohlednit potřebnou jemnost a typ materiálu.
Zobrazit méně
Gyeon Q2M Compound+ 1 l
Výrobce: Gyeon
Objem: 1000 ml
Zobrazit více
Brusná pasta je speciální abrazivní materiál, který slouží k mechanickému čištění a leštění povrchů. Má širokou škálu aplikací, včetně práce s kovovými, dřevěnými či plastovými materiály. Důležitými parametry jsou zrnitost (v rozmezí hrubá až jemná) a složení (vodní, olejová nebo na bázi vosku).
Zobrazit méně

Brusné pasty na ventily

Brusné pasty na sklo

Sonax Profiline Glass Polish 250 ml
přečíst recenzi
Výrobce: SONAX
Druh: čistič
Objem: 250 ml
Zobrazit více
Brusná pasta je produkt používaný pro jemné broušení a leštění povrchů. Její technické vlastnosti zahrnují různé stupně zrnitosti a složení pro optimalizaci použití na kovy, sklo, dřevo nebo plast. Chování pasty při aplikaci závisí na viskozitě a typu základního pojiva.
Zobrazit méně
CarPro CeriGlass 500 ml
přečíst recenzi
Výrobce: CarPro
Druh: čistič
Objem: 500 ml
Zobrazit více
Brusná pasta je nástroj určený k čištění, leštění a odstraňování nečistot z různých povrchů. Obsahuje abrazivní částice (např. korund, Al2O3, siličid křemík nebo oxid cerium) v koncentraci 30-50 %. Využívá se v automobilovém průmyslu, strojírenství, sklářství či zubní technice.
Zobrazit méně
CarPro CeriGlass 150 ml
přečíst recenzi
Výrobce: CarPro
Druh: čistič
Objem: 150 ml
Zobrazit více
Brusná pasta je materiál určený pro broušení a leštění povrchů. Její technické vlastnosti zahrnují zrnitost (v rozmezí od jemných po hrubé), abrazivní materiály a složení. Brusná pasta je dostupná v různých provedeních pro různé účely a materiály, což umožňuje uživatelům vybrat si konkrétní produkt pro jejich potřeby.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Brusná pasta

Jak vybrat brusnou pastu

Typy

Brusné pasty se dělí podle konzistence na tuhé, polotuhé a tekuté, přičemž každý typ je vhodný pro broušení různých povrchů. Intenzita broušení je dána hustotou brusné pasty.

Podle výchozího materiálu vybírejte brusné pasty tak, abyste materiál postupně leštili v jednotlivých krocích od hrubování až po vysoký lesk.

Značky

NázevPoužitíPopis
CHROMAX SUPERLeštící přípravek pro vytvoření vysoce reflexivních povrchů. Vhodný na všechny druhy kovů.Velmi jemná leštící pasta, kterou lze docílit výborný povrch s vysokým leskem. Vhodná i pro chromované povrchy
TRIPOMAX PLUSBrousící a leštící přípravek pro železné kovy, kde jako první stupeň odstraňuje rýhy po brusivu 120. Určená pro železné kovy.Jako příprava před druhým stupněm leštění. Dobrá přilnavost ke kotouči, velmi mastná pasta Jako druhý stupeň doporučujeme “Brillmax“ pro tvorbu velmi jemně rýhovaného povrchu na nerezových ocelích
MAXFINUnikátní brousící a leštící přípravek s všestranným použitím vhodný pro všechny kovy k odstranění rýh po broušení zrnem č. 400. Pro všechny železné i neželezné kovy.Nejkvalitnější brusná a leštící směs k povrchové úpravě během jediné operace Pro maximální účinek je důležitý výběr kotoučů Na nerezové oceli vytváří jemné dekorativní rýhování

K dalším pastám pak patří značky jako MIDAS, PRAGOPOL a další.

Víte, že…?

Brusná pasta
Sonax Brusná pasta bez silikonu hrubá 75 ml

Nezpracované zbytky past a obaly od nich není nutno likvidovat jako nebezpečný odpad.

Postup

Pasta se nanáší v požadovaných intervalech, tak aby leštící kotouč nebyl suchý. Je důležité, abyste neleštili povrch suchým kotoučem.

  • Pro různé operace jako je předleštění – leštění – vysoký lesk, používejte vždy jiný kotouč. Nemíchejte různé druhy past na jeden kotouč. Používané pasty mají schopnost po určitou dobu konzervovat vyleštěný povrch.
  • Finální povrch neodmašťujte ani nepoužívejte ředidla. Stačí pouze setřít přebytek pasty bavlněnou látkou. Nejvhodnější je provádět leštění dokud je povrch ještě teplý.
  • Nanášení tuhé leštící pasty na kotouč: leštící pasta se upne a rotující kotouč se na ní přitlačí tak, aby se pasta nanesla na jeho obvod.
  • Nanášení tekuté leštící pasty: pasta se nanese na leštěný povrch a pomocí měkkého plátna rozetře po povrchu leštěného předmětu.

Příslušenství

Leštící a brusné pasty se používají jako doplněk k brusným kotoučům, na broušení a leštění nejrůznějších povrchů od dřeva a plastu, až po ocel, hliník či nerez.

  • Látkové kotouče jsou vhodné pro leštění tvarových výrobků nebo drahých kovů jako je chrom, nikl, měď, zlato, stříbro, bronz, mosaz, ale i plasty.

Brusné pasty na auto

Brusná pasty na lak
Tempo Pasta na staré laky 120 g

Brusné pasty vám pomohou s opravou poškrábaného laku. Jedná se o leštěnky s abrazivními složkami, které odstraňují povrchové škrábance na laku. Tyto opravné pasty mají abraziva hrubá nebo jemná, používáme je dle poškození laku.

Dobrá brusná pasta na by si měla poradit se všemi středně hlubokými škrábanci, hologramy a sluníčky od myčky, zoxidovanými laky a plastovými kryty světel.

Druhů a typů past existuje velké množství. Je možné vybrat si brusnou pastu podle barvy svého vozidla, nebo použít pastu bezbarvou. Pasta je směsí nejrůznějších abraziv, rozmíchaných v tuhém tukovém základu.

Víte, že…?

Brusné pasty na ventily
YORK ABRASIVES Brusná pasta na ventily 200g jemná

Brusné a leštící pasty dokáží často kromě odstranění škrábanců také zintenzivnit barvu vašeho vozidla. 

Brusné pasty podle hrubosti a způsobu nanášení

Síla brusné pasty je daná množstvím pevných částic. Finišovací jich má nejméně, nebo je zcela bez abraziv, hrubá brusná pasta nejvíce.

Podle potřeby si můžete vybrat pastu na ruční broušení, či za použití leštičky. U menších rýh je možné použít brusnou pastu ručně, u hlubších škrábanců se doporučuje využití brusných kotoučů. Strojové pasty se dělí na jednokrokové a vícekrokové.

Brusné pasty na sklo
Sonax Profiline Glass Polish 250 ml

1. Jednokrokové lešticí pasty

Jednokrokové lešticí pasty s voskem lak vyleští, dodají mu původní barvu, a navíc ho i ochrání. Odstraní jemné škrábance a laku vrátí sytou barvu.

2. Vícekroková brusná a lešticí pasta

Brusná pasta
Carplan Barevná brusná pasta T-CUT stříbrná 150 ml

Hrubá pasta si poradí s hlubšími vrypy, jemnější zbaví lak obroušených zbytků a doleští jej.

Postup

Pastu naneste pomocí hadříku na poškozený lak a krouživými pohyby ji rozetřete. Je možné nanést brusnou či leštící pastu opakovaně a celý postup opakovat, dokud nedosáhnete požadovaného vzhledu vašeho auta.

Pro opravdu hluboké rýhy v laku se doporučuje využít pastu v kombinaci s brusným kotoučem. Opět je lepší, nepoužívat jej na přímém slunci.

Cena

Brusná pasty na lak
K2 ULTRA CUT 100 g

Obecně se dá říct, že jakékoliv balení brusné pasty pořídíte v cenovém rozmez od 40 – 500 Kč. Lze také pořídit různě velké sady, zde se pak cena pohybuje v rozmezí 350 – 1200 a více Kč. Vše záleží na tom, co vše sada obsahuje a jaký materiál chcete brousit.

Otázky a odpovědi

Co je brusná pasta?

Brusné a leštící pasty jsou směsí různých abrasiv rozptýlených v tuhém tukovém základu. Všechny druhy past jsou dle platné chemické legislativy klasifikovány jako látky bezpečné. Brusné pasty využijete k leštění a broušení všech běžných materiálů jako jsou nejrůznější slitiny železa, ocel, chróm a mosaz nebo hliník a barevné kovy. Brusné pasty jsou také výborným pomocníkem při renovaci poškrábaného laku na karosériích. Jedná se o leštěnky s abrazivními složkami, které odstraňují povrchové škrábance na laku.

Jaké příslušenství koupit?

K leštícím a brusným pastám se vám budou hodit i  leštící kotouče. Ty jsou k dostání v mnoha velikostech a podle různého typu leštěného materiálu. Koupit můžete kotouče pro leštění oceli, litiny, barených kovů, nerezu, tvrdokovu a ocelolitiny.
Zobrazit kompletní nabídku Brusná pasta