Chránič holení

Důležitý bezpečnostní prvek sportovce.

ca. 1 400 CZK
ca. 500 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 2 200 CZK

Jak vybrat chrániče holení

 • Chrániče holení jsou při mnoha sportech velmi důležitým bezpečnostním prvkem chránicím nejen holeň, ale například také lýtko.
 • Při výběru se zohledňuje výška daného člověka, typ střihu chrániče holení a rovněž úroveň daného sportu.
 • Pozornost je vhodné věnovat také umístění jazyku v botách či brusli, který by měl na chránič holení dobře navazovat.

Chrániče holení jsou určeny všem sportovcům, kteří se svou bezpečnosti při sportování myslí skutečně vážně. Lze říci, že takřka všude, kde se aktivně využívají nohy, je vhodné chrániče holení používat. Může jít o bojové sporty, ale například také o hokej.

Na co se zaměřit

Chrániče holení jsou určeny všem sportovcům, kteří se svou bezpečnosti při sportování myslí skutečně vážně. Lze říci, že takřka všude, kde se aktivně využívají nohy, je vhodné chrániče holení používat. Může jít o bojové sporty, ale například také o hokej.

Na kolo
Chránič kolen a holení Leatt Knee Shin Guard EXT 3.0

Při vybírání chráničů holení se řiďte minimálně třemi důležitými kroky, které vás alespoň přibližně nasměrují k vhodnému typu.

Podle výšky

Velkou roli při vybírání hraje samozřejmě výška.

 • Pakliže vybíráte chránič holení pro děti žákovských sportovních kategorií, volte velikosti 8, 9, nebo 10 palců.
 • V případě chráničů holení pro juniory, jinými slovy typům určeným pro dospívající, volte chrániče holení ve velikostech 11, 12 či 13 palců.
 • Pro seniorskou kategorii vybírejte chrániče holení pro dospělé o velikosti od 14 palců do 18 palců.
Moderní lehký chránič
Protektor kolen a holení W-Tec VP900
Velikost chráničů určení    
kolem 9 palců pro mladší děti    
kolem 12 palců pro dospívající    
kolem 16 palců pro dospělé

Podle tvaru

Chrániče holení se mohou lišit také svým tvarem.

 • Pokud preferujete spíše útlejší typ, který se směrem k lýtkům zužuje a přesto obepne perfektně celou nohu, volte například značky Bauer Vapor nebo CCM Quicklite.
 • Oceníte-li naopak co nejpřirozenější pocit při sportu, vyplatí se chrániče holení značek Bauer Supreme, CCM Tacks nebo Warrior Alpha.
 • Nakonec je zde druh přinášející maximální pohodlí po nasazení, čemuž vděčí širokému a hlubokému střihu padnoucímu na většinu holení. Typicky jde například o značku Bauer Nexus.

Určení chráničů holení

Velmi důležité je při výběru chráničů holení zohlednit, na jaké úrovni daný sport provozujete. Chrániče holení se totiž dle očekávání liší pro ty, kteří sportují amatérsky, případně ti, kteří provozují sport na profesionální úrovni.

Měkký a ohebný
Chránič kolen a holení Oneal Sinner Hybrid

Amatéři

Chrániče holení pro amatéry mají základní funkce a ochrání koleno, holenní i lýtkovou kost. Nízká cena je pak vykoupena horší propustností vzduchu i komfortem při dlouhodobém nošení. Lze je tak doporučit pouze těm, kteří se sportu věnují jedenkrát až dvakrát týdně.

Poloprofesionálové

Sportujete-li častěji, volte střední cestu, kterou lze nazvat například poloprofesionální. Chrániče holení přináší rozšířenou boční ochranu vašich nohou a dostává se na dýchací otvory, což znamená, že vzduch může lépe proudit. Chrániče holení mají také příjemnější vnitřní výstelku. Doporučují se pro ty, kteří budou chrániče holení používat přibližně každý druhý den v týdnu.

Profesionálové

Chrániče holení pro profesionály mají špičkovou ochranu holeně, lýtka i kolene, přičemž jejich výstelka je funkční a antibakteriální, připravená na pravidelné a především dlouhodobé nošení. Chrániče holení v této profesionální kategorii vynikají i lehkostí, tudíž o nich při sportovním výkonu takřka ani nevíte. Jsou tak zcela vhodné pro každodenní využívání.

Pokročilá ochrana kolen
Chránič kolen a holení Polisport Prime

Umístění jazyka

Při volbě vhodného chrániče holení se doporučuje sladit jej s obuví používanou při sportu, v případě hokeji tedy s bruslemi. V botách či bruslích se nachází jazyk, který by mohl způsobovat při nevhodné volbě chráničů jisté potíže. Pakliže jazyk umístíte pod chrániče holeně, je vhodné vybrat delší chránič holení. Naopak zvolíte-li umístění před nebo nad chránič holení, je lepší vybrat kratší chránič holení.

Víte, že…?

Výběr nových chráničů holení neuspěchejte a řádně je vyzkoušejte, a to včetně kombinaci se sportovními botami. Jen tak poznáte, zda boty společně s chrániči správně sedí a nebudou nepohodlné ani při náročných výkonech.

Ceny

 • Cenově nejdostupnější jsou samozřejmě dětské chrániče holení, které jsou na českém trhu dostupné v mnoha barevných variantách i se vzory aktuálních trendů. Přibližně vycházejí na 1 000 Kč.
 • Chrániče holení pro dospělé jsou cenově široce odstupňované. Pro nenáročné sportovce vychází i cenově pod hranicí 1 000 Kč.
 • Náročnější sportovci, kteří ocení maximální pohodlí a odvětrávání sáhnou po variantách s cenou kolem 1 500 Kč.
 • Typy s cenou nad hranicí 2 000 Kč chrání nejen holeň, ale často také nárt a představují tak pomyslnou komplexní ochranu pro dolní končetiny při sportu.
Pro hokejisty
Bauer Vapor 2X JR

Otázky a odpovědi

Jak vybrat chrániče holení?

Výběr nových chráničů holení odvozujte od vaší výšky, typového střihu a především pak dle četnosti využívání. Je zásadní, jak často budou chrániče holení využívány.

K čemu chrániče holení slouží?

Chrániče holení nechrání jen holenní kost, jak naznačuje jejich název, ale zpravidla také kost lýtkovou, kolena a kotník. Při aktivním sportování jde také o takřka nepostradatelnou věc, pakliže chcete předejít nepříjemným zraněním.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Na kolo
Moderní lehký chránič
Měkký a ohebný
Pokročilá ochrana kolen
Pro hokejisty
Image
Produkt
Chránič kolen a holení Leatt Knee Shin Guard EXT 3.0
Protektor kolen a holení W-Tec VP900
Chránič kolen a holení Oneal Sinner Hybrid
Chránič kolen a holení Polisport Prime
Bauer Vapor 2X JR
Cena ca. 1 400 CZK ca. 500 CZK ca. 2 800 CZK ca. 1 400 CZK ca. 2 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena