15 nejlepších čističů pračky 2023

Vyčistí usazené nečistoty.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Duben 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sanytol dezinfekce čistič pračky 250 ml
98 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat čistič pračky

 • S každým praním se v útrobách pračky usazují zbytky pracího prášku, nečistot z oblečení, neodpařená voda a také nám všem známý vodní kámen.
 • Vybírat můžete z několika typů čisticích prostředků vhodných pro čištění pračky.
 • Někde se dočtete, že stačí pračku čistit jedenkrát za 3 měsíce, jinde naopak, že je potřeba čistit každý měsíc.

Čistič pračky - náš výběr

Tekuté čističe pračky

Tabletové čističe pračky

Zobrazit kompletní nabídku čističů pračky

Jak vybrat čistič pračky

Druhy čisticích prostředků

Vybírat můžete z několika typů čisticích prostředků vhodných pro čištění pračky. Některé z nich zbavují pračku především zápachu a usazených nečistot, jiné ji zbaví dokonce i vodního kamene.

 • Tekuté čisticí prostředky – většinou se ředí s trochou vody. Tímto roztokem pak účinně a jednoduše umyjete zásobník, gumové těsnění i vnitřní část dvířek. Hlubší vnitřek pračky vyčistíte tak, že čisticí přípravek vlijete do zásobníku na prací prášek a spustíte prací program na teplotu 60 či 90 °C. Tímto způsobem odstraníte nečistoty, usazeniny, zápach či vodní kámen i z nitra pračky.
Čistič pračky
Sanytol dezinfekce čistič pračky 250 ml
 • Čisticí tablety – mají podobný účinek jako tekuté čisticí prostředky. Také zbaví vaši pračku od nečistot, zápachu i vodního kamene v těžko dostupných místech a prodlužují tak její životnost. Použití je jednoduché, tablety stačí vložit do prázdného bubnu a spustit prací program na 60 °C.
 • Sáčkový čistič pračky – je další alternativou, jak efektivně vyčistit pračku. Návod je snadný, obsah sáčku nasypete do bubnu. U pračky s předním plněním zapnete program pro praní bavlny na 60 °C. U pračky s horním plněním nastavíte nejvyšší teplotu a nejdelší prací program.
 • Čisticí ubrousky – díky nim se jednoduše zbavíte nečistoty a zbytků pracího přípravku ze všech povrchů pračky. Stačí, když znečistěná místa přetřete čisticím ubrouskem bez dalšího oplachování.
Tekuté čističe pračky
Lanza Lemon Freshness tekutý čistič pračky Citron 250 ml

Znečištění pračky

Častokrát si ani neuvědomíte, že je třeba vyčistit pračku, protože je na pohled čistá, nerezový buben se leskne a díky zdokonalení některých modelů praček si už nemusíme dělat vrásky ani s vodním kamenem.

 • Snad až zapáchající pračka vás upozorní na to, že čištění je již nevyhnutné.
 • Uvědomte si ale, že pračka není jen o nerezovém bubnu nebo čistém sklu na dvířkách.
 • To nejdůležitější, co dělá vaše prádlo čistým a voňavým, se skrývá uvnitř pračky.

Jak často čistit

Někde se dočtete, že stačí pračku čistit jedenkrát za 3 měsíce, jinde naopak, že je potřeba čistit každý měsíc. Ať už se rozhodnete jakkoliv tak důležitá je především prevence, tudíž dbát při každém praní na pár věcí:

Tabletové čističe pračky
Tako Inhibitor tablety do pračky 19 ks
 • Dát si pozor na kovové předměty v pračce, které můžete jednoduše zapomenout v oblečení. Tyto předměty mohou poškrábat buben pračky.
 • Dále se snažte pračku nepřetěžovat, pokud bude pračka nadměrně přeplněná, poškozují se tím ložiska elektrospotřebiče.
 • V neposlední řadě byste měli používat kvalitní prací prostředky a aviváže. Nekvalitní výrobky totiž obsahují velké množství nerozpustných sloučenin, které zanáší trubky a filtry.

Víte, že…?

Opakovanému vytváření vodního kamene a plísně zabráníte tak, že necháte po každém vyprání otevřená dvířka pračky a ideálně i zásobník na prací prášek, který vytřete hadříkem namočeným do teplé vody. Pak byste měli místnost vyvětrat a nechat takto pračku vyschnout minimálně 3 hodiny.

Přírodní cesta

Pokud nechcete hned používat na čištění pračky chemii, existuje několik babských rad, jak efektivně vyčistit pračku. Vyzkoušet můžete některou z těchto možností:

Čistič pračky
K2r Washing Machine Cleaner 3in1 čistič pračky 2 x 75 g
Rada Detail
Jedlá soda Snad každá domácnost je vybavena jedlou sodou, a pokud ne, dá se pořídit jen za pár korun. Navíc je běžně dostupná. Metoda čistění je jednoduchá. Zvolíte aspoň 60° nebo 90° program, nasypete cca půl hrnku sody do přihrádky na prací prášek a spustíte praní.
Kyselina citronová Seženete ji hravě v drogerii nebo v supermarketu. Do dávkovače nasypte takové množství kyseliny, jaké běžně používáte pracího prášku do dávkovače. Zapněte nejvyšší teplotní program a pak už si jen počkejte na příjemný výsledek. Stačí opakovat pouze 2x do roka.
Ocet Metoda použití se liší. Někdo zvolí nalití octu do zásobníku, někdo přímo do bubnu. Pokud ale zkoušíte tuto metodu poprvé, pamatujte, že několik hrnků pro začátek stačí. Nepřesahujte množství 1 litru. Bohatě stačí čistit octem 2-3x za rok. Velké množství octu totiž často poškozuje gumové části pračky, proto bychom měli s octem zacházet raději opatrně. Jakmile ocet do pračky nalijete, zvolte opět program na nejvyšší teplotu.

Výrobce a ceny

Přípravků na čištění pračky je mnoho, můžeme vyjmenovat například Lanza, Waschkönig, Dr. Beckman, Miele, Salbet a další. Ať už se jedná o čističe tekuté, sáčkové, tablety či ubrousky, cena není nijak vysoká a pohybuje se v rozmezí od 40 – 130 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč dávat čistič do pračky?

Většina z nás už si neumí představit život bez čistého a voňavého prádla. Položili jste si někdy otázku, kam mizí všechna ta špína z oblečení, když se vypere? S každým praním se v útrobách pračky usazují zbytky pracího prášku, nečistot z oblečení, neodpařená voda a také nám všem známý vodní kámen.

Co se stane, pokud nebudete pračku čistit?

Neodpařená voda, zbytky pracího prášku a aviváže, nečistoty nebo nitky a vlasy z oblečení. Tohle všechno zanáší při každém praní pomalu, ale jistě vaši pračku. Tím se v ní vytváří vlhké prostředí, ve kterém se výborně daří bakteriím a plísni. Jestliže necháte pračku bez čištění, dříve nebo později bude zapáchat, a dokonce je možné, že dojde k poškození pračky. Nehledě na to, že vzniklé plísně, bakterie a nánosy se zpátky dostávají i do vašeho prádla, které se nám jeví jako čisté a vyprané.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku čističů pračky